دانلود فایل: دانلود پروژه رشته معماری درباره انوع خط در نقشه کشی صنعتی – قسمت اول

دانلود پایان نامه

معرفی و تاریخچه نقشه کشی صنعتی

همواره بشر‌ها برای اظهار افکار و ایده‌های خود با رسم اشکال مختلف کوشش به معرفی آنها به دیگران کرده می باشد. بشر با کشیدن تأثیر‌ها بر روی دیوار‌ها و سنگ‌ها کوشش در اظهار افکار و نماد‌ها و نشانه‌های عصر خود بود. شاید همه شما طرح‌ها و نقشه‌های لئوناردو داوینچی را دیده باشید. وی با طراحی سه بعدی و تصویر کردن ایده‌های خود از دستگاههای مورد نظر در ذهنش و با ایجاد نماهای مختلف شاید اولین نفر باشد که به نوعی پایه گذار نقشه کشی صنعتی امروز باشد. در سال ۱۹۷۸ آقای «گاسپارد مونژ» اولین نفر بود که پایه گذار هندسه ترسیمی گردید. انقلاب صنعتی و نیاز کارخانجات و صاحبان صنایع در جهت اظهار افکار و طرحهای صنعتی زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر این رشته را فراهم نمود. بعد‌ها سازمانهای بین المللی با ایجاد استاندارد‌ها و قوانین کوشش در ایجاد یک زبان مشترک فنی بین کلیه کشور‌ها کردند و اینگونه بود که امروزه نقشه کشی صنعتی یک ابزار لازم و ضروری برای کلیه طرحهای صنعتی به شمار می‌رود و کلیه افراد اعم از مهندسان طراح، مجری و ناظر ملزم به دانستن این زبان جهت ارتباط با طرحهای صنعتی هستند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

یک ضرب المثل چینی می‌گوید: «ارزش یک تصویر برابر ده هزار کلمه می باشد.»

نقشه کشی در رشته‌های فنی زبان انتقال ایده‌های طراح به مجری می باشد. زبانی که همانند دیگر زبان‌ها از اصول و قرارداد‌ها و قوانین خاص خود پیروی می کند. امروزه زبان نقشه کشی و نقشه خوانی با در نظر داشتن تعیین استانداردهای جامع توسط سازمانهای بین المللی و قبول این استاندارد‌ها توسط تمام کشورهای صنعتی و پیشرفته باعث ایجاد یک زبان مشترک در صنعت و انتقال راحت ایده‌ها شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اهداف نقشه کشی

۱- انتقال ایده‌های طراح با تصاویر و علائم اختصاری در جهت انتقال سریع‌تر و تجسم راحتر ایده در فرد مقابل

۲- انتقال ایده به گونه جامع و دقیق با بهره گیری از یک استاندارد جامع در کل دنیا

۳- انتقال دقیق جزئیات ایده با بهره گیری از توضیحات و ترسیمهای کمکی در نقشه

معمولا انواع نقشه‌های فنی را به دو دسته عمده تقسیم می‌کنند:

الف) نقشه‌های صنعتی: اینگونه نقشه‌ها معمولا در رشته‌های مکانیک، ریخته‌گری، تراشکاری، مدلسازی، برق و الکترونیک مورد بهره گیری قرار می‌گیرد.

ب) نقشه‌های ساختمانی: اینگونه نقشه‌ها در رشته‌های عمران و معماری و تاسیسات کاربرد دارد. مثل نقشه‌های سازه، شهرسازی، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و الکتریکی.

در این دوره کوشش خواهیم نمود مبانی این رشته را برای شما مطرح نماییم و همانند هر رشته و تخصص دیگر، همت شما تعیین کننده میزان موفقیت شما می‌باشد.

مفاهیم اولیه

همانطور که می‌دانید در نقشه کشی با خط و نقطه و سطح و حجم سر و کار داریم. طبق تعاریف نقطه را بی‌بعد، خط را یک بعدی، سطح را دو بعدی و حجم را سه بعدی درنظر می‌گیریم. ما در نقشه کشی با در نظر داشتن اینکه می‌خواهیم قطعه خود را بر روی کاغذ ترسیم کنیم می‌بایستی با بهره گیری از یکسری قوانین حجم سه بعدی را به صورت دو بعدی نشان دهیم و برای این مقصود از یکسری قوانین یکسان (استاندارد) بهره گیری می‌کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نقشه مهندسی

نقشه‌ای که به گونه کامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای یک قطعه یا مجموعه‌ای از قطعات مونتاژ شده را در بر داشته باشد را نقشه مهندسی گویند. این اطلاعات می‌تواند شامل اطلاعات ساخت، مونتاژ، ماشینکاری و غیره باشد.

اطلاعاتی که در یک نقشه معمولا ارائه می گردد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– شکل هندسی قطعه یا :Geometry طراح با ایجاد نماهای مختلف از جسم سه بعدی بر روی کاغذ ایده خود را انتقال می‌دهد. لذا برای اینکه بتواند نماهای مختلف جسم را ترسیم نماید ملزم به بهره گیری از یک قوانین خاص می باشد تا با یک نظم مشترک در تمام نقشه‌ها انتقال ایده به بیننده نقشه به راحتی صورت بگیرد.

– ابعاد قطعه یا Dimension: پس از انتقال تصویری از جسم و قطعه نوبت به انتقال اندازه و مقیاس جسم به خواننده نقشه می باشد. گاهی اوقات نقشه توسط یک سازنده مطالعه می گردد، برای ساختن قطعه نیاز به ابعاد و اندازه‌های دقیق از قطعه می باشد. طراح با ابعاد گذاری در نقشه این اطلاعات را به خواننده نقشه انتقال می‌دهد. برای همین مقصود از یک سری استانداردهای بین المللی جهت ابعاد گذاری در نقشه بهره گیری می گردد.

– میزان انحراف مجاز از ابعاد قطعه یا Tolerance: با در نظر داشتن محدودیت‌های ساخت هیچ وقت اندازه‌ای که در نقشه تعیین شده می باشد بدست نمی‌آید لذا طراح با در نظر داشتن محدودیتهای تولید و یا روش تولید و جایگاه مونتاژی قطعه، میزان انحراف مجاز از ابعاد قطعه را تعیین می کند. این آیتم نیز در نقشه با علائم و استاندارد مخصوص به خود مشخص می گردد.

– مواد بکار رفته در قطعه یا Material: یکی دیگر از اطلاعات مهمی که در یک نقشه مشخص می گردد، جنس قطعه می باشد که در جدول اطلاعات مربوط به جنس قطعه و یا حتی عملیات حرارتی لازم برای قطعه تعیین و مشخص می گردد.

این نوشته در معماری و شهرسازی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید