پژوهش: دانلود پروژه رشته صنایع غذایی در مورد سهم ايران در بازار جهاني زعفران – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

كشت و كار زعفران به ويه در جنوب استان خراسان نسبت به ديگر محصولات كشاورزي، از مزيت بالايي برخوردار می باشد.

براي توسعه كشت زعفران در ايران چه محدوديت‌هايي قابل توجهي هست؟

اول آنكه مصرف جهاني زعفران محدود می باشد. در حالي كه توليد داخلي زعفران سبب كشاهي شديد قيمت آن مي گردد. توليد زعفران در استان خراسان مزيت قابل توجهي دارد و به همين جهت حوزة فعاليت صادركنندگان اين محصول محدود به اين استان می باشد. از سوي ديگر، زعفران كاران خراسان نسبت به توليد كنندگان زعفران در ديگر مناطق كشور از دانش بيشتري در زمينه كشت و كار زعفران برخوردار هستند. به همين جهت توليد زعفران بيشتر در محدودة همين منطقه باقي مانده. البته در برخي استان‌ها نيز توليد زعفران در سطح خوبي می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

دولت‌‌ چه حمايت‌هاي براي توليد زعفران از زعفران كاران مي  كند؟

حمايت اين دفتر از توليد  زعفران، معطوف به كيفيت توليد می باشد. بهترين حمايت براي كيفيت توليد می باشد. بهترين حمايت براي بهبود كيفيت زعفران، توسعه روش بهداشت برداشت اين محصول می باشد. زيرا برداشت به شيوه سنتي، افت كيفيت زعفران را در حد زيادي سبب مي‌ گردد. اما در روش جديد برداشت محصول زعفران كه با بهره گیری از الك و هيستر و تجهيزات خشك كن بهداشتي صورت مي گيرد، كيفيت محصول بسيار بالا خواهد بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

توزيع الك و هيستر و . . .  براي برداشت صحيح زعفران با قسمت يارانه اي در چند سال اخير توسط دفتر امرو گل و گياهان زينتي دارويي قارچ و زعفران و سازمان جهاد كشاروزي استان خراسان، اقدام بسيار مناسبي بوده كه انجام شده می باشد. احداث ايستگاه‌‌هاي جمع‌آوري بهداشتي نيز  از اقدامات مهم دفتر در همين زمينه بوده می باشد.

آيا دولت از صادركنندگان زعفران نيز حمايت مي كند؟

وزارت جهاد كشاورزي متولي بخش توليد می باشد نه صادرات. به همين دليل اين دفتر براي هماهنگي و نيز اعلام اهميت موضوع صادرات زعفران. جهت كمك به توليد آن فعاليت مي‌كند. حمايت از تشكيل اتحاديه صادركنندگان زعفران نيز نوعي حمايت از صادرات آن بوده می باشد. اما اگر مشكل نقدينگي صادركنندگان حل گردد. كيفيت بسته‌بندي زعفران ارتقا خواهد يافت  و به تبع آن قيمت فروش زعفران در بازارهاي خارجي افزايش خواهد يافت كه در بهبود قيمت داخلي آن نيز تأثير خواهد داشت. حل مشكل نقدينگي مي تواند توان رقابت صادركنندگان زعفران ايران را نسبت به صادركنندگان اسپانيايي افزايش دهد.

سطح زير كشت زعفران ايران چقدر می باشد و تا چه حد قابل افزايش مي باشد؟

سطح زير كشت زعفران ايران از 15420 هكتار در سال 1369 به 18121 هكتار در سال 1370 و سپس به 186121 هكتار در سال 1370 و سپس به 18637 هكتار در سال 1371 افزايش يافت. سطح زير كشت اين ادويه ارزشمند در سال 1372 به 19261 هكتار و در سال‌هاي 1373 و 1374 به 19882 هكتار رسيد. در سال 1375 سطح زير كشت به 23675 هكتار، در سال 1376 به 25500 هكتار، در سال 1377 به 30463 هكتار، در سال 1378 به 36724 هكتار و در سال گذشته به 41325 هكتار و در سال گذشته به 41325 هكتار افزايش يافت كه روندي صعودي را نشان مي دهد.

در صورتي كه قيمت زعفران بهبود يابد و مشكلات ناشي از خشكساي كم گردد. سطح زير كشت افزايش خواهد يافت . اما  در هر حال افزايش خواهد يافت. اما در هر حال افزايش سطح زير كشت اصولاً به صلاح نيست. البته سطح زير كشت هر ساله افزايش مي‌يابد كه گريز ناپير اس. اما افزايش آن به هيچ وجه توصيه نمي‌گردد. زيرا توليد بيشتر مي تواند قيمت زعفران را از حد امروزي نيز كمتر كند و كشاورزان خرده‌پاي جنوب خراسان را با مشكلات عديده‌اي رو به رو سازد.

آيا امكان جذب سرمايه‌گذاري خارجي در كشت و كار زعفران هست؟‌

بخش عمده‌اي از فرآيند كشت و كار زعفران، احتياج به نيروي انساني (كارگر) دارد و از آنجا كه نيروي كار در ايران ارزان می باشد. قدرت توليد زعفران كشور را نسبت به ديگر كشورها افزايش مي دهد اين مسأله سبب شده می باشد كه توليد زعفران اسپانيا با شكلت روبه رو گردد.

در بخش توليد ، جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي چندان اهميتي ندارد. اما در بخش بسته‌بندي و خشك كردن زعفران و ايجاد ايستگاه‌هاي جمع‌آوري بهداشتي،‌ جذب سرمايه‌گذاري خارجي مي‌تواند بسيار مناسب و مفيد باشد.

سهم ايران در بازار جهاني زعفران چقدر می باشد؟

ايران بيش از 80 درصد زعفران موجود در بازارهاي جهاني را تأمين مي‌كند.

جايگاه زعفران ايران در بازار جهاني زعفران چگونه می باشد؟

اگر چه بش از 80 درصد زعفران موجود در بازارهاي دنيا مختص به زعفران ايران می باشد. اما در اقدام بخش عمدة‌آن به نام زعفران اسپانيا توزيع مي‌گردد.

متأسفانه تبليغات منفي رقباي اروپايي در خصوص زعفران ايران كه در دوران دفاع مقدس انجام گردید. زعفران ايران كه در دوران دفاع مقدس انجام گردید. زعفران ايران را بدنام و با كيفيتي نامناسب معرفي كرد.

بهاي زعفران ايران در بازار جهاني توسط خريدار تعيين مي‌گردد يا فروشنده؟

بخش عمده اي از زعفران ايران در بازار جهاني به صورت فله به فروش مي رود و خريداران اصلي آن تجار اسپانيايي هستند. آنها زعفران ايران را به نام خود بسته‌بندي مي كنند و به فروش مي رسانند.

فروش زعفران فله به صورت توافقي بين صادركننده ايراني و تاجر خريدار اسپانيايي انجام مي‌‌گردد. اما پيشنهاد اول را فروشنده با در نظر داشتن قيمت روز ارايه مي‌ كند.

آثار زعفران ايران به صورت قاچاق از كشور خارج مي گردد؟ پيامدهاي قاچاق زعفران چيست؟

در سالهاي گذشته قاچاق زعفران در حجم قابل ملاحظه‌اي انجام مي گردید. عوامل قاچاق نيز دلايل هاي زعفران بودند كه به گونه عمده آن را به بازار دبي منتقل مي‌كردند به گونه معمول وقتي قاچاق كالايي رواج پيدا كند. تقلب نيز زياد مي‌ گردد. اما در سال گذشته قاچاق زعفران قابل ملاحظه‌ نبود. زيرا به لحاظ اقتصادي توجيه نداشت. اختلاف نرخ ارز واريزنامه‌اي و بازاز غبررسمي كاهش يافته و اين امر  قاچاق زعفران را نامعقول و غير قابل توجه نموده می باشد.

صادر كنندگان غير واقعي با تجارت محصول نامرغوب با به بازار زعفران ايران اسيب مي‌ رسانند.

تصریح:‌

جهش در صادرات غيرنفتي، مهمترين هدف سومين برنامه پنج ساله توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور می باشد. در سال‌هاي اخير نيز دولت تمهيدات و تسهيلات گوناگوني را براي رشد صادرات غير نفتي انديشيده و اعمال كرده كه تا حدودي موانع و تنگناهاي صادرات را از بين برده می باشد. با اين استعدادها و توانايي‌هاي كشور در خصوص حضور در بازارهاي خارجي و رشد صادرات به كار گرفته گردد.

يكي از محصولات مرغوب صادراتي ايران، زعفران می باشد كه در مناطق خشك و نيمه خشك حاشيه كوير و با زحمت فراوان كشاورزان به دست مي‌آيد، اما علي رغم مرغوبيت و كيفيت مطلوب زعفران ايران كه قيمت در آن در بازارهاي جهاني به دليل حضور صادركنندگان غيرواقعي يا تجارت محصول نامرغوب، از رشد واقعي برخوردار نبوده و مانع از افزايش درآمدهاي ارزي ناشي از صدور زعفران شده می باشد.

خبرنگار نشريه «بررسي بازرگاني» در گفت و گو با آقاي جليل مغازه‌اي، رييس اتجاديه صادركنندگان كتيرا،‌ صمغ هاي نباتي، ريشه‌هاي گياهي و دانه‌هاي كشاورزي ايران، طریقه بازار هاني زعفران ، موقعيت ايران در ايران بازار و موانع و مشكلات فراوري رشد صادرات اين محصول ارزشمند را جويا گردید. با هم ما حصل اين گفت‌گو را مي خوانيم.

زعفران ايران از چه زماني صادر شده می باشد؟

تا آنجا كه اطلاع دارم، بيش از 100 سال می باشد كه زعفران ايران صادر مي‌گردد. البته در آغاز شهرت نداشته و بيشتر به اسپانيا ارسال شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

زعفران ايران در آغاز به صورت نامي ناآشنا و به حالت تحفه وارد بازار كشورهاي اروپايي گردید و در زمان قاجاريه به صورت گمنام و بدون آنكه مبداء آن معلوم باشد. مورد مصرف اروپاييان قرار مي‌‌گرفت. از آن وقت اعم زعفران ايران به نام خارجي‌ها به فروش مي ‌رفت و برگشت پول نداشت.

از حدود 40 سال پيش، زعفران ايران در بازارهاي اروپاي شناخته گردید و جزو كالاهاي لوكس می باشد و مورد مصرف افراد پولدار مي‌باشد.

آيا صادرات زعفران ايران فقط به كشورهاي با درآمد سرانه بالا صورت مي‌گيرد؟

كشور خاصي زعفران ايران را خريداري نمي‌كند، ‌اما بخش اعظم زعفران صادراتي ايران به كشورهاي اروپايي كه در آنجا شناخته شده می باشد. صادر مي‌ گردد. مصرف زعفران در كشورهاي اروپايي مانند اسپانيا، ايتاليا و فرانسه از تمامي كشورها بيشتر می باشد. آلمان و انگلستان هم مقداري زعفران ايران را خريداري مي‌كنند، اما خريد آنان كمتر از سه كشور ياد شده می باشد.

اسپانيا از ديرباز صادر كنندة زعفران بوده می باشد، اما چند سالي می باشد كه از جرگه توليد كنندگان زعفران در سطح وسيع، خارج شده می باشد. اما زعفران ايران را خريداري كرده و در بسته‌بندي هاي كوچك وارد بازارهاي مصرف مي‌كند.

به چه دلايلي اسپانيا از جرگه توليد كنندگان زعفران خارج شده می باشد؟

حدود 12 سال قبل يك سيل خانمان برانداز در اسپانيا جاري گردید و تماي مزارع زعفران را از بين برد.پس از آن احياي مزارع زعفران براي زارعين اسپانياي مقرون به صرفه نبوده و در نتيجه اين كشور از جرگه توليد كنندگان اصلي زعفران جهان خارج گردید.

البته امروزه نيز كماكان در اسپانيا زعفران توليد مي گردد و بر اساس آخرين آمار اعلام شده توليد اين كشور حدود 20 تن در سال می باشد و اما اين ميزان توليد تكافوي مصرف و صادرات سطوح بالا را نمي كند.

زعفران اسپانيا در گذشه شهرت داشت. اما امروز زعفران ايران را به آنجا مي برند و به نام زعفران اسپانيا صادر مي‌كنند.

مصرف كنندگان خارجي هنوز نمي‌دانند زعفران اسپانيا مصرف مي‌كنند.

مزيت زعفران ايران نسبت به كشورهايي همچون اسپانيا، يونان و . . . چيست؟

رنگ، اصالت، طعم، عطر و اسانس زعفران ايران به مراتب از زعفران كشورهاي اسپانيا، يونان و  . . . بيشتر می باشد.

زعفران ايران در ار اين ويژگي‌ها،‌ انرژي (كالري) زيادي دارد، اما زعفران كشورهاي رقب از اين ميزان انرژي برخوردار نيست.

زعفران ايران به لحاظ ويژگي‌هايش همواره مشتري دارد‌، اما قيمت آن پيوسته در نوسان می باشد.

چرا زعفران ايران نمي تواندن زعفران اسپانيا را در بازارهاي جهاني عقب بزند؟

اسپانيا شهرت زيادي در بازار جهاني زعفران دارد. اين كشور حدود 200 سال می باشد كه در توليد و صادرات زعفران معروف می باشد.

زعفران ايران مرغوب‌تر از زعفران اسپانيا می باشد. آنها همواره اين محصول را با نام خود به بازارهاي جهاني عرضه مي كنند.

اسپانيا نمي تواند زعفران «قلم درشت قرمز يك دست بي تقلب» توليد كند. جمع توليد اسپانيا از 20 تن در سال تجاوز نمي‌كند.

شهرت گذشته زعفران اين كشور می باشد كه امروزه توانسته می باشد زعفران ايران را به جاي زعفران خود بفروشد.

چرا اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و  اتحاديه صادركنندگان اين محصول اقدامي در اين زمينه نمي‌ كنند؟

اتاق بازرگاني و  صنايع و معادن ايران و اتحاديه، تمهيدات لازم را انجام داده‌اند، اما اسپانيا يكي از اعضاي اتحاديه اروپا می باشد و اكثر اوقات جلوي پاي ارگان‌هاي ايراني ذيربط كه در جهت معرفي زعفران ايران گام بر مي‌دارند، به اصطلاح سنگ اندازي مي‌كند.

اسپانيا اخيراً در اقدامي غير معقول با همدستي يونان كه يك توليد كننده و صادر كنندة زعفران با حجم پايين می باشد، نامه اي به اتحاديه اروپا نوشته بود كه متعاقب آن اتحاديه اروپا نامه‌اي  به سفارت ايران در اسپانيا ارسال كرد و در آن ايران را متهم كرد كه صادرات زعفران خود را با قيمت‌هاي خيلي نازل انجام مي‌دهد. در صورتيكه يونان، زعفران توليدي خود را به بهاي هر كيلو 650تا 1500 دلار مي‌فروشد. در حالي كه تمام اين موارد كذب محض می باشد و هيچكس حاضر نيست زعفران يونان را به بهاي 650 تا 1500 دلار خريداري كند.

البته ممكن می باشد مصرف كنندگان،‌ زعفران را در بسته‌يندي هاي يك يا دو گرمي هر كيلوگرم 650 دلار خريداري كنند، اما اينكه به صورت فله آن را به اين مبالغ خريداري كنند، امري محال می باشد.

اسپانيا و ديگر رقباي زعفران ايران درصد ايجاد مانع در برابر فروش زعفران ايران هستند و با اين گونه تبليغات سعي در بالا بردن قيمت زعفران ايران دارند تا زعفران خودشان را با قيمت كمتر و به راحتي به فروش برسانند.

بهاي زعفران ايرن اكنون هر كيلو حدود420 تا 430 دلار می باشد كه اين زعفران در بازارهاي خارجي در بسته‌بندي‌هاي 1 تا 2 گرمي به 650 دلار به فروش مي‌رود. صادركنندگان واقعي زعفران در ايران اكنون محصول خود را در بسته‌بندي‌هاي 1 يا 2 گرمي به بازارهاي اروپا ارسال مي كنند و با همان مبلغ هر كيلو 60 دلار به فروش مي‌رسانند.

چرا تمامي محصول زعفران ايران در بسته‌بندي‌هاي كوچك صادر نمي‌گردد؟

برخي كارخانه‌ها زعفران ايران را به صورت فله خريداري مي‌كنند و به مصارف مختلف مي‌رسانند. زعفران 1 يا 2 گرمي فقط مخصوص فروشگاه‌ها می باشد كه با خريداران جزء طرف هستند.

چه دليلي دارد كه صادركنندگان زعفران ايران حضوري مستمر در بازارهاي خارجي ندارند و غیر از تعداد معدودي. اكثر آنها از صادركنندگان ناموفق محسوب مي شوند؟

وجود بازارچه‌هاي مرزي،‌ صادرات زعفران ايران را به كلي خراب كرده می باشد. زعفران تقلبي از طريق بازارچه‌هاي مرزي به كشورهاي همجوار مي‌رود و سپس وارد كشورهاي اروپايي مي‌گردد. زعفران تقلبي اعتماد خريداران زعفران ايران را سلب مي‌كند. دولت بايد در اين زمينه چاره‌اي بينديشد.

در بازارچه‌هاي مرزي كنترل وجود ندارد و صادركننده در اين بازار با هيچگونه قيد و بندي رو به رو نمي‌‌باشد.

اتحاديه و اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران بارها اعتراض خود را در اين زمينه اعلام كرده‌اند. اما دولت معتقد می باشد عرضه كالاها در بازارچه‌هاي مرزي نيز صادرات محسوب مي گردد و وجود آن ضروري می باشد.

مقداري زعفران ايران نيز به صورت تجارت چمداني از كشور خارج مي‌گردد. اين نوع تجارت نيز مورد اعتراض صادركنندگان واقعي زعفران و اتحاديه قرار دارد. اما دولت اين نوع تجارت را نيز جزو صادرات قلمداد مي‌ كند.

این نوشته در صنایع غذایی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید