فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد میزان افسردگی مردان همسر از دست داده – قسمت اول

دانلود پایان نامه

دريک مطالعه زنان و مرداني که همسران خود را از دست داده بودند مورد بررسي قرارگرفتند و مشخص گردید چهار سال پس از مرگ همسرانشان آن دسته که زندگي خوبي در دوران ازدواجشان  داشته اند نسبت به آنهايي که ازدواجشان ناموفق بوده می باشد کمتر دچار افسردگي مي شوند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
“نينا ري“، دانشجوي مقطع کارشناسي ارشد، که به همراه  “توني آنتونوچي”، روانشناس و استاد دانشگاه؛ رهبري يک مطالعه را دراين خصوص در دست دارند، مي گويد:
” اين گونه به نظر مي رسد که ازدواج موفق با تاثيري که بر جاي مي گذارد کساني را که همسران خود را از دست داده اند از افسردگي مصون نگه مي دارد، در حاليکه يک ازدواج نا فرجام تنها باعث مي گردد که آنها حتي پس از ازدست دادن همسرانشان پيوسته احساس بدي داشته باشند.”

آنتونوچي، استاد روانشناسي و محقق ارشد در موسسه ي تحقيقات اجتماعي، (ISR) و ري،اخيرا يافته هاي خود را در همايش سالانه ي “جامعه سالخورده ي آمريکا و امراض آن” مطرح کردند که مورد حمايت انستيتوي ملي سالخوردگي و بنياد جان آ. هارت فورد قرار گرفت.
به موجب اين تحقيق، محققان مطالعه مربوط به تغييرات زندگي زوجهاي سالخورده درموسسه تحقيقات اجتماعي – يک بررسي چند منظوره از زوجهاي داغديده- را تحليل نمودند. بعد از مصاحبه هاي اوليه با 1532 مرد و زن متاهل در ناحيه ي متروي دترويت در سال هاي 1987 و 1988، محققان به دنبال زوجهاي بيوه و داغديده گشتند و مصاحبه هاي خود را به ترتيب 6، 18 و 48 ماه  بعد با آنها ادامه دادند. آنها همچنين با گروه ديگري که همسران خود را هنوز از دست نداده بودند دوباره مصاحبه کردند.
در طي مصاحبه ها و در ميان همه ي معضلات ، محققان درمورد چگونگي ارتباط و زندگي آنها و همچنين در مورد استقلال از همسرانشان  سوالاتي به اقدام آوردند.
با تغييرات قابل توجهي که طي چهار سال در ميزان افسردگي زوجهاي داغديده ايجاد شده بود، محققان دريافتند که سازگاري با مسئله ي بيوگي يک فرايند پوياست. مردان و زناني که به ازدواج وهمسرانشان خوش بين بودند و تقريبا چهار سال از فقدان آنها مي گذشت، در آغاز مطالعه به طرز قابل توجهي کمتر دچار افسردگي شدند، در حاليکه ميزان افسردگي درآنهايي که نگاه منفي به زندگي و همسرانشان داشتند خيلي بيشتر بود. جالب اينجاست کساني که در زندگي وابستگي کمتري به همسرانشان داشتند خيلي سريع پس از مرگ آنها دچار افسردگي شدند، ولي افسردگي در آنهايي که به همسرانشان خيلي وابسته بودند کمتر بود.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اين يافته ها کار “جان بالبي”، روانشناس مرحوم انگليسي، را مورد تاييد قرار مي دهد که ادعا مي نمود ايجاد ارتباط، سعي در حفظ آن و نيز غم از دست دادن دلبستگي ها جزء اصلي رفتار بشر مي باشد که همواره از تولد تا مرگ همراه اوست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ري مي گويد: ” ما معتقديم که در مسئله ي بيوه ها آن دسته که عميقا به همسرانشان وابسته بودند، بواسطه اين وابستگي که پايگاهي ايمن براي آنها فراهم مي نمود، راحت تر با معضلات زندگي روبرو مي شدند. کساني که از چنين پايگاه ايمني برخوردار بوده و کمتر به همسرانشان وابسته بودند بلافاصله پس از مرگ آنها دچار پريشانحالي بيشتري مي شوند؛ اما از راهکارهاي بيشتري براي  مقابله دراز مدت با مصائب زندگي برخوردارند.
ديد منفي نسبت به ازدواج و همسر در ابتداي امر يا تا يک سال ونيم پس از فقدان وي نمي تواند عامل حتمي افسردگي باشد، اما پس از چهار سال ارتباط خود را با افسردگي کاملا نشان مي دهد.

ري خاطر نشان مي کند: ” يک توضيح احتمالي اينست که کساني که همسران خود را از دست داده اند در مي يابند که ارتباط خوبي با آنها نداشته  يا همسرانشان با آنها مهربان نبوده اند. اين نگاه هاي منفي شايد به خاطر اينکه داغدارند فوري موجب واکنش در آنها نگردد، اما بعد از گذشت چهار سال که داغ آنها فروکش مي کند واقعيت زندگي و ازدواج بيشتر روي  سلامتيشان تاثيرمي گذارد.”

” پس از مرگ کسي بيشتر روي خصوصيات خوب وي تمرکز مي کنيد، اما بعد از گذشت چهار سال کمي واقع گرايانه تر مسئله را مي بينيد.”

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید