منبع تحقیق : دانلود پروژه رشته پزشکی درمورد دستگاه تناسلی زنانه – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

درمان هفته ها ادامه خواهد داشت . بعد از آن میتوانید درمان را تکرار کنید.

سایر انتخابها برای برداشتن مو شامل موارد زیر می باشد .

الکترولیز

برای برداشتن همیشگی موهای زائد ، بعضی از زنان علاوه بر درمان طبی تحت الکترولیز هم قرار میگیرند. در این روش سوزن نازکی داخل فولیکول مو قرار داده میشود و از جریان الکتریکی برای از بین بردن فولیکول مو بهره گیری میشود. از آنجا که تنها یک فولیکول در هر مرتبه درمان میشود ، این روش برای نواحی بزرگ بدن مفید نیستند . کیتهای الکترولیز خانگی بی اثر هستند زیرا که فولیکول در عمق مو قرار دارد و پس کوشش کنید یک کارشناس الکترولوژیست این کار را برایتان انجام دهد .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

درمان لیزر

ماده ای که به مو رنگ می دهد، ملانین نام دارد. این ماده نور را از لیزر جذب کرده و آن را تبدیل به حرارت می کند که باعث از بین رفتن فولیکول مو می گردد. نیاز به چندین مرحله درمان می باشد. درمان لیزر بیشترین اثر را برروی موهایی که در مرحله رشد هستند دارد و همه موها در یک مرحله یکسان رشدی قرار ندارند. این روش می تواند در هر محلی در بدن به غیر از اطراف چشمها به کار گرفته گردد.

لیزر درمانی بیش از همه در افرادی با موهای تیره و پوست روشن قابل بهره گیری می باشد. علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانین می گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می تواند، انرژی لیزر بیشتری را جذب کند که منجر به آسیب پوست و بی رنگ شدن آن می گردد. به هرحال پزشکان شروع کرده اند به بهره گیری از وسایل و تکنیکهای لیزرئی که نتایج بهتری را برای افراد تیره پوست دارند.

  راهکار پزشکی پارسی

 • در فارماکوگنوزی از این مجموعه به عنوان فیتوهورمون نام برده میشود، در حالیکه هیچ یک از این گیاهان ترکیب استروژنی قابل تفکیکی ندارند
 • از لحاظ پزشکی پارسی این گروه سبب تصحیح عملکرد دستگاه میگردند و لذا پس از قطع آن اثر پایداری دارند

خاصیت اصلی :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • تنظیم نظام هورمونی خانمها

خواص جانبی :

 • رفع کیستهای تخمدانی
 • رفع علایم پر مویی
 • رفع علایم عقب ماندگی جنسی (تاخیر بلوغ)

موارد احتیاط :

(در این موارد با حکیم مشاوره گردد)

نحوه مصرف :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • دوره یک ماهه:5 عدد کپسول 1 الی 2 نوبت در روز

توصیه ها :

 • مصرف سویا سبزی
 • میوه های زرد رنگ
 • روغن های غنی از بتا کاروتن
 • مراقبت از خود : 

ممکن می باشد توصیه های گیج کننده ای را از رسانه های ارتباط جمعی، گروههای حمایتی و کارشناسان بهداشتی در مورد تأثیر تغذیه در کنترل وزن شنیده باشید. بیشترین عدم توافقات مربوط به تأثیر کربوهیدراتها می باشد. کربوهیدراتهای با زنجیره های بلند مثل گلوکز که نوعی قند می باشد می باشند. دستگاه گوراشی شما این زنجیره ها را به مولکولهای کوچک قند که وارد جریان خون شما شده و باعث آزاد شدن انسولین می گردد تقسیم می کند.

رژیم غذایی کم چرب و پرکربوهیدرات که در سالهای اخیر عمومیت یافته می تواند سطح انسولین را افزایش دهد. بسیاری از کارکنان تغذیه و سلامتی به زنان دارایPCO توصیه می کنند که رژیم کم کربوهیدارت داشته باشند. به هر حال رژیمی که برای جبران کاهش کربوهیدرات ، پروتئین بیشتری را توصیه کند ممکن می باشد جذب چربیهای اشباع را افزایش دهد، سطح کلسترول خون شما را زیاد کند و خطر بیماری قلبی را در شما بیشتر و بیشتر نماید.

بعضی برنامه های رژیمی PCO کربوهیدرات را به درصد مشخصی از کالری محدود می کند. مثلاً 40 تا 45 درصد کالری کل. بقیه رژیمها توصیه به خوردن کربوهیدراتهای پرفیبر می کنند. هر چه غذایی فیبر بیشتری داشته باشد آهسته تر هضم شده و سطح قند خون آهسته تر زیاد می گردد. کربوهیدراتهای پر فیبر شامل نان و غلات کامل، ماکارونی کامل، برنج قهوه ای و لوبیاها می باشد رژیم بسیار کم کربوهیدرات هدف مطلوبی نیست. کربوهیدراتها مواد مغذی بسیار مهمی هستند پس آنها را به شدت محدود نکنید . به جای آن از کربوهیدراتهای پر فیبری که در بالا گفته گردید به همراه محدودیت در کربوهیدراتهای کم سالم مثل سودا ، آبمیوه زیاد، کیک ، آبنبات ، بستنی ، شیرینی و کلوچه بهره گیری کنید.

مطالعات بیشتر می تواند نشان دهد که چه برنامه رژیمی بهتر می باشد. اما واضح می باشد که کاهش وزن به وسیله کم کردن کل کالری دریافتی برای زنان دچار PCO سودمند می باشد.

با پزشک متخصص تغذیه خود در تماس باشید تا بهترین رژیم را برای شما تعیین کنند. اهمیت ورزش کمتر مورد بحث و جدل می باشد. ورزش قند خون را با افزایش انتقال قند از خون به سلولهای شما از طریق کاهش مقاومت به انسولین کاهش می دهد. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنان دچار PCO و شرکت آنها در یک برنامه منظم فعالیت بدنی برای درمان و پیشگیری از مقاومت به انسولین و کمک به کاهش وزن بسیار مهم می باشد.

دکتر نگار اصغربیک در یکی از ترجمه های خود به موارد زیر تصریح میکنند:  

کیست های تخمدان چه هستند؟

چه عواملی سبب ایجاد کیست های تخمدان می شوند؟

علایم کیست های تخمدان چه هستند؟

کیست های تخمدان چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک چگونه می تواند تصمیم بگیرد که یک کیست تخمدانی خطرناک می باشد؟

کیست های تخمدان چگونه درمان می شوند؟

کیست های تخمدان چه هستند؟

کیست های تخمدان ساختمان های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند. واژه کیست به ساختمانی پر از مایع اطلاق می گردد. پس تمام کیست های تخمدان حداقل حاوی مقداری مایع هستند.

چه عواملی سبب ایجاد کیست های تخمدان می شوند؟

کیست های تخمدان به علت های متعددی ایجاد می شوند. شایع ترین نوع، کیست فولیکولار می باشد که از رشد یک فولیکول نتیجه می گردد. فولیکول یک کیسه پر از مایع طبیعی می باشد که حاوی یک تخمک می باشد. کیست های فولیکولار هنگامی که فولیکول در طی چرخه قاعدگی بیش از حد طبیعی رشد می کند و برای آزاد سازی تخمک باز نمی گردد تشکیل می گردد. معمولاً کیست های فولیکولار در طی چند روز تا چند ماه خود به خود برطرف می شوند. کیست ها می توانند در اثر جراحت یا نشت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک حاوی خون باشند (کیست های هموراژیک یا اندومتریوئید). گاه گاه بافت های تخمدان برای تشکیل بافت های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. کیست هایی با این بافت های غیر طبیعی کیست های درموئید نامیده می شوند.

 علایم کیست های تخمدان چه هستند؟

بیشتر کیست ها هیچگاه مشخص نمی شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست ها مبتلا هستند برطرف می شوند. هنگامی که یک کیست علایم ایجاد می کند، درد در شکم یا لگن شایع ترین علامت می باشد. درد می تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد گردد.

کیست های تخمدان چگونه تشخیص داده می شوند؟

بیشتر کیست ها به وسیله اولتراسوند تشخیص داده می شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست های تخمدانی می باشد. اولتراسوند یک روش تصویربرداری می باشد که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان های درون بدن بهره گیری می کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد می باشد و هیچ ضرری ندارد.

هم چنین می توان کیست ها را با روش های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI شناسایی نمود.

پزشک چگونه می تواند تصمیم بگیرد که یک کیست تخمدانی خطرناک می باشد؟

اگر زنی در دهه چهارم زندگی خود یا حتی جوان تر باشد و قاعدگی های منظم داشته باشد،، بیشتر توده های تخمدانی «کیست های تخمدانی عملکردی» خواهند بود که در حقیقت غیر طبیعی نیستند. این کیست ها با جریان تخمک گذاری که در چرخه قاعدگی رخ می دهد ارتباط دارند و معمولاً در طی چرخه قاعدگی بعدی خود به خود ناپدید می شوند.

پس به خصوص در زنانی که در دهه دوم و سوم زندگی خود هستند این کیست ها در چند چرخه قاعدگی مطالعه می شوند تا مشخص گردد آیا از بین رفته اند یا نه. زیرا قرص های ضد بارداری خوراکی تا حدودی با جلوگیری از تخمک گذاری اقدام می کنند، پزشکان انتظار نخواهند داشت که زنان مصرف کننده ضد بارداری های خوراکی «کیست های تخمدانی عملکردی» داشته باشند. پس ممکن می باشد به زنانی که در حین مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی به کیست های تخمدان مبتلا می شوند توصیه گردد که به جای پایش از طریق اولتراسوند لگن یا جراحی، معاینه شوند.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که در کنار سن زن یا مصرف ضد بارداری های خوراکی به ارزیابی کیست های تخمدانی کمک می کنند. کیستی که در اولتراسوند شبیه یک کیسه ساده پر مایع به نظر می رسد، پیش روی کیستی با بافت سخت در داخل آن، به احتمال زیاد خوش خیم می باشد. پس اولتراسوند نیز در تشخیص این که تومور تخمدانی جدی می باشد یا نه تأثیر دارد.

سرطان تخمدان در زنان جوان تر از 40 سال نادر می باشد. کیست های تخمدانی که پس از 40 سالگی ایجاد می شوند نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند، اگرچه بیشتر کیست های تخمدان حتی پس از 40 سالگی خوش خیم هستند. آزمون خونی CA-125 می تواند به عنوان مشخصه ای برای سرطان تخمدان به کار رود، اما غیر طبیعی بودن آن همیشه به معنی وجود سرطان نیست. اولاً بسیاری از بیماری های خوش خیم در زنان در سنین باروری می تواند سبب افزایش CA125 گردد، پس CA-125 یک آزمون اختصاصی به خصوص در زنان جوان نیست. عفونت های لگن، فیبروئید های رحم، بارداری، کیست های خوش خیم تخمدان (هموراژیک) و بیماری های کبد همگی بیماری هایی هستند که ممکن می باشد در غیاب سرطان تخمدان سطح CA-125 را افزایش دهند. ثانیاً حتی در صورت ابتلا زن به سرطان تخمدان، تمام این سرطان های تخمدان سبب افزایش سطح CA-125 نمی گردد. علاوه براین، سطوح  CA-125در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس نیز به صورت غیر طبیعی بالا می رود.

کیست های تخمدان چگونه درمان می شوند؟

بیشتر کیست های تخمدان در زنان در سنین باروری کیست های فولیکولار هستند که به گونه طبیعی در عرض 1 تا 3 ماه از بین می طریقه. اگرچه ممکن می باشد این کیست ها پاره شوند، به ندرت علائم ایجاد می کنند. این کیست ها خوش خیم هستند و مشکلاتی ایجاد نمی کنند. در زنانی که هیچ علائمی ندارند این کیست ها را می توان همزمان در طی آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در مقاطعی از زندگی به کیست های فولیکولار مبتلا می شوند.

در زنان در سنین باروری، معاینه کیست فولیکولار معمولاً در چند چرخه قاعدگی انجام می گردد زیرا در این گروه سنی این کیست ها شایع و سرطان تخمدان نادر می باشد. گاهی اوقات کیست های تخمدانی در زنان غیر یائسه حاوی مقداری خون می باشد که کیست های هموراژیک نامیده می شوند. کیست های هموراژیک به سرعت برطرف می شوند.

به مقصود تعیین استراتژی درمانی برای کیست های تخمدان از اولتراسوند بهره گیری می گردد زیرا این روش می تواند به تشخیص این که این کیست، کیست ساده یا ترکیبی می باشد کمک کند. کیست ساده که در بیماری های خوش خیم دیده می گردد فقط حاوی مایع بوده و بافت جامد ندارند اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد که به پایش و احتمالاً جراحی نیاز دارد.

به گونه اختصار درمان ایده آل کیست های تخمدان به سن زن، اندازه کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.

درمان می تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون های خونی مانندCA-125  باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می کند.

در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود یا مشکوک بودن تومور، می توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با لاپاراسکوپی باز خارج نمود. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می گردد تا به مقصود تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.

کیست های تخمدان در یک نگاه

کیست های تخمدان ساختمان های کیسه ای شکل پر از مایع هستند.

کیست های تخمدان به علت های مختلفی تشکیل می شوند.

در صورت بروز علایم، درد در شکم یا لگن از شایع ترین علایم هستند.

این نوشته در پزشکی و پیراپزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید