دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد مطالعات فني، مالي، اقتصادي طرح – قسمت اول

دانلود پایان نامه

اختصار و فشرده مطالعات فني، مالي، اقتصادي طرح:

محصول مورد نظر طرح ورق پي-وي-سي نرم مي باشد كه با وزن مخصوص تقريبي بين 36/1-32/1 بوده و به عنوان يك محصول مياني (خود به عنوان مواد اوليه و محصول مياني) داراي كاربردهاي صنعتي و خانگي مي باشد. به دليل دارا بودن خواص ويژه، نرمي، دوام، شفافيت در بسياري از محصولات به عنوان پوشش خارجي و حفاظتي كاربرد دارند و در برخي ديگر به عنوان ماده اصلي كاربرد دارد. ماده اصلي اين محصول پليمر پلي- ونييل- كلرايد (يا به اختصار پي-وي-سي) مي باشد كه در صنايع پتروشيمي ايران. خصوصاً پتروشيمي آبادان، و بندر امام در گريدهاي مختلف توليد مي گردد. به دليل مصرف بالا عليرغم توليد داخلي در كشور، هر ساله مقادير زيادي از كشورهاي كره جنوبي، تايوان و اروپائي وارد مي گردد، همچنين اين محصول داراي مزيت نسبي توليد در داخل به دليل وفور مواد اوليه بود و ارزش افزوده اين محصول به ازاي هر تن 450 الي 600 دلار مي باشد. به مقصود بررسي كلي نقاط كليدي طرح در جدول زير، اختصار اطلاعات مالي، فني و اقتصادي آورده شده می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جدول: جمع بندي مشخصات اصلي پروژه توليد ورق پي-وي-سي

مشخصات كلي محصول:

نام: ورق پي-وي-سي نرم

ظرفيت ساليانه: 500 تن در سال

دستگاهها و تجهيزات توليد:

بخش خارجي: 000/350/9 دلار

بخش داخلي: 800/163/1 ميليون ريال

شاخص هاي عملياتي:

تعداد روزكاري: 275 روز در سال

تعداد شيفت: 3 شيف 8 ساعته

زمين، ساختمان:

مساحت زمين: 500 متر مربع

سالن توليد: 1800 مترمربع

سالن انبارها: 810 مترمربع

تاسيسات فني: 175 مترمبع

ساختمانهاي اداري: 275 مترمربع

و خدمات رفاهي

درصد و منابع تامين مواد اوليه:

داخلي: 97%-95% به ارزش تقريبي 000/500/694/3

خارجي: 5%-3% به ارزش تقريبي 000/000/560/3

تعداد كاركنان:

مديريت: 1 نفر

مهندسين: 2 نفر

تكنسين فني: 4 نفر

كارگر ماهر و نيمه ماهر: 14 نفر

كارگر ساده: 10 نفر

كارمند 16 نفرك

كل پرسنل: 47 نفر

سرمايه گذاري:

سرمايه ثابت: 000/383/735/87 ريال

سرمايه در گردش: 900/152/937/8 ريال

حجم سرمايه كل: 900/535/672/96 ريال

حجم سرمايه‌گذاري مجري: 050/653/015/22 ريال

حجم سرمايه از منابع و تسهيلات بانكي

(صندوق ذخيره ارزي): 000/350/9 دلار

 

تاسيسات عمومي پروژه:

برق مصرفي ساليانه: 000/750/1 (كيلووات ساعت)

آب مصرفي ساليانه: 4550 مترمكعب

سوخت مصرفي ساليانه: 9120 مترمكعب گاز طبيعي

هواي فشرده: 1200 ليتر در ساعت با فشار 6 اتمسفر

ديگ بخار: 5/2 تني با فشار 6 اتمسفر

برج خنك كننده: 2 تني

سيستم اطفاء حريق: كپسول آتش نشاني

هزينه هاي توليد:

هزينه هاي ثابت: 367/892/9 ميليون ريال

هزينه هاي متغير: 735/754/44 ميليون ريال

كل هزينه هاي ساليانه: 971/743/45 ميليون ريال

 

شاخص هاي اقتصادي طرح:

 

 

فصل دوم:

كليات و مشخصات عمومي محصول

1-2- ويژگي ها، مشخصات فني محصول

ورق پي-وي-سي نرم، محصولي می باشد كه از تركيب مواد پليمري و مقاديري اضافه كننده بدست مي آيد و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگي) توليد مي‌گردد و در بازار ايران به نام طلق معروف می باشد از ويژگي هاي عمده اين محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغني می باشد كه به همين مقصود در خيلي از مواقع به عنوان يك عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلي چادر ماشين) بكار مي رود از خواص ديگر آن نرمي و انعطاف آنست كه به آن قابليت دوخت پذيري و جوش خوردن (پرس) را مي دهد به همين مقصود براي بسته بندي بسياري از اقلام و محصولات بكار مي رود. وزن مخصوص اين محصول بين 35/1-32/1 متغيراست و در ضخامت هاي 60 تا 1000 ميكرومتر (1~06/0) ميلي متر و عرض‌هاي 100 تا 200 سانتيمتر در رولهاي 50 تا 100 متري بسته بندي و توليد مي گردد.

2-2- طبقه بندي محصول و كاربردهاي آن

طلق يا همان ورق پي-وي-سي به دو صورت نرم (Soft) و خشك (Rigid) و به صورت شفاف (Transparent) و رنگي (مات) توليد مي گردد، محصول مورد نظر ما نوع نرم می باشد كه كاربردهاي مختلفي را در صنعت و مصارف خانگي دارد اهم اين مصارف و كاربردها عبارتند از:

 • روكش انواع صندلي، مبلمان براي حفاظت پارچه
 • ساخت چادرهاي خودرو (خصوصاً به عنوان نورگير خودروهاي جيپ و…)
 • صنايع توليد كيف و كفش (ماده اصلي داخلي و خارجي كالا)
 • بسته بندي لوازم التحرير و لوازم صنعتي
 • توليد لوازم التحرير و اداري (زونكن، پوشه، كيف و جامدادي)
 • براي حفاظت مدارك و اسناد (پرس كارت)
 • توليد لوازم روميزي و سفره (انواع سفره هاي روميزي ساده و چاپي و پرده‌هاي حمام)
 • امور تبليغاتي (توليد پرده، پوستر، بردهاي تبليغاتي و بالونهاي تبليغاتي)
 • بهداشتي و داروئي (بسته بندي كالاي بهداشتي و داروئي)
 • توليد لوازم كودك و اسباب بازي (گهواره، كالسكه، روروك،…)
 • توليد وسائل ورزشي (رويه تشك كشتي، وسايل بدن سازي،…)
 • صنايع خودروسازي (رويه هاي درب، صندلي و قسمت هاي تزئيناتي و آفتابگير و…)

3-2- شماره تعرفه گمركي و استاندارد

اين محصول تحت شماره 8 رقمي 90/392040 (ورق هاي پلي ونيل كرايه انعطاف پذير) ثبت شده و به دليل مصرف بالا و توليد داخلي با حقوق بازرگاني 40%
(سال 83) از كشورهاي كره و تايوان  و اروپا وارد مي گردد. كالاهاي ساخته شده از ورق نرم پي-وي-سي نيز در اداره استاندارد ايران تحت شماره 1436 ثبت شده می باشد.

4-2- كاربرد و محصولات جايگزين

در مورد كاربردهاي اين محصول در شماره 2-2 به تفضيل سخن گفتيم، تقريباً به دليل خواص ويژه و منحصر بفرد و خصوصاً به دليل قيمت مناسبي كه دارد مي توان گفت جايگزين ديگري وجود ندارد. (در حال حاضر) در برخي از كاربردها از ورق‌هاي پليمري مشابه مثل پلي پروپيلين با سلوفان مي توان بهره گیری كرد يا در برخي مواقع از ورق هاي پلي ونيل استات (EVA) يا (PEVA) براي توليد سفره و روميزي و پرده بهره گیری مي كنند. ولي به همان دلايلي كه در فوق ذكر گردید تقريباً مصارف و كاربرد منحصر بفرد خود را دارد.

5-2- بررسي بازار و قيمت فروش

الف) بررسي بازار و نياز داخلي

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با يك بررسي اجمالي به حجم واردات اين محصول طي سالهاي 70 الي 82 مي‌توان به راحتي به حجم بالاي واردات اين محصول پي برد با وجوديكه طي چند سال اخير يكي، دو مورد خط دست دوم براي توليد اين محصول وارد و نصب شده ولي به دليل نياز و مصرف بالاي اين محصول همچنان ورود آن از كشورهاي تايوان و كره جنوبي ادامه دارد. در حال حاضر تقريباً پنج كارخانه عمده براي توليد ورق پي-وي-سي نرم در ايران هست كه 2 كارخانه قديمي و متعلق به قبل از انقلاب هستند (كارخانه توليدي تهران تاسيس سال 1348 و كارخانه شاهين سال تاسيس 1351) و سه كارخانه دست دوم كه در سالهاي بين 1374 تا 1379 در شهرهاي تهران، ساوه و اصفهان راه‌اندازي شده اند. مجموع توليد اين پنج كارخانه 14000 تن در سال مي باشد. به علاوه هيچكدام از اين كارخانه ها توليد ورق پي-وي-سي نرم با عرض بلند ندارند (حداكثر عرض توليدي 140 سانتي متر می باشد).

در حاليكه طرح اخير و مورد نظر ما قادر به توليد ورق با عرض 180 سانتي متر خواهد بود. كه به دليل بسياري داراي مزيت و نياز صنعت می باشد. از طرفي نياز روز افزون صنايع و بالا رفتن مصرف، لزوم ايجاد كارخانه هاي بيشتري را به وجودمي آورد.

با بررسي جداول وارداتي ملاحظه مي گردد كه هر ساله متجاوز از 12500 تن ورق فقط بصورت خام و مقادير بيشتري بصورت كالاي ساخته شده وارد مي گردد (مثل لوازم التحرير، سفره، پرده، كيف و…) لذا با عنايت به مسائل و آمار فوق ملاحظه مي‌گردد. ايجاد ظرفيت هاي جديد امريست الزامي و كاملاً توجيه اقتصادي دارد، و اين ظرفيت و ظرفيت هاي موجود در كشور حتي قادر به تامين كل نياز كشور نيستند. به علاوه در سالهاي اخير به دليل صادرات بخشي از محصولات ساخته شده، همچون كيف، سفره، پرده به كشورهاي همسايه عراق، افغانستان و آسياي مركزي كه اين نياز كاملاً محسوس مي باشد، زيرا حجم زيادي مواد ساخته شده براي اين كشورها از طريق ايران ترانزيت مي گردد.

ب) قيمت فروش محصول

قيمت هاي جهاني اين محصول كه بصورت خام (بدون چاپ) عرضه مي گردد در حدود 45/1 تا 55/1 دلار هر كيلو مي باشد كه با احتساب هزينه هاي حمل و سود بازرگاني و ساير هزينه هاي قيمت تمام شده اين محصول به حدود 18500 ريال در هر كيلو مي باشد (براي وارد كننده) كه در حال حاضر جنس خارجي در بازار ايران بصورت عمده هر كيلو 21000 ريال و بصورت متري هر متر بين 5500 تا 7000 ريال به فروش مي رسد (قيمت هر متر متناسب با ضخامت متغير می باشد)، توليدات داخلي نيز بطور متوسط كيلوئي 17500 تا 19000 به فروش مي رسد (زيرا داراي كيفيت متفاوتي هستند).

بنابراين چنانچه قيمت هاي جهاني پودر پي-وي-سي كه در حال حاضر بين 700 تا 750 دلار در هر تن مي باشد ثابت باشد و ساير مواد مصرفي ديگر تغييري نكنند، اين قيمت ها ثابت خواهند بود. لذا پيش بيني مي گردد در صورت ثبات قيمت دلار و قيمت هاي جهاني مواد نفتي و فرآورده‌هاي جنبي، با در نظر داشتن بالا بودن كيفيت محصول اين طرح كه از ماشين آلات با تكنولوژي روز اروپا بهره گرفته شده حداقل بين كيلوئي 18000 تا 19500 ريال به فروش رود. (به صورت عمده فروشي) لازم به ذكر می باشد چنانچه عمليات اضافي همچون چاپ روي طلق و عمليات ديگر انجام گردد، اين قيمت تا سقف 23000 تا 25000 ريال افزايش مي يابد.

6-2- بررسي طریقه مصرف، واردات

همانگونه در فصول قبل تصریح گردید و براساس جدول واردات اين محصول ملاحظه مي‌گردد، نياز به واردات تا تامين نياز داخلي همچنان ادامه دارد. از طرفي بخش عمده‌اي از مصارف داخلي بصورت كالاهاي ساخته شده از اين محصول مي باشد، بطور مثال هر ساله مقادير زيادي سفره روميزي، ورق پي-وي-سي پرده اي (پرده حمام و…)، كيف هاي مدرسه اي و… وارد مي شوند كه زیرا اين اقلام اکثراً بصورت قاچاق و غير مجاز وارد مي شوند، آمار صحيحي در دست نمي باشد ولي حضور اين محصولات در بازارهاي ايران كاملاً مشهود می باشد. از طرفي هر روزه به دليل ايجاد مصارف جديد در صنايع مختلف، نياز به اين مواد بيشتر مي گردد، زيرا توليد كنندگان زيادي در سالهاي اخير كالاهاي خود را به دليل جلوه و زيبائي ظاهري بسته بندي در اين ورق بسته بندي مي كنند كه مانند بسته بندي انواع پتو در كيف هاي زيپ دار (از ورق پي-وي-سي)، بسته بندي انواع روتختي، پرده، ملافه و بسته بندي انواع محصولات آرايشي و بهداشتي، و بالاخره بسته بندي انواع لوازم التحرير و توليد لوازم التحرير از اين جنس مي باشد.

فصل سوم:

مطالعات فني

1-3- روش هاي توليد متداول اين محصول

در شرايط حاضر و با پيشرفت تكنولوژي تقريباً 2 روش عمده براي توليد اين محصول هست.

الف) روش اكسترودرينگ:

در اين روش كه تكنولوژي قديمي تر مي باشد، ورق به ابعاد و عرض حداكثر تا يك متر و براي ضخامت هاي بالا (15/0 ميلي متر) بكار مي‌رود ظرفيت توليد در اين روش پائين می باشد (حداكثر ساعتي 200 كيلوگرم) و محدوديت ضخامت و عرضي داريم، از طرفي كيفيت و دقت ضخامت ورق توليدي پائين می باشد.

ب) روش كلندرينگ:

جديدترين روش توليد ورق هاي پي-وي-سي بهره گیری از روش كلندرينگ می باشد در اين روش با اصلاح روش قبلي و بكارگيري دستگاههاي جديد و در واقع اصلاح اشكالات و محدوديت هاي روش قبلي (افزايش عرض تا 3 متر، پائين آوردن ضخامت تا 05/0 ميلي متر) عملاً محصول با كيفيت برتري بدست مي آيد از طرفي امكان افزايش ظرفيت تا سقف 1500 كيلو در ساعت هست.

2-3- تشريح فرايند توليد و روش انتخابي مورد نظر طرح

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

همانگونه كه در مبحث 1-3 تصریح گردید، روش كلندرينگ به دليل برخورداري از تكنولوژي برتر و ماشين آلات مدرن و همچنين امكان دسترسي به ظرفيت بالاتر، مناسب تر مي باشد. لذا ما، در انتخاب خود بهره گيري از ماشين آلات روش دوم را انتخاب نموديم.

گردش و روش كار اين محصول به گونه اختصار و به توضیح زير مي باشد:

آغاز مواد اصلي (پودر پي-وي-سي و روغن Dop) پس از توزين با مواد اضافه كننده لازم و با نسبت هاي معين مخلوط مي شوند. سپس داخل يك ميكسر با سرعت بالا وارد شده و بهم زده مي شوند پس از آن به اكسترودر براي آماده سازي و اختلاط بهتر وارد شده و تقريباً اين مواددر اكسترودر عمليات اختلاط تكميلي خود را پيدا مي‌كنند. پس از خروج از اكسترودر در واقع مواد آماده ورق شدن می باشد، از طريق نوارهاي نقاله بين غلطك هاي كلندر كه معمولاً 4 رول مي باشند ريخته مي شوند در اينجا عملاً ورق به ضخامت و عرض مورد درخواست (برنامه ريزي توليد) توليد مي‌گردد، به دليل نرم بودن و گرمي ورق و به مقصود جلوگيري از تغيير شكل و ضخامت ورق از ميان تعدادي غلطك گرم و سرد كه پس از كلندر قرار دارند عبوركرده و به تدريج فرم اصلي خود را پيدا مي كند. پس از آن ورق توليدي براي تنظيم عرض دقيق (بوسيله تيغه هاي برش) با عرض مناسب برش مي گردد (لبه‌هاي ناصاف و اضافي بريده مي گردد)، سپس ورق توليدي براي طاقه پيچي بصورت رولهاي بزرگ به طاقه پيچ هدايت مي گردد. كليه عمليات از آغاز تا انتهاي خط بصورت اتوماتيك مي باشد و كارگران صرفاً تأثیر اپراتور را بازي مي كنند.

3-3- تعيين ظرفيت و ماشين آلات مناسب

اصولاً براي تعيين اقتصادي توليد هر محصول مي بايست، ظرفيت مناسب طراحي و انتخاب گردد. زيرا اگر هزينه هاي سرمايه گذاري و سرمايه در گردش هر طرح متناسب با توليد و فروش محصول نباشد و يا به عبارتي بازده سرمايه به حد كفايت و قابل قبول نباشد، اصولاً توليد چنين محصولي امري عبث و غير اقتصادي خواهد بود. لذا دقت در انتخاب ماشين مناسب با ظرفيت مناسب با كمترين هزينه توليد امريست لازم وضروري. ما در انتخاب نوع ماشين آلات و ظرفيت ساليانه به عوامل زير توجه نموده‌ايم:

1- برخورداري از جديدترين تكنولوژي روز دنيا.

2- انتخاب ماشين آلات مناسب با بالاترين ظرفيت بازدهي (راندمان بالا)

3- نياز به تعميرات و نگهداري حداقل.

4- با كمترين انرژي مصرفي (برق) براي پايين نگهداشتن هزينه هاي تمام شده كالا.

5- با حفظ بالا بودن تكنولوژي داراي كاركرد و راهبري ساده باشد.

این نوشته در اقتصاد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید