دانلود فرمت ورد:دانلود پروژه رشته پزشکی درمورد دستگاه تناسلی زنانه – قسمت اول

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دستگاه تناسلی زنانه
• اجزاء دستگاه تناسلی زنانه و کارکرد هر یک
• تأثیر دستگاه تناسلی زنانه
• بیماریها و مشکلاتی که ممکن می باشد برای دستگاه تناسلی زنانه اتفاق بیفتد
کلیات
موجودات زنده همگی قابلیت تولید مثل دارند و همین موضوع عامل بقای نسل آنهاست. دستگاه تناسلی به همین مقصود در بدن موجودات زنده تعبیه شده می باشد. دستگاه تناسلی تنها دستگاهی از بدن می باشد که برای زندگی خود فرد حیاتی نیست امّا برای بقای نسل لازم می باشد. در فرآیند تولید مثل بشر دو سلول جنسی یا گامت تأثیر دارند: گامت مردانه که اسپرم نامیده می گردد و گامت زنانه که تخمک نام دارد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می شوند. اسپرم در حین فعالیت جنسی در اثر انزال از طریق آلت مردانه وارد دستگاه تناسلی زنانه می گردد. اسپرم در داخل واژن شنا کرده و وارد رحم می گردد و خود را به لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی می‌رساند. تخمک نیز از تخمدان زن آزاد می گردد و وارد لوله های رحمی(فالوپ) می گردد. اسپرم و تخمک در این محل با یکدیگر برخورد می کنند. اسپرم وارد تخمک می گردد و آنرا بارور می کند و لقاح حاصل می گردد که نتیجة آن تشکیل سلول تخم می باشد که می‌تواند به یک نوزاد تبدیل گردد. پس همکاری مرد و زن برای تشکیل تخم و در نتیجه حامله شدن زن لازم می باشد. زن با وجود اینکه سلول تخم را تا بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک نوزاد کامل در درون رحم نگه می‌دارد اما همانطور که گفته گردید برای باردار شدن نیازمند اسپرم مردانه می باشد.
اجزاء دستگاه تناسلی زنانه و کارکرد هر یک
بر خلاف دستگاه تناسلی مردانه‌، تمام اجزاء دستگاه تناسلی زنانه در درون بدن در محوطه لگن قرار گرفته می باشد. دستگاه تناسلی زن از دو بخش عمده خارجی و داخلی تشکیل شده می باشد.
دستگاه تناسلی خارجی شامل فرج (ولوا)، مهبل ،واژن و پرده بکارت (هایمن) می باشد.
فرج قسمت کاملا خارجی دستگاه تناسلی زنان می باشد که از بیرون بدن قابل رؤیت می باشد و به صورت یک ناحیه لوزی شکل در بین دو پا و در پایین شرمگاهی (محل رویش موهای زهار) قرار گرفته می باشد. فرج از بیرون توسط لب های بزرگ و کوچک فرج پوشیده شده می باشد. این لب ها هر یک به صورت دو چین نیمه مدور هلالی شکل در دو طرف فرج بوده و در حالت عادی روی هم خوابیده و دهانه فرج را می بندند. لب‌های بزرگ فرج از دو لایة‌ پوستی تشکیل شده اند. در زیر لب های بزرگ، لب های کوچک قرار دارند که از دو لایه مخاطی تشکیل شده اند. لب های کوچک در هدایت صحیح ادرار تأثیر دارند. این دو لبه از بالا و پایین به هم متصل هستند. در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام کلیتوریس هست که در اثر تحریک و دستکاری، سفت و کمی بزرگ می گردد و در احساس لذت جنسی تأثیر دارد. در میان لب ‌های فرج فضایی به وجودمی‌آید که خروجی پیشابراه (مسیری که ادرار را از مثانه به خارج بدن می‌رساند- محل ادرار کردن) در قسمت بالایی آن می باشد و در پایین آن خروجی واژن (مهبل) قرار دارد.
– در دخترانی که هنوز رابطة جنسی نداشته‌اند اکثر قسمت‌های خروجی واژن با لایه ای نازک به نام پردة بکارت پوشیده شده می باشد. پرده بکارت به صورت یک ورقه نازک (به ضخامت 1 یا 2 میلی متر) درست در پشت لب های کوچک فرج قرار دارد و دهانه مهبل را می چوشاند. در پرده بکارت منافذی برای خروج خون قاعدگی هست. منفذ پرده بکارت در افراد مختلف، اندازه و شکل متفاوتی دارد و از خصوصیات و ویژگی های آن برای تشخیص باکره بودن یا نبودن شخص بهره گیری می گردد. در اکثر موارد با اولین ورود آلت مردانه به داخل واژن این پرده پاره می گردد و برای همیشه از خروجی واژن کنار می‌رود.
در پوست بالای لبه‌ها در پایین شکم ناحیة برجستگی عانه هست که در حین بلوغ با تجمع چربی زیرپوستی، حالت برجسته پیدا می کند و در روی آن و نیز در روی لب‌های فرج، موهای تناسلی شروع به رویش می‌کنند.دستگاه تناسلی داخلی از واژن، رحم، لوله‌‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) و تخمدانها تشکیل شده می باشد.
واژن لوله‌ای عضلانی می باشد که از فرج در بیرون بدن تا رحم در داخل بدن امتداد دارد. طول واژن 12-8 سانتی‌متر در زنان بالغ می باشد. از آنجا که این عضو دارای دیوارة عضلانی می باشد می‌تواند منقبض یا منبسط گردد. همین خصوصیت باعث می گردد که واژن بتواند یک جسم به باریکی تامپون تا یک نوزاد هنگام تولد را در درون خود جای دهد. واژن چند عملکرد مختلف دارد. واژن محل قرار گرفتن آلت مردانه در حین رابطة جنسی می باشد و با اعصاب موجود در آن لذت جنسی در حین ارتباط جنسی را برای زن به وجودمی آورد. واژن همچنین راهی از رحم به بیرون برای خارج کردن نوزاد در زمان تولد می باشد. همچنین خونهای قاعدگی از این طریق از رحم به بیرون بدن می‌آید. لایة نازک بافتی به نام پردة بکارت که در خود یک یا چند سوراخ دارد خروجی واژن را به گونه نسبی می‌پوشاند. شکل پردة بکارت در افراد مختلف با هم فرق دارد. این پرده در اکثر دختران بعد از اولین تجربة جنسی کشیده شده و پاره می گردد که ممکن می باشد با کمی خونریزی نیز همراه باشد.
واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل می گردد. این اتصال از طریق دهانة رحم که دیواره‌ای قوی و ضخیم دارد و خروجی آن بسیار کوچک می باشد انجام می گردد. در طی زایمان خروجی دهانة رحم مقداری گشاد می گردد و به نوزاد اجازه می‌دهد از رحم خارج گردد.
رحم مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار دارد که کارکرد اصلی آن نگهداری و تغذیه جنین در حال رشد در طی حاملگی می باشد. همچنین در هنگام فعالیت جنسی، اسپرم درون مایع منی مرد (دستگاه تناسلی مردانه) پس از ورود به واژن، شنا کرده و از طریق رحم و سپس لوله های رحمی خود را به تخمک می رساند که در صورت حضور تخمک، بارور شدن آن امکانپذیر می گردد.
رحم دیواره‌های ضخیم عضلانی دارد. در حقیقت این عضلات، قوی‌ترین عضلات بدن یک زن هستند. انقباض همین عضلات می باشد که در هنگام زایمان بسیار شدید می گردد و باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می گردد. وقتیکه زنی حامله نیست رحم تنها حدود 5/7 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض دارد.
سطح داخلی رحم از بافتی فعال به نام آندومتر پوشیده شده می باشد . این بافت حساس به تغییرات هورمونی می باشد و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره قاعدگی، ریزش می کند و خونریزی (عادت) ماهیانه را می سازد. پس از پایان خونریزی، این بافت مجددا تشکیل می گردد. تغییرات بافتی آندومتر، فضای رحم را برای پذیرش جنین (در صورت حاملگی) و لانه گزینی آن مهیا می کند.
در دو گوشة بالایی رحم لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی قرار دارند که رحم را به تخمدانها متصل می‌کنند. لوله‌های فالوپ که در دو سمت رحم هستند حدود 10 سانتی‌متر طول دارند و عرض آنها از عرض یک رشتة ماکارونی بیشتر نیست. در سمت دیگر، یعنی سمتی که نزدیک تخمدانهاست، لوله‌های فالوپ قیفی شکل هستند و دور تخمدان را می‌پوشاند اما کاملاً به آن متصل نیستند. سمت قیفی شکل با حرکات خود هنگام تخمک گذاری، تخمک خارج شده از تخمدان را به داخل لولة فالوپ هدایت می کند و با حرکات دیوارة عضلانی خود تخمک را به سمت رحم می‌راند.
تخمدانها دو عدد هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار می‌گیرند. تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و حاوی هزاران تخمک هستند که بعد از بلوغ و شروع قاعدگی، هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. این تخمک از طریق لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند. در صورتیکه در این مسیر با اسپرم مردانه برخورد کند تخم تشکیل می گردد که می‌تواند باعث حاملگی و تولید جنین گردد، در غیر اینصورت تخمک به همراه بافتهای رحمی در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن خارج می گردد.
تخمدانها در زمان بلوغ معمولاً 5-4 سانتی‌متر طول دارند. تخمدانها علاوه بر منبع تأمین تخمک، به عنوان غدد درون ریز بدن زن نیز اقدام می‌کنند و استروژن و پروژسترون که هورمونهای زنانه هستند تولید می کنند.
تأثیر دستگاه تناسلی زنانه
دستگاه تناسلی زنانه این قابلیت را به یک زن می‌دهد که بتواند:
تخمک تولید کند (لازمة بارداری)
رابطة جنسی مستقر نماید
از تخمک بارور شده محافظت کند و به آن غذا برساند تا رشد کرده و نوزاد را به وجود آورد زایمان کند
تخمک گذاری: در زمان تولد یک نوزاد دختر، تخمدانهای او حاوی صدها هزار تخمک می باشد که تا زمان بلوغ غیر فعال می‌ماند. با شروع بلوغ، هورمونهایی از غدة هیپوفیز که در پایین مغز قرار گرفته می باشد آزاد می گردد. این هورمونها که نوعی مادة شیمیایی هستند از طریق خون به تخمدانها می‌رسند و تخمدانها را به تولید هورمونهای جنسی زنانه مانند استروژن وادار می‌کنند. تولید این هورمونهای جنسی بدن یک دختر بچه را تبدیل به بدن یک دختر و زن بالغ می کند. هورمونهای هیپوفیز به علاوه باعث می شوند که مدتی بعد تخمک گذاری – خارج شدن تخمک از تخمدان- آغاز گردد. با شروع تخمک گذاری در زمان بلوغ، ماهانه یک تخمک آزاد می گردد و دورة قاعدگی دختر آغاز می گردد. هر دورة قاعدگی با حدود 5-3 روز خونریزی آغاز می گردد و حدود 35-21 روز طول می‌کشد تا خونریزی بعدی اتفاق بیفتد که به این فاصلة‌ زمانی یک دورة‌ قاعدگی می‌گویند. در ابتدای بلوغ معمولاً دوره‌های قاعدگی نامنظمند و تعداد روزهای آن از یک دوره به دورة‌ بعد فرق می کند اما اکثر دختران بعد از حدود 2 سال از شروع قاعدگی، دوره‌های منظم پیدا می‌‌کنند. تخمک گذاری معمولاً‌ حدود وسط هر دورة قاعدگی اتفاق می‌افتد. اگر در حوالی این زمان مرد و زن با هم ارتباط جنسی داشته باشند و از این طریق اسپرم مرد وارد دستگاه تناسلی زن گردد، اسپرم به اصطلاح شنا می کند و خود را تا بالای رحم می‌رساند و از آنجا به داخل لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) می‌رود و خود را به تخمک می‌رساند و آنرا باردار می کند و در نتیجه حاملگی اتفاق می‌افتد.

حاملگی: مایع منی در داخل دستگاه تناسلی مرد ساخته می گردد و با هر بار ارتباط جنسی حدود 5/1 تا 6 میلی‌لیتر از آن از آلت تناسلی مرد به بیرون رانده می گردد که به این اقدام انزال می‌گویند. در داخل این حجم از مایع منی مقدار زیادی اسپرم حدود 900-75 میلیون عدد اسپرم هست. رسیدن یک عدد اسپرم به تخمک آزاد شده برای بارور کردن آن و در نتیجه حاملگی لازم و کافی می باشد. بعد از اینکه تخمک بارور گردید و سلول تخم بدست آمد، این سلول شروع به تولید مثل می کند و تعداد سلولهایش اضافی می گردد و پس از یک هفته بلاستوسیت که اندازه‌اش در حد نوک سوزن می باشد تولید می گردد. بلاستوسیت خود را به رحم می‌رساند و در داخل دیوارة آن (در لایه آندومتر) که توسط هورمون استروژن کاملاً ضخیم و غنی از خون و آمادة‌ پذیرایی شده می باشد لانه گزینی می کند.
هورمون جنسی زنانه دیگر یعنی پروژسترون تا انتهای حاملگی آمادگی دیوارة رحم برای پذیرایی از جنین در حال رشد را حفظ می کند. حال بلاستوسیت با دسترسی مناسب به منبع غذایی شروع به رشد و بزرگتر شدن می کند و مراحل دیگر جنینی آغاز می گردد. سلولهای خارجی این توده سلولی، بافت واسطه ای به نام جفت را به وجودمی آورند که وظیفه اش انجام تبادلات لازم با بدن مادر برای بدست آوردن غذای لازم برای زنده ماندن و رشد و خارج کردن مواد زائد می باشد. از این بافت به تدریج پرده‌ای در دور جنین تشکیل می گردد. سلولهای داخلی، جنین و بافتهای مختلف آنرا به وجودمی‌آورند. پس از حدود 2 ماه جنین به اندازة‌ یک مشت بستة‌ دست می باشد و تقریباً‌ تمام دستگاههای بدن او مانند مغز، اعصاب، قلب، خون، معده، عضلات و پوست ساخته شده می باشد. این رشد ادامه می‌یابد و در حدود هفتة نهم بارداری جنین در داخل مایعی که دور تا دورش را گرفته‌ می باشد شناور می گردد. به این مایع، مایع آمنیوتیک می‌گویند. جفت نیز که شبیه یک دیسک می باشد کاملاً‌ شکل می‌گیرد و به دیوارة رحم می‌چسبد و از طریق بند ناف به بدن جنین می‌رسد. جفت که حد واسط بدن مادر و جنین می باشد، مواد غذایی را از طریق بند ناف به بدن جنین می‌رساند و رشد جنین ادامه پیدا می کند.
زایمان: حاملگی حدود 9 ماه طول می‌کشد. زمانیکه جنین آمادة تولد گردید، سر آن به دهانة رحم فشار می‌آورد و آرام آرام آنرا باز می کند. دیوارة دهانة رحم هم به تدریج نازک‌تر می گردد تا مجرای بازی برای عبور جنین و تولد او به وجودآورد. سپس پردة دور جنین پاره می گردد و مایع آمنیوتیک به بیرون می‌ریزد. عضلات قوی در دیوارة رحم شروع به انقباض شدید می‌کنند که دردهای زایمانی را برای مادر به وجودمی‌آورند و نیروی لازم برای خارج کردن و تولد جنین هستند. پس از چند ساعت که دهانة‌ رحم کاملاً باز گردید سر جنین از این دهانه رد می گردد و با عبور از واژن به بیرون از بدن مادر می‌آید و به این ترتیب نوزاد متولد می گردد. اکثر نوزادان با سر متولد می شوند. بند ناف پس از تولد نوزاد توسط پزشک یا ماما بریده می گردد. دقایقی بعد نیز جفت از دیوارة رحم جدا می گردد و به همراه باقی ماندة بند ناف متصل به آن با انقباض عضلات رحم به بیرون رانده می گردد و زایمان کامل می گردد.
بیماریها و مشکلاتی که ممکن می باشد برای دستگاه تناسلی زنانه اتفاق بیفتد
دختران و زنان ممکن می باشد دچار بیماریهایی در دستگاه تناسلی خود شوند که می توانید با بعضی از آنها در زیر آشنا شوید:
التهاب و عفونت واژن و فرج: ممکن می باشد در اثر عوامل عفونی یا غیرعفونی مانند تماس با بعضی مواد تحریک کننده(مانند یک صابون خاص) به وجودآید. در مواردی که میکروب عامل بیماری باشد، رعایت نکردن بهداشت معمولاً علت آن می باشد مثلاً اگر هنگام نظافت، ناحیة‌ تناسلی از عقب به جلو شسته گردد میکروبهای موجود در مقعد به این ناحیه می‌رسند و می‌توانند عفونت ایجاد کنند. برای پیشگیری همیشه بایستی ناحیة تناسلی را از جلو به عقب بشورید. ازعوامل دیگر، بیماریهای مقاربتی در زنانی می باشد که از نظر جنسی فعال هستند. علامت التهاب این ناحیه، قرمزی، خارش ناحیة تناسلی و خروج ترشحات از واژن می باشد که می‌تواند بد بو باشد. برای تشخیص و درمان این مشکل بایستی به پزشک مراجعه نمایید.
خونریزی غیر طبیعی از واژن، یعنی خونریزی غیر از زمان قاعدگی. علت معمولاً وجود یک جسم خارجی مانند یک تکه دستمال کاغذی باقیمانده درون واژن می باشد. گاهی علت وارد شدن ضربه به ناحیه می باشد. برای تشخیص و درمان این مشکل بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

حاملگی نابجا: گاهی تخمک بارور شده به سمت رحم حرکت نمی‌کند و مثلاً در داخل لوله فالوپ (لوله رحم) به سرعت شروع به رشد می کند و یا اصلاً وارد لولة‌ فالوپ نمی‌گردد و در محوطة لگن شروع به رشد می کند که به آن حاملگی نابجا می‌گویند. علامت اصلی آن درد شکم در زنی می باشد که احتمال بارداری دارد. مراجعه هر چه سریعتر به پزشک لازم می باشد زیرا که برای درمان آن ممکن می باشد جراحی مورد نیاز باشد.
آندومتریوز: آندومتریوز زمانی می باشد که بخشی از بافت آندومتر رحم (بافتی که داخل رحم را می پوشاند) در جایی دیگر مانند داخل لوله‌های رحمی یا در حفرة لگن قرار می‌گیرد و پس مانند آندومتر طبیعی در طی خونریزی قاعدگی ، خونریزی می کند و منجر به علائمی مانند خونریزیهای غیر طبیعی از واژن، قاعدگیهای بسیار دردناک، درد عمومی در ناحیة لگن و یا درد در هنگام اجابت مزاج یا نزدیکی می گردد.

کیست تخمدان: زمانی می باشد که حفره‌ای غیر طبیعی در درون تخمدان ایجاد گردد و در داخل آن مایع جمع گردد.

این نوشته در پزشکی و پیراپزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید