دانلود فرمت ورد:دانلود پروژه رشته کشاورزی با موضوع گیاهان دارويي – قسمت اول

دانلود پایان نامه

در قرن حاضر تحقیقات گسترده ای بر روی گیاهان دارویی انجام پذیرفته و داروهایی با ماده مؤثر طبیعی افقهای جدیدی را برای جامعه پزشکان و داروسازان پژوهشگر گشوده می باشد. به طوری که در حال حاضر حدود یک سوم داروهای مورد بهره گیری در جوامع انسانی را داروهایی با منشأ طبیعی و گیاهی تشکیل می دهد و مساعی جهانی صنایع داروسازی بر این متمرکز می باشد که ساخت شیمیایی اقلام مربوطه به دو سوم بقیه داروها نیز تدریجاً منسوخ و به منابع گیاهی متکی گردد. از این رو، صنایع داروسازی و گروههای تحقیقاتی بسیاری از کشورها توجه خود را به کشت و تولید گیاهان دارویی معطوف داشته اند. در این راستا، هر ساله صدها هکتار از زمینهای زراعی کشورهای غربی و آمریکا برای کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با نظری اجمالی به فرهنگ مصرف داروهای گیاهی در ایران، متوجه میراث گرانقدر شناسایی و مصرف این گیاهان در طب غنی سنتی ایران می شویم. از طرفی فلات وسیع ایران در قسمت های مختلف از اقالیم و محیطهای گوناگون برخوردار می باشد و به همین دلیل فراوانی و تفرق گونه های این گیاهان در پهنه دشتها و کوهساران ایران به پیش از 7500 گونه گیاهی (حدود دو برابر تعداد گونه های هر یک از کشورهای اروپای غربی) می رسد که بخش قابل ملاحظه ای از آنها حاوی ذخایر متابولیتی با ارزشی می باشند. از این رو، به حق بایستی فلور ایران را یکی از منابع داروخیز جهان دانست. ایرانیان بایستی قدر این گنج بزرگ را دانسته و ارزش آن را بدانند و در راستای تحلیل در رشته های گیاهی و دارویی بهترین و بیشتر بهره گیری را از این منابع خدادی ببرند و بکوشند تا سرآمد کشورهای پیشرفته در این علم شوند و به تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی پرداخته و کشور را از این نظر اغنا کرده و حتی به صادرات گسترده در این زمینه دست بزنند. به حمد و قوه الهی جهاد کشاورزی راه را برای علاقه مندان و جوانان این سرزمین گشوده باشد که بیشترین بهره و بهره گیری برده گردد. با تحصیل در دانشگاه و کار عملی در مراکز کارآموزی که تکمیل کننده تحصیلات دانشگاهی می باشد کشور آینده روشن تر خواهد داشت.

چكيده

براي گذران دوران كارآموزي به اين دليل فروشگاه درمان باگياهان داروئي (كندولوس) انتخاب شدكه درآن فروشگاه گياهان داروئي به صورت فراوري شده و مدرن عرضه مي گردد و سرپرست محترم داراي دانش بالايي در ارتباط با گياهان داروئي و داروهاي گياهي مي باشند و طبق بررسي كه انجام گردید مردم استقبال بسيارزيادي از عرضه اين گونه داروها در اين فروشگاه مي كردند. سرپرست محترم دردوران كارآموزي درمورد انواع و اقسام داروهاي فراوري شده، خواص و كاربرد آنها صحبت كردند. نيز طرز برخورد با اقشار مختلف ونوع ويزيت كردن آنها را آموزش دادند. روش مغازه داري و اداره آن را بيان كردند و صادقانه بسياري از تجارب خود را كه درهيچ كتبي نمي توان يافت، آموزش دادند و با در نظر داشتن سن بالايي كه دارند و مشغول كار هستند نشان مي دادند كه بشر تا زنده می باشد بايد به كار مفيدي مشغول باشد. در اين دوران در مورد گياه علف ليمو كه خواص و كاربردهاي زيادي در صنايع غذاسازي، صنايع مقوا و كاغذسازي، صنايع آرايشي و بهداشتي، داروسازي و… دارد مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت زيرا اين گياه در دوران تحصيل تدريس نشده بود.

در دوران كارآموزي اين مطلب مورد تأكيد بود كه در اين رشته هيچ گاه دانش به پايان نمي رسد ولحظه به لحظه بايد مطالعه وبررسي انجام گيرد و هر روز چيز جديدي در اين رشته قابل كشف می باشد از انواع گياه گرفته تاتوليد انواع داروهاي گياهي جديد براي امراض غيرقابل درمان در عصر جديد ونيز بتوان داروهاي گياهي را تا درصد بالايي جايگزين داروهاي شيميايي كه داراي عوارضند كرد. اگر نهاد دانشگاهي بتواند مراكز كارآموزي ايجاد كند يا با محل هاي كارآموزي ارتباط نزديك داشته باشد تا كارهاي آموزش داده شده در دوران كارآموزي در راستاي اهداف دانشگاه باشد در اين صورت دوران كارآموزي اثربخش تر و مفيدتر خواهد گردید.

مشخصات محل کار آموزی

محل کار آموزی فروشگاه کندولوس واقع درخیابان ایرانشهر مقابل بانک ملی ایرانشهر و به مساحت 50 مترمربع که دارای دو ردیف قفسه فلزی به تعداد 5 طبقه و همچنین دو ویترین شيشه ای که هر ویترین دارای دو طبقه می باشد و نیز وسایل مورد نیاز برای ویزیت بیماران و همچنین در پشت مغازه محلی برای تهیه بعضی از داروهای گیاهی مخصوص هست و قفسه کوچکی از کتابهای مربوط به طبابت و شناخت گیاهان دارویی هست.

ساعات کار فروشگاه ، صبحها : 9 الی 13 ، عصرها 16 الی 22 می باشد .

این محل به مدیریت سید حسن میرزرگر (متولد 1314 ، یزد، فرزند سید مرتضی میرزرگر ) دارنده دیپلم طبیعی، فوق دیپلم تربیت معلم مترجم زبان فرانسه مدرک Speciale –I.P.M[1] از دانشکده مالاریاشناسی و انگل شناسی دانشگاه تهران و گياه شناس، اداره می گردد . ايشان در تهران 6 سال در اداره بهداشت محيط مسئول مالاريا شناسي بودند و بعد از آن به علت علاقه به ادبيات وارد آموزش و پرورش شدند و به يزد آمدند و فوق ديپلم گرفتند. مدير مدرسه در مهريز بودند. ديپلم طبيعي دارند در مدرسه عالي پارس زبان فرانسه را فرا گرفتند 30سال در آموزش و پرورش خدمت كرده اند و مديريت بسياري از امور آموزشي را بر عهده داشتند.  

بعد از بازنشستگی ،به علت علاقه زیاد به گیاهان دارویی به مطالعه تهیه گیاهان دارویی در ایران پرداختند وبعد مغازه را احداث کردند و توانستند نمایندگی محصولات شرکت کندلوس را در یزد بگیرند و 12 سال می باشد که این مغازه دایر می باشد و به تنهایی مغازه را اداره می­کنند.

انواع عرقیجات گیاهی دم کردنیها بعضی از ویتامین ها، انواع شامپوهای گیاهی، کرمها، ژلها، داروهای ضدشوره ، ضد خارش گیاهی و شانه های طبی، خمیر دندانهای طبی بالغ بر 150 نوع دارو در این مغازه عرضه می گردد.

اجناس از شرکت کندلوس و بعضی از شرکت های داخلي و خارجی تهیه می گردد.

و بیشترین فروش محصولات گیاهی مربوط به بیماری های عصبی ، معده، سوءهاضمه، کم خوابی ، داروهای کبدی و کلیوی و همچنین انواع شامپوها می باشد.

مشتریان از تمام طبقات و تمام سنین هستند و به علت داشتن دانش پزشکی بسیاری از بیماران را با در نظر داشتن آزمایشات پزشکی برایشان دارو تجویز می کنند.

بررسي گياه علف لیمو

)EN : Lemon grass FR : Lemon grass ES : Pasto limón ZH : 柠檬草  PT : Erva príncipe CS : citronela JA : レモングラス TH : ตะไคร้ SK : vôňovec citrónový DE : LEMONGRAS HU : citromfû PL : Palczatka cytrynowa FA : علف لیمو  IT : Erba limone HI : लेमन घास (

ترکیبات اسانس گیاه با در نجبویه و اسانس گیاه علف لیمو شباهت زیادی با یکدیگر دارند. از آنجایی که مقدار اسانس در پیکر رویشی گیاه با درنجبوبه بسیار کم می باشد و استخراج آن هزینه زیادی را تحمیل می کند لذا گونه های مختلف گیاهی علف لیمو مورد توجه قرار گرفته و کشت می شوند.

کشت این گیاهان از 45 سال پیش آغاز شده و هم اکنون نیز کشت می شوند.

اسانس این گیاهان حاوی ترکیبات فلنی ترپنی و غیرترپنی می باشد و در صنایع بهداشتی و آرایشی، صنایع غذایی، کنسروسازی و همچنین صنایع داروسازی مورد بهره گیری قرار می گیرد.

از «سیترالها» به مقدار فراوان در ساخت ویتامینها بهره گیری می گردد. اسانس اکثر گونه های این گیاهان مانع رشد و تکثیر باکتریها شده و به عنوان عاملی ضدعفونی کننده و همچنین به عنوان مواد دفع حشرات بهره گیری می گردد.

تولید سالانه اسانس این گیاهان بیش از 6000 تن می باشد که مهمترین کشورهای مصرف کننده آن آمریکا، انگلیس ، آلمان، ژاپن و هند می باشند.

گونه های مختلف علف لیمو در کشورهای هند، جاوه، فرمز و چین در سطوح وسیعی کشت می شوند.

مشخصات گیاه شناسي علف ليمو

گونه های مختلف علف لیمو گیاهانی هستند چند ساله (5 تا 6 سال عمر می کنند) که در مناطق گرمسیر در سطوح وسیعی می رویند.

مهمترین گونه های این گیاه از نظر مواد مؤثره عبارتند از ناردوس، یاوارنکوسا دیستنز، سیتراتوس، استراکیک، مارتینی، وینتریانوس، پندولوس، فلاکسوسوس و کیسیانوس.

ریشه این گیاه کوتاه و کم و بیش افشان می باشد و دارای انشعابهای فراوانی می باشد.

ارتفاع گونه های مختلف علف لیمو متفاوت می باشد و بسته به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بین 90 تا 240 سانتی متر می باشد.

این نوشته در مهندسی کشاورزی - دامپروری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید