فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته صنایع غذایی در مورد سهم ايران در بازار جهاني زعفران – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

مشكلات برون مرزي صادركنندگان واقعي زعفران را ذكر كنيد.

وجود زعفران تقلبي،‌ مشكلات عديده‌اي براي صادركنندگان اين محصول در بازارهاي خارجي پديد آورده می باشد. صادركنندگان عزيز واقعي. زعفران تقلبي را به قيمت‌هاي بسيار پاييني به بازارهاي خارجي عرضه مي‌كنند. اين امر باعث مي‌ گردد تجار واقعي نتوانند قيمت زعفران ايران را بالا ببرند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

پيمان زعفران نيز در اين برهه مشكلي را براي صادركنندگان زعفران ايجاد كرده می باشد.

پيمان زعفران چقدر می باشد،

پيمان زعفران هم اينك 470 دلار می باشد. دولت پيمان خيلي از كالها را حذف كرده می باشد. اما پيمان زعفران و زيره سبز را حذف نكرد.

البته امروز قيمت ارز در بازار آزاد با ارز صادراتي تفاوت چنداني ندارد. اما هر كيلو زعفران 420 تا 430 دلار به فروش مي‌‌رود. در صورتي كه پيمان آن هر كيلو 470 دلار می باشد.

براي انيكه ايران بتواند نبض بازار جهاني زعفران را به دست گيرد، چه بايد كرد؟

اتحاديه‌ بارها به دولت پيشنهاد كرده می باشد از صادرات چمداني و صادرات از طريق بازارچه هاي مرزي جلوگيري كند. در ضمن به دولت پيشنهاد شده می باشد داشتن كارت اتحاديه را براي صادرات زعفران الزامي كند تا صادركنندگان زعفران با در دست داشتن اين كارت به تجارت خارجي زعفران بپردازند وقتي كارت اتحاديه الزامي گردید. صادركنندگان زعفران اعم از بازارچه‌‌‌هاي مرزي يا از طرق ديگر،‌ موظف مي‌شوند كارت اتحاديه را ارايه دهند. با ارائه كارت اتحاديه مشخص خواهد گردید چه كساني زعفران حقيقي و چه كساني زعفران تقلبي صادر مي كنند. دولت بايد نظر اتحاديه در زمينه ارايه الزامي كارت اتحاديه را تحت هر شرايطي به مورد اجرا گذارد.

به نظر مي‌رود روز به روز به رقباي زعفران ايران در بازارهاي جهاني اضافه مي‌گردد. آيا ايران در اين زمينه رقيب جدي هم دارد؟

رقباي ايران هم اينك اسپانيا. يونان و به گونه مختصر هندوستان می باشد. مراكش و مصر نيز زعفران توليد مي كنند. اما توليد آن تكافوي مصرف داخلي‌شان را مي‌دهد. چين به تازگي صادرات زعفران را شروع كرده می باشد. اگر صادرات چين به ميزاني برسد كه بتواند يك رقيب جدي براي ايران باشد. معلوم نيست كه عاقبت زعفران ايران چه مي گردد. چين به تازگي صادرات زعفران را شروع كرده می باشد.

اگر صادرات چين به ميزاني برسد كه بتواند يك رقيب جدي براي ايران باشد. معلوم نيست كه عاقبت زعفران ايران چه مي گردد. چين اينك در مراحل اوليه توليد می باشد. اما اگر كشت و صادرت اين محصول در كشوري كه 2/1 ميليارد نفر جمعيت دارد و زمين‌هاي وسيعي را مي‌تواند زير كشت زعفران ببرد، يا بگيرد. خطر بزرگي براي زعفران ايران ايجاد خواهد كرد.

توليد چين اكنون در سطح پاييني می باشد. اما استعدادهاي موجود در اين كشور مانند نيروي كار، خاك و مزد كم كارگر مي تواند اين كشور را در توليد زعفران موفق كند.

البته كيفيت توليد زعفران در چين نيز اهميت دارد و من يقين دارم محصول آنها نمي‌تواند با محصول زعفران درجه يك ايران رقايت كند. چيني‌ها وقتي وارد بازار يك كالا مي‌شوند. در سال هاي اول در سطح پايين هستند. اما در سال‌هاي بعد قادر خواهند بود در بازار موفق اقدام كنند.

بازارهاي آينده زعفران ايران كدام كشورها هستند؟

به غیر از بازارهاي كنوني،‌ آينده بازار آمريكا و آمريكاي جنوبي مي‌تونند بازارهاي مطلوبي براي زعفران ايران محسوب شوند.

هنوز زعفران ايران به صورت انبوه وارد بازار آمريكا نشده می باشد. ولي در آينده نزديكي صادرات به اين بازا آغاز مي‌گردد. البته به نظر مي‌رسد چين رقيب ايران در اين بازار گردد.

قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني تابع چه عواملي می باشد؟

قيمت زعفران در بازارهاي جهاني به گونه اصولي ثبات ندارد و تابع عرضه و تقاضا می باشد.

تأثیر اسپانيا در بازار اين محصول حايز اهميت می باشد. چين هم به اين بازار اضافه شده و تأثیر آن در آينده حايز اهميت خواهد بود. زعفران ايران سه سال قبل هر كيلو تا 700 دلار هم صادر گردید. اما امروز 420 تا 430 دلار می باشد.

آيا براي زعفران صادراتي ايران گشايش اعتبار مي‌گردد؟

براي زعفران گشايش اعتبار نمي‌ گردد. تجار ايراني زعفران را به صورت «ديدن و خريدن» طرف خارجي صادر مي‌كنند. خريداران خارجي پس از ديده زعفران ايران آن را مي‌پسندند  مي‌خرند.

اطمينان يافتن خريدار خارجي از زعفران ايران اهميت زيادي دارد. خريداران خارجي زعفران ايران سالهاست طرف ايراني خود را مي‌شناسند و دو طرف براي يكديگر اعتبار زيادي قايل هستند و به هم اطمينان دارند.

به ندرت ديده شده می باشد يك خريدار خارجي پول طرف ايراني را پرداخت نكند. البته در كشورهاي تازه استقلال يافته و روسيه بازها اتفاق افتااده می باشد كه پول طرف ايراني را پرداخت نكنند.

چه توصيه‌اي به صادركنندگان زعفران ايران داريد؟

صادركنندگان زعفران نبايد محصول با ارزش خاك‌هاي ايران را مفت از دست بدهند. سعي كنند جنس صحيح و سالم براي طرف خارجي ارسال كنند و آن را ارزان نفروشند.

چرا منافعي كه بايد يه جيب زعفران كار زحمتكش برود و ارزحاصل از آن براي اقتصاد مملكت خرج گردد. به جيب اروپاييان برود. نبايد زعفران بد تقلبي و ارزشان به خارج صادر كرد.

زعفران حاصل دسترنج زارعان محروم می باشد و درآمد آن بايد براي بهبود زندگي اين قشر خرج گردد. رقابت ناسالم بايد از ميان برداشته گردد و دولت جلوي تقلب در صادرات زعفران را بگيرد تا قيمت واقعي خود را به دست آورد.

ضربه اي كه تجاز غيرواقعي زعفران به صادرات اين رشته زده اند،‌ باعث شده می باشد در برخي مواقع هر كيلو زعفران در بازارهاي خارجي حدود 20 دلار ارزان‌تر از ايران به فروش برود.

آيا مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در صادرت زعفران تأثیر دارد؟

بله. اين مؤسسه طعم، رنگ و قدرت بازدهي زعفران را گواهي مي‌كند. در آن سوي مرزها نيز گواهي استاندارد ايران صددرصد مورد قبول می باشد. برخي محموله‌هاي زعفران كه بدون گواهي استاندارد و از طريق تجارت چمداني و يا بازارچه‌هاي مرزي به خارج راه پيدا مي‌كند، مورد ايراد طرف‌هاي خارجي واقع مي‌گردد.

بهترين طريق تبليغات روي زعفران ايران به چه صورت می باشد؟

بايد زمينه براي تبليغ زعفران ايران از طريق اتحاديه فراهم گردد. دولت بايد اتحاديه را كمك كند تا زعفران ايران را از طريق تلويزيون، مطبوعات و راديوهاي خارجي به  مصرف‌كنندگان آن بشناساند.

هزينه تبليغات در خارج از كشور گزاف می باشد و دولت بايد هزينه تبليغ اين محصول با ارزش را تأمين كند.

آيا نمايشگاه خاص زعفران در خارج از كشور هست؟

براي زعفران به گونه خاص نمايشگاهي وجود ندارد، اما در دو نمايشگاه «آنوگاه» در آلمان و «سيال» در فرانسه كه خاص مواد غذايي می باشد. زعفران نيز عرضه  مي‌گردد.

حضور در  نمايشگاه ها بين 50 تا 100 ميليون ريال براي هر شركت كننده ايراني هزينه دارد. توصيه شما به دولت چيست؟

دولت يا بايد جلوي صادرات زعفران از طريق بازارچه‌هاي مرزي و تجارت چمداني را بگيرد و يا اينكه از صادركننده پيمان نگيرد و اجازه دهد آزادانه به صادرات بپردازند.

البته برداشتن پيمان لطماتي را به بازار صادرات مي‌زند. در نتيجه بهتر می باشد جلوي صدور زعفران از بازارچه‌هاي مرزي و تجارت چمداني گرفته گردد.

در ضمن دولت بايد اتحاديه‌ها را تقويت كند تا آنها بتوانند جلوي تقلب در صادرات را بگيرند.

با توليد زعفران به روش هاي علمي برداشت آن تا دو برابر افزايش مي‌يابد.

تصریح:

زعفران يكي از محصولات كشاورزي ارزشمند صادراتي ايران می باشد كه در زمين‌هاي خشك و نيمه خشك جنوب خراسان و برخي نقاط كشور كشت مي‌گردد. ارزش اقتصادي فراوان زعفران در بازارهاي جهاني و اشتغال و درآمد مناسبي كه پرورش اين گياه به دنبال دارد. بازده اقتصادي آن را قابل توجيه نموده می باشد.

با وجود آنكه بخش اعظم زعفران مصرفي جهان در ايران توليد مي‌گردد. اما موانعي براي كسب درآمد ارزش معقول از صادرات زعفران هست كه بررسي و يافتن راهكارهاي مناسب براي برطرف ساختن اين موانع مي‌تواند در رشد درآمدهاي ارزي. ايجاد اشتغال مناسب و . . .  تأثير بسزايي داشته باشد.

خبرنگار نشريه «بررسي‌هاي بازرگاني» در گفت و گو با آقاي دكتر رضا اميد بيگي،‌ دانشيار و معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس و متخصص توليد و فرآوري گياهان دارويي كه كتاب‌هاي متعددي در اين زمينه به رشته تحرير درآورده ، مباحث مربوط به توليد و تجارت زعفران را در ميان گذاشته می باشد.

ما حصل اين گفت و گو را با هم مي خوانيم.

تاريخچه كشت زعفران در ايران به چه زماني برمي‌گردد؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

كشت زعفران در ايران از زمان «مادها» آغاز شده می باشد. اين گياه بسيار قديمي با فرهنگ سرزمين ما عجين شده می باشد.

شغل زعفران كاري در جنوب خراسان از پدر به فرزند مي‌رسد و طي سال هاي سال يك خانواده حرفه زعفران كاري را دنبال كرده و آن را يك فعاليت مقدس قلمداد مي‌كنند و كساني كه در كاشت و داشت و برداشت زعفران زحمت مي‌كشند. حاضر به تقلب نيستند.

ويژگي‌هاي گياه زعفران را ذكر كنيد.

«مارگالت» يكي از اكولوژيست هاي معروف جهان كه اسپانيايي می باشد. عقيده دارد اگر چه برخي سرزمين‌ها كم بهره هستند. اما بايد از اين سرزمين‌هاي كم بهره نيز بهره گیری كرد.

وي كه برنده جايزه نوبل نيز مي‌باشد،‌ براي بهره‌برداري از سرزمين‌هاي كم بهره موضوع زراعت ياهن دارويي را مطرح كرده می باشد.

زعفران جزو گياهان دارويي می باشد كه مي‌تواند در زمين‌هاي كم بهره به نحو مطلوب رشد كند، چرا كه مواد مؤثر در اين گياه افزايش پيدا مي‌كند و زیرا ارزش افزوده آن بالا می باشد. مي‌تواند در اقتصاد آن سرزمين و مردن آن خطه، مؤثر واقع گردد.

سرزمين ايران جزو مناطق كم بهره محسوب مي‌ گردد كه بخش‌هايي از آن در ناحيه نيمه خشك و خشك جهان واقع شده می باشد. گياه زعفران جزو گياهان كم توقع می باشد كه در سرزمين‌هاي خشك توليد مي‌گردد  بازده اقتصادي آن بسيار بالا می باشد.

زعفران زماني نياز به آب دارد كه گياهان ديگر نياز به آب ند ارند. با اينكه نياز آنها به آب در حداقل می باشد.

گياه زعفران تابستان در خواب می باشد و به هيچ وجه به آب نياز ندارد و زیرا در زمستان رشد مي‌ كند. داراي هيچ گونه آفت جدي نيست و نيازي به سمپاش ندارد.

زعفران گياهي چند ساله می باشد و اگر يك بار كشت گردد تا 17 يا 18 سال مي‌توان از آن بهره‌‌برداي كرد. از اين  رو زعفران در مناطق كم بره به مثابه طلا براي كشاورزان می باشد.

وزن كم زعفران و عدم نياز به وسايل حمل و نقل باعث سهولت نگهداري و حمل و نقل آن مي‌گردد و در اين رهگذر هزينه‌ها كاهش مي‌يابد.

زغفران جزو گياهان كارگر طلب می باشد و اشتغال زا محسوب مي‌گردد. زیرا لاله‌هاي آن ارزش دارد و تا امروز هنوز هيچگونه ماشيني طراحي نشده می باشد كه بتواند كلاله‌ هاي زعفران را جمع‌آوري  برداشت كند. بنابراين تعداد زيادي كارگر را مشغول به كار مي‌كند. طبق آمار موجود حدود 100 هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت. داشت و برداشت زعفران ارتزاق مي‌كنند.

سطح زير كشت زعفران و توليد در هكتار اين ماده ارزشمند در ايران چقدر می باشد؟

سطح زير كشت زعفران در ايران حدود 35832 هكتار می باشد كه از هر هكتار 5 تا 7 كيلوگرم زعفران برداشت مي‌گردد.

ميزان توليد در هكتار زعفران در كشورمان بسيار ناچيز می باشد. اگر توليد آن علمي تر گردد و از حالت سنتي درآيد. ميزان توليد در هكتار به 10 تا 12 كيلو افزايش خواهد يافت.

سطح زير كشت زعفران در ايران از چه زماني متحول شده می باشد؟

قبل از سال 1315 زعفران در ايران در سطوح بزرگ كشت نمي‌گردید. بلكه كشت زعفراندر باغ يا باغچه‌هاي مردم صورت مي ‌‌گرفت تا مصرف خانوار تأمين گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از سال 1315 به بعد سطح زير كشت زعفران افزايش پيدا كرد و از 2950 هكتار به 35832 هكتار در سال 1378 رسيد. در سال 1378 در استان خراسان حدود 170 تن زعفران توليد گردید.

جنوب خراسان داراي زمين هاي كويري می باشد اما در شهرهاي مختلف از 25 هكتار تا 4000 هكتار زعفران زير كشت می باشد.

عمده‌ترين نقاط توليد زعفران ايران كجاست؟

حدود 95 درصد زعفران ايران در جنوب خراسان كشت مي‌گردد. اما در سال‌هاي اخير در اطراف ساوه. قم و قزوين نيز كشت زعفران متداول شده می باشد.

آيا كشت زعفران در ميان محصولات كشاورزي داراي مزيت نسبي می باشد؟

به يقين داراي مزين می باشد. زيرا كشت زعفران فقط يكبار انجام و چند سال از آن برداشت مي‌‌گردد.

زعفران نيازي به آبياري ندارد و به گونه عمول با بارندگي‌هاي پاييز سبز مي‌گردد و چنانچه آب نياز داشته باشد. زماني می باشد كه گياهان ديگر به خواب رفته‌اند و نياز به آب ندارند.

زعفران يكي از گياهاني می باشد كه مي‌تواند منبع درآمد عظيمي براي مناطق خشك و كويري باشد. اصولاً اين گياه با ارزش در زمين‌هاي نامناسب كه براي هيچ محصولي مفيد نيست. كشت مي‌‌گردد  و آفات و بيماري ندارد.

كشت زعفران به صورت سنتي انجام مي‌ گردد يا صنعتي؟

متأسفانه در ايران كشت زعفران به صورت سنتي می باشد و مهمترين فرآيند پس از برداشت آن،‌ يعني خشك كردن زعفران نيز به شيوه سنتي انجام مي‌گيرد.

خشك كردن زعفران در اسپانيا با روش‌هاي مناسب و به صورت ماشيني انجام مي‌گيرد. اما در ايران هنوز روش‌هاي متداول می باشد.

در سال 1372 شبكه تلويزيوني CNN آمريكا فيلمي از توليد زعفران ايران نشان داد كه تأثير زيادي روي خريداران خارجي اين محصول گذاشت و فروش آن را دچار لطمات شديدي كرد. كاشت،‌ داشت و برداشت زعفران متأسفانه عملي نيست.

اگر دولت كاشت، داشت و برداشت زعفران را با فناوري روز جهان منطبق سازد. چدا از آنكه بيكاري را در سطح وسيعي بهبود مي بخشد. روي درآمد زعفران كاران نيز تأثير زيادي خواهد داشت.

چه نهادهايي در زمينه كشت زعفران داراي اهميت می باشد؟

دانش،‌ آگاهي و فناوري مناسب، نهاده مهم براي كشت زعفران می باشد. البته زمين‌هايي كه زير كشت زعفران مي‌رود. بعد از 15 تا 20 سال كه زعفران در آن كاشته مي‌گردد. گياه ديگري نمي تواند در آن رشد كند و اين زمين پس از 20 سال براي كشت زعفران نيز مناسب نخواهد بود. هنوز مشخص نشده می باشد چه موادي در زمين‌هاي زعفران كاري باعث اين وضعيت مي‌گردد. باشد محققين ايراني برررسي كند كه چرا يك زمين زعفران كاري شده به چنين وضعي دچار مي‌گردد و چگونه مي‌توان اين وضعيت را از بين برد و مواد سمي كه از ريشه زعفران توليد مي گردد. را چگونه مي‌توان خنثي كرد.

آفات زعفران را ذكر فرماييد.

مهمترين آفت گياه زعفران، موش می باشد. اين حيوان در زمين‌هاي زعفران لانه مي‌كند و پيازهاي زعفران را مي خورد.

نحوه مبارزه با موش مزارع زعفران چگونه می باشد؟

مبارزه با اين حيوان موذي نيز به صورت سنتي انجام مي‌گيرد. زعفران كاران يك لوله پلاستيكي را به اگزوز موتور سيكلت خود متصل مي‌ سازند. و سر ديگر آن را در لانه موش قرار مي‌دهند،‌ سپس موتور سيكلت را روشن كرده و دود حاصله از راه لوله پلاستيكي به داخل لانه موش منتقل شده و سبب خفه شده اين  حيوان مي‌گردد.

زعفران آفت خاصي به غیر از موش ندارد. اما زعفران كاران از سموم موش كش بهره گیری نمي‌كنند.

ميزان اشتغال مورد نياز در هر هكتار مزرعه زعفران چقدر می باشد؟

هنگام برداشت زعفران االي يك ده همه در برداشت اين محصول به يكديگر كمك مي‌كنند برداشت گل زعفران مكانيزه نيست، در نتيجه اشتغال زيادي را مي‌ طلبد.

آيا گل‌هاي زعفران ارزش اقتصادي ندارد؟

ثابت شده گل‌هاي زعفران داراي ارزش اقتصادي بالايي می باشد. يك پروفسور فرانسوي بالايي می باشد. يك پروفسور فرانسوي سال گذشته در سفر خود به ايران 20 كيلو گل زعفران را به فرانسه برد و از آن ماده‌اي استخراج كرده استكه اين ماده مي‌تواند تحول عظيمي در صنعت عطر سازي جهان ايجاد كند.

اين پروفسور كه از مشاوران عالي صنعت عطرسازي فرانسه می باشد. امسال سفارش 500 كيلو زعفران را به ايران داده می باشد.

چرا برداشت گل زعفران قبل از آفتاب می باشد؟

گياهان دارويي داراي موادي هستند كه آنها را صاحب عطر و طعم كرده می باشد. براي آنكه آفتاب شديد به آنها نتابد و مواد معطر زعفران متصادعد نشود. توصيه مي‌گردد. زعفران قبل از طلوع آفتاب برداشت گردد تا  عطر و طعم آن تحت الشعاع آفتاب قرار نگيرد و محفوظ بماند.

خشك شدرن زعفران نيز در ساله انجام مي‌گردد. البته مهمترين روش براي خشك كردن زعفران بهره گیری از وسايل خشك كنندة‌ الكتريكي می باشد كه در ايران متدوال نيست.

زعفران در بين محصولات كشاورزي از نظر ارزشي چه اهميتي دارد؟

در حال حضر ارزش يك كيلو زعفران مرغوب در بازارهاي جهاني بيش از 1200 دلار می باشد. در صورتي كه ازش يك تن گندم 120 تا 140 دلار می باشد، در صورتي كه ارزش يك تن گندم 120 تا 140 دلار می باشد،‌ يعني يك كيلو زعفران با 8 تا 10 تن گندم برابري مي‌كند.

ذكر اين نكته ضروري می باشد حمل و نقل يك كيلو زعفران ساده می باشد، اما حمل و نقل 10 تن گندم بسيار مشكل‌تر می باشد.

چرا امروزه زعفران در بازارهاي جهاني اهميت بالايي دارد؟

سال‌هاي متمادي زعفران به عنوان يك رنگ دهنده، ادويه و يك مطلبوع كننده غذا مورد بهره گیری قرار مي گرفت، اما مطالعات اخير نشان داده می باشد در زعفران موادي هست كه نشاط آور بوده و خاصيت آرام بخشي قابل توجهي در بشر دارد.

آزمايشگا‌ه‌هاي پزشكي دريافته‌اند مصرف زعفران بشر را از حاست غم و اندوه خارج  مي‌‌دهد. صنايع داروسازي در سطح جهان در صدد هستند داروهاي ضد افسردگي از زعفران به دست آورند.

زعفران خواص ديگري مانند اشتهاآوري و تقويت كننده دستگاه گوارش دارد و باعث سلامتي بشر مي‌گردد. زعفران گياهي می باشد كه از هنگام تولدي تا مرگ مورد بهره گیری قرار مي‌گيرد.

آيا طعم و كيفيت زعفران قباي ايران با زعفران ايراني قابل مقايسه می باشد،

پروفسور بتني كه از كارشناسان خبرة زعفران در جهان می باشد و روي زعفران يونان، اسپانيا و ايران تحقيقات زيادي انجام داده،‌ منعقد می باشد زعفران ايران با زعفران هيچ كشوري قابل مقايسه نيست.

متأسفانه زعفران ايران با ناخالصي روبه رو مي‌گردد و كشاني كه در تجارت اين محصول تقلب مي‌كنند. آن را با گلرنگ مخلوط كرده و مواد رنگي به آن مي‌زنند و در نتيجه بازار نسبت به زعفران ايران بدبين مي‌گردد.

زعفران ايران از نظر ميزان انرژي، ارزش غذايي و مواد رنگي به مراتب بالاتر از زعفران كشورهاي رقيب می باشد.

طعم و عطر زعفان ايران را به هيچ وجه زعفران كشورهاي اروپايي ندارد.

زعفران در چه كشورهايي بيشتر مصرف مي‌گردد؟

زعفران در كشورهايي مورد مصرف قرار مي گيرد كه درآمد سرانه بالايي دارند. امارات متحده عربي، ژاپن و كشورهاي اروپايي مانند كشورهاي مصرف كنندة زعفران هستند.

در كشورهاي فقير زعفران مصرف نمي گردد. امارات متحده عربي سالانه 25 تن زعفران مصرف مي‌كند. فرانسه، ايتاليا، سنگاپور نيز به ترتيب داراي مصرفي به ميزان 6/2،  2/2 و 6/1 تن در سال مي‌باشند.

تأثیر زعفران ايران در بازارهاي جهاني را ذكر فرماييد.

در حال حاضر 65 درصد زعفران مصرفي جهان از ايران تأمين مي گردد. 95 درصد محصول زعفران ايران در جنوب خراسان توليد مي‌گردد.

اطلاعات به دست آمده حكي می باشد كه متأسفانه هر ساله 35 تا 40 تن زعفران به صورت قاچاق از ايران خارج مي گردد كه اگر دولت بتواند از اين امر جلوگيري كند و اين ميزان زعفران از مبادي قانوني به خارج بورد. سود هنگفتي براي كشور خواهد داشت.

قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني چقدر می باشد؟

قيمت هر كيلو زعفران ايران در بازارهاي جهاني 300 تا 400 دلار می باشد، اما قيمت زعفران در بازارهاي چهاني به 1000 تا 1200 دلار مي‌رسد. اسپانيايي‌ها زعفران   ايران را با مارك خودشان به قيمت‌هاي بالا مي فروشند.

به چه دليل زعفران ايران را با قيمت‌هاي پايين خريداري مي كنند؟

يكي از دلايل عمدة‌ اين امر، مراحل پس از برداشت می باشد كه عمده‌ترين فرآيند پس از برداشت زعفران، خشك كردن آن می باشد.اين مشكل روي پسته ايران هم نظاره مي‌گردد و وجود سم افلاتوكسين پسته در اثر فرآيندهاي پس از برداشت می باشد.

سنتي خشك كردن زعفران در ايران باعث مي‌ گردد يك سري قارچها روي زعفران رشد كند و فروش آن را در بازارهاي خارجي با مشكل مواجه سازد.

اگر اين مشكل توسط مسؤولان مربوطه حل گردد. قيمت زعفران ايران در بازارهاي جهاني مي تواند تا 4 برابر ميزان كنوني افزايش يابد.

صادرات چه ميزان نفت با يك كيلو زعفران قابل مقايسه می باشد؟‌

اگر كيفيت زعفران ايران بالا برود، قيمت آن در بازارهاي جهاني تا 1000 دلار مي‌رسد. اما قيمت يك بشكه نفت ايران 25 دلار می باشد. در نتيجه قيمت 40 بشكه نفت برابر يك كيلو زعفران خواهد بود.

هم اينكه كه قيمت زعفرن ايران در بازارهاي جهاني به گونه متوسط 300 دلار در هر كيلو می باشد، كه معادل بهاي 12 بشكه نفت می باشد.

حدود يكصد هزار خانوار در جنوب خراسان از كاشت، داشت و برداشت زعفران ارتزاق مي‌ كنند. توليد زعفران، كارگر بر می باشد و تاكنون  هيچگونه ماشيني براي برداشت و جمع‌آوري كلاله اين گياه طراحي نشده می باشد.

آيا در محيطهاي آموزشي ايران در زمينه توليد و صادرات زعفران دروسي تدريس مي‌گردد؟

متأسفانه خير، به نظر من همان گونه كه در ايران سازمان چاي و دخانيات هست. و روي كاشت. داشت و برداشت چاي و دخانيات تحقيق انجام مي‌گردد. بايد يك انستيتو تحقيقات زعفران نيز تأسيس گردد تا متخصصان و افراد خبره در كنار اساتيد دانشگاهي اين محصول به تحقيق و توسعه كشت و  اقدام‌آوري آن بپردازند.

كشورهاي اسپانيا و يونان در زمينه توليد و تجارت زعفران جزو رقباي ايران هستند، اما توليد آنان بر اساس فناوري روز صورت مي‌گيرد و در نتيجه اروپاييان ترجيح مي‌دهند زعفران اسپانيا را خريداري كنند  در نتيجه زعفران اسپانيا داراي قيمت بالاتري از زعفران ايران می باشد.

این نوشته در صنایع غذایی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید