منبع پایان نامه : دانلود پروژه رشته نساجی درمورد ماشين آلات رنگرزي منسوجات – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

اگر چه تمام فرايند تحت كنترل می باشد و كلافها به دورههاي پيچيده مي گردند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بعد از رنگرزي، پيچيدن كلافها ضروري می باشد و هر يك از اين فرايندها مي تواند فرينهي باشد زيرا كميت هر نخ تابيده مي تواند از بين رود.

بارگيري واقعي و بارگيري ننمودن كلافها از قالبهاي رنگرزي نيازمند مراقبت ويژه و همچنين صرف رفتار مي باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اگر چه با بارگيري اضافه بر قابليتها با كلافها، در ضمن اينكه يك دسته در حال رنگرزي می باشد، يك تغيير سريع به وجودمي آيد و زمان استراحت ماشين كاهش مي يابد. بعلاوه سرويس بهداشتي و نگهداري سيستم، مشكلات نگهداري را نمايان خواهد كرد.

5-رنگرزي بسته ها

قبل از رنگرزي بسته هاي نخ، كلاف بايستي پيچانده گردد تا بتواند همراه با كيلور جريان يابد، گستره مواد كمك در دسترس هستند، فلز يا پلاستيك، استوانه اي يا مخروطي شكل.

از پلاستيك براي مواد سبكتر بهره گیری مي گردد ولي داراي اندازه كوچكتر و همچنين عمر مصرف كمتر دارد.

بنابراين آنها تمايل به باقي ماندن در بعضي رنگها را دارند، بويژه زمانيكه در عمق زياد بكار مي طریقه و كيلورهاي رنگ ب همرود تغليظ مي يابند. اين امر باعث آلودگي كيلورهاي رنگ در زمان بهره گیری از آنها در زمان بعد از انجام عمليات رنگرزي مي گردد.

انواع الي بسته هاي بهره گیری شده بصورت پنيريي، مخروطي و يا بصورت كيك مي باشند، پنيري شكلها بيشترين مواد مصرف را دارا هستند. و داراي اندازه هاي موازي و شكل گرفته و بصورت نخ پيچيده شده در قسمت استوانه اي كه مي تواند بصورت قسمت يا فشرده باشد. انواع قسمت آن معمولاً از پلاستيك تهيه مي گردد. انواع فشرده كه معمولاً از استيل ضد رنگ هستند به پنير امكان فشرده شدن در ماشين رنگرزي را بدون افزايش قطر پنير را مي دهد.

از نوع مخروطي شكل براي نخ تابيده شده كه بعد از اقدام رنگرزي به سختي باز مي گردد و همچنين نخهاي تابيده شده الياف يا نخهاي تابيده شده اي كه از زمان مرطوب داشتن به حالت متورم هستند. قسمت مخروطي شكل به قالب گير اين امكان را مي دهد تا نرخ تابيده به سهولت حركت نمايد.

با وجود اين، مخروطي شكلها معايبي نيز دارند و آن اين می باشد كه نمي توانند در ماشين رنگ رزي فشرده شوند و جريان كيلور از بين آنها بصورت يك شكل و برابر با نيروها جريان مي يابد.

در مورد كيك ها نيز مشابه روشي پنير ها مي باشد، تنها اختلاف در اقدام بعد از پيچاندن قالب گير می باشد كه مرحله پاك كردن می باشد. در داخل نخ تابيده كه حركتي ندارند، ريختن در درون مركز محل بسته بندي شده می باشد كه تمام ساختار به حالت ساكن در مي آيد نخهاي تابيده شده آر كيك اغلب به صورت كيك رنگرزي مي گردند و اين اقدام به جاي اقدام بصورت كلاف صورت مي گردد. بسته ها به شكل نخ تابيده پيچيده شده در يك سرعت ثابت قالب گير قرار مي گيرند و تا گذر از مرحله محوري تا ثابت اين كار ادامه دارد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

زمانيكه نخ تابيده در قالب گير شكل مي گيرد، قطر دايره بسته بندي افزايش مي يابد تا زمان محل عبور پيموده شده در اين حالت شمار پيچيدن به هر بسته بندي افزايش خواهد يافت. قطر دايره تا زمان پيموده شده محل عبور افزايش خواهد يافت.

شمار پيچيدن به دور بسته بندي نيز افزايش خواهد يافت. زمانيكه شمار پيچيدن بسته نخ تا زمام پيمودن همزمان واقعي كه با تكرار قرار گرفتن نخ در محل لايه هاي قرار گرفته يك مرحله اي مي گردد. لايه هاي قرار گرفته شده بصورت موازي و برابري گرفتند.

در اين مرحله پيچاندن تراكم، بستن بخش بسته بندي شده در قالبه كه در جريان كيلور رنگ آن قرار مي گيرد.

ماشين آلات پيچش نخ امكان تنظيم درجه سه حركت نخ را تا درجه چرخش بسته ها دارا هستند.

ويژگي گيرفرايند پيچش آن می باشد كه زمانيكه راهنما(   gaide) به انتهاي قراول مي رسد و مستقيماً به پشت بسته برگشت مي كند، به گونه خيلي سريع ساكن مي گردد و نخ تابيده شده موازي با لبه بسته قرار مي گيرد: اين ويژگي از مراحل پيچش و قالب گيرها در اندازه كوچكتر به مراتب برتر می باشد. محيط بزرگتر بسته فضايي بيشتر از تعداد در دسترس براي نرخ اضافي لبه ها می باشد.

در زمان پيچاندن اين شكل بيشتر خواهد بود زيرا با اقدام كنترل اندازه برگشت محل تخليه نخ تا محل بسته نخ بيشتر نمايان خواهد گردید. دقت زياد در زمان پيچاندن بسته هاي نخ ضروري می باشد و بايد در حالت يك شكل پيچيده گردد و داراي چگالي متناسب باشد. از آنجا كه مجراي كيلور رنگ از محل بسته ايجاد شده اتفاق مي افتند، اگر بسته نخ كج گر در باعث تحت فشار قرار گرفتن جريان سينال مي گردد. در كناره ها معمولاً چگالي بلا ترجيح داده مي گردد زيرا دوام و تأثیر پذيري خوبي در جريان سيال داراي هستند. پيشرفهاي موجود در ماشينهاي ريسندگي آنها را قادر ساخته براي رنگرزي سيستم از قالب ريسندگي بهره گيرند.

بنابراين يك عمليات چرخش دوباره غير ضروري می باشد. براي مثال نخ ريسمانهاي عمودي به قسمت رنگ رها مي شوند كه بدون كنترل می باشد و بر روي كيفيت چرخش بسته ها در واقع شكل واحد و چگالي آنها مي باشد.

به اين خاطر بسياري از اتاق رنگهاي ؟؟ باز پيچي مي گردند تا از كيفيت رنگرزي آنها اطمينان حاصل گردد.

با در نظر داشتن موارد موجود كاربرد مخروطي شكلها ايده آل نسبت براي اينكه ظرفيت حمل در محل موجود امكان پذير براي بسته هاي استوانه اي شكل كمتري می باشد و فاصله هاي بيشتر بين مخروي شكلهاي مورد نياز در ماشينهاي رنگرزي می باشد.

يك روش نيز به حداقل رفتار مجزا می باشد كه براي هر تغييري در چگالي حجم با فشار وارد آمده بر بسته هاي رنگرزي می باشد.

حدود 10-8 دسته با دقت بارگيري مي كردند وبيشتر بسته ها براي رنگرزي دوكها در قسمت بالا اضافه مي گردند، فشار در اين مرحله حدود 25 تا 40 درجه می باشد، در اين روش بسته ها به سمت يكديگر فشار مي آورند تا شكل عمودي به خود گيرند البته در يك ستون نخ ماشين كه امكان انجام رنگرزي را فراهم مي آورد.

در ماشين آلات رنگرزي بسته ها باز مي گردند، در حالي كه تحت فشار اتمسفري اين فرايند صورت مي گيرد و دما مي بايد و يا بازشدن حدود 100 درجه سانتي گراد می باشد.

در ماشينهاي روباز، چرخش كيلور رنگ از داخل دسته ها به قسمت خارج تنها امكان پذير می باشد براي اينكه پمپها تأثير كمتري در بازگشت اين حالت دارند و در جائيكه اين اقدام با كنش صورت مي گيرد.

در اين حالت ماشين روباز ترجيح داده مي شوند چرا كه جريان كيلور مي تواند به گونه موثر بازگشت داده گردد. اين امكان داراي امنيت می باشد چرا كه سطح آن از داخل پنير خيلي كمتر از خارج می باشد. يك تغيير داده شده، كيلور رنگ همچنين بيشتر رنگ را در محدوده از پنير در سطح داخلي كه منجر از بين بردن سطوح رنگرزي مي گردد را ارائه مي دهد.

با متناوب كردن حركت جريان در فاصله هاي منظم، معمولاً هر ثانيه پتانسيل براي سطوح به خواص هندسي به حداقل مي رسد.

در ماشين كه بسته هاي نگهداري شده در ادوات فلزي، دوكهاي مشبك بصورت عمودي در يك محل منظم متحدالمزكز در فضاي چرخش قرار دارد. در ظرف رنگرزي مخروطي شكل مونتاژ كامل صورت مي گيرد و به دقت جاي مي گيرد بنابراين با روزنه اي از پمپ به درستي تنظيم مي گردد. در انتهاي پيچ خوردگي در انتهاي هر دوك براي نگهداري فشار و جلوگيري از كيلور رنگ، خروج ناگهاني به سمت بالا مي باشد.

كيلور ار دوكها به سمت دسته هاو بالعكس برمي گردد. اخيراً ماشين آلاتي ساخته شده اند كه در آن دوكها به گونه افقي تأكيد شده اند.

6- رنگرزي منسوجات بافتي و پشمي

گستره عظيمي از انواع ماشين آلات براي رنگرزي منسوجات وجود دارند. انتخاب واقعي و ساخت منسوجات با طبيعت می باشد ( به عنوان مثال پشم، كتان، پولي استر و غيره). همچنين كميت پارچه رنگ شده تحت تأثير فرايندهاي بكار رفته می باشد.

1-5-9- ماشينهاي رنگرزي از مدل دسته اي

انواع اصلي ماشين آلات در اين گروه را مي توان نوع بالا برنده،غرباني، چوبي و نوع جت نام برد. البته انواع ديگري نيز اخيراً ساخته شده اند.

ماشين آلات رنگرزي بالاي

اين نوع ماشين داراي قدرت بسيار مي باشد شهور مي باشد زيرا داراي هزينه كم و ساختار ساده و كاركرد آن می باشد.

اساساً اين ماشين داراي يك بحراني عميق مي باشد كه در آن كيلور رنگ قرار مي گيرد و محل نصب آن بر روي عكسها مي باشد( شكل 6-9)

در اين ماشين طول الياف متناسب با ماشين می باشد و 2 غلتك و 2 كوك با يكديگر بوسيله طناب در ارتباط هستند.

با در نظر داشتن عرض ماشين، بسياري از طنابهاي الياف مي تواند بصورت موازي در غلتكها قرار گيرند، البته هر غلتك به گونه جداگانه می باشد. غلتك اصلي ( ماسوره بالابرنده) در پشت ماشين قرار گرفته می باشد و بوسيلة حركت موتور باعث كشيده شدن طنابها و در نتيجه حركت الياف از بين كيلور مي گردد. غلتك كوچك جلويي ( غلتك هوايي) بدون هيچگونه فشاري مي چرخد و تنها تأثیر ؟؟ را دارد.

در هر زمان ظرف حاوي الياف، بصورت خوشه اي در كيلور رنگ و در ته ظرف قرار دارد، بهرحال كيلور به گونه ثابت تكان مي خورد زيرا كيلور در حال برگشت به عقب به الياف فشار مي آورد، البته بعد از گذشتن از غلتكها.

در هر يك از ماشين آلات رنگرزي بخار براي گرم كردن معمولاً صورت مستقيم به داخل كيلور براي گرم شدن سريع ؟؟ مي گردد و با عث ايجاد تلدطين اضافي در كيلور مي گردد.

ظرفهاي متفاوت در اشكال مختلف در دسترس مي باشند. براي اليافهاي كتان و يا پشمي كه سنگين مي باشند يك تغار عين با امكان برگشت مواد بهره گیری مي گردد چرا كه حركت كشش پارچه آسانها از سمت عقب به جلو مي باشد.

براي اليافهاي سنگين ي اليافهاي ساخته شده از نخهاي قابل ارتجاع كه داراي چنين می باشد محل قرار گيري در عقب ماشين می باشد در اين حالت بالاي برنامه هايي كه داراي ظرف كم عمقتري هستند، موارد برتر مي باشند. به طوري كه اقدام مكانيكي در بالابردن پارچه براي اليافهاي با ضمانت كمتر و شيار دار راحتر می باشد.

باقي ماندن در دماي ثابت در ظرفهاي كم عمق بسيار مشكل ات زيرا بخار در قسمت جلو لوله ها وارد گرديده می باشد و مانعي شيار دار براي جلوگيري از تماس آن با الياف قرار داده شده می باشد. كيلور به گونه مستقيم در پشت ظرف گرم نمي گردد.

مانع شياردا براي حلال رنگ و افزودنيهاي شيميايي به گونه متناوب و بتدريج باعث افزودن مواد مي گردد.

قطعه بالا برنده قطعه مهمي محسوب مي گردد چرا كه حركت نخ پارچه بوسيله آن انجام مي گردد. ايت قطعه داراي موتور حركت می باشد ولي يك نيروي پائين برنده براي نخ مرطوب هست كه سايش لازم بيزوي نخ و طبقه اي به وجودمي آورد و باعث حركت نخ به هر طبقه مي گردد. اگر لغزش ايجاد گردد. سايش سطح الياف بيشتر خواهد گردید.

ماشينهاي داراي ظرف عميق معمولاً بصورت چرخشي هستند و يا تنها قرقره بيزوي شكل هستند كه در آنها نخ الياف كشيده مي گردد به سمت كيلور در درون قطعه، پس از آن، طناب بطور عمودي به سمت كيلور باز مي گردد. اين ماشينها داراي سايز بيزوي شاندار چند بخشي نيز هستند و زماني كه اثري بر روي الياف براي خارج كردن كيلور دارد و كيلور از غلتك هوايي در يك سرعت نوسان دار جريان پيدا مي كند. بعد از گذشت حلقه براي حركت تاشوند گر كه بهرمند از نخ می باشد به سمت كيلور باز مي گردد.

حلقه هاي بيزوي شكل باعث كشش مكانيكي در الياف و ؟؟ بخشيدن براي پارچه هاي لطيف يا سبك مي گردد.

همچنانكه الياف به گونه عمودي از طرف رنگ ماشين بالا مي رود، باچرخش حلقه كيلور رنگ به عقب بر مي گردد و پارچه ها به سمت ظرف حركت مي نمايد. به علاوه در اقدام فشار ملايم كه در زما طناب مرطوب صورت مي گيرد، الياف به دور 2 غلتك مي چرخد و باعث پاك كردن كيلور رنگ مي گردد.

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید