فرمت word : دانلود پروژه رشته کامپیوتر درباره اينترنت و وب – قسمت اول

دانلود پایان نامه  وب سايت چيست؟

وب سایت یک محیط مجازی بر روی شبکه جهانی اینترنت می باشد که همه کاربران اینترنت می توانند به محتویات آن که می تواند متن ، عکس ، انیمیشن ، فیلم و … باشد دسترسی داشته باشند .

يک وب سايت محلی يا “دامنه ای” در اينترنت ميباشد که هر شخص يا شرکتی ميتواند اطلاعات، ايده ها، مشخصات محصولات و کلا هر موضوعی که آن شخص يا موسسه بخواهد را در آنجا قرار دهد، تا کاربران اينترنت در سراسر جهان آنها را نظاره نمايند. اطلاعات موجود بر روی وب سايت شما به صورت 24 ساعته در اختيار بازديدکنندگان قرار ميگيرد و آنها ميتوانند در هر ساعت از شبانه روز بر روی آن سايت اقدام به سفارش محصولات و خدمات شما نمايند؛ حتی زمانيکه شرکت تعطيل می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

  معرفي شبكه پهناور جهاني ( World  Wide  Web )

قبل از به وجودآمدن اينترنت و وب , روياي زاندا مطرح  بود. در اين رويا تمامی علوم , مستندات , تصاوير , صوت , ويدئو و … توسط هر فرد كه دارای يكدستگاه كامپيوتر بود  در هر زمان  و مكان د لخواه , قابل دستيابی بود. زاندا ، رويای” تدنلسون ” از يك كامپيوتر خيالی بود . وی دنيائي را كه در آن اطلاعات از طريق ابر متن ها و ابر رسانه ها بصورت يك شبكه تار عنكبوتی بهم متصل و مرتبط مي گرديدند , پيش بيني كرده بود. در اين دنيا اطلاعات بصورت يك كتابخانه جهاني در نظر گرفته مي شوند. دستيابي به اين كتابخانه جهانی و بهره گیری از آن تاثير شگرفی در جوامع متفاوت بشری را بدنبال داشته و منشا بروز تحولات عظيم در حيات بشری خواهد بود.

نحوه شكل گيري و به وجودآمدن وب

زاندا يك رويا بود ، ولي امروز با واقعيتي بنام وب مواجه هستيم .بکمک  وب اطلاعات موجود ، صرفنظر از محل استقرار بهم پيوند خورده و امكان دستيابی به دريائی از اطلاعات  برای بهره گیری كننده فراهم ميگردد. اطلاعات فوق دارای ماهيتی كاملا” پويا مي باشند. اطلاعات موجود در يك دايره المعارف بصورت ايستا مي باشند ولي اطلاعات موجود در وب بصورت پويا بوده و دائما” بهنگام ميشوند. با بهره گیری از وب ميتوان در سريعترين زمان ممكن به جديدترين اطلاعات دستيابي پيدا كرد.اطلاعات فوق از طريق سايت های متعدد كه هر كدام مي توانند در يك  و يا چندين محل مستقر ياشند در اختيار بهره گیری كننده قرار ميگيرد. وب پتانسيل  بالای  خود  را  مديون  دو  تكنولوژی  مدرن :  ” ابر متن ها”(   HyperText) و ” ابر رسانه ها ”  (  HyperMedia) می باشد. در ابر متن ها , اطلاعات مرتبط با بهره گیری از يك روش مدون بهم پيوند زده ميشوند . با بهره گیری از ارتباطات تعريف شده بين اطلاعات ، ميتوان با هر روش دلخواه و طي يك مسير خطی و يا  غير خطی به اطلاعات مورد نظر دستيابی پيدا كرد. بهر حال زمانيكه مجموعه وسيعي از اطلاعات را با هر روش ممكن ذخيره نمائيم , مي بايست روشهائی را نيز برای بازيابی و دستيابی به آنان تدوين  نمود. در مدلهای  قديمي جهت  حرکت  از يك صفحه ( يك حريم اطلاعاتي ) به صفحه ديگر، مي بايست بصورت خطی حركت نمود.( آغاز صفحه يك و در ادامه صفحه دو و …) در يك ابر متن با بهره گیری از اطلاعات تعريف شده ميتوان از يك واژه به واژه ديگر پرش و اطلاعات مربوطه را نظاره نمود.مثلا” در يك دايره المعارف كه بصورت ابر متنی پياده سازي شده می باشد , ميتوان اطلاعاتي را در ارتباط با ” نيما يوشيج ” نظاره و در همان وضعيت اطلاعاتی را نيز در ارتباط با ” يوشيج ” زادگاه وی نظاره نمود. در زمان نظاره اطلاعات در ارتباط با “يوشيج ” ميتوان اطلاعاتی را در ارتباط با استان مازندران نيز دريافت كرد. در گذشته اكثر اطلاعاتی كه از طريق وب دراختيار بهره گیری كنندگان قرار می گرفت بصورت ” متن ” (  Text ) بود , اما امروزه با بكارگيری امكانات چند رسانه ای (  MultiMedia ) نظير صوت , گرافيك , انيميشن و تصوير ميتوان اطلاعات را با اشكال متفاوت بر روی سايت های اطلاعاتي نظاره نمود. مثلا” ميتوان يك سايت اطلاعاتی از فيلم های ويدئوئی را ايجاد و علاقه مندان به بهره گیری از سايت ، از طريق وب قادر به دستيابي فيلم مورد علاقه خود خواهند بود.

وب بعنوان بخشي از اينترنت محسوب ميگردد( اينترنت يك شبكه گسترده جهاني از كامپيوترهای بهم مرتبط مي باشد ) . وب يك سيستم مديريت بانك اطلاعاتي سرويس دهنده / سرويس گيرنده بوده كه از يك  ساختار  و  معماري   مشخص  جهت  بازيابي  اطلاعات  بهره گیری  مي كند.  تمامي   مرورگرها    Browser)) با آگاهي از اين معماری قادر به دستيابی به اطلاعات موجود خواهند بود.مرورگرها , نرم افزارهائی هستند كه پس از نصب و بهره برداری از آنان ميتوان از يك سايت اطلاعاتي به سايت دگر حركت نمود.اولين بار يك برنامه نويس انگليسی بنام ” برنرز لی ” ايده تركيب ابر رسانه ها را منابع اطلاعاتی اينترنت مطرح نمود. قبل از وب منابع و اقلام اطلاعاتي گوناگونی در اينترنت وجود داشت ولي دستيابي به آنها بسادگي ميسر نبود. در سال 1989 زمانيكه ” برنرز لي ” بر روي يك پروژه فعاليت مي كرد , نظاره نمود كه دستيابی به اطلاعات مورد نياز جهت كار همزمان بر روی پروژه برای افراد , عملياتی طاقت فرسا و مشكل می باشد.وی با بهره گيری از تكنولوژی ابر متن ها , شبكه ای از مستندات مورد نياز افراد جهت فعاليت در پروژه های گوناگون را فراهم آورد. در اين حالت ارتباطات متعددی به صفحات مستندات , ايجاد  و تمامی جزئيات مربوطه از ديد بهره گیری كننده مخفی مي ماند.

مستندات وب ، می بايست با يك قالب خاص نوشته شوند , بگونه ای كه ابر متن ها بتوانند با يكديگر كار نمايند. اين قالب خاص    HTML  HyperText  Markup Language) ) ناميده گردید. اين زبان بعنوان زير  مجموعه زبان (  SGML ( Standard Generalized Markup Language  ) محسوب ميگردد. SGMLاستانداردی جهت تعريف فورمت در مستندات متني می باشد.از استاندارد فوق در گذشته اغلب جهت عمليات مربوط به نشر روميزي بهره گیری مي گردید.” برنرز . لي ”  از قابليت های ابرمتن ها براي ايجاد اولين مستندات در وب بهره گیری نمود.جهت دستيابي به اولين سايت های وب از يك مرورگر خطي وب بهره گیری مي گردید. اين مرورگر محدود به بهره گیری از صرفا” يك خط از اطلاعات بود. در اين مدل مي بايست از يكي از نرم افزارهاي اينترنت بنام   TelNet جهت دستيابي به دو سايت اوليه وب با نامهاي    Infacern.ch   و  يا Nxo01.cern.ch بهره گیری ميگرديد. اين مرورگر داراي دستوراتی نظير : Start   a   Search و Follow a Link بود. اكثر اطلاعات موجود در سايت های اوليه ، از امكانات ابر متن ها بهره گیری نمي كردند و همين امر باعث عدم بكارگيري قابليت های ابرمتن ها در مستندات اوليه و عدم رشد مناسب وب گرديد. مهمترين عامل رشد و فراگير شدن وب در سطح جهان , عرضه  مرورگر ” موزائيك ” به بازار بود.

وب سایت چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

وب سایت می تواند تفکرات ، خدمات ، محصولات و … را در یک محیط جهانی به همه افراد دنیا عرضه کند و محدودیت های مکانی و زمانی را از میان بر دارد . اگر تفکرات و اندیشه های خود را در یک کتاب ، مجله ، روزنامه و غیره به ثبت برسانید بسته به محدوده توزیع ، شرایط مالی ، زمان چاپ و … در محدودیت هستید . اما در اینترنت هیچ کدام از این محدودیت ها وجود ندارد . اگر خدماتی ارائه می دهید و تبلیغ خود را در رسانه های عمومی نظیر روزنامه ها ، مجلات ، رادیو ، تلویزیون و … انجام می دهید با بسیاری از محدودیت ها نظیر فضای محدود ، هزینه های گزاف ، دسترسی محدود در یک زمان محدود و … مواجه هستید که در وب سایت شخصی خود با هیچ یک از این معضلات روبرو نخواهید بود . اگر محصولات خود را به فروش می رسانید نیز با بازار محدود شهر خود یا کشور خود در ارتباط هستید و امکان یافتن محصول شما تنها با مراجعه به محل کسب شما امکان پذیر می باشد که در یک وب سایت علاوه بر آنکه هر انسانی از هر کجای دنیا قادر به دستیابی به محصولات شماست بلکه بدون نیاز به مراجعه به شما می تواند محصولاتتان را خریداری کند .

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

با فرض اينکه شما از موضوعات فنی کامپيوتر در حد متوسط آشنايی داشته باشيد ، توانایی خرید و بهره گیری از نرم افزار های مربوطه را داشته باشید ، اطلاعات لازم و کافی در ارتباط با چگونگی ساخت یک وب سایت را نیز داشته باشید ، امکان ثبت نام و فضای وب سایت خود را نیز داشته باشید خواهید توانست چیزی به نام وب سایت برای خود بسازید.

 هدف از ساخت وب سايت

قبل از هر کاري شما بايد هدف مشخصي داشته باشيد تا مصمم تر آن را دنبال کنيد، پس براي ساختن يک وب سايت هم هدف از ساخت آنرا مشخص کنيد به گونه مثال موضوع آن چيست يا چه طرحي مي خواهيد داشته باشه با چه تعداد صفحه. بد نيست که نوع مخاطبين و بيننده ها را هم مشخص کنيد که چه کساني قرار می باشد از سايت شما بهره گیری کنند. شما مي توانيد در آغاز از يک سايت شخصي شروع کنيد، فکر کنم با پيشرفت تکنولوژي کامپيوتر و اينترنت در آينده نزديک هر کسي مانند شناسنامه بايد يک سايت براي معرفي خود داشته باشه. هميشه سعي کنيد تا مطالب را متناسب با مضمون سايت انتخاب کنيد و در هر قسمت يک هدف را دنبال کنيد که بيننده گيج و فراري نشود. اگر سايت شما شخصي می باشد و در آن خاطرات ، عکسهاي خود يا دوستانتان را گذاشته ايد پس ديگرنبايد تبليغ محصولات توليدی را اضافه کنيد يا بالعکس.

 کجا و چگونه سايت را راه اندازي کنيد

آغاز بايد يک اسم مناسب براي سايت انتخاب کنيد که به اين اسم domain  مي گويند، اسم يک وب سايت از سه قسمت تشکيل مي گردد:  www که مخفف World Wide Web ميباشد، اسم منتخب شما يا همان Domain  و در انتها پسوندهاي مشخص مانند:    .com, .net, .org, .info

پس از انتخاب اسم که بايد يک هماهنگي با مطالب  سايت داشته باشد، نوبت به ثبت آن ميرسد که شما مجبورهستيد با يک شرکت خدمات اينترنت قرار داد ببنديد، براي ثبت اسم و اجاره فضا تا اطلاعات شما را در اينترنت به معرض نمايش بگذارند. بعد از اينکه تنظيمات اوليه انجام گردید، شما مي توانيد با بهره گیری از سرويسهايي مانند FTP که مخفف File Transfer Protocol  ميباشد اطلاعات  سايت را حذف ، اضافه يا تغيير دهيد .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

البته سابتهايي هستند که شما ميتوانيد به گونه رايگان سايت خود را راه اندازي کنيد اما معايبي هم دارند که يکي از آنها پخش تبليغات در صفحات شما ميباشد و ديگر اينکه امکانات محدود آنها می باشد ولي براي شروع کار و آشنايي با نصب و راه اندازي يک وب سايت بسيار مناسب ميباشند.  يکي از اين سايتها      www.geocities.com   می باشد که اگر ايميل در سايت ياهو داريد، فضاي رايگان در اختيارتان قرار ميدهد.

اهميت طراحي وب سايت

يک وب سايت موفق در مرحله طراحي جان مي گيرد زیرا چند چيز مهم در اين قسمت مشخص ميشود مانند، قالب بندي، رنگ، محتوا ومديريت اطلاعات سايت. اگر ما درست کردن وب سايت را به ساختن يک خانه تشبيه کنيم، ميبينيد که بشر منطقي خانه را بدون نقشه و طرح نمي سازد، پس بياييد به اين قسمت اهميت بيشتري بدهيم تا در پايان کار احساس رضايت بکنيم. در ساخت يک خانه نکات مهم ديگري هم هست، ظاهر و نماي آن، مواد ومصالح که قرار می باشد بکار برده گردد، در ضمن به راحتي کساني که ميخواهند از آن بهره گیری کنند هم بايد فکر نمود. پس شما هم اين نکات را مد نظر داشته باشيد که ظاهر صفحات چه شکلي داشته باشد از چه رنگهايي بهره گیری کنيد و چه مطالبي را بکار بريد تا مخاطبين را مجذوب کرده وهمچنين بتوانند به کليه قسمتهاي سايت دسترسي داشته باشند در هربخشي که هستند. زمان بيشتري را صرف اين قسمت کنيد تا نيازي به تغييرات اساسي در آينده نداشته باشيد

تفاوت وب سایت دینامیک با استاتیک

سایتهای دینامیک سایتهایی هستند که محتویات آنها همواره در حال تغییر و به روز رسانی می باشد در حالی که سایتهای استاتیک از این تغییرات و به روز رسانی ها با بازه زمانی کوتاه مستثنی هستند

چنانچه می خواهید تازه های شرکت خود اعم از اخبار ، عکس ، قیمت ، توضیحات محصولات یا کالا هایتان ، خدماتتان و غیره را در بازه های زمانی کوتاه (ساعتی ، روزانه ، هفتگی) تغییر و به روز کنید . نیاز به یک وب سایت دینامیک دارید و اگر این موضوعات در بازه های زمانی بزرگتر تغییر می کنند . با عقد یک قرارداد پشتیبانی و با هزینه کمتری می توانید سایت خود را مدیریت کنید .

Domain چيست؟

يک “نام دامنه”، يک آدرس بر روی اينترنت ميباشد. آن نامی می باشد که مردم به خاطر مي سپارند تا زمانيکه ميخواهند به وب سايت شما بيايند از آن بهره گیری کنند. مانند آدرس پستی شرکت ها، يک نام دامنه (Domain) آدرسی می باشد که بازديدکنندگان را به محل شما بر روی اينترنت راهنمايي ميکند. در هنگام انتخاب نام دامنه خود همواره دقت کنيد که نامی را انتخاب کنيد که به خوبی در خاطر بماند و ساده باشد. يک اسم خوب باعث افزايش بازديدکنندگان سايت و در نهايت مشتريان خواهد گردید.   موزائيك ( تولد نسل جديدي از مرورگرها )

” مارك آندرسون ” در سال 1993 پروژه توليد و طراحی نرم افزار موزائيك را هدايت نمود. هدف از طراحی موزائيك ، ارائه راهكاری مناسب برای افرادی بود كه بر روي پروژ ه های  متفاوت فعاليت داشته و ملزم به بهره گیری و دستيابی به اطلاعات مشترك بودند.در آغاز ” آندرسون ” از وجود وب هيچگونه اطلاعی نداشت و جهت ارائه راه حل مناسب، تحقيقات گسترده ای توسط وی انجام  و در نهايت وی وب  را  بعنوان  يك  را ه  حل  مناسب  كشف  نمود.  پس  از   شناخت  پتانسيل هاي  وب   توسط ” آندرسون ” ، ايده طراحي موزائيك  بعنوان مرورگر وب توسط وی مطرح گرديد.در آوريل 1993 اولين نسخه موزائيك (  Ver 1.0) براي سيستم    X Windowsارائه گرديد.اين برنامه بسرعت در سطح جهان مطرح و باعث اعتبار و شهرت فراوان وب گرديد. بدليل اعتبار و عموميت يافتن  موزائيك ،     NCSA ( مركز ملي برنامه های فوق محاسباتي ) نسخه های ويندوز و اپل مرورگر فوق را پياده سازی نمود. مركز فوق با در نظر داشتن تعريف خاص حوزه فعاليت خود مجبور به فروش امتياز ” موزائيك ” به چندين شركت مانند :   Mosaic Communication و   Quarterdeck spryشد.در سال 1994 ” مارك آندرسون ”     NCSA را ترك و به يك شركت جديدالتاسيس بنام ” نت اسكيپ”  NetScape) ) پيوست .پس از پيوستن وی به نت اسكيپ  , مرورگر جديدی توسط اين شركت طراحي وبا نام    Netscape Navigatorبه بازار عرضه گرديد.اين مرورگر انقلابی در زمينه مرورگرها را به وجودآورد و پس از مدت زمان كوتاهی بعنوان پرفروشترين مرورگر در سطح جهان مطرح گرديد.

رشد و توسعه وب

وب با يك سرعت حيرت انگيز در حال رشد و توسعه می باشد.امروزه در اكثر برنامه هاي تلويزيوني و پخش آگهي های تجاری كمترين آگهی را ميتوان نظاره نمود كه متقاضيان را جهت كسب اطلاعات بيشتر به يك وب سايت هدايت ننمايد. يك وب سايت , سيستمي بر روی اينترنت می باشد كه شامل سرويس دهنده وب (  Web Server) می باشد. اين سرويس دهنده ، نرم افزاری بر روی سايت می باشد كه امكان دستيابي مرورگرهای وب را به مستندات موجود فراهم مي كند.در گذشته بدليل ترافيك بالای مصارف سياسي از اينترنت , زمينه بهره گیری از آن در بعد تجاری و اقتصادی فراهم نبود.در سال 1991 با پيدايش ايده تبادل اقتصادی اينترنت     CIX ( Commerical   Internet  Exchange ) وضعيت فوق تغيير كرد. CIX توسط ارائه دهندگان سرويسهای اينترنت تحت    AlterNet,CERfent,PSInet ارائه گرديد. اين سيستم با موفقيت و استقبال چشمگيری مواجه گرديد.امروزه  اغلب توليد كنندگان كالا در سطح جهان اطلاعات مربوط به كالاي خود را بر روی وب و از طريق سايت های شناخته شده ای ارائه ميدهند.متقاضيان كالا در هر نقطه  از جهان با مراجعه به سايت مربوط به آن شركت و يا شركت هاي مشابه  ميتوانند آگاهانه نسبت به انتخاب كالای مورد علاقه خود اقدام و از طريق وب، فرآيند ثبت سفارش را انجام دهند.برخي ديگر از شركت ها در سطح جهان  بالاخص شركت هاي كامپيوتری سرويس های فنی و پشتيبانی خود را به مشتريان از طريق وب انجام ميدهند. مثلا” با مراجعه به سايت ماكروسافت علاوه بر امكان خريد محصول مورد نظرخود ، درصورتيكه در زمينه بكارگيری يكی از محصولات نرم افزاری آن شركت دارای سوالات و ابهاماتی باشيم , با استقرار در بخش فنی و پشتيبانی ميتوان پاسخ و رهنمودهای لازم را دريافت كرد.بعضی ديگر از شركت ها بالاخص شركت های انتشاراتی و چاپ  مجلات ، روزنامه ها ، اطلاعات خود را( روزنامه ها و مجلات) بر روی شبكه قرارداده و زمينه بهره گیری و يا خريد را برای متقاضيان فراهم مي نمايند. تمامی متقاضيان جهت خريد کالای مورد نياز خود  از طريق وب , مي بايست دارای يكی از انواع متداول كارتهای اعتباری نظير :  Credit Card و يا  MasterCard باشند.پس از انتخاب كالا از طريق متقاضی و تعيين نحوه پرداخت شماره مربوط به كارت اعتباری می بايست به سيستم داده گردد.ثبت و درج شماره كارتهای اعتباري يكی از مسائل مهم در زمينه امنيت در تجارت بر روی اينترنت می باشد. هر فرد می بايست اين اطمينان را داشته باشد كه از شماره كارت اعتباری وی بهره گیری غير قانونی بعمل نمی آيد. به همين دليل وب مجهز به يك سيستم رمزگذاری مطمئن جهت كارت های اعتباری می باشد.

مفاهيم و تعاريف اوليه
  اينترنت شبکه ای از شبکه های مرتبط به يکديگر بوده که بر روی آن سرويس های متعددی بمنظور ارائه خدمات فعال می باشند. بدون شک سرويس وب يکی از مهمترين سرويس های موجود بر روی اينترنت می باشد که بيشترين تاثير را در عموميت يافتن اينترنت در سطح جوامع بشری برعهده داشته می باشد. وب در نگاه اول مانند يک سيستم اطلاعاتی توزيع شده می باشد . در سيستم فوق اطلاعات ( با اشکال متفاوت ) بر اساس استانداردهای مربوطه و با يک ساختار مشخص قرار گرفته و با بهره گیری از ارتباطات تعريف شده بين اطلاعات می توان بسرعت و بسادگی از اطلاعات موجود بهره گیری نمود. ارائه دهندگان اطلاعات با پيروی از اصول موجود اطلاعات خود را در سيستم فوق قرار داده و جستجو کنندگان اطلاعات با بهره گیری از ابزارهائی خاص قادر به جستجو و دستيابی به اين اطلاعات خواهند گردید. وب در سال 1991 توسط ” تيم – برنرز لی ” ابداع گرديد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 نظاره تصوير با ابعاد بزرگتر

در اين بخش به مطالعه بعضی اصول و تعاريف اوليه در ارتباط با وب خواهيم پرداخت .

  • اطلاعات موجود در وب در حريم های اطلاعاتی با نام ” صفحات وب ” ذخيره می گردنند. اندازه ونوع محتويات اين نوع صفحات کاملا” متغير بوده و نمی بايست در اين راستا يک صفحه وب را با يک صفحه کتاب مقايسه نمود گرچه شباهت های اندکی نيز بين آنها وجود داشته باشد.
  • محتويات يک صفحه وب می تواند : متن   گرافيک صدا تصوير انيميشن و … باشد. گستردگی و تنوع نوع اطلاعاتی که می توان در صفحات وب قرار داد يکی از مهمترين ويژگی های قابل توجه وب از ديدگاه ارائه دهندگان اطلاعات از يکطرف و بهره گیری کنندگان از اطلاعات از طرف ديگر می باشد.
  • صفحات وب از لحاظ فيزيکی فايل های هستند که توسط نرم افزارهای  مربوطه به وجودآمده و دارای انشعاب “htm” و يا “html”” می باشند. برای ايجاد اين نوع صفحات می توان از تمام نرم افزارهائی که بنوعی قادر به ايجاد و ذخيره سازی يک فايل هستند بهره گیری نمود.( Notepad نمونه ای از اين نوع نرم افزارها می باشد ). امروزه نرم افزارهای کاملا” حرفه ای برای ايجاد و مديريت صفحات وب توسط شرکت های نرم افزاری ايجاد شده می باشد . FrontPage,Hotmetal,… نمونه هائی در اين زمينه می باشند.
  • پس از ايجاد صفحات وب در صورت نياز و بهره گیری عموم ( داخلی ، خارجی ) می بايست آنها را بر روی يک سايت ذخيره نمود. يک وب سايت مجموعه ای از صفحات وب را شامل می گردد.
  • ارائه دهندگان اطلاعات پس از آماده سازی صفحات وب و استقرار آنها بر روی يک وب سايت زمينه بهره گیری از اطلاعات فوق را برای بهره گیری کنندگان فراهم می نمايند. بهره گیری کنندگان با بهره گیری از نرم افزارهائی موسوم به ” مرورگر” قادر به دستيابی به يک وب سايت و درخواست اطلاعات مورد نياز خود می باشند.
  • تمام صفحات وب دارای مجموعه دستورالعمل هائی هستند که نحوه نمايش اطلاعات مورد نظر را مشخص خواهد نمود. رايج ترين مجموعه دستورالعمل های نمايش در صفحات وب  تگ های Html می باشند.
انواع صفحات وب    اطلاعات موجود در صفحات وب می تواند بصورت ايستا و پويا ايجاد گردند. در موارديکه اطلاعات بصورت ايستا در صفحات وب قرار می گيرند، مولفين صفحات از قبل آنها را آماده کرده و بر روی يک وب سايت ذخيره می نمايند. نظرات و ديدگاه های ملاقات کننده سايت و درخواست کننده صفحه، هيچگونه دخالتی در محتويات صفحه مورد نظر نخواهد داشت .  در صفحات وب پويا اطلاعات موجود در يک صفحه متناسب با شرايط متعدد بصورت کاملا” سفارشی آماده خواهد گرديد. فرض کنيد در رستورانی برای صرف ناهار رفته باشيم . ليست غذاهای موجود ( منو) که در اختيار شما قرار می گيرد يک ليست ايستا بوده و شما در صورت تمايل مجبور خواهيد بود که يکی از آنها را انتخاب نمائيد. شما صرفا” درخواست آن غذا را خواهيد نمود و غذای مورد نظر شما از طرف سرويس دهنده رستوران در اختيار شما گذاشته خواهد گردید. تمامی مراحل مربوط به آماده سازی غذا از قبل انجام شده و تأثیر شما صرفا” انتخاب و درخواست می باشد . وضعيت فوق نظير صفحات وب ايستا می باشد . در صورتيکه رستوران مورد نظر غذائی از پيش آماده شده را نداشته باشد و از شما بخواهد که با اختيار کامل غذای مورد نظر خود را انتخاب نمائيد. در چنين مواردی تمهيدات لازم برای آماده سازی غذا بر اساس درخواست مورد نظر ايجاد شده و غذای درخواست شده متناسب با نوع درخواست و تمايل فرد متقاصی ايجاد می گردد. صفحات وب پويا نير وضعيتی مشابه را دارند.  در ادامه به ويژگی هريک از اين نوع صفحات تصریح خواهد گردید.

¨ صفحات وب ايستا ،‌  امروزه بر روی اينترنت و وب ، با سايت های متعددی که شامل ‌ تعداد بيشماری از صفحات وب ايستا می باشند ، برخورد مي نمائيم. واژه ” ايستا ” ، در ارتباط با يك صفحه وب دارای  چه  تعريفی می باشد ؟ اين نوع صفحات ، صفحاتی هستند كه شامل كدهای Html بوده و در يك محيط اديتور تايپ و با انشعاب Htm و يا Html ذخيره مي گردد. مولف صفحه وب قبل از اينكه هر نوع درخواستي برای آن وجود داشته باشد ، بطور كامل محتوی صفحه را مشخص كرده می باشد . محتويات اين نوع از صفحات ( متن ،‌تصوير ، لينك ها و … ) و شكل ظاهری آنها همواره يكسان خواهد بود ، صرفنظر از اينكه چه كسی ، در چه زمانی و يا چگونه صفحه را نظاره خواهد كرد. بنابراين می توان گفت ، محتويات اين قبيل از صفحات قبل از اينكه درخواستی ايجاد گردد ، توسط مديريت سايت ايجاد و مشخص شده اند.

این نوشته در کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید