فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته مکانیک در مورد خواص و كاربردهايPVC – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

موارد بهره گیری پليمرهاي PVC كه به اين طريق بدست مي آيند در ساخت لوله ها و ورقه ها، باراني ها، عايق كابل، بطري ها،‌صفحه هاي گرامانون، اسباب بازي ها،‌كف پوش ها و بسياري كالاهاي ديگر مي باشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

كوپليمرهاي وينيل كلرايد نيز به مقدار زيادي توليد مي شوند كه مهمترين آنها از كومنرمرهاي پروپن نيتريل و ايتنيل اتانوات (وينيل استات) بدست مي آيد.

در واقع پيشرفت و توسعه بسيار زياد PVC نسبت به پلاستيك هاي ديگر طي جنگ جهاني دوم روي داده زيرا PVC جانشيني بسيار موثر براي لاستيك در كابروهاي مهمي زیرا عايق كاري و پوششش دهي سيم ها و كابل هاي الكتريكي محسوب گردید.

در جدول (1) PVC قابل مقايسه با پلي اتيلن سبك در بين چهار پليمر پرمصرف می باشد كه جمعاً 50-60 درصد مصرف كل پليمرها را تشكيل مي دهند.

در جدول (2) تصويري عومي از كاربردهاي اصلي PVC و در جدول (3) ميزان مصرف آن ارائه شده می باشد. حجم هاي بالاي توليد مربوط به محصولات PVC شامل لوله و كانال، پروفيل، پوشش ها ، فيلم و ورق می باشد. محصولات PVC نرم شده در تتاژ زياد شامل پوشش كابل ها، فيلم هاي انعطاف پذير و ورق می باشد. با در نظر داشتن اين كاربري ها با در نظر داشتن اين كاربرد ها در جدول معلوم مي گردد كه PVC از گرما نرم هاي بسيار پرمصرف با كاربردهاي متنوع می باشد.

سنتزپليمر از منومر وينيل كلريد

براساس مطالعات نورپيش و همكاران در خصوص پليمر شدن وينيل كلريد با بنزونيل پروكسيد در محدوده دمايي cْ 33-75 اين پژوهشگران طرح زير را براي پليمر شدن VC پيشنهاد كردند كه در آن B نشان دهنده ملكول بنزونيل پروكسيد و R نشانه راديكال آزاد آغازگرافنيل يا بنزوات) R نشان دهنده راديكال آزاد متحرك در حال رشد، M ملكول منومر، P پليمر مرده و P راديكال روي سطح پليمر می باشد (شكل ص55)

خواص PVC را مي وات از راه اصلاح شيميايي كه پليمر شدن واكيزه سازي بهبود بخشيد PVC كلروار شده با محتواي كلر بيشتر تا حد 67% درصد دماي انحراف گرمايي بالاتري از همه پليمر دارد بيش از 90 درصد PVC توليد شده به شكل همه پليمر بقيه به صورت كوپليمر و درحد كمتري ترپليمر می باشد. مزاياي كوپليمرهاي با مقادير اندك وينيل استات نسبت به همه پليمر عبارت می باشد از نقطه‌ي نمر شدن كمتر انحلال پذيري بيشتر، در نتيجه فرايند پذيري بهتر،پايداري بيشتر و رنگ و شفافيت بهتر چقرمگي PVC را مي توان با آميزه سازي آن با رزين هاي داراي ضربه پذيي زياد مانند ABS بهبود بخشيد.

نرم كننده

نرم كننده ماده اي می باشد با فراريت كم يا ناچيز و سازگار با پليمري كه دارد آن مي گردد در حالي كه اين ماده فرايند پذيري تركيب حاصل را افزايش مي دهد تأثیر اصلي آن اياد خواص زیرا انعطاف پذيري، گسترده شدن و نرمي تا اندازه‌اي كه به ماهيت و نسبت نرم كننده بستگي دارد. در محصول نهايي می باشد در بين افزودنيها، اثر نرم كننده مهم و از نظر فني كاهش دماي انتقال شيشه اي ( و اکثراً دماي نرم شدگي) كاهش استحكام و افزايش مقاومت در برابر ضربه می باشد ( شكل صفحه 58)

انواع پلي وينيل كلريد

پلي وينيل كلريد،‌ PVC در دو نوع عمومي سخت و انعطاف پذير در دسترس می باشد. PVC نوع سخت به صورت ورق، لوله، پروفيل هاي پنجره‌ و قطعات قالبگيري ديگر مصرف مي گردد و نوع انعطاف پذير PVC از آميزه سازي PVC با نرم كننده هاي باحرارت پايين بدست مي آيد. كاربردهاي PVC نرم شده شامل پوشش سيم، انواع كف پوشش، فيلم و لوله می باشد. PVC تجاري ماده اي شفاف، تا حدودي چقرمه با بلورينگي كم (cْ Tm=212 و cْ Tg=87 ) می باشد سوزن ملكولي كم يا متوسط (25000-150000) دارد. (جدول ص60)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

محصولات ديگر

1) الياف كلروار

بهره گیری از پلي وينيلكلريد به شكل الياف در 1913 به عنوان انتزاع ثبت و در سال 1931 به بازار عرضه گردید، اما اين الياف بزودي جاي خود را به پليمرهاي اصلاح شده با حل پذيري بهتر دادند كه پلي ويتيل كلريد كلروار شده و كوپليمرهاي وينيل كلريد با وينيليدي كلريد و با وينيل استات از آن جمله ان. الياف كلروار معمولاً بلورينگي متوسطي دارند : اين الياف در برابر رطوبت غير حساس بوده و مقاومت زيادي در برابر چروك و همچنين مقاومت خوبي در برابر مواد شيميايي حرات، قارچ ها و مانند آن دارند. پايداري ابعادي آن ها در دماهاي بالا ضعيف تر و نسبت به الياف تراكمي (‌نايلوني، پلي اورتاي) استحكام كشساني و مقاومت سايشي كمتري دارند.

2) PVC بلورين

پليمرهاي وينيل كلريد با نظم فضايي بيشتر از راه پليمر شدن راديكال آزاد در دماي پايين و با بهره گیری از تابش گاما و مواد فعال مانند اكليل بوران ها تهيه مي شوند. PVC بلورين نسبت به PVC معمولي استحكام كششي و خزشي بيشتري دارد، اما از آن شكننده تر می باشد.

3) كوپلمرهاي پيوندي PVC

براي بهبود چقرمگي و پايدار سازي گرمايي PVC از روش پليمر شدني پيوند بهره گیری مي گردد با پيوند زني وينيل كلريد بر كوپليمر اتيلن- وينيل استات يا بركوپلمربوتادي اي اكريلد نيتريل توليد محصولاتي چقرمه و شفاف مي گردد كه به عنون اصلاح كننده ضربه پذيري مصرف دارند. كوپليمرهاي پيوند PVC و EVA همراه با كوپليمرهاي PVC به صورت آميزه هاي سخت براي ساختن قاب پنجره به كار مي رود كه ويرقعي آن مقاومت در برابر هوازدگي و ضربه پذيري خوب در دماي پايين می باشد.

4) كوپليمرهاي وينيل – كلريد پروپيلن

كوپليمرهاي داراي حدود 2-10 درصد وزني پروپيلن در برابر تخريب گرمايي و هيدرو كلرزايي از پايداري بيشتر برخوردارند. استحكام كششي، ضربه پذيري و مدول خمشي خوب،‌مقاومت شيميايي در برابر اسيدها، قليايي ها، گريس ها وروغن ها از ديگر مشخصات اين رزين هاست به ويژگي ديگر آها قالبگيري و اكستروژن آسان مي باشد انواع فيلم، ورق، پروفيل و محصولات قالبگيري دهشي و تزريقي را مي توان از اين كوپلمرها تهيه كرد از كاربردهاي آنها محفظه هاي موتور، اسباب بازي و پايه مخلوط كن هاي مواد غذايي را مي توان نام برد انواع ديگر كوپلمرهايي PVC مانند ويتيل كلريد –وينيل استات، ويتيل كلريد اكلريلونيتريل يا وينيل كلريد وينيليدي كلريد نيز وجود دارند كه كاربري هاي بسيار متنوعي يافته اند.

كاربردها

حدود 55 درصد پلي وينيل كلريد به صورت رزين هاي سخت و بقيه به شكل نرم مصرف مي گردد يك كاربر و عمده در حالت سخت لوله می باشد كه 40 درصد توليد را در بر مي گيرد و از انواع لوله براي منابع و شبكه هاي توزيع آب آبياري مزارع، فزايندهاي شيميايي، زهكشي، سيستم هاي فاضلاب و كانال هاي محل عبور كابل هاي برق و تلفن بهره گیری مي گردد.

ساختمان ساي حدود30 درصد از توليد پلي وينيل كلريد را به خود اختصاص مي دهد كه شامل انواع ديوار پيش ساخته، تاب پنجره و آب رو، قطعات قالبگيري و تزيينات داخل ساختمان (12 درصد) و همچنين انواع كفش پوش (5 درصد) عايقكاري سيم و كابل 7 درصد) و پوشش ديوارها، اثاثيه و مبلمان ، پروژه و اثر ورزينه (5 درصد) می باشد مصرف مهم ويتلر PVC در حدود، بسته بندي مواد غذايي، انواع بطري، كفش ، باراني، صفحه گراماندنؤ وسايل ورزشي و اسباب بازي می باشد.

نكات ايمني

نكته مهم و ارتباط با مصرف PVC در كاربر و مختلف خطراتي می باشد كه منومر وينيل كلريد و سيار سهم جزايي PVC همين گونه بحث محصولات احتراق PVC و مسأله ضايعات آن براي ايمني و سلامتي ايجاد مي كند.

1- در اوايل دهه 1970 معلوم گردید منومر اصلي پليمر و كوپليمرهاي PVC سرطانزا می باشد؛ بدين ترتيب پس از آن محدوديت هاي جدي در ميزان VC آزاد شده در اتمسفر محيط هاي كاري گذاشته گردید. اين وينيل كلريد از مقادير منومر باقيمانده در پليمر PVC بعد از توليد ناشي مي گردد. در دهه 1980 ،‌ PVC در صورتي براي بسته بندي غذا به صورت يك يا چند بار مصرف پذيرفته گردید كه ميزان منومر آن در نوع سخت و نيمه سخت از ppb 1D و در نوع انعطاف پذير از 5ppb بيشتر نباشد.

این نوشته در مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید