جدید: دانلود پروژه رشته محیط زیست درمورد آب و فاضلاب و اثرات آن بر محيط زيست – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مخلوط شدن فاضلاب هاي كارگاهها با فاضلاب خانگي

از ديگر معضلات جدي در ارتباط با فاضلاب، عدم تفكيك فاضلابهاي صنعتي می باشد كه گاه آغشته به مواد شيميايي و يا عناصر و فلزاتي می باشد كه در حدود غير مجاز و خطرناك اعلام مي‌شوند. تفكيك كليه فاضلابهاي صنعتي بطوري كه بتواند جداگانه حمل و دفع گردد از مهمترين و عاجل ترين مسائل زيست محيطي شهر تهران بشمار مي‌رود.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نقشه فازبندي طرح جامع فاضلاب تهران در منطقه دو بعد از آخرين تغييرات (نقشه 30010120102 ) به توضیح زير ضميمه مي‌باشد:

محدوده 1و2 با 160 كيلومتر لوله به قطهاي 800-250 ميليمتر، فاضلاب

منطقه را پس از جمع آوري به تصفيه خانه شهرك قدس هدايت خواهد كرد.

در اين ارتباط بخش شرقي (محدوده 2) در عمليات اجرايي مربوط به خطوط انتقال به تصفيه خانه شهرك قدس با مشكلاتي مواجه گرديده كه در دست بررسي مي‌باشد. در پايان اجراي اين فاز در سال 1385 تعداد 160000 نفر تحت پوشش اين بخش از شبكه فاضلاب در خواهند آمد.

محدوده 3 كه همان محدوده قديمي شبكه گرد آوري و تصفيه فاضلاب شهرك قدس می باشد و هم اكنون در حال بهره برداري می باشد.

محدوده 4 مربوط به شبكه گرد آوري و دفع فاضلاب كوي نصر و شهر آرا مي‌باشد و

محدوده 5 در فاز 3 طرح جامع فاضلاب مورد مطالعه و طراحي قرار خواهدگرفت.

در صورت عدم تاخير در برنامه زمان بندي شده طرح ، تمامي منطقه دو تا پايان سال 2017 ميلادي از شبكه گرد آوري و دفع فاضلاب بهره مند خواهد گردید.

– دفع فاضلاب و امكانات منطقه

1- تصفيه خانه شهرك غرب و بهره گیری از فاضلاب تصفيه شده : طبق نظر كارشناسان شركت فاضلاب، آخرين عملياتي كه در تصفيه خانه به روي فاضلاب انجام مي‌گيرد، ضد عفوني كردن جهت نابود سازي ميكروبهاي بيماري زاي موجود در آن مي‌باشد.

اقدام گندزدايي پساب به كمك گاز ازن، كلر و يا اشعه ماوراي بنفش انجام ميگيرد. بعد از اين مرحله با اطمينان مي‌توان از پساب خروجي از تصفيه خانه جهت مصارف كشاورزي، آبياري فضاي سبز و صنعت بهره گیری نمود.

در بخشهاي قبلي تصریح گرديد كه گندزدايي پساب در تصفيه خانه شهرك غرب انجام نميگيرد، اما بر اساس اظهارات كارشناس مسئول مستقر در مركز تصفيه خانه شهرك قدس، امكان گندزدايي هست و فاضلاب خام ورودي مي‌تواند بعد از تصفيه كامل به آب قابل مصرف در صنعت، كشاورزي و آبياري فضاي سبز تبديل گردد. تمامي فضاي سبز پارك پرديسان از اين آب مصرف مي‌كند. در شرايطي كه فضاي سبز در سطح تهران با مشكل كم آبي و منابع محدود تامين آب مواجه می باشد، بهره گیری از آب تصفيه شده اين مركز با دبي 200 ليتر در ثانيه در موقعيت فعلي بسيار منطقي بنظر ميرسد.

2- بهره گیری از تصفسه خانه خيابان حبيب الله به مقصود بهره برداري از فاضلاب كوي نصر و شهرآرا.

در بخشهاي قبلي به وجود شبكه گردآوري فاضلاب در اين دو منطقه مسكوني تصریح گرديد، همچنين به برچيده شدن تاسيسات سپتيك تانك اين شبكه و هدايت فاضلاب آن به مسير نهر فيروزآباد پرداخته گردید. اما در شرايط امروز تهران و مشكل كم آبي در تمام مناطق شهري به نظر مي‌رسد تكميل و راه اندازي مركز تصفيه خانه فاضلاب خيابان حبيب الله كه 80 درصد كار احداث آن انجام شده، جهت تصفيه و بهره گیری اي مجدد از فاضلاب شهرآرا و كوي نصر مفيد می باشد.

– دفع فاضلاب و مشكلات منطقه

كوهپايه ها با بستر سنگي در نواحي شمالي منطقه دو (بخصوص در ناحيه 1و9) عملاً مانع اصلي در دفع فاضلاب به روش چاههاي جذبي مي‌باشند. در شهركهاي شمالي منطقه تعداد زيادي از شهروندان شاهد بالا آمدن فاضلاب در داخل خانه هاي خويش بوده و اين مشكل همواره هست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

وجود تعداد نسبتاً زياد ساختمان بلند مرتبه و مجتمع هايي كه طبق ضوابط ساخت و ساز مجبور به بهره گیری از سيستم گردآوري فاضلاب مي‌باشند و هم چنين مشكل بستر سنگي منطقه و عدم كارآيي چاههايي جذبي باعث بهره گیری نسبتاً وسيع از سپتيك تانكها جهت گردآوري فاضلاب گشته می باشد ولي مديريت ضعيف در ساخت و نگهداري از آنها باعث عدم كارآيي آنان در بخش بزرگي از منطقه بوده و روان شدن و نشت وسيع فاضلابها را در مناطق مسكوني، خيابانها، مسيلها و رودخانه هاي منطقه بدنبال داشته می باشد.

موضوع بسيار مهم ديگر در اين ارتباط چگونگي تخليه آنها مي‌باشد. با در نظر داشتن اينكه مركز كهريزك و آبعلي از پذيرفتن محموله فاضلاب خودداري مي‌كند.بايد ديد تانكرهاي حمل فاضلاب آنها را دركجا تخليه مي‌نمايند. تخليه فاضلابها در جويهاي خيابان و يا در فضاهاي خالي منطقه بصورت غير مجاز بسيار نظاره شده می باشد.

روان بودن فاضلابها در مسيلها و بستر رودخانه ها و كانالهاي ساخته شده از ديگر نقاط ضعف موجود در منطقه بشمار مي‌رود.

ساخت و سازهايي كه در اراضي مشرف به رودخانه هاي دركه و فرحزاد صورت گرفتع ايت همراه با دبي ناچيز آب آنها در اكثر ماههاي سال، اين مسيلهاي طبيعي را به مكانهايي براي ورود انواع فاضلابها تبديل كرده می باشد.

این نوشته در محیط زیست ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید