دانلود فایل: دانلود پروژه رشته پزشکی درمورد دستگاه تناسلی زنانه – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

اختلالات قاعدگی:
یک سیکل (دوره (قاعدگی طبیعی معمولا بین 21 تا 35 روز طول می کشد. در صورتیکه زمان یک سیکل کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز باشد، بایستی برای مطالعه بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. طول یک سیکل قاعدگی تعداد روزها از زمان اولین روز شروع خونریزی تا اولین روز شروع خونریزی در سیکل بعد می باشد.
طول سیکلهای قاعدگی معمولا با اختلاف یک یا دو روز از یک سیکل به سیکل دیگر متفاوت می باشد . بخصوص در سنین پایین تر و در اوایل بلوغ این نامنظمی بیشتر دیده می گردد و معمولا با افزایش سن، نظم سیکلها افزایش می یابد. در صورتیکه سیکلهای تقریبا منظم داشته اید و اخیرا اختلاف تعداد روزهای سیکلها از یک سیکل به سیکل دیگر بیشتر از 7 روز شده می باشد و این نامنظمی در چند ماه متوالی وجود داشته باشد بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
مقدار کل خونریزی قاعدگی در هر سیکل معمولا بطور متوسط 35 میلی لیتر (کمتر از نصف استکان) و حداکثر 80 میلی لیتر می باشد. یکی از راههای تخمین میزان خون قاعدگی، جمع آوری نوارهای مورد بهره گیری در یک کیسه نایلونی کاملا دربسته و وزن کردن آن و سپس کم کردن وزن بدست آمده از وزن نوارهای خشک می باشد. در صورتیکه میزان خونریزی بیش از 80 میلی لیتر باشد، برای مطالعه بیشتر بایستی به پزشک مراجعه کنید. در صورت تأخیر در درمان ممکن می باشد کم خون شوید. همچنین درصورتیکه در ظرف 2 ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید، نشاندهنده خونریزی زیاد می باشد و بایستی مطالعه گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

یک قاعدگی طبیعی نباید بیش از 7 روز به طول بینجامد. در صورت طولانی شدن خونریزی قاعدگی مطالعه پزشکی لازم می باشد.
آمنوره زمانی می باشد که دختری 16 سال دارد اما تا کنون قاعده نشده می باشد و یا سه سال از زمان بلوغ او می‌گذرد اما هنوز قاعده نشده می باشد و یا علایم بلوغ را تا سن 14 سالگی از خود نشان نداده می باشد. همچنین در کسی که قبلاً قاعده شده می باشد اما برای مدت طولانی دیگر بدون آنکه حامله باشد، قاعده نشده می باشد. در این موارد مطالعه پزشکی مورد نیاز می باشد.
سندرم تخمدان پرکیست (PCO)
تعریف
سندرم تخمدان پر کیست وضیعتی می باشد که اغلب با قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد موهای زائد ( هیرسوتیسم) و چاقی مشخص می گردد. اما می تواند زنان را به اشکال متفاوت مبتلا کند. قاعدگی های نامنظم یا سنگین می توانند علامتی از این وضعیت در بالغین باشد. سندرم تخمدان پرکیست امکان دارد در زمانی که خانمی برای باردار شدن مشکل دارد بارز گردد.
علائم و نشانه های سندرم تخمدان پر کیست از اختلال در چرخه تولید مثل منشاء می گیرد. که بصورت طبیعی هر ماهه با آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ( تخمک گذاری ) تکمیل می گردد. نام این وضعیت از ظاهر تخمدانها، در زنانی که این اختلال را دارند گرفته شده می باشد. ( تخمدان بزرگ و پر از کیست می باشد) این کیست ها فولیکولهایی هستند که از کیسه های مایع حاوی تخمکهای نابالغ پر شده اند.
گرچه این وضعیت از زمانهای دور ذکر گردیده می باشد، پزشکان این وضعیت را تخمدانهای پر کیست یا سندرم تخمدان پرکیست هم می نامند.
سندرم تخمدان پر کیست یکی از اختلالات شایع هورمونی در سنین باروری در زنان می باشد که حدود 5 تا 10 درصد افراد را گرفتار می کند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پرکیست می تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را کم کند.
سندرم تخمدان پر کیست اختلالی می باشد که باعث قاعدگی نامنظم و افزایش هورمون مردانه می گردد. تخمدانها کیست پیدا می کنند و ممکن می باشد نتوانند تخمک آزاد کنند.
علائم و نشانه ها:
زنانی که سندرم تخمدان پر کیست دارند ممکن می باشد هر کدام از چندین علامت را به شدت متفاوت نشان دهند. سه معیار برای تشخیص این اختلال هست:
قاعدگی نامنظم یا فقدان قاعدگی(این شایعترین یافته در سندرم تخمدان پر کیست می باشد. قاعدگی نامنظم به معنای داشتن چرخه های قاعدگی می باشد که در فواصل طولانی تر از 35 روز یا کمتر از 8 بار در سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممکن می باشد در هنگام بلوغ و شروع قاعدگی آغاز گردد)
هورمون مردانه زیاد(افزایش سطوح هورمونهای مردانه ممکن می باشد منجر به علائم فیزیکی مانند رویش موهای بلند و ضخیم در صورت و سینه، زیر شکم ، پشت ، بالای بازوها یا بالای پاها گردد.جوش صورت و طاسی مدل مردانه بشود . به هر حال همه زنانی که سندرم تخمدان پر کیست دارند علائم فیزیکی ازدیاد هورمون مردانه را نشان نمی دهند. آزمایشات خونی برای تشخیص سطح بالای هورمون مردانه در دسترس می باشد.
رد کردن سایر وضعیتهایی که باعث ازدیاد هورمون مردانه و قاعدگی غیر طبیعی می شوند(علل بالقوه مانند هیپوتیروئیدی – وضعیتی که در آن بدن هورمون تیروئید کمی ترشح می کند– هم می توانند باعث ایجاد علائم شوند. هیپوتیروئیدی می تواند باعث قطع قاعدگی گردد. علت محتمل دیگر افزایش پرولاکتین می باشد که در آن غده هیپوفیز هورمون پرولاکتین زیادی ترشح می کند. این هورمون تحریک کننده تولید شیر از غدد شیری می باشد و تخمک گذاری را مهار می کند. منابع دیگری برای افزایش هورمون مردانه، می تواند وجود تومور در غدد فوق کلیوی یا تخمدانها باشد. غده فوق کلیه غده کوچکی نزدیک کلیه می باشد که هورمونهای مردانه و هورمونی به نام کورتیزون را ترشح می کند).
حضور کیستهای تخمدانی که در سونوگرافی توسط پزشک تشخیص داده می گردد، می توانند نشانه سندرم تخمدان پرکیست باشند. زنی ممکن می باشد تخمدانهای پرکیستی داشته باشد اما سندرم تخمدان پر کیست نداشته باشد . از سوی دیگر زنی با سندرم تخمدان پر کیست ممکن می باشد تخمدانهائی با ظاهر طبیعی داشته باشد.
بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پر کیست چاق هستند. به نظر می رسد توزیع چربی بر شدت علائم اثر می گذارد. یکی مطالعه نشان داد که زنانی که چاقی مرکزی دارند وجود چربی در قسمت میانی بدن یا تنه(هورمون مردانه، سطح قند و چربی بالاتری نسبت به زنانی که تجمع چربی آنها در اندمها می باشد) دارند.
وضعیت های احتمالی دیگری که با PCO همراه می شوند این موارد هستند:
نازایی
آکانتوزیس نیگریکانس ( پوست بنفش تیره در اطراف گردن ، گودی بازو، داخل ران ، زیر پستانها و نواحی تناسلی )
درد مزمن لگنی
علتها :
فرآیند چرخه تولید زنان بوسیله سطوح نوسانی هورمونهایی که در مغز تولید می گردد مانند هومورن LH و FSH و هورمونهای تخمدانی تنظیم می شوند. تخمدانها هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون و همچنین هورمونهای مردانه را ترشح می کنند. هورمونهای مردانه شامل ” تستسترون ” و ” آندروستن دی ان ” و ” دی هیدرواپی آندروستن (DHEA) ” هستند و به گونه کلی هورمونهای مردانه نامیده می شوند. در PCO بدن زن هورمونهای مردانه زیادی تولید می کند. تخمدانها تخمک های کمتری از زمان طبیعی تولید می کنند (کم تخمک زایی)، ممکن می باشد اصلاً هیچ تخمکی آزاد نکنند.
(عدم تخمک گذاری) در غیاب تخمک گذاری چرخه قاعدگی نامنظم یا غایب می باشد. پزشکان دلیل PCO را نمی دانند اما تحقیقات ارتباطاتی را بین افزایش انسولین ( هورمونی که در لوزالمعده تولید می گردد و به سلولها اجازه بهره گیری از قند را که اولین منبع انرژی بدن می باشد می دهد ) پیشنهاد کرده اند. تصور می گردد که انسولین توسط چندین مکانیسم تولید هورمون مردانه توسط تخمدانها را افزایش می دهد.
عوامل خطر :
مطالعات نشان می دهد که زنانی که خواهرانی با PCO دارند احتمال بیشتری برای ایجاد این وضعیت دارند. تحقیقات دیگر ارتباطاتی را بین PCO و
سابقه خانوادگی تولید هورمون مردانه زیادی، مقاومت به انسولین ، اختلالات قاعدگی و پرمویی نشان می دهند.
چه زمان بایستی بدنبال توصیه پزشکی بود؟
تشخیص زود هنگام PCO می تواند به کاهش خطر عوارض دراز مدت مانند دیابت و بیماری قلبی کمک می کند. در صورتیکه قاعدگی های نامنظم یا سنگین دارید، اضافه وزن دارید، رشد موهای زائد صورتتان زیاد می باشد و جوش می زنید با پزشک خود مشورت کنید .
پزشک ممکن می باشد شما را به یک متخصص غدد معرفی کند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

غربالگری و تشخیص:
پزشکتان ممکن می باشد شما را از نظر بیماریهای قلبی عروقی، هورمونی و تولید مثلی ارزیابی کند. او ممکن می باشد تاریخچه علائم شما را بگیرد و یک معاینه بالینی کامل شامل معاینه لگن انجام دهد. سایر آزمایشات ممکن شامل موارد زیر می باشد :
آزمایشات خونی
امکان دارد خون شما برای انجام اندازه گیریهایی آزمایشگاهی جهت اندازه گیری سطح چند هورمون گرفته گردد. این هورمونها شامل تستوسترون، DHEA و آندروستن دی ان ، LH و FSH پروژسترون و پرولاکتین و هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ) که آزاد شدن هورمون تیروئید از غده تیروئید را تحریک می کند باشد. به همین شکل احتمالاً میزان قند ناشتا ، کلسترول و تری گلیسیرید هم اندازه گیری می گردد.
سونوگرافی
پزشک ممکن می باشد برای اندازه گیری ضخامت رحم درخواست سونوگرافی کند. سونوگرافی بدون درد می باشد. زمانی که شما به آرامی بر روی تخت معاینه قرا گرفته اید، یک وسیله کوچک روی بدن شما قرا می گیرد. این دستگاه امواج صوتی غیرقابل شنیدن را که به شکل تصاویری در کامپیوتر ظاهر می شوند به تصویر می کشد.
نمونه برداری از لایه داخل رحم
برای تعیین وضعیتهای پیش سرطانی که می توانند باعث خونریزی غیر طبیعی از رحم شوند، این کار انجام می گردد. که معمولاً یک روش بدون بی حسی می باشد و می تواند در مطب هم انجام گردد. در این روش پزشک یک نمونه بافتی را از لایه داخل رحم شما برای تحلیلهای آزمایشگاهی برمی دارد.
عوارض:
زنان دارای PCO در خطر دیابت نوع 2 ( که نام دیگر دیابت غیر وابسته به انسولین می باشد و در بزرگسالی بیشتر دیده می گردد )، فشار خون، افزایش تری گلسیرید، کاهش کلسترول خوب و بیماریهای قلبی هستند. از آنجا که PCO باعث مختل شدن چرخه تولید مثل می گردد و رحم در معرض میزان ثابتی از استروژن قرار می گیرند. زنان دارای PCO در خطر بیشتری برای خونریزی های غیرطبیعی رحمی و سرطان لایه داخلی بدن هستند.
سندرم تخمدان پر کیست یکی از اختلالات شایع هورمونی در سنین باروری در زنان در ایالات متحده می باشد که حدود 5 تا 10 درصد افراد را گرفتار می کند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پرکیست می تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را کم کند .
درمان
درمان PCO بستگی به توانگری اصلی هر زن مثل نازائی ، پرموئی ، جوش یا چاقی دارد . در طولانی مدت مهمترین جنبه درمان کنتـــرل خطرات قلبی عروقی مانند چاقی ، کلسترول بالا ، دیابت و فشارخون بالاست . احتمالاً پزشک از شما می خواهد که بطور منظم به او مراجعه کنید تا معاینه بالینی انجام دهد، فشارخون و سطوح قندخـــون ناشتا را برای کمک به تصمیمات درمانی پیوسته اندازه گیری کند.
زنان باردار دارای PCO که اضافه وزن دارند علایم و نشانه های شدیدتری دارند. چاقی مقاومت به انسولین را بدتر می ‌کند . کاهش وزن میتواند سطوح هورمونی مردانه و انسولین را کم کند . بهر حال ممکن می باشد نسبت به زنان دیگر مشکل بیشتری در کم کردن وزن داشته باشید یک متخصص تغذیه را ببینید و یک برنامه غذائی کاهش وزن دریافت نمایید . پزشک ممکن می باشد یک یا چند نوع از داروهای زیر را برای کمک به کنترل علایم و خطرات همراه با PCO تجویز کند. داروهائی برای تنظیم چرخه قاعدگی
اگر قصد باردار شدن ندارید، پزشک ممکن می باشد قرصهای جلوگیری از بارداری کم هورمون را که حاوی استروژن و پروژسترون صناعی هستند تجویز کند. این داروها تولید هورمون مردانه را کم میکنند و جلوی تولید همیشگی استروژن در بدن را میگیرند. این داروها خطر سرطان لایه داخلی رحم را کم میکنند و خونریزی غیرطبیعی را تصحیح می نمایند.
درمان جایگزین دیگر دریافت پروژسترون به مدت 10 تا 14 روز در ماه می باشد. این دارو چرخه قاعدگی را تنظیم می ‌کند و از سرطان لایه داخلی رحم جلوگیری می ‌کند اما سطوح هورمون مردانه را بهبود نمی بخشد.
تحقیقات بهره گیری از متفورمین را برای درمان PCO ارزیابی میکنند، این دارو بصورت خوراکی در درمان دیابت نوع 2 بهره گیری میشود. متفورمین از تولید و آزادسازی قند از کبد جلوگیری می ‌کند و پس برای انتقال قند به سلولها به انسولین بیشتری نیاز می باشد. چندین کار آزمائی بالینی دریافته اند که متفورمین تخمک گذاری را بهبود بخشیده و سطوح هورمون مردانه را در زنان دچار PCO کاهش داده می باشد . امید می باشد متفورمین در طولانی مدن عوارض قلبی عروقی ناشی از PCOرا کم کند.
داروهائی برای کاهش رشد مو
پزشک ممکن می باشد برای تعدیل اثرات ناشی از افزایش هورمون داروهایی را تجویز کند. اسپیرنولاکتون(آلداکتون)اثر هورمونهای مردانه را متوقف می ‌کند و تولید هورمونهای جدید مردانه را متوقف می ‌کند . اسپیرنولاکتون یکی از داروهای دفع کننده آب می باشد و ممکن می باشد باعث گردد بیش از روزهای دیگر ادرار کنید. عوارض جانبی دیگر آن ، خشکی پوست، سوزش سردل ، سردرد و خستگی می باشد. دیگر داروهای ضدهورمون مردانه فیناسترید و فلوتامید هستند اما این داروها گرانتر از اسپیرنولاکتون هستند و عوارض جانبی بیشتری دارند.

داروهایی برای دستیابی به حاملگی
ممکن می باشد برای حاملگی نیاز به داروهائی برای تحریک تخمک گذاری داشته باشید. کلومیفن یک داروی ضد استروژن می باشد که 5 روز در هفته در اولین بخش چرخه قاعدگی بهره گیری میشود. اگر کلومیفن به تنهائی موثر نباشد ممکن می باشد در همراهی با آن نیاز به کورتیکواستروئیدها ، ترکیبی از LH و FSH بنام گونادوتروپین یا FSH به تنهائی داشته باشید .
اگر داروها به ایجاد و حاملگی کمک نکنند ، پزشک امکان دارد توصیه به یک جراحی سرپائی بنام لاپاراسکوپی تخمدان کند . در این روش جراح برش کوچکی روی شکم میدهد و لوله ای را که به یک دوربین کوچک وصل می باشد ( لاپاراسکوپ ) در آن قرار میدهد . دوربین تصاویری با جزئیات از تخمدانها و اندامهای لگنی مجاور آن در اختیار جراح قرار میدهد . سپس جراح وسایل جراحی را از برشهای کوچک پوستی دیگر وارد می ‌کند . و از جراحی لیزر یا الکتریکی برای ایجاد سوراخهایی در فولیکولهای بزرگ شده در سطح تخمدانها بهره گیری می ‌کند .
هدف این کار تحریک تخمک گذاری با کاهش سطوح LH و هورمونهای مردانه می باشد. پزشکان مطمئن نیستند این چگونه اتفاق می افتد. یک فرضیه این می باشد که سوراخ کردن سلولهای تخمدانی تولید کننده هورمون را تخریب

این نوشته در پزشکی و پیراپزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید