فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته مدیریت درباره بررسی ارتباط بین کار و زمان – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

همان گونه كه در تعريف بهره وري اشاه گردید . بهره وري عبارت می باشد از نسبت خروجي سيستم به تمام عواملي كه ورودي آن هستند اكنون اين موضوع را مطرح مي كنيم كه اصولا اين وروديها كدامند تا بهره وري هر كدام به گونه جدا گانه مورد بحث قرار گيرند به اين ترتيب تأثیر شش عامل در توليد به وضوح روشن می باشد كه عبارتند از :

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

1- بهره وری نیرو کار

فرد ریک هاربیسون مانند دانشمندانی می باشد که منابع انسانی را پایه اصلی ثروت ملتها می داند وی معتقد می باشد که اگر کشوری نتواند مهارت و دانش مردمش را توسعه دهد و از آن در اقتصاد ملی به نحو موثر بهره برداری کند قادر نیست.

هیچ چیز دیگری را توسعه بخشد . بالعکس اگر کشوری به بهره وری نیروی کار دست پیدا نمود قادر به هر نوع پیشرفتی خواهد بود.

برای آشنا شدن به طریقه سنجش و ارتقای بهره وری به یکی از روشهای ژاپنی در اندازه گیری بهره وری تصریح می کنیم که طرح ایمپروشر یک سیستم اندازه گیری کلان می باشد که میزان بهره وری را می سنجد. این اقدام را از طریق مقایسه ارزش ساعتی دستمزد تولید تکمیلی (با در نظر داشتن استانداردهای زمانی تولید محصول) با مجموع ساعاتی که صرف تکمیل محصول مزبور شده می باشد، انجام می گردد.

این طرح شامل کلیه کسانی می گردد که اصطلاحاً نیروی کار محسوب می گردند.

ایمیروشر، طرح سهیم کردن کارکنان در سود حاصله از افزایش بهره وری می باشد و هدف آن ترغیب کارکنان به همکاری با مدیریت جهت افزایش بهره وری و تقسیم سود از قرار 50% سهم کارکنان و 50% سهم شرکت می باشد.

2- بهره وری در تکنولوژی (ماشین آلات، دانش فنی، واطلاعات)

در طی قرون گذشته ساعات متوسط کار در هفته در بعضی کشورهای پیشرفته از 70 ساعت به 40 ساعت یا کمتر تقلیل یافته می باشد اما در عین حال هم دستمزد واقعی و هم بهره وری کلی افزایش یافته استو نائل شدن به چنین پیشرفتی به دلیل روش فوق العاده برای سخت تر کار کردن کارگران نبوده بلکه به دلیل توسعه و بکار گیری تجهیزات و تکنولوژی جدید برای کاراتر کردن تولید بوده می باشد.

مورد بالایک نماد خوب از اهمیت بهره وری از تکنولوژی در صنایع را به دست می دهد. اگر قصد داشته باشیم بهره وری ماشین آلات را به صورت فرمول نمایش دهیم می توانیم بگوئیم که برابر خارج قسمت ارزش ستاده سیستم بر کل هزینه ماشین آلات می باشد که این هزینه ها شامل استهلاک، هزینه های تعمیر و نگهداری دانش فنی و … می باشد.

در راه دسترسی به بهبود بهره وری در تکنولوژی اقدامات زیادی را می توان پی گیری نمود به عنوان مثال اعمال سیستم تعمیر و نگهداری سیستم بهره گیری بهینه از ظرفیت ماشن آلات و جلوگیری از بی کارماندن بیش از حد آنها، ایجاد یک سیستم کنترل موجودی مناسب با ذخیره اطمینان مناسب، بالانس خط ومتعادل کردن ایستگاه ها، خرید ماشین آلات دقیقاً منطبق بر نیاز ابداعات تکنولوژی و افزایش حجم محصولات، سرویس دهی، بهبود کیفیت، بهبود روش های بازاریابی و غیره

3- بهره وری مواد اولیه

جنس و مرغوبیت مواد اولیه مورد بهره گیری می تواند کیفیت محصول و بهره وری سازمان را افزایش دهد. از آنجا که با ارزشترین و بیشترین منابع معدنی دست یافتنی، استخراج شده اند لذا برای استخراج منابع کم ارزشتر و در وضعیت مشکلتر نیاز به بهره گیری از سرمایه و نیروی انسانی بیشتری می باشد که همین عامل نشانگر آن می باشد که بایستی نهایت بهره وری از مواد اولیه موجود به اقدام آید.

در کشور ما ایران که قیمت انرژی و دستمزدها در یکی از پایین ترین سطوح بین المللی قرار دارد مواد اولیه بسیار گران می باشد و معمولاً اصلی ترین رقم هزینه های تولید را تشکیل می دهد.

نکته مهمی که بایستی در سنجش بهره وری مواد اولیه مورد نظر قرار داد این می باشد که مقصود از داده در فرمول بهره وری، میزان موادی نیست که وارد سازمان شده می باشد بلکه میزان موادی می باشد که مصرف شده می باشد. بدین معنا چنانچه موجودی انبار افزوده یا کاسته شده باشد این مقدار افزایش یا کاهش بایستی در میزان مواد ورودی به سازمان محاسبه گردد.  

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

4- بهره وری سرمایه

سرمایه یکی دیگر از عوامل تولید می باشد که بدون آن هیچگاه کار تولید آغاز نخواهد گردید. اهمیت و تأثیر سرمایه ها در صنعت بر کسی پوشیده نیست و می دانیم پشتیبانی و تامین سایر عوامل تولید توسط سرمایه انجام می گیرد.

اگر بخواهیم تعریفی از بهره وری در سرمایه ارائه دهیم می توانیم آنرا حاصل تقسیم ارزش افزوده حاصله به کار رفته در تولید بنامیم و همانطور که از تعریف عیان می گردد برای افزایش بهره وری سرمایه، بایستی کوشش نمود تا از سرمایه های ثابت ارزش افزوده بیشتری کسب نمود و یا در کسب ارزش افزوده ثابت سرمایه به کاررفته را به حداقل رساند.

اصولاً وجود سرمایه های بالا و اضافه بر نیاز به دو صورت به منابع مالی شرکتها لطمه وارد می کند. نخست آنکه به دلیل استهلاک از قیمت آنها کاسته می گردد و دوم آنکه شرکت از سودی که می توانست در صورت به کارگیری صحیح آنها به دست آورد محروم می ماند.

ذکر این نکته ضروری می باشد که هنگامی که به مقایسه شرکتهای تولیدی داخلی با مشابه آنها در خارج از کشور می پردازیم، می گوییم که بسیاری از شرکتهای خارجی با وجودی که کشور انها خود تولیدکننده اقلام سرمایه ای می باشد کمتر سرمایه های خود را به آن اختصاص داده اند.

مهمترین راههایی که در کشورهای صنعتی برای افزایش بهره وری سرمایه ها یافته اند، بیکار نگذاشتن این سرمایه ها و یافتن راههایی برای گردش سریعتر این سرمایه هاست.

5- بهره وري انرژي

انرژي را مي توان عامل به حركت در آورنده چرخهاي توليد دانست . اگر بخواهيم تعريف مشابه آن چیز که براي عوامل ديگر ارائه كرديم باي بهره وري انرژي ارائه دهيم طبعا مي توان ان را نسبت ارزش داده افزوده حاصله به قيمت انرژيهاي مصرفي دانست. دركشور هاي غربي انرژي سابقا مقام جداگانه اي در ميان عوامل توليد نداشت ليكن پس از بحرانهاي نفتي معروف گردید بحث ويژه اي براي آن در صنايع باز گردید و سعي در افزايش بهه وري از انرژي و يافتن انرژيهاي جايگزين براي نفت نمودند.

به هر حال مديريت انرژي امروزه يكي از رشته هاي اقتصادي دنياست و اصول آن بايد در صنايع ما نيز مورد مطالعه و اجرا فرار گيرد. به چند نكته در مورد افزايش بهره وري انرژي توجه نماييد.

يك موضوع مهم دراين زمينه ، مسئله انتخاب نوع انرژي مصرفي می باشد . متاسفانه د ركشور ما زیرا اكثر صنايع مستقيما از مشابه خارجي خود الگو گرفته اند نوع انرژي آنها نيز تابع شرايط خاص كشور مبدا می باشد و اين د رحاليست كه شرايط كشور ما ممكن می باشد كاملا متفاوت باشد. بنابراين چه خوب می باشد كه مسئولين صنايع ما به باز نگري نوع انرژي كارخانجات بپردازند و هرجا كه نياز می باشد به تغيير آن اشتغال ورزند.

تنظيم ماشين آلات و كوره ها و ديگر مواردي كه از انرژي بهره گیری مي كنند از اهميت خاصي بر خوردار می باشد. گاهي ديده مي گردد كه ما در خانه هوارا به قدري گرم مي كنيم كه مجبوريم پنجره ها را هم باز نگه داريم و يا آب را جهت بهره گیری جوش مي آوريم و سپس با آب سرد مخلوط مي كنيم.

  • بهره وري مديريت

كليه مواردي كه تا به حال براي افزايش بهره وري در عوامل توليد نام برديم بستگي به انجام شدن خود به نحو مطلوب و كامل دارند تا بتوانند منجر به افزايش بهره وري گردند درغيراين صورت خود اين سيستمها و روشها باعث اعمال هزينه هاي سر بار بيشتري بر ساز مان شده و نهايتا بهره وري را كاهش خواهند داد . حال اگر سوال گردد كه چه كسي مسئول اجراي صحيح اين روشهاست قطعا همه پاسخ خواهند داد « مديريت سازمان » پس اين مدير می باشد كه بايد با اعمال مديريت خود ساز مان زير دستش را همواره پويا و در حال تكامل و بهبود مستمر نگهدارد. متاسفانه در كشور ما يك مدير وظايف فوق العاده متنوعي دارد كه از استخدام افراد و بكار گيري آنها تا سفارش و پيگيري واردات مواد اوليه و فروش و صادرات محصولات و از روبرو شدن با ادارات كار تا نظارت و كنترل توليد و موجوديها را شامل مي گردد و قطعا اين موضوع باعث خواهد گردید تا از وظايف ديگر خود بكلي باز بماند .

نكته خاصي كه بايد در اين ميان مورد توجه قرار گيرد شرايط خاص هر واحد صنعتي می باشد بدين معنا كه اگر بخواهيم با پيشنهادات كليشه اي و ثابت به سراغ همه مديران برويم و خواستار آن شويم كه با انجام آنها بهره وري را افزايش دهند قطعا در اكثر موارد يا مدير تسليم تقاضاي ما نمي گردد و يا اينكه تغيير مثبتي را در كار خانه شاهد نخواهيم بود. بنابراين بايد سراغ تك تك واحد ها رفت ، مشكلات انها را شناخت و به گونه خاص و موردي با آنها بر خورد نمود.

پیش روی صاحبان و مديران صنايع نيز بايد به اين مطلب توجه داشته باشند كه تنها چيزي كه قادر می باشد آنان را قادر به پايداري در برابر وضعيت رقابتي بازار هاي جهاني نمايد بهره گیری از سيستمها و روندهاي مديريتي كارآمد اتخاذ استراتژيها و سياست كار امد و بكار گيري مديران متخصص می باشد.

هفت كليد براي بهره وري بيشتر

براي افزايش بهره وري عملكرد و كارايي فردي يا گروهي 7 روش هست.

  • سخت تر كار كنيد.

تمام طول ساعت كار ي را كار كنيد و وقت را تلف نكنيد. محل كار جايي براي گپ زدن با دوستان نيست.

  • سريع تر كار كنيد .

براي بجای آوردن كار خودتان احساس فوريت ايجاد كنيد . كار را فورا بدست گيريد و هيچ زماني را از دست ندهيد.

  • كار هاي ارزشمند تر را انجام دهيد.

هرچه بيشتر شما بيشتر صرف فعاليتهاي ارزشمند تر گردد كه از ساعت كاري حاصل مي گردد بزرگتر می باشد .

  • كار هايي كه در آن مهارت داريد انجام دهيد.

هنگامي كه فعاليت تخصصي خود را انجام مي دهيد حاصل كار تان نسبت به حاصل كار كم تجربه بسيار بيشتر خواهد بود.

  • كار ها را دسته بندي كنيد .

چند كار مشابه هم زمان انجام دهيد با نوشتن هم زمان نامه ها ، تكميل همه فرمها و يا تهيه پيشنهادها سرعت و مهارت بيشتري بدست مي آوريد.

  • كار ها ساده كنيد .

ساده كردن كار ، انجام آن را آسان مي كند چند بخش از كار را با يكديگر ادغام كنيد تا تعداد مراحل انجام كار كاهش يابد فعاليتهاي داراي ارزش پايين تر را كاملا حذف نماييد .

  • ساعات بيشتري كار كنيد.

با وجود مطالب قبلي كه گفته گردید در مورد فراغت از كار اين واقعيت می باشد كه قدري كار را زودتر شروع كردن و ديرتر دست كشيدن بهره وري را افزايش مي دهد.

چرخه ي بهره وري

اگر كشورها درصد بهبود سطح بهره وري ملي و نرخ هاي رشد خود هستند بايد اين كار را از سطح سازمان آغاز كنند .

همچنين به مقصود كسب موفقيت در اين كار بايد يك برنامه رسمي بهره وري داشته باشند برنامه رسمي بهره وري در يك سازمان بر مفهومي مبتني می باشد كه آن را چرخه بهره وري   مي نامند .

در هر برهه سازمان در يكي از چهار مرحله اين سيكل قرار دارد : اندازه گيري بهره وري ،ارزيابي بهره وري، برنامه ريزي بهره وري و بهبود بهره وري .

سازمان اولين برنامه خود را با مرحله اندازه گيري بهره وري آغاز مي كند پس از اندازه گيري بهره وري و تعیين سطوح بايد آنها را ارزيابي و با سطوح برنامه ريزي شده مقايسه كرد . بر اساس اين ارزيابي ، سطوح مطلوب بهره وري براي دوره هاي كوتاه مدت و بلند مدت تعيين مي گردد . به مقصود تحقق اين اهداف برنامه ريزي شده بهبود بهره وري بايد به صورت رسمي انجام گردد . براي بررسي ميزان بهره وري در دوره بعد بايد سطوح بهره وري را دوباره اندازه گيري كرد. بدين ترتيب مادامي كه برنامه بهره وري در سازمان اجرا مي گردد چرخه بهره وري ادامه مي يابد .

مفهوم چرخه بهره وري نشان مي دهد كه بهبود بهره وري نتيجه منطقي اندازه گيري ، ارزيابي و برنامه ريزي می باشد . تمامي اين چهار مرحله به يك اندازه اهميت دارد و هيچ يك از آنها مهمتر از سه مرحله ديگر نيست . همچنين اين چرخه بر ماهيت فرايندي بودن مفهوم بهره وري تاكيد دارد . برنامه بهره وري يك فرايند پيوسته و دائمي می باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

سيكل دمينگ

دكتر دمينگ همواره روي اهميت همكاري بين بخشهاي تحقيق و توسعه ، طراحي ، توليد و فروش يك شركت تاكيد مي ورزيد . زيرا او معتقد بود كه براي نيل به كيفيتي مطلوب كه بتواند رضايت خاطر مشتري را تامين نمايد هر يك از اين بخشهاي چهار گانه بالا بايد با رعايت بالاترين معيارهاي كيفي با يكديگر همكاري و تشريك مساعي كامل داشته باشند . به اين ترتيب مفاهيم مورد نظر وي ، به گونه گسترده اي در كليه
زمينه هاي مديريت توسعه يافت ، به طوري كه اجزاي چهار گانه چرخه دمينگ وظايف اصلي مديريت گرديد:

برنامه ريزي طراحي

طراحي محصول به عنوان برنامه ريزي مديريت در نظر گرفته گردید.

توليد اجرا

توليد محصول با انجام فعاليتهاي توليدي ساخت يا كار روي محصول طراحي شده در نظر گرفته گردید

فروش بررسي

در اين مورد رضايت خاطر مشتري ، نشانه فعاليت توليدي راضي كننده می باشد .

این نوشته در مدیریت ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید