دانلود: دانلود پروژه رشته کامپیوتر در مورد طراحي لباس با كمك كامپيوتر – قسمت اول

دانلود پایان نامه

ظهور كامپيوتر اگرچه رويدادي علمي بود، اما انقلاب صنعتي را كه از بسياري جهات قابل مقايسه با انقلابهاي صنعتي ديگر نيست پديد آورد. كامپيوتر در قرن اخير در كشورهاي صنعتي و پيشرفته به سرعت گسترش يافته و حيطه اقدام و حكومت ان تمام فعاليت هاي انساني را در برگرفته می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

طرز كار و اداره و مديريت دستگاههاي اقتصادي و اجتماعي و آموزشي و اداري و دفاعي پس از اختراع و بهره گیری از كامپيوتر تحول عظيمي يافت كه زندگي بشر را در نيمه دوم قرن بيستم كاملاً تحت تسلط خود در آورد.

يكي از جنبه هاي كاربرد كامپيوتر، تأثيرگذاريبر طراحي پارچه و لباس و سايزبندي و محاسبه ضايعات پارچه هنگام برش و علامت گذاري بر روي الگو براي دوخت می باشد.

كامپيوترها به چهار گوره تقسيم مي شوند:

1- پردازنده مركزي MAINFRAME

كامپيوتر بزرگي می باشد كه ظرفيت آن بسيار بيشتر از يك كامپيوتر كوچك يا ريز كامپيوتر می باشد.

2- كامپيوتر كوچك MINICOMPUTER

3- كامپيوتر خانگكي HOME COMPUTER

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

4- كامپيوتر شخصي PERSONAL COMPUTER كامپيوتري كه در طراحي بهره گیری مي گردد، از نوع كامپيوترهاي بزرگ با قدرت زياد POWER of MINI MAINFRAME می باشد. امروزه تعداد اين گونه كامپيوترها بسيار افزايش يافته می باشد و با كاهش قيمتهاي كامپيوتر CAD كمپانيهاي كوچك نيز قادر به تهيه آن شده اند. انواع مختلف نرم افزار و برنامه ها و زبان كامپيوتر و عمليات مربوط را مي توان به راههاي گوناگون بر روي صفحه مانيتور نظاره كرد.

خطوط پيشكل ، بردار ، برش الگو

براي كشيدن يك تصوير صفحه نمايش را به مربع هاي كوچك زيادي تقسيم مي كنمي. و سپس با سياه كردن برخي از آنها شكل مورد نظر را به دست مي آوريم. اين مربع هاي كوچك يخته تصويري مي گويند. اطلاعات ياخته تصويري براي ويدئو ، طرح هاي كشباف، طراحي پارچه هاي بافته شده در طرح هاي چاپ پارچه در نساجي بسيار مناسب می باشد، البته پس از سياه كردن تمام صفحه و سفيد كردن بعضي از مربعها، مي توان به تصوير (منفي) يك شكل دست يافت، ليكن ما در اينجا براي آساني كار همه نمونه ها را از تصويرهاي (مثبت) انتخاب مي كنيم. دستگاههاي جديدتر، نگاره سازي ريزنگاشت «HIGH RESOLUTION» مي توان تصويرها را با جزئيات بيشتري ارائه كند. نقطهها بر روي صفحه كامپيوتر نشانگر ياخته تصويري هستند خطوط كوچك بين دو نقطه با برداري كه هم داراي اندازه و هم جهت فضايي می باشد ثبت مي گردد. VECTOR LINE به گونه كلي هر دستگاه كامپيوتر عمليات زير را انجام مي دهد.

1- خواندن دستورالعملها (قسمت ورودي)

2- ضبط كردن دستورالعملها و اطلاعات لازم در حافظه و بهره گیری به موقع از آنها؛

3- اجراي عمليات منطقي و محاسبات

4- نظارت بر اجراي كليه و عمليات

5- چاپ يا ظاهر كردن نتايج (قسمت خروجي)

كاربرد كامپيوتر در الگو و دوخت

تعداد محدودي از كارخانجات بزرگ توليد لباس از كامپيوتر بهره گیری مي كنند. بسياري از آنها عقیده دارند كه با كامپيوتر فقط مي توان طرح الگوها را تغيير داد و انها را اصلاح كرد و اين دستگاه در برش الگو كاربردي ندارد. برخي از دلائل عدم بهره گیری از كامپيوتر عبارت می باشد از :

1- شركت هايي كه سرمايه زيادي دارند. و طرفدارتكنولوژي مدرن جديدند و در صدد بالابردن كيفيت كار هستند عليرغم قيمت بالاي اين دستگاه به علت درآمد حاصل از آن و تأثيري كه بر روي محصولات كارخانه بجا خواهد گذارد اين دستگاه را براي تسريع كارهاي مربوط به الگو و دوخت مي خرند و بهره گیری مي كنند، ليكن توليديها و شركتهاي كوچك به علت هزينه سنگين و آموزش نمي توانند از اين دستگاه بهره گیری كنند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

2- بسياري از طراحان تمايلي به تغيير روش قديمي و سنتي خود كه در آن مهارت تجربه كافي كسب كرده اند ندارند و ترس از روبرو شدن با دستگاه پيچيده اي متشكل از قطعات الكتروني و سازشي با شرايط جديد و مشكلات آموزشي، آنها را از اين كار باز مي دارد.

3- شركت ها با مشكل تربيت تكنسين و كمبود افراد متخصص در اين زمينه مواجه هستند. آموزش CAD براي برش الگو، سايزبندي و غير و … بسيار گران می باشد شركت هاي مي بايست هزينه سنگيني را متقبل شوند. اگر شركت ها و توليديهاي لباس، آماده كردن و اجراي طرح و برش الگو را با كامپيوتر انجام دهند و به افراد آموزش لازم را در اين زمينه بدهند، در مدت زمان كوتاهي تأثير متقابل آن را در بشر و ماشين هاي دوخت در مي يابند. در اينجا نمونه كارهاي كامپيوتر را به اختصار توضيح مي دهيم.

رسم خطو مستقيم و منحني و طرح هاي آزاد

پاك كردن خطوط و يا قسمتهايي از آن، امتداد و گسترش خطوط.

تغيير خطوط به اندازه دلخواه ، يا به طول هاي ويژه.

اندازه گيري خطوط الگو ، تمام و يا قسمت هاي مورد نظر.

تغيير محيط شكلها در الگو.

جدا كردن قسمتهاي مختلف الگو.

اتصال كامل قسمت هاي جدا شده يا قسمتي از آنها.

حركت دادن قسمت هايي از الگو به اطراف.

چرخاندن و قرينه كردن الگوها.

اتصال ساسونها و افزودن گشادي (اوازمان) به الگو.

تكميل الگو ، افزودن اضافه درز براي دوخت، مشخص كردن علائم روي الگوف چرتها و محل اتصال قسمت عهاي مختلف الگو.

دادن اطلاعات لازم در مورد خصوصيات پارچه (طول، عرض، و طرح روي پارچه). مدل لباس، سايزهاي مورد لزوم، محاسبه ضايعات پارچه و انتخاب سايزهاي مناسب براي جلوگيري از هدر رفتن پارچه و كاهش در قيمت پارچه مصرفي.

طرحهاي گرافيكي

شكل صفحه 201

برگه مشخصات طرح و برش

شكل صفحه 202

كاهش قيمت لباس با بهره گیری از نقشه اي كه كامپيوتر ارائه مي دهد.

پس از ساختن الگو و سايزبندي، كامپيوتر با بهره گیری از كليه اطلاعات برگه مشخصات طرح و برش و مشخصات پارچه، نقشه قرار دادن الگو را بر روي پارچه به نحوي كه ضايعات به حداقل برسد، سايزهاي مناسب و تعداد آنها براي توليد انبوه، كليه محاسبات را انجام مي دهد. نقشه را مي توان بر روي صفحه مانيتور كامپيوتر نظاره كرد. درتوليديها، اين كار را برشكار در مدت زماني طولاني انجام مي دهد و با جا به جا كردن قطعات چيده شده الگو بر روي پارچه سعي مي كند از خرد شدن پارچه جلوگيري كند. تا بر قيمت لباس فزوده نشود. حال آنكه كامپيوتردر مدت زمان كوتاهي، كليه اطلاعات دقيق و لازم را فراهم مي آورد و از اتلاف وقت جلوگيري و بر سرعت كار مي افزايد.

مدلها و نقشه قرار دادن آنها بر روي پارچه

مقصود از مدل (MODEL) در اين قسمت مجموع قطعه هاي چيده شده الگو در كنار يكديگر می باشد. كه دقيقاً شماره گذاري مي گردد. معمولاً كامپيوتر بيش از يك نقشه را براي توليد مي سازد. كه بستگي به طرح و مدلهاي لباس و عرضهاي مختلف پارچه ها دارد. در صورتي كه در طرح لباس از دو رنگ پارچه از يك جنس بهره گیری گردد، قطعات الگوي مربوط به رنگ روي پارچه ويژه خود قرار مي گيرد و در نتيجه دو نقشه لازم می باشد و براي ساده ترين طرح لباس نيز كامپيوتر حداقل دو نقشه يكي براي پارچهاصليو يكي براي لايي ارائه مي دهد. البته براي جيب و ديگر قسمتهاي تزئيني لباس هم نقشه لازم می باشد.

نقشه نمونه براي پيراهن

پشت : يك نقشه. از خط مركزي قرينه می باشد.

جلو : دو نقشه

جيب: يك نقشه

تكه آتسني رويي : يك نقشه

تكه آستين زيرين : يك نقشه

كچ : دو نقشه.

اگر طرح براي يك سري پارچه با عرضهاي متفاوت پيشنهاد گردد براي هر نوع پارچه محاسبه جداگانه اي صورت مي گيرد. روش كار توليديها با يكديگر متفاوت می باشد. در بعضي از توليديها طرح و اجراي مدلها و براساس طرح اوليه انجام مي گيرد و به آن بستگي دارد. حال آنكه ممكن می باشد كليه قسمت هاي الگو كدگذاري گردد. (S. P. N) شماره مخصوص هر تكه، از اتصال قطعات به يكديگر و جابه جايي آنها براي توليدهاي ديگر بهره گیری مي گردد. لازم نيست كه نقشه مدل را كامپيوتر تهيه كند.

شكل صفحه 204

این نوشته در کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید