دانلود: دانلود پروژه رشته کامپیوتر با موضوع حافظه – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

حافظة Conventional ( قراردادي)

تعداد بيت‌هاي موجود در يك فضاي ذخيره‌سازي معرف مقدار حافظه‌اي می باشد كه سيستم مي‌تواند از آن بهره‌برداري نمايد. سيستم عامل Ms- dos از آدرس دهي 20 بيتي بهره گیری مي‌كند. در اين روش سيستم عامل و ساير برنامه‌ها مي‌توانند 220 يا يك مگابايت از فضاي حافظه را آدرس دهي نمايند. در محيط Ms- dos اولين 640 كيلوبايت از فضاي حافظه را حافظ قراردادي يا Conventionaly memory مي‌ناميدند. بيشتر برنامه‌هاي اصلي ( مثلاً خود Ms- dos ) در همين فضاي حافظه مستقر مي‌شوند.

384 كيلوبايت فضاي بالايي حافظة قراردادي براي حافظة ويديويي و درايورهاي وسايل و Ram bios بهره گیری مي‌شوند. به دليل سادگي برنامه‌هاي تحت Ms- dos اغلب فضاي حافظة قراردادي براي اجراي برنامه‌ها كافي بود اما به مرور زمان با پيچيده شدن برنامه‌ها نياز به فضاي بيشتر ذخيره‌سازي افزايش يافت.

حافظة Expanded memory

برنامه‌هاي تحت Ms- dos به 640 كيلوبايت فضاي حافظة قراردادي محدود مي‌شوند. به مرور زمان برنامه‌ها پيچيده‌تر شده و حجم دستورات و اطلاعات مورد نياز اجراي برنامه‌ها افزايش يافت و به همين ترتيب نياز برنامه‌ها به فضاي حافظه افزايش يافت. به مقصود تامين فضاي ذخيره‌سازي مورد نياز برنامه‌ها شركت‌هاي لوتوس، اينتل و ميكروسافت با همكاري يكديگر يك فن آوري جديد مديريت حافظه ابداع نمودند. اين تكنيك برنامه‌ها را فريب مي‌داد تا فكر كنند كه به فضاي ذخيره‌سازي بيشتر از فضاي حافظة قراردادي دسترسي دارند. اين فضاي اضافي را Expanded memory يا Ems ناميدند. اين فن‌آوري براي كامپيوترهاي اوليه Ibm Pe ابداع گردید كه در آنها از پردازندة 8088 بهره گیری شده بد. در اين تكنيك از يك كارت حافظة Ems و يك نرم افزار مخصوص همين كارت بهره گیری مي‌گردید تا برنامه‌ها بتوانند اطلاعات خود را در قمست‌هاي 640 كيلوبايتي تقسيم نموده ‌آن اطلاعات را داخل حافظه Ems ذخيره نمايند. سپس يك ناحية 64 كيلوبايتي در حافظة قراردادي رزرو مي‌گردید تا قطعات اطلاعات برنامه اي در حال اجرا را نگهداري نمايد. هرگاه برنامه به دستورات يا اطلاعات نياز داشته باشد نرم‌افزار Ems آن اطلاعات را از كارت حافظه Ems به فضاي 64 كيلوبايتي فضاي حافظة قراردادي منتقل مي‌سازد. با بهره گیری از روش جابه‌جايي اطلاعات بين فضاي حافظة Ems و فضاي مخصوص داخل حافظة قراردادي برنامه‌ها مي‌توانند حجم بزرگي از اطلاعات را آدرس دهي نمايند. اما فرايند انتقال اطلعات بين اين دو حافظه بسيار زمان گير بوده و كارايي سيستم را كاهش مي‌داد. به همين دليل فن‌آوري جديد Extended memory ابداع و جايگزين فن‌آوري Extended memory گردید.

حافظة Extended memory

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با ابداع پردازنده‌هاي 80286 در تكنيكهاي مديريت حافظه نيز تحولي رخ داد كه آن را تكنيك Extended memory مي‌نامند. اين فن‌آوري كه آن را Xms مي‌‌نامند مديريت حافظه بيشتر از يك مكابايت را تأمين مي‌كند. در فن‌آوري Ems براي بهره گیری از فضاي اضافي بيشتر از فضاي حافظه قراردادي لازم بود تا اطلاعات بطور مرتب بين كارت حافظة Ems و فضاي حافظه قراردادي منتقل شوند كه سبب كاهش كارايي عمليات مي‌گردید. اما در فن‌آوري Xms برنامه‌ها مي توانستند بطور مستقيم به فضاي حافظه بيش از يك مكابايت دسترسي داشته و آدرس دهي مي‌نمايند.

كنترل استفادة سيستم از حافظه

اغلب كاربران ويندوز مي‌شنوند كه بهترين روش افزايش سرعت و كارايي سيستم افزايش حافظة Ram می باشد. قبل از اينكه Cpu برنامه‌اي را اجرا كند ( حتي خود ويندوز را) آن برنامه بايد به داخل حافظة Ram منتقل گردد. در محيط ويندوز بسياري از برنامه‌ها حتي بدون درخواست كاربر در پشت صحنه اجرا مي‌شوند. به عنوان مثال فرايند Print spoler كه عمليات چاپي سيستم شما را مديريت مي‌كند بدون دخالت شما در پشت صحنه اجرا مي‌گردد. در ضمن قبل از اينكه ويندوز بخواهد با وسايل سخت افزاري نصب شده در سيستم تعامل داشته باشد، نرم افزارهاي مديريت آن وسايل كه آنها را Device driver مي نامند بايد داخل حافظة Ram مستقر شوند. به همين دليل بخش قابل توجهي از حافظة Ram توسط ويندوز و ساير برنامه هاي پشتيباني اشغال مي‌گردد.

اگر مصرف حافظة فيزيكي در سيستم شما زياد باشد پس افزايش حافظة Ram به افزايش كارايي و سرعت سيستم شما كمك مي‌كند. بنابراين بهتر می باشد قبل از اقدام به خريد و نصب حافظة Ram اضافي آغاز مصرف حافظه سيستم خود را كنترل نماييد.

1- در محيط ويندوز به ترتيب

را كليك كنيد.

2- گزينة System tools و سپس گزينة System information را كليك نموده و مدتي صبر كنيد.

3- اكنون اطلاعات مربوط به سيستم را نظاره مي‌كنيد.

يك ويژگي ديگر در محيط ويندوز به شما كمك مي‌كند تا مقدار مصرف حافظة سيستم را به هنگام اجراي ساير برنامه‌ها كنترل نماييد. اين برنامة كمكي در ويندوزهاي قبلي با نام meter Windows resource و در نسخه‌هاي جديد با نام Task manager در اختيار شما قرار دارد. در نسخه‌هاي قبلي ويندوز :

1- به ترتيب                                                                را كليك كنيد.

2- گزينة System tools و سپس گزينة Resource meter را كليك كنيد.

3- آيكن اين برنامه كمكي در نوار وظيفة ويندوز آشكار خواهد گردید. براي مشاهدة پنجرة برنامة Resource meter اين ايكن را كليك مي‌كنيد.

در نسخه هاي جديد ويندوز از برنامة كمكي Task manager بهره گیری نماييد.

1- در مكان خالي از نوار وظيفه كليك راست نموده و گزينة Task manager را كليك كنيد.

2- پنجرة Windows task manager آشكار خواهد گردید. برگة Performance را كليك كنيد.

3- داخل اين برگه ارقام و نمودارهاي مربوط به مصرف سيستم از Cpu و حافظه را نظاره و كنترل نماييد.

4- دكمة Minimize در اين پنجره را كليك كنيد. يك آيكن به شكل مربع سبز رنگ سمت راست نوار وظيفه آشكار خواهد گردید. اين آيكن نشانگر استفادة سيستم از منايع موجود می باشد. رنگ سبز تيره معرف حداقل بهره گیری از منابع می باشد و رنگ سبز روش نشاندهندة حداكثر بهره گیری از منابع سيستم می باشد. سرانجام اين پنجره را مي‌توانيد ببنديد.

اما بهترين روش براي كنترل مقدار مصرف سيستم از منابع موجود بهره گیری از برنامة كمكي System momitor در نسخه‌هاي قبلي ويندوز می باشد. در نسخه‌هاي قبلي ويندوز.

1- به ترتيب                                                                را كليك كنيد.

2- گزينة System tools و سپس گزينة System momntor را كليك كنيد. پنجرة System monitor آشكار خواهد گردید.

3- در نوار منوي اين پنجره به ترتيب                                   را كليك كنيد. پنجرة Add item آشكار خواهد گردید.

4- گزينة Memory manager را انتخاب نماييد. فهرستي از مطالب مرتبط با حافظه آشكار خواهد گردید.

5- گزينة Un used physical memory را انتخاب نماييد. دكمة Ok را كليك كنيد تا بتوانيد نموار مربوط به حافظة قابل بهره گیری ( بهره گیری نشده) در سيستم را نظاره نماييد.

در نسخه‌هاي جديد ويندوز مانند Xp يا 2000 از برنامة كمكي Performance بهره گیری نماييد:

1- به ترتيب                            را كليك كنيد.

2- آيكن Administrative tools را دوبار كليك كنيد.

3- سپس آيكن Performance را دوبار كليك كنيد.

4- در نوار ابزار پنجرة Performance دكمة Add (+) را كليك كنيد.

5- پنجرة Add counters آشكار خواهد گردید. در فيلد object Performance گزينة memory را انتخاب نماييد.

6- زير قسمت Select counters from list مي‌توانيد شمارشگرهاي مربوط به جنبه‌هاي مختلف حافظه را انتخاب نماييد. مثلاً گزينة Available mbytes را انتخاب مي‌كنيد تا بتوانيد آمار و نمودار مربوط به مقدار حافظة قابل بهره گیری را كنترل نماييد. سپس دكمة Add را كليك كنيد. سرانجام دكمة Close را كليك كنيد.

7- اكنون داخل پنجرة Performance آمار و نمودار مربوط به شمارشگر مورد نظر براي بررسي حافظة مصرفي سيستم را نظاره مي‌كنيد.

اجراي برنامه‌هاي ارزيابي و سنجش حافظه

در فصل اول اين كتاب آموختيد كه با اجراي برنامه هاي ارزيابي (‌Benchmark ) مي‌توانيد نقاط ضعف سيستم را شناسايي نماييد. بر روي وب صدها برنامة ارزيابي حافظه را ميتوان به دست آورد.

مانند برنامة Men tach كه آن را از سايت www. Cpureview. Com مي‌توان بازگذاري نمود. اين برنامه به شما كمك مي كند تا تواناييهاي پهناي باند حافظة سيستم را شناسايي نماييد. مي توانيد نتايج ارزيابي سيستم خود را با ساير سيستم ها مقايسه نموده و حتي مي‌توانيد نتايج ارزيابي سيستم خود را داخل بانك اطلاعاتي اين وب سايت قرار دهيد.

بهره گیری از برنامة Sandra براي نمايش اطلاعات حافظة سيستم

با بهره گیری از برنامة Sandra مي‌توانيد اطلاعات سطح پايين مربوط به حافظة سيستم را به دست آوريد. براي گرفتن اين برنامه به وب سايت

www. Sisoftware. Demon. Co.uk

رماجعه نماييد. پس از نصب اين برنامه و اجراي آن بايد آيكون

Windows memory information را دوبار كليك كنيد. همچنين با دوبار كليك آيكن Memory benchmark مي‌توانيد برنامة ارزيابي و سنجش حافة سيستم را اجرا كنيد.

آمادگي براي ارتقاي حافظه

پس از اجراي برنامه‌هاي ارزيابي اگر به اين نتيجه رسيده‌ايد كه بايد حافظه سيستم را ارتقا دهيد بايد چند مرحله عمليات را قبل از اقدام به خريد حافظة Ram انجام دهيد.

آغاز بايد انواع و سرعت و اندازة حافظه مورد پشتيباني در سيستم خود را تشخيص دهيد. در برخي كامپيوترها از حافظة Sim m و در برخي ديگر از حافظة Dim m و در برگي ديگر از حافظة Rim m پشتيباني شده می باشد. سپس بايد ملزومات بانك حافظة سيستم را در نظر بگيريد تا بتوانيد تعداد تراشه حافظه مناسب با برد اصلي را خريداري نماييد. معمولاً با مارجعه به وب سايت سازندة كامپيوتر يا وب سايت سازنده برد اصلي مي‌توانيد مشخصات و ملزومات حافظه سيستم را به دست آوريد.

پس از شناسايي ملزومات حافظة سيستم بايد بدانيد كه در حال حاضر از چه نوع حافظه‌اي در كامپيوتر شما بهره گیری شده می باشد. برنامة Cmos setup معمولاً اين اطلاعات را در اختيار شما قرار مي‌دهد.

تراشه‌هاي حافظه را داخل شكاف حافظه بر روي برد اصلي قرار مي‌دهيد. قبل از اقدام به خريد تراشه‌هاي حافظه دقت كنيد كه سوكت‌هاي موجود در سيستم شما از كانكتورهاي نقره‌اي يا از كانكتورهاي طلايي پشتيباني دارند. سپس تراشه حافظه‌اي را خريداري كنيد كه با آن كانكتور مطابقت داشته باشد.

براي جابه‌جايي تراشة حافظه و نصب آن در برد اصلي بهتر می باشد از مچ‌بندهاي الكتريسيته ساكن بهره گیری نماييد تا ساير تراشه‌هاي موجود در سيستم آسيب نبينند.

ارتقا حافظة سيستم

فرقي نمي‌كند كه حافظة Sim m يا Dim m يا Rim m در سيستم شما بهره گیری باشد، مراحل نصب حافظه در سيستم يكسان می باشد:

1- كامپيوتر را خاموش نمودده و از برق جدا كنيد.

2- درب جعبة كامپيوتر را باز كنيد.

3- قبل از دست زدن به اجزاي داخل سيستم مطمئن شويد كه با زمين يا ميز چوبي تماس بگيريد.

مطمئن‌تر می باشد كه از مچ بند ضد الكتريسيته ساكن بهره گیری نماييد.

4- تراشه‌هاي حافظه موجود در سيستم را از شكاف آنها جدا كنيد. آغاز بايد گيره هاي جانبي تراشه را باز كنيد و سپس تراشه را بيرون بكشيد.

5- تراشة جديد را داخل شكاف حافظه قرار دهيد. اگر تراشة Sim m داري بايد تراشه را اندكي متمايل و مورب داخل شكاف فشار دهيد.

مراقب كانكتورهاي متصل به شكاف حافظه باشيد. اگر اين كانكتورها شكسته شوند آن شكاف غير قابل بهره گیری خواهد گردید.

6- اگر تراشه‌هاي Dim m يا Rim m بهره گیری مي‌كنيد بايد مراقب باشيد تا كانكتورهاي جانبي شكافي تراشه را ببنديد.

7- پس از نصب تراشه‌ها درب جعبة كامپيوتر را ببنديد.

8- كامپيوتر را به برق وصل نموده و روشن كنيد.

رفع مشكلات نصب حافظه

معمولاً پس از نصب حافظه اضافي هنگامي كه سيستم را روشن مي‌كنيد ويندوز حافظة اضافي را شناسايي نموده و از آن بهره گیری مي كند. اگر راه اندازي سيستم پس از نصب حافظه با مشكل مواجه مي‌گردد مراحل زير را كنترل نماييد:

  • كامپيوتر را خاموش نموده و از برق جدا كنيد. جعبة كامپيوتر را باز كرده و مطئمن شويد كه تراشه‌هاي حافظه به درستي داخل شكافهاي مربوطه قرار گرفته باشند. كانكتورهايي كه تراشه را بر روي شكاف نگه مي‌دارند كنترل كنيد. درب جعبه را بسته و كامپيوتر را روشن كنيد.
  • اگر راه‌اندازي سيستم همچنان با مشكل مواجه می باشد بايد كنترل كنيد كه آيا تراشه‌هاي جديد با برد اصلي شما سازگاري دارند يا نه. مثلاً ممكن می باشد حافظة Sim m از نوع 27 پيني با مشخصات 16 MB EDO خريداري كرده باشيد در حالي كه برد اصلي كامپيوتر شما از حافظة Sim m 72 پيني با مشخصات 16MB FPM پشتيباني داشته باشيد.
  • اگر تراشه‌ها با برد اصلي شما سازگار هستند بايد مشخصات تراشه‌هاي حافظه را با ملزومات بانكهاي حافظه مقايسه نماييد. ممكن می باشد تراشة حافظه 32 بيتي خريداري نموده باشيد در حالي كه برد اصلي كامپيوتر از گذرگاه 64 بيتي پشتيبانيمي كند.
  • اگر سيستم همچنان دچار مشكل می باشد سعي كنيد تعداد تراشه‌هاي حافظه را كم كنيد. ممكن می باشد يك يا چند تراشة حافظة خراب شده باشند.
  • ممكن می باشد ارتباط تراشه با برد اصلي دچار مشكل شده باشد. كانكتورهاي مربوط به تك تك تراشه‌ها را كنترل كنيد. ممكن می باشد كانكتور خالي يا كثيف شده باشد. كانكتور را با يك مدا پاك كن تميز كنيد. سپس از اسپري هواي فشرده بهره گیری نماييد.

امكان دارد سيستم روشن گردد اما عمليات Post ناموفق باشد. در اين شرايط به پيام‌هاي خطا دقت نماييد. ممكن می باشد مشكل ناشي از ناسازگاري Bios باشد.

  • معمولاً سيستم شما حافظة جديد را بطور خودكار شناسايي نموده و از آنها بهره گیری مي‌كند. اما در برخي سيستم‌هاي پس از نصب حافظة اضافي لازم می باشد تا تنظيمات Cmos را ارتقاء دهيد.

حذف بهره گیری از حافظه Ems و Xms در محيط ويندوز

در محيط Ms-dos برنامه‌ها از حافظة بسط يافته و حافظة توسعه يافته بهره گیری مي‌كردند تا مقدار حافظه در دسترس را افزايش دهند. سيستم عامل Ms- dos همچنين از نواحي حافظهmemory و Upper-High- memory بهره گیری مي‌كند اما براي اين مقصود بايد سيستم خود را راهنمايي كنيد تا درايوهاي حافظة Ems و Xms را نصب نكند.

هر بار كه ويندوز شروع به كار مي‌كند، ويندوز آغاز محتوي فايل Config.sys را كنترل مي‌كند.

اين فايل در ريشة درايو راه انداز قرار دارد.

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید
run

 

Start
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

1- در محيط ويندوز به ترتيب                             را كليك كنيد.

2- در فيلد Run فرمان Command را تايپ نموده و كليد Enter ( يا دكمة Ok ) را فشار دهيد.

3- يك پنجره شامل سطر فرمان Ms-dos در اختيار شما قرار مي‌گيرد.

4- در سطر فرمان عبارت Cd windows را تايپ كرده و كليد Enter را فشار دهيد.

5- سپس فرمان mem را تايپ كرده و كليد Enter را فشار دهيد.

6- اكنون مقادير بهره گیری سيستم از حافظه‌هاي Ems و Xms را نظاره مي‌كنيد. اگر مي‌خواهيد استفادة سيستم از حافظه‌هاي مربوط به برنامه‌هاي Ms-dos را حذف كنيد. بايد فايل Config. Sys را در محيط برنامة Notepad باز كرده و سپس مدخل Device را پيدا كنيد. در ابتداي اين مدخل عبارت Rem را تايپ كنيد. مثلاً

Rem device =c:windows himem.sys تغييرات فايل را ذخيره كنيد. دفعه بعد كه كامپيوتر را روشن كنيد از نواحي حافظة Ems و Xms بهره گیری نخواهد گردید.

كنترل مقدار استفادة ويندوز از حافظة RAM فيزيكي

هر بار كه كامپيوتر را روشن مي‌كنيد Biosذ سيستم عمليات Post را اجرا مي‌كند. طي اين عمليات Bios حافظة سيستم را كنترل مي كند تا از سلامت آن مطمئن گردد. اگر Bios با خطايي در حافظه سيستم مواجه گردد يك پيام خطا نشان داده و ادامة عمليات Post را متوقف مي‌كند. در اين چنين شرايطي كامپيوتر را خاموش و سپس روشن مي‌كنيد تا عمليات Post دوباره اجرا گردد. اگر مجبوريد از سيستم بهره گیری كنيد و بايد هر گونه شده آن را راه‌اندازي نماييد مي‌توانيد برنامة Cmos setup را باز كرده و عمليات آزمايش حافظة Ram در مجموعة عمليات Post را غير فعال نماييد. در اين شرايط پس از راه‌اندازي سيستم بايد محدوديتي براي استفادة ويندوز از حافظة فيزيكي سيستم ايجاد و تنظيم نماييد:

1- به ترتيب                                                      در محيط ويندوز را كليك كنيد.

2- گزينة System tools و سپس گزينة System information را كليك كنيد.

3- در محيط پنجرة System information به ترتيب

را كليك كنيد.

4- داخل پنجرة اين برنامه دكمة Advanced را كليك كنيد. پنجرة

troubleshooting setinge Advanced آشكار خواهد گردید.

5- داخل اين پنجره گزينة to Limit memory را كليك نموده تا فعال گردد. سپس در فيلد عددي حداكثر حافظه فيزيكي را برحسب مگابايت وارد مي‌كنيم. دكمة Ok را كليك مي‌كنيم.

پس از تعويض حافظه معيوب فراموش نكنيد كه دوباره از برنامة

System configuration بهره گیری نموده و محدوديت بهره گیری از حافظة فيزيكي ( گزينة

Limit memory to ) را غير فعال نماييد.

نصب و بررسي حافظه در يك سيستم

سيستمي كه در اختيار من قرار دارد مجهز به مادربرد 865pe Neo2 مي‌باشد. اين مادربرد داراي چهار شكاف براي تراشه‌هاي حافظه می باشد. مكان استقرار تراشه هاي حافظه در كروكي اين مادربرد را مشاهه مي‌كنيد. در اين شكافها مي توانيم تراشه‌هاي DDR dim m از نوع 184 پيني با 8 بانك حافظه بهره گیری كنيم. البته مي‌توانيم از تراشه‌هاي حافظه    DDR266 / DDR333 / DDR400 / SDRAM نيز در اين شكافها بهره گیری نماييم به شرط آنكه حداقل يك تراشة حافظه Dim m نصب كرده باشيم.

حافظة DDRSDRAM شباهت زيادي به تراشه‌هاي حافظة SDRAM عادي دارد با اين تفاوت كه سرعت انتقال اطلاعات را دو برابر مي‌سازد. مصرف برق اين تراشه‌ها معادل 5/2 ولت می باشد در حالي كه تراشه هاي عادي Sdram معادل 3/3 ولت مصرف دارند. در تراشه‌هاي Sdram عادي از ماژولهاي 168 پيني بهره گیری مي‌گردد در حالي كه تراشه‌هاي Ddrsdram از ماژولهاي 184 پيني بهره گیری مي كنند.

حداقل بايد يك تراشة از نوع Dim m در يكي از شكافيها حافظه نصل كنيد. هر شكاف Dim m تا يك گيگابايت حافظه را پشتيباني دارد. مي توانيد تراشه‌هاي يك طرفه يا دو طرفه را نصب كنيد.

نصب تراشه‌هاي حافظه

1- تراشه‌هاي DDR DIMM فقط يك نقطه تماس دارند كه در مركز تراشه قرار دارد. به همين دليل تشخيص جهت قرارگيري تراشه در داخل شكاف برد اصلي بسيار ساده می باشد.

2- تراشه را به حالت عمودي داخل شكاف Dim m قرار دهيد. آن را با احتياط فشار دهيد تا قسمت طلايي تراشه به گونه كامل در سوكت فرو رود.

این نوشته در کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید