دانلود فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته هنر با موضوع شيوة‌ دف نوازي – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

پ) به نوازندگان توصيه مي گردد كه در طول سال ، در هر فصل از دفي جداگانه و مشخص ا ستفاده كنند به اين معنا كه في المثل در فصل زمستان كه هوا مرطوب می باشد از دفي بهره گیری كنند كه در مقايسه با دف تابستانه ، پوستش كشيدگي بيشتي داشته باشد و به اصطلاح صوتي زيرتر داشته باشد زماني كه اين پوست در ايام زمستان با رطوبت هوا مواجه گردد كيفيت صوتي آن به صورت مطلوب ومناسب درخواهد آمد . انجام اين اقدام اين فايده را در برخواهد داشت كه دف نواز در اجراهاي فصول مختلف سال، دچار مشكل عمده‌اي از بابت صداي ساز نمي گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ت) از نازك كردن پوست بوسيله‌ي سمباده و يا هر وسيله‌ي ديگري بايد خودداري گردد .

ث) با نظاره‌ي كوچكترين سوراخي در پوست بايد از نوازندگي با آن پرهيز ، و آن سوراخ را از داخل به وسيله‌ي پوست مخصوص تار كه با لايه‌ي نازكي از سريشم آغشته شده ترميم نمود.

ج) هنگام تعويض پوست بايد آغاز آن را كاملاً خيس كرد تا احتياجي به كندن و تراشيدن نباشد .

چ) نواختن دف با دست چرب ، كثيف و عرقدار به پوست آن لطمه مي زند

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ح ) براي جلوگيري از چرك شدن؛ نم كشيدن ، و يا حرارت ديدن پوست بهتر می باشد دف را در داخل محفظه‌آي كه در درون آن از پشم يا كرك پوشيده شده باشد قرار داد دف مي بايست در داخل محفظه‌چنان قالب گيري شده باشد كه هيچ تكاني نخورده و الاپوست وكمانه ي آن آسيب خواهد ديد .و البته براي اين مقصود از جلد چرمي نيز مي توان بهره گیری‌ي مطلوب كرد .

3- گل ميخ:

براي نگهداشتن پوست برروي كمانه ، در مقطع پشتي كمانه ، پونزهايي از جنس برنج، مس و يا آهن ، كوبيده مي شوند و اصطلاحاً « گل ميخ »‌گفته مي شوند و به اندازه هاي مختلف موجودند گل ميخ ها بايد به گونه پيوسته در محل مقطع كمانه و گاهي حتي روي آن كوبيده شوند .

4-قلاب :

قلاب هايي از جنس آهن يا مس در ديواره‌ي داخلي كمانه نصب مي شوند كه محل اتصال حلقه‌ها مي باشند فاصله‌ي هر قلاب از پوست حدود 5/3 سانتيمتر و از قلاب مجاور حدود 3 سانتيمتر مي‌باشد

5-حلقه

حلقه هايي كه از جنس برنج ، مس ، و بعضاًٌ آهن كه به قلاب هاي جداره نصب مي گردند در هر قلاب چهار حلقه آويزان می باشد كه حلقه هاي اول و دوم از بالا به صورت تك حلقه‌ي بعدي به صورت جفت به حلقه‌ي دوم متصل هستند قطر حلقه‌ي مناسب براي دف 2 سانتيمتر مي باشد . در اصطلاح محلي كردستان به حلقه «‌زنجير» مي گويند و از آن براي ايجاد صداهاي تريل مانند بهره گیری مي گردد .

6-تسمه‌ي چرمي :

گاهي براي سهولت نوازندگي در داخل كمانه تسمه‌اي چرمي تعبيه مي گردد كه به دور مچ دست چپ پيچيده مي گردد و بدين ترتيب تسلط بيشتري را براي نوازنده فراهم مي سازد. در مجالس ذكر و سماع در خانقاه ها كه نوازندگان دف گاهي مدتي طولاني به اجراي برنامه مي پردازند وجود تسمه ي چرمي براي جلوگيري از خستگي مچ ، مفيد مي نمايد

اصول كلي دربارة‌ وزن

نوت [1]:

براي نوشتن ؛ خواندن و دانستن هر زباني فرا گرفتن الفباي آن زبان لازم و ضروري می باشد . در زبان موسيقي نيز از علائمي بهره گیری مي گردد كه نوت ناميده مي شوند . و در اصل همان الفباي زبان موسيقي هستند كه به وسيله‌ي آن ها قطعات نوشته و اجرا مي شوند ، و زیرا اين علائم در تمام ممالك‌، يك شكل و يكنواخت هستند مي توان مدعي گردید كه زبان موسيقي يك زبان بين‌المللي می باشد و علاقه مندان به فراگيران موسيقي ناگزيرند اين زبان را بشناسند و با ممارست رفته رفته به آن آگاهي يابند و بدانند كه هر چند براي بدست آوردن توانايي لازم و كافي در نوت خواني بيش از هر چيز استعداد لازم می باشد ، اما در عين حال در بدست آوردن چنين فاكتوري کوشش و پشتكار نيز مهم می باشد .

براي تعيين كشش صداها [2] هفت شكل نوت در موسيقي كاربرد دارد به اين ترتيب :[3]

1- نوت گرد واحد كشش موسيقي (4 ضرب) Semibreve
2- نوت سفيد واحد (2 ضرب) Minin
3- نوت سياه واحد (ضرب) Grotchet
4- نوت چنگ واحد ( ضرب) Quaver
5- نوت دولاچنگ واحد (ضرب) Semiquaver
6- نوت سه لاچنگ واحد ( ضرب) Demisemiquaver
7- نوت چهار لاچنگ واحد ( ضرب) Demidemisemiquaver
برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید