منبع پایان نامه : دانلود پروژه رشته کامپیوتر درباره اينترنت و وب – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مراحل آماده سازي صفحات وب ايستا

1 – يك مو.لف ،  صفحه ای را كه شامل كدهای Html می باشد را ايجاد و آن را با انشعاب Htm و يا Html بر روی سرويس دهنده وب ذخيره می نمايد.

2 – کاربری از طريق برنامه مرورگر خود ، در خواست بهره گیری از يك صفحه را می نمايد، درخواست فوق از مرورگر برای سرويس دهنده ارسال می گردد.

3 – سرويس دهنده وب ، فايل درخواستی با انشعاب Htm  و يا  Html را  پيدا خواهد كرد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

4 – سرويس دهنده وب  ، كدهای Html فايل مزبور را از طريق شبكه برای مرورگر ارسال ميدارد.

5 – مرورگر كدهای Html را پردازش و صفحه فوق را نمايش خواهد داد.

  محدوديت هاي صفحات وب ايستا

  فرض كنيد مي خواهيم يك صفحه وب را بگونه اي طراحي نمائيم ، كه بمحض ورود هر كاربر زمان جاري سيستم بهراه يك پيام مناسب نمايش داده گردد.. در اين زمينه با چندين محدوديت مواجه خواهيم بود كه  بكمك تگ های Html قادر به  برطرف كردن آنها نخواهيم بود.  ما ميدانيم كه يك كاربر در يك زمان خاص به ملاقات صفحه می آیداما قطعا؛ زمان آن را نمی دانيم .اگر بخواهيم زمان را بصورت كد در صفحه Html خود داشته باشيم ، نتيجه همواره يكسان بوده و هميشه يك زمان ثابت و يكسان برای تمامي ملاقات كنندگان صفحه ، نمايش داده خواهد گردید. تگ های Html  امكاناتی بمنظور ايجاد  صفحات وب سفارشی  و بر اساس شرايط خاص  در اختيار قرار نمی دهد. صفحات وب ايستا همواره بصورت مشابه و يکسان برای تمامی کاربران نمايش داده خواهند گردید.    ( نظير رستورانی كه همواره و صرفنظر از ذائقه مشتريان خود ، يك غذای ثابت و از قبل آماده شده را براي همه آماده و در اختيار قرار مي دهد!)  Html دارای هيچگونه امنيتی نيز نبوده و كدهای آن را همه مي توانند نظاره و حتي تكثير گردد. شايد تنها مزيت اين نوع از صفحات طراحي آسان و بکارگيری سريع آنان در يك شبكه باشد.اين نوع صفحات دارای امكانات لازم بمنظور آفرينش صفحات پويا  نيستند،  زیرا  نمي توان  كدهای مورد نظر خود  را بعد از درخواست يك صفحه به آن اضافه نمود . می بايست بدنبال روشی و يا روش هائی بود که بکمک آنها بتوان صفحات وب پويا را ايجاد نمود. بمنظور نيل به هدف فوق از دو روش عمده بهره گیری مي گردد:

§                       Client – side dynamic page . بهره گيری از تكنولوژيهائی كه پويائی يك صفحه را از جايگاه سرويس گيرنده تحقق خواهند داد.

§                     Server – side dynamic page . بهره گيری از تكنولوژيهائي كه پويائی يك صفحه را از جايگاه سرويس دهنده تحقق نمايند.

  قبل از پرداختن به هر يك از موارد فوق، لازم  می باشد در آغاز با مفهوم و جايگاه يك سرويس دهنده وب بيشتر آشنا شويم . يك سرويس دهنده وب ، نرم افزاری می باشد كه مديريت صفحات وب را برعهده گرفته و آنها را برای سرويس گيرندگان مجهز به مرورگرها، قابل دستيابي و بهره گیری مي نمايد. تاكنون سرويس دهنده هاي وب متعددي طراحي و به بازار عرضه شده می باشد . Apache ، IIS  … نمونه هائي از اين نوع نرم افزارها هستند. IIS محصول شرکت مايکروسافت بوده و می توان در زمان نصب ويندوز ( 2000 و يا XP) آن را نيز نصب نمود.نسخه 5 بهمراه ويندوز 2000 و نسخه 5.1 بهمراه XP   ارائه شده می باشد . بهرحال جايگاه يك سرويس دهنده وب در ارائه امكانات و زيرساخت هاي مناسب براي طراحي صفحات وب پويا و بالطبع سايت هاي پويا يك امر برجسته می باشد. همانگونه كه تصریح گرديد، برای خلق صفحات وب پويا از دو رويكرد متفاوت بهره گیری مي گردد. بهره گیری همزمان از دو روش فوق هيچگونه تعارضی با هم نداشته بلكه بالعكس توانائی يك صفحه وب پويا را افزايش خواهد داد. در ادامه به مطالعه دو رويكرد فوق خواهيم پرداخت .

 Client-side dynamic page .  در مدل فوق ماژول هائی ( Plug –in ) كه به مرورگر ملحق شده اند، تمامی عمليات لازم جهت ايجاد صفحات پويا را انجام خواهند داد. كدهای Html از طريق  فايل مربوطه كه شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها می باشد براي مرورگر ارسال خواهد گردید.مرورگرها دستورات فوق را جهت توليد كدهای Html و در زمان درخواست يك صفحه توسط  كاربر ، بهره گیری خواهند كرد. بنابراين محتويات يك صفحه بر اساس درخواست كاربران و بصورت پويا ايجاد خواهد گردید.

 نظاره تصوير با ابعاد بزرگتر

  مراحل آماده شدن يك صفحه وب پويا با تاكيد بر روش هاي Client-Side

1 – يك مولف صفحه وب مجموعه ای از دستورالعمل را برای ايجاد كدهای Html نوشته و آنها را در فايلی با انشعاب Html ذخيره مي نمايد.

2 – كاربران  درخواست يك صفحه را از طريق مرورگر خود برای سرويس دهنده وب ارسال خواهند كرد.

3 – سرويس دهنده فايل درخواستی ( در صورت نياز فايل ديگري كه شامل دستورالعمل ها باشد) را پيدا خواهد كرد.

4 – سرويس دهنده وب فايل حاوی كدهای Html و در صورت وجود دستورالعمل های مربوطه را برای متقاضي ارسال خواهد كرد.

5 – يك ماژول همراه مرورگر ، دستورالعمل ها را پردازش و كدهای Html را در همان صفحه Html برمی گرداند.

6 – در نهايت كدهای Html توسط مرورگر نمايش داده مي شوند.

 تاكنون تكنولوژيهای متعددی بر اساس رويكرد فوق مطرح و در اختيار طراحان و مولفان صفحات وب پويا قرار گرفته شده می باشد . جاوا اسكريپت ، Vbscript ، كنترل های ActiveX و اپلت های جاوا نمونه هائی از اين نوع تكنولوژی ها بوده كه برای شناخت خوانندگان در اين بخش بصورت خيلی مختصر در ارتباط با هر يك توضيحاتی ارائه خواهد گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

جاوااسكريپت (JavaScript) ،‌اولين زبان اسكريپت در ارتباط با مرورگرها می باشد . زبانهای اسكريپت بعنوان حد ميانه بين كدهای Html و زبانهای معمولي برنامه نويسي قرار داشته و بصورت مفسر اقدام می نمايند. جاوااسكريپت را نبايد با زبان برنامه نويسي جاوا اشتباه گرفت . شركت نت اسكيپ در آغاز زبان اسكريپتی با نام LiveScript پياده سازی  و بهمراه  مرورگر NetScape 2.0 در اختيار علاقه مندان قرار گرفت . زمانيكه شركت نت اسكيپ با شركت Sun  متحد گرديد ، نام آن را جاوااسكريپت گذاشتند. بخشي از گرامر زبان فوق نظير ساختار اوليه ، از جاوا گرفته شده می باشد ( خود جاوا نيز اغلب ساختار خود را از زبان C گرفته می باشد ) . جاوااسكريپت دارای امكانات متعدد و قدرتمندی جهت كنترل و مديريت رفتار و محتويات يك مرورگر می باشد . زبان فوق توانائی انجام عملياتي نظير : عمليات روي فايل ها  را دارا نمي باشد .( شايد يكي از دلايل مسائل امنيتي باشد ) . فراگيری جاوااسكريپت نسبت به جاوا بمراتب راحت تر می باشد . جاوا اسكريپت بگونه ای طراحی شده می باشد كه قادر به خلق برنامه های كوچك و در عين حال موثر جهت انجام عمليات متعددی نظير برخورد با رويدادهای به وجودآمده در سطح كاربر نظير : كليك کردن بر روی يك آيتم ، بستن يك پنجره ، فعال شدن يك صفحه ، خارج شدن از يك صفحه ، حركت موس روي يك آيتم و… می باشد .  ماكروسافت نسخه اختصاصی خود از جاوااسكريپت را با نام Jscript و همزمان با معرفی مرورگر IE 3.0 در اختيار علاقه مندان قرار داد.

Vbscript . شركت ماكروسافت همزمان با عرضه مرورگر IE 3.0 زبان اسكريپت اختصاصی خود يعني Vbscript را مطرح نمود. زبان اسكريپت فوق بر اساس زبان برنامه نويسی ويژوال بيسيك و با هدف رقابت با جاوااسكريپت در اختيار علاقه مندان قرار گرفت . شايد از معدود امتيازات اين زبان نسبت به جاواسكريپت بتوان به عدم حساسيت آن در ارتباط با حروف بزرگ و كوچك (Case Sensitive) نام برد. كدهای نوشته شده توسط زبان فوق صرفا؛ از طريق مرورگر شركت ماكروسافت (IE) قابل تفسير و اجرا بوده و نت اسكيپ اين زبان را حمايت نمي كند ، گرچه با افزودن برخي Plug-In امكان بهره گیری از اين زبان در مرورگر نت اسكيپ نيز فراهم خواهد گردید.  بهره گیری از زبان جاوااسكريپت بمراتب نسبت به زبان Vbscript رايج تر می باشد . اگر قصد انتخاب يك زبان اسكريپت براي پردازش های متكي بر سرويس گيرنده را داشته باشيم ، بدون شك جاوااسكريپت يك گزينه مناسب خواهد بود. جاواسكريپت  و Vbscript هر دو بعنوان يك ماژول با نام Script Engine كه بهمراه مرورگرها ارائه شده می باشد ، مسئوليت تفسير و اجرای دستورالعمل های مربوطه را بر عهده خواهند گرفت .  در پروژه دات نت شركت ماكروسافت VB.NET را جايگزين Vbscript نموده می باشد.

كنترل هاي ActiveX ، يك كنترل اكتيوايكس عنصری می باشد كه توسط يكی از زبانهای برنامه نويسی نظير C++ و يا جاوا پياده سازی مي گردند. در زمانيكه اين نوع اكتيوايكس ها را بهمراه صفحات خود بهره گیری نمائيم ،  امكان انجام بخشی از عمليات متكي بر سرويس گيرنده نظير ايجاد يك Bar Chart ، Timer ، تاييد كاربر و يا دستيابی به بانك اطلاعاتی فراهم مي گردد.كنترل های اكتيوايكس از طريق تگ <Object> به صفحات وب اضافه خواهند گرديد. منادی تكنولوژی فوق شركت ماكروسافت بوده و تا نسخه شش مرورگر نت اسكيپ امكان بهره گیری از آنها توسط مرورگر فوق وجود ندارد.البته با نصب برخي Plug-in زمينه بهره گیری از كنترل های اكتيوايكس در مرورگر نت اسكيپ بگونه ای فراهم شده می باشد .نكته جالب توجه در ارتباط با تكنولوژی فوق اين می باشد  كه امكان انجام عمليات متفاوت  بر روي كامپيوترهای كاربران نظير كار با فايل ها و ريجستری ويندوز به وجودمي آيد و اين خود مي تواند از لحاظ امنيتی مشكل و گاها ” با در نظر داشتن وجود فايروال ها تحقق نا پذير باشد. بهرحال نمي توان بر روی تكنولوژی فوق بعنوان يك راه حل جامع و فراگير براي خلق صفحات وب پويا بهره گیری كرد مگر اينكه مخاطبان سايت خود را صرفا” از بين كساني انتخاب نمائيم  كه ويندوز را بعنوان سيستم عامل  و مرورگر IE را بعنوان مرورگر خود برگزيده اند.

Java Applet ، جاوا يك زبان برنامه نويسي مستقل از Platform می باشد . جاوا نسبت به زبانهای اسكريپت دارای قابليت های بمراتب بيشتری می باشد . هدف ،  بهره گیری از كدهای جاوا به شكل اپلت می باشد . عناصر فوق بسادگي و توسط تگ <Applet> به صفحات وب ملحق خواهند گردید. خوشبختانه مرورگرهای ماكروسافت و نت اسكيپ هر دو از طريق ايجاد يك ماشين مجازی جاوا (JVM)  از اپلت های جاوا حمايت مي كنند. بمنظور بهره گیری از اپلت های جاوا در يك صفحه وب از چندين روش  مي توان بهره گیری كرد : بهره گیری از تگ استاندارد <Object>  يا بهره گیری از تگ غيراستاندارد <Applet> .  تگ های فوق به مرورگر خواهند گفت كه يك فايل جاوا را از طريق سرويس دهنده وب DownLoad و سپس بكمك ماشين مجازي جاوا (JVM) ،‌ موجود در مرورگرها ،‌آن را اجراء نمايد. همانطور كه حدس زده ايد يكي از مسائل موجود در ارتباط با بهره گیری از اپلت ها جاوا ، زمان اضافه ای می باشد كه صرف Download كردن ، مي گردد. بنابراين در زمان بهره گیری از اپلت هاي جاوا ، سعي در نوشتن اپلت ها با كد كم باشيم . از رايج ترين موارد كاربرد اپلت های جاوا مي توان به ايجاد Drop-Down Menu و انيميشن های متفاوت تصریح كرد.

Server Side Dynamic Pages .  در اين مدل كدهاي Html بهمراه مجموعه ای از دستورالعمل ها برای سرويس دهنده ارسال و مجددا”  از دستورالعمل های فوق برای توليد كدهای Html برای صفحه ای كه كاربر درخواست كرده ، بهره گیری شده و در نهايت صفحه بصورت پويا بر اساس درخواست كاربر ايجاد خواهد گردید.

 نظاره تصوير با ابعاد بزرگتر

مراحل آماده شدن يك صفحه وب پويا با تاكيد بر روش هاي Server-Side

1 – يك مولف صفحه وب ، مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای ايجاد كدهای Html نوشته و دستورالعمل ها را در يك فايل ذخيره مي كند.

2 – كاربران  از طريق مرورگر خود ، درخواست يك صفحه وب را نموده و اين درخواست برای سرويس دهنده وب ارسال خواهد گردید.

3 – سرويس دهنده وب محل فايل حاوی دستورالعمل را پيدا خواهد كرد.

4 – سرويس دهنده وب دستورات موجود در فايل را بمنظور توليد كد  Html اجراء خواهد كرد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

5 – سرويس دهنده وب كدهای توليد شده جديد را از طريق شبكه برای مرورگر ارسال می نمايد.

6 – مرورگر كدهای Html را پردازش و در نهايت صفحه وب نمايش داده خواهد گردید.

يكته مهم در سناريوی فوق ،‌ اجراي تمامی پردازش ها بر روی سرويس دهنده،  قبل از ارسال صفحه براي مرورگر می باشد . يكي از مزايای عمده مدل فوق نسبت به مدل Client-Side ، اين مورد می باشد كه : در يك صفحه وب صرفا” شاهد كدهای Html خواهيم بود. اين به آن معني می باشد كه منطق صفحات وب در نزد سرويس دهنده وب مخفی نگهداری خواهد گردید و مي توان اين اطمينان را داشت كه اكثر مرورگرها قادر به نمايش نتايج پردازش ها ی اجراء شده بر روی سرويس دهنده باشند. ASP.NET از مدل فوق تبعيت مي كند. يكي ديگر از نكات  مهم در ارتباط با مدل فوق، اين می باشد كه  يك صفحه تا زمانيكه درخواستی برای آن دريافت نشده باشد ، محتويات آن به وجودنخواهد آمد. در ادامه به مطالعه بعضی تكنولوژيهای متداول  دراين مدل خواهيم پرداخت .

 CGI(Common Gateway Interface) . مكانيزمی براي ايجاد اسكريپت بر روی سرويس دهنده بوده تا بدين طريق امكان ايجاد برنامه ها ی متكي بر وب فراهم گردد. CGI ماژولی می باشد كه می بايست به سرويس دهنده وب اضافه گردد. قدمت بهره گیری از تكنولوژي فوق بمراتب بيشتر از ASP می باشد و تا كنون تعداد بيشماری از صفحات وب پويا با بهره گیری از تكنولوژی فوق و  بكمك يك زبان اسكريپت ايجاد شده اند. CGI اين امكان را فراهم خواهد كرد كه كاربر،  يك برنامه ديگر ( نظير يك اسكريپت Perl ) را بر روی سرويس دهنده برای ايجاد صفحات وب پويا بهره گیری نمايد. بهره گیری از زبانهائی نظير Perl  , C   ,C++  بهمراه  تكنولوژی فوق بسيار رايج می باشد . بهرحال تكنولوژی فوق امروزه در خيلي از سايت های بزرگ خصوصا” سايت های متكي بر يونيكيس رايج بوده و قابليت اجراء بر روی چندين Platform را دارا می باشند.

ASP(Active Server Page) ،‌ تكنولوژب فوق كه پس از عرضه ASP.NET با نام ASP كلاسيك ناميده مي گردد، يكب از متدوالترين روش هاب موجود و بهره گیری شده براب ايجاد صفحات وب پويا می باشد . تكنولوژب فوق با بهره گيري از توان زبانهاي اسكريپت نظير جاوااسكريپت و Vbscript توانسته می باشد پاسخب شايسته به طراحب صفحات وب پويا را ارائه نمايد. ASP يك ماژول جداگانه می باشد كه در كنار سرويس دهنده وب قرار مي گيرد( ASP.dll ) . تكنولوژب فوق نسبت به برخب از تكنولوژيهاب همگروه از كارآئب پايين ترب برخوردار بوده و در زمينه بهره گیری از زبانهاب اسكريپت در كنار خود ، نيز داراب محدوديت جدب می باشد . بهرحال تكنولوژب فوق با  سابقه شش ساله تاكنون توانسته می باشد به خيل عظيم درخواست ها براب ايجاد صفحات پويا درست پاسخ دهد ، ولب با ظهور خواسته ها و انتظارات  جديد به چالش جدب كشيده شده می باشد و شايد ظهور و تولد ASP.NET دليلب و پاسخي به برخب از انتقادات مطروحه در اين زمينه باشد.

JSP (JavaServer page ) ، تكنولوژی فوق امكان تركيب Html ويا Xml را با كدهاي جاوا فراهم مي نمايد. اين فناوری برخلاف ASP كه صرفا” توسط سرويس دهنده وب ماكروسافت ( IIS) حمايت می گردد ،‌ توسط سرويس دهندگان متعددی حمايت شده می باشد . JSP در مقايسه با ASP بمراتب دارای قدرت و سرعت بيشتری بوده و برنامه نويسان جاوا بخوبی با قابليت های متعدد آن آشنائي دارند. JSP اين امكان را فراهم می كند كه برنامه های جاوا از ويژگی محيط های متكی بر Java2 نظير JavaBeans و Java2  Libraries بخوبی بهره گیری نمايند.

ColdFusion . با بهره گیری از تكنولوژی فوق ،  امكان ساخت صفحات وب پويا فراهم می گردد.اين تكنولوژی  بصورت يك ماژول جداگانه می باشد كه مي بايست بر روی سرويس دهنده وب نصب گردد. صفحاتی كه توسط تكنولوژی فوق به وجودمي آيند، توسط هر نوع مرورگری قابل خواندن و نمايش خواهند بود. تكنولوژی فوق از مجموعه زيادی تگ كه توسط نرم افزار  ColdFusion ارائه شده می باشد ،‌ بهره گیری می كند. نرم افزار  فوق  بر روی سرويس دهندگان متعددي حتی IIS نصب و قابل بهره گیری می باشد . مهمترين مسئله در ارتباط با تكنولوژي فوق در اين می باشد كه از تگ هاي Html-Like  بهره گیری می گردد ( در ASP.NET از زبانهای برنامه نويسي و اشياء بهره گیری می گردد). يكي ديگر از نكات مهم در ارتباط با تكنولوژی فوق در اين می باشد كه تهيه آن رايگان نبوده و مي بايست بيش از هزار دلار براي تهيه آن هزينه نمود!

این نوشته در کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید