فرمت word : دانلود پروژه رشته عمران درباره ساختمان اسکلت فلزی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

در این محل بیشتر از قیر  بهره گیری می نمایند. در موقع قیروگونی کردن بایستی دقت گردد که به هیچ وجه منفذ یا سوراخی خالی نمانده و در همه لایه ها قیر کلیه سطح را بپوشاند. بهتر می باشد در همین مرحله قیر و گونی تا روی کرسی چینی دیوار زیرزمین بطور یکسره ادامه پیدا کند. در کلیه مراحل بایستی به وسیله قیر کلیه سطح دیوار پوشانیده شده باشد. اگر خاک اطراف زیاد مرطوب نباشد یک لایه قیر و گونی کافی می باشد. ( دو قشر قیر و یک لایه گونی)، ملات این دیوار به علت مجاورت با قیر و گونی حتماً بایستی ماسه سیمان باشد. اگر مجبور باشیم برای ساختن دیوارهای اصلی زیرزمین از ملات دیگری به جزء ماسه سیمان بهره گیری کنیم بایستی روی قیرو گونی عمودی و افقی را حتماً با یک قشر ماسه سیمان بپوشاینم. نظر به اینکه به علت غیر قابل نفوذ بودن سطح قیرو گونی شده ملات به قیر و گونی عمودی نمی چسبد لذا بایستی آغاز روی آن را تور سیمی کشیده و بعد روی توری را ماسه سیمان بکشیم. چنانچه برای اتصال توری به دیوار اصلی از میخ بهره گیری نمائیم بدیهی می باشد که میخ قیرو گونی را سوراخ کرده و ایجاد نقطه ضعفی در آن می نماید. بهتر می باشد دوباره روی میخ ها را با قیر و گونی بپوشانیم. حداقل ضخامت این دیوار 35 سانتیمتر می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شمشه گیری

پس از دیوار چینی با در نظر داشتن اینکه دیوارهای داخلی را به صورت گری( آجرچینی بدون شمشه ملات) می چینند و دقت این نوع دیوار چینی از لحاظ شاقول بودن و تراز بودن زیاد نیست. به وسیله شمشه گیری دیوار را در یک سطح قرار می دهند و یا به اصطلاح کارگری دیوار را در یک باد قرار می دهند و آن بدین گونه می باشد که آغاز با چشم بلندترین نقطه دیوار را معین می کنند (البته در سطح نما) و با گچ و ماله نقطه صافی را در آن محل ایجاد می نمایند و بعد این نقطه را با شاقول به پایین منتقل کرده و سطح کوچکی نیز هم باد آن با گچ و خاک پایین دیوار ایجاد می نمایند آنگاه در گوشه دیگر دیوار نقطه را انتخاب کرده و باز با گچ و خاک نقطه صافی را در آن  ایجاد می نمایند. حال سه نقطه داریم که طبق اصول هندسی بر آن می توان سطحی مرور داد و حال بوسیله ریسمان که بین دو نقطه می کشند به فاصله یک متر به یک متر زیر ریسمان نقاطی با گچ و خاک و ماله ایجاد کرده بطوریکه کلیه این نقاط هم باد ریسمان باشد بعد بوسیله شاقول این نقاط را به پایین دیوار منتقل می کنند. آنگاه شمشه صافی را انتخاب کرده و به دو نقطه هم سطح و در امتداد یک شاقول متکی می نمایند و با گچ و خاک پشت آن را پر نموده و بدین وسیله روی دیوار خطی به پهنای چند سانتیمتر و به طول دیوار ایجاد می نمایند و این اقدام را هر یک متر به یک متر و یا قدری کمتر تکرار می کنند. به این کار شمشه گیری می گویند و آنگاه بین این خطوط را با گچ و خاک پر کرده و بدین وسیله گچ و خاک کردن اتاق را تکمیل می نمایند. در مورد سیمانکاری هم همین کار را انجام می دهند اما به جای گچ و خاک از ملات ماسه سیمان بهره گیری می نمایند.

ملات گچ

گچ ملاتی بسیار تندگیر می باشد و بایستی بلافاصله بعد از ساخته شدن به مصرف برسد. گرفتن ملات گچ در  حدود 10 دقیقه طول می کشد و به سبب ازدیاد حجمی که پس از مصرف و قبل از سخت شدن پیدا می کند کلیه خلل و فرج سطح کار را پر کرده و مانع رشد و نمو میکروبها و باکتریها در خود می گردد. همچنین اندود گچ از نظر اکوستیک ماده بسیار خوبی بوده و کمتر تولید پژواک می نماید.

ملات گچ و خاک

خاک رس را الک کرده و با گچ مخلوط می نمایند. نسبت این مخلوط به قدرت گچ و یا زودگیری آن بستگی دارد هر قدر گچ زودگیرتر باشد به خاک بیشتری نیاز دارد و معمولاً نسبت تقریبی این مخلوط پنجاه درصد می باشد. پس از مخلوط کردن گچ و خاک در ظرفهای کوچکی که به آن استانبولی می گویند قدری آب ریخته و آنگاه این مخلوط را روی آب میپاشند تا بدین وسیله کلیه دانه های گچ در تماس با آب باشد. آنگاه آن را مخلوط کرده تا به صورت خمیری یکنواخت درآید و بعد فاصله بین شمشه گیری را که قبلاً توضیح داده گردید بوسیله آن پر می نمایند. علت مصرف خاک در گچ و خاک این می باشد که هم ملات ارزانتر تمام می گردد و هم ملات دیرگیرتری بدست می آید و پلاستیک تر از ملات گچ می باشد.

سفید کاری

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بعد از اتمام گچ و خاک و خشک شدن آن اقدام به سفید کاری می کنند. به علت زودگیر بودن ملات گچ آن را مانند گچ و خاک به مقدار کم در استانبولی می سازند در موقع ساختن ملات گچ، بایستی پودر گچ را توی آبی که در استانبولی می ریزند بپاشند تا تمام ذرات گچ در مجاورت آب قرار گرفته و تر بشود. آنگاه آن را با ماله روی گچ و خاک می مالند بطوری که سطح کاملاً صاف و یکنواخت ایجاد گردد.

کشته کشی

به علت زودگیر بودن گچ نمی توان سطح آن را کاملاً پرداختی و صاف نمود بدین علت بعد از سفیدکاری و قبل از آنکه ملات گچ خشک گردد روی آن را یک ورقه کشته به ضخامت چند دهم میلیمتر می کشند و با ماله خوب پرداخت می کنند تا سطحی کاملاً صاف و آماده نقاشی بدست آید. کشته ملات گچی می باشد که دیگر سخت نمی گردد.         ( خشک شدن با سخت شدن اشتباه نشود) و آن را بدین طریق تهیه می نمایند که آغاز پودر گچ را از الک بسیار ریزی گذرانیده و آنگاه آن را مانند تهیه ملات گچ معمولی توی آب می پاشند و بوسیله همزدن ملات با دست مانع سخت شدن آن می شوند و اقدام هم زدن را تا 10 الی 15 دقیقه ادامه داده تا گچ حداکثر ازدیاد حجم خود را بدست آورد. این ملات کاملاً یکنواخت بوده و هیچگاه سخت نمی گردد بلکه در اثر تبخیر سطحی خشک می گردد. گچ ساختمان به رنگ سفید بوده و روی آن را میتوان نقاشی نمود. بوسیله گچ روی دیوار و سقف ساختمان گل و بته و تأثیر های زیبای دیگری می سازند که به این هنر به گونه کلی گچ بری می گویند.

بتن سبک برای شیب بندی بام

بتن سبک بتنی می باشد که از سیمان و دانه های سبک مانند پوکه های معدنی و غیره که وزن مخصوص آن از دانه های سنگی کمتر می باشد تشکیل شده می باشد. این بتن باربر نبوده و فقط برای پر کردن فضاهای خالی که باری به آن وارد نمی گردد مورد بهره گیری قرار می گیرد. در بام آن را برای شیب بندی و هدایت آب باران به طرف ناودان بهره گیری می نمایند. بتن سبک را با خرده آجر یا پوکه مصنوعی یا پرلیت که نوعی سنگ آتشفشانی می باشد نیز می سازند. وزن مخصوص بتن سبک بر حسب دانه مصرفی بین 350 تا 1500 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

شیب بندی

این شیب بایستی در حدود 5/1 تا 2 درصد باشد و آن را بدین طریق ایجاد می نمایند که آغاز محل ناودان را تعیین نموده و فاصله آن را تا دورترین نقطه بام اندازه گرفته و ارتفاع دورترین نقطه را با در نظر داشتن شیب لازم تعیین می نمایند و آن ارتفاع را به وسیله چند رج آجر ایجاد کرده و از آنجا ریسمانی تا محل ناودان که ارتفاع آن صفر می باشد می کشند در نتیجه این ریسمان شیب بام را تعیین می نماید بعد زیر آن را به وسیله ملات ماسه و سیمان و تکه های آجر به عرض حدود 10 سانتیمتر پر می نمایند. بعد از نقاط دیگر نیز به همین طریق و با همان شیب ریسمان کشی نموده و زیر آن را پر می نمایند. به وسیله این کار که به آن اصطلاحاً کرم بندی می گویند کلیه قسمتهای بام به طرف ناودان شیب بندی می گردد آنگاه بین این کرم ها را با بتن سبک پر می کنند. هر قدر اجرای این قسمت از لحاظ شیب بندی دقیقتر باشد هدایت آب به طرف ناودان راحت تر بوده و اجرای قسمتهای بعد آسان تر و بهتر انجام می گردد. در نتیجه عمر ایزولاسیون بام بیشتر خواهد بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ملات ماسه سیمان جهت زیر قیرو گونی

پس از خشک شدن و سخت شدن بتن سبک بایستی سطح صافی برای زیر قیرگونی ایجاد نماییم این سطح را می توان به وسیله یک لایه ماسه سیمان به ضخامت حدود 2 سانتیمتر ایجاد نموده و یا می توان این سطح را به وسیله آسفالت ایجاد نمود با در نظر داشتن اینکه ماده چسبنده آسفالت قیر می باشد برای زیر قیروگونی مناسب تر به نظر می رسد . ضخامت آسفالت هم بایستی پس از غلطک زدن در حدود 1 سانتی متر باشد و پس از ریختن بایستی بخوبی غلطک زده گردد و همچنین بایستی از آسفالتی بهره گیری نمود که دانه های آن ریزتر باشد به هر حال بایستی کاملاً توجه داشته باشیم که شیب بام حفظ شده و ناهمواریهای موضعی ایجاد نشود. برای حصول اطمینان از این موضوع بهتر می باشد قبل از اجرای قیر وگونی از شیب بندی این لایه به وسیله ریختن آب مطمئن شویم زیرا با ریختن آب ملایم روی لایه ماسه سیمان یا آسفالت گودیهای موضعی به وسیله جمع شدن آب و برجستگی های موضعی بوسیله خشک شدن سریع آب معلوم می گردد که بایستی بلافاصله نسبت به اصلاح آن اقدام نمود. اگر این لایه با ماسه سیمان انجام می گردد بایستی تا دو یا سه روز روی آن را مرطوب نگه داشت تا سیمان به خوبی سخت گردد. در سرمای کمتر از صفر درجه اجرا ماسه سیمان صحیح نیست زیرا در این صورت آب ملات یخ بسته و بعد از ذوب شدن یخ ماسه سیمان به صورت قشر جدا از هم و پورد مانندی درخواهد آمد که به هیچ وجه برای زیر قیروگونی مناسب نیست.

قشر قیر و گونی زیر و روی کف خواب

به خاطر مهم بودن محل در کناره های ناودان وبرای حصول اطمینان کامل از غیر قابل نفوذ بودن این محل را دو لایه بیشتر از سایر نقاط بام قیرو گونی می کنند. بدین طریق که قبل از شروع عملیات آغاز اطراف ناودان را به وسعت تقریبی یک متر مربع با قیر سیاه می نمایند و بعد یک تکه گونی روی آن پهن می کنند به طوری که قسمتی از گونی که قبلاً آن را مطابق محل بریده و پرو نموده اند در داخل سوراخ ناودان قرار گیرد. بعد روی آن را با قیر سیاه نموده و کف خواب را روی آن قرار داده و روی کف خواب را نیز قیر می ریزند و دوباره یک لایه گونی روی آن می چسبانند و دوباره روی آن را با قیر سیاه می کنند به این شکل لایه کف خواب بین دو لایه قیر و گونی قرار می گیرد. آنگاه شورع به قیر و گونی کردن بام می نمایند. بایستی توجه نمود که آن قسمت از گونی که در داخل سوراخ ناودان قرار می گیرد کاملاً آغشته به قیر باشد. در مورد اجرا این قسمت بایستی توجه نمود که شیب بام به واسطه این لایه های اضافی از بین نرود و قبلاً در محاسبه ارتفاعات ضخامت این لایه ها مقصود گردد.

قیر و گونی

قبل از انجام قیرگونی روی بام بایستی یک سری کارهای مقدماتی انجام گردد اولاً بایستی دقت گردد که سطح سیمان کاملاً خشک باشد زیرا در صورتی که سطح مرطوب باشد آب موجود در سطح حد فاصلی بین قیر و سطح ماسه سیمان ایجاد خواهد نمود و مانع چسبیدن این دو قشر به یکدیگر خواهد گردید. اما اگر این لایه به وسیله آسفالت انجام گردد این مشکل وجود نداشته و به واسطه هم جنس بودن آسفالت و قیر این دو لایه بهتر به همدیگر می چسبد. قبل از شروع به قیر و گونی بایستی سطح بام کاملاً به وسیله جارو تمیز شده و کلیه برگ و خاک و خاشاک و سایر مواد خارجی از روی بام جمع آوری گردد. بایستی قبلاً تمام چتایی های مصرفی را در قطعات مورد نیاز در دو سری، یک سری به اندازه طول و یک سری به اندازه عرض پشت بام بریده به گونه لوله ای پیچیده و در محلی که بایستی به مصرف برسد قرار داد. افرادی که بادید در امر قیروگونی کردن بام دخالت داشته باشند بایستی تعیین شده و مخصوصاً کفش آنها بایستی عاری از میخ و برجستگی هایی که سطح قیر و گونی را سوراخ نماید باشد برای حمل قیر مذاب به بالا بایستی حتماً از بالابر و یا قرقره و طناب بهره گیری نمود و از آوردن قیر از طریق پلکان خود داری گردد زیرا این کار علاوه بر اینکه موجب سرد شدن قیر می گردد پله های ساختمان را نیز به قیر آغشته می نماید. در این مدت که این کارهای مقدماتی انجام      می گردد قیر بایستی کاملاً ذوب شده و به حداکثر حرارت خود برسد. برای قشر اول ایزولاسیون در مناطق معتدل معمولاً از قیر  که قیرکاران اصطلاحاً به آن قیر شل می گویند بهره گیری می گردد زیرا این قیر به علت روانی به راحتی تمام سطح ناهموار ماسه سیمان و یا آسفالت را می پوشاند. در موقع انجام ایزولاسیون بایستی حداقل 4 نفر در روی بام مشغول به کار باشند. یک نفر مسئول حمل و نقل قیر و سطل خالی بین محل قرقره و محل کار. یک نفر قیر گرم شده را در محل مصرف خالی نماید و یک نفر دیگر با تخته مخصوصی آن را روی زمین پهن کند و در همین هنگام نفر چهارم چتایی     های لوله شده را آهسته آهسته روی سطح قیری بام پهن کرده و به وسیله فشار دست آن را بر روی قیر کاملاً بچسباند. بایستی توجه نمود قبل از آنکه قیر سرد گردد بایستی گونی را به آن بچسبانند. قیر و گونی در ردیفهای موازی  هم از پایین ترین نقطه بام ( محل ناودان) شروع می گردد و به بالاترین نقطه آن خاتمه می یابد.

چنانچه قیر و گونی از پایین ترین قسمت پشت بام شروع نشود برجستگی لایه های چتایی قبلی مانع عبور آب باران خواهد گردید و این خود موجب نقطه ضعف در پشت بام خواهد گردید. اما چنانچه از پایین ترین نقطه قیر و گونی انجام گردد این مزاحمت ایجاد نخواهد گردید. بایستی دقت نمود که قیر در اثر گرم شدن نسوزد. هر ردیف چتایی بایستی حداقل 10 سانتیمتر روی چتایی قبلی را بپوشاند بایستی دقت گردد که به وسیله قیر کلیه قسمتهای زیرچتایی سیاه شده و این قیر حتی در حدود 10 سانتیمتر نیز روی قشر قبلی را بپوشاند. حداقل لایه های قیر و گونی برای بام دولایه گونی و سه لایه قیر می باشد. در بعضی مواقع برای حصول اطمینان بیشتر حتی تا 4 لایه هم گونی و 5 لایه قیر مصرف می کنند. لایه ها بایستی در جهت های مخالف هم کشیده گردد( یک لایه از عرض و یک لایه از طول) لایه های قیر و گونی بایستی بلافاصله پشت سر هم انجام گردد زیرا اگر این طور نباشد لایه قبلی به وسیله گرد و غبار هوا پوشانیده شده و این گرد و غبار حدفاصلی بین لایه های بعدی ایجاد خواهد نمود.اگر برای آخرین لایه قیرو گونی از قیر 90-15 و یا 85-25 ( قیر سفت) بهره گیری گردد بهتر می باشد.

قشر محافظ روی قیر و گونی

در این مرحله هدف کلی آن می باشد که قشر محافظی برای قیرو گونی ایجاد نمایند تا بدین وسیله عمر آن زیادتر گردد. برای این کار روی قشر قیر و گونی را آسفالت نرمی به ضخامت یک سانتیمتر می ریزند و بعد از غلطک زدن روی آن را با ملات ماسه سیمان و موزائیک فرش می کنند

این نوشته در عمران ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید