دانلود فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته کشاورزی درباره خانواده گلسرخیان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه  

مهمترين درختان ميوه ای که در مناطق معتدله و سردسیری به صورت اهلي درآمده‌اند در خانواده گلسرخیان[1] قرار دارند مانند سيب، گلابي، آلوچه، گيلاس و….. .  سيب از نظر اقتصادي بيشترين اهميت را در بين محصولات درختي مناطق معتدله و سردسیری دارد و تعداد زيادي از ارقام تجاري آن به دليل گرده‌افشاني باز، تلاقي‌هاي كنترل شده و يا تلقيح موتاسيون سوماتيكي با ارقام سازگار، قابل بهره گیری در برنامه‌های اصلاحی اند. يك مشكل قابل توجه در صنعت سيب و فراورده هاي آن تعيين هويت ارقام آن مي‌باشد. روشهاي سنتي تعيين هويت بر اساس نظاره ظاهري درخت وميوه می باشد. با در نظر داشتن اينكه بسیاری از خصوصیات ظاهري تحت تأثیر عوامل محيطي قرار  می گیرند، اين روش، قابل اعتماد نيست. روش ديگر براي تعيين هويت ارقام بهره گیری از نشانگر مي باشد. بهره گیری از نشانگرها در سطح مولكول DNA  دقیق ترین روش مطالعه می باشد که جزئیات بیشتری از ژنوم ارقام سیب را ارائه می‌دهد. ازجمله نشانگرهای معتبردر مطالعه ژنوم سیب، نشانگر  SSRاست که به دلیل قابلیت تکرارپذیری بالا، ایجاد الگوی باندی نسبتا” ساده و توارث هم بارز، در مطالعه تنوع ژنتیکی و شناسه دار کردن ارقام سیب کارایی بالایی دارد. در اين پژوهش با بهره گیری از نشانگرهای منتخب SSR تنوع ژنتیکی 32 رقم و پایه سیب و امکان دستیابی به نوارهای اختصاصی DNA در هر یک از ارقام مورد مطالعه قرار گرفت.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

1-1- تاريخچه و گسترش سيب در جهان

سيب اهلی از گونه‌هاي وحشي موجود در آسيا و اروپا به دست آمده می باشد و قدمت كشت و پرورش آن به سالهاي ماقبل تاريخ مي‌رسد. طبق مدارك باقيمانده موجود در حدود 2000 سال قبل از ميلاد، درختان سيبي كه از جنگل‌ها انتخاب و به وسيله بذر ازدياد شده بودند، در دهكده‌هاي ماقبل تاريخ كشت مي‌شده اند. طبق كشفيات اخير، ساکنین اطراف درياچه‌هاي شمال اروپا و قسمتي از سوئيس، از سيب خشك‌كرده به عنوان غذا بهره گیری مي‌كردند. بقايايي از سيب و گلابي خشك شده در بين آثار باقيمانده از اين دهكده‌هاي ابتدايي در این نواحی مؤيد اين نظريه می باشد. مدارك نوشته شده موجود حاكي از اين می باشد كه در سالهاي 600 قبل از میلاد يا حتي جلوتر از آن پرورش سيب در يونان متداول بوده می باشد. از زمان تئوفراستوس دانشمند گياهشناس روم قديم (حدود 225 قبل از میلاد) ارقام متعددي از سيب در رم مورد ازدياد قرار گرفته بود. سيب از بخش غربي آسيا و جنوب روسيه (قفقاز) و اروپا آغاز به صورت بذر و دانه و بعدها پاجوش و پيوند در اروپا و آسيا منتشر گرديده می باشد. بذور اوليه و هتروژن سیب منشأ واريته‌هاي جديدي شدند كه افراد علاقمند و با دقت، بهترين آنها را انتخاب و به طريق پاجوش يا پيوند ازدياد كردند. با وجود قدمت كاشت سيب و شناختي كه در ايران زمين به اين درخت زيبا و ميوه مطلوب وجود داشته و در ادبيات ما از آن بسيار ياد شده می باشد، سيب تا اين اواخر هيچ وقت به عنوان يك محصول اقتصادی و تجاري تلقي نشده می باشد. اين وضع در اروپا نيز تا اواسط قرن 19 و اوايل قرن بيستم وجود داشته می باشد. بعد از احداث راههاي جديد ارتباطي بين مراكز عمده توليد و بازارهاي مصرف و بالارفتن قدرت خريد مردم و پي‌بردن به محسنات بهداشتي و غذايي آن، و بالاخره با به وجود آمدن صنايع تبديلي، سيب به صورت يك محصول عمده اقتصادي در جهان شناخته گردید.  در ايران اين تحول خيلي دير شروع گردید. در واقع در طول سي‌سال اخير بود كه سيب به صورت تجاري در ايران كاشته گردید و محصول آن به بازارها عرضه گرديد (3).

2-1- درخت سيب و خواص بتانيكي آن

درخت سيب از خانواده گلسرخیان و جنس مالوس می باشد و ارقام مختلفي مي‌باشد (1). 350 گونه مختلف سیب در دنيا شناخته شده كه مهمترين آنهاMalus sylvestris Mill,M.pumila Mill,   M.domestica Borkh  مي‌باشند.اکثر ارقام اهلي و تمام پايه‌هاي پاكوتاه سيب كه از طريق غيرجنسي تكثير مي‌شوند به M. pumila Mill تعلق دارند (2). منشاء پيدايش سيب اهلي (M.domestica Borkh) نامشخص می باشد گرچه عده‌اي از  گياهشناسان عقیده دارند كه  سيب  اهلي از M. pumila Mill مشتق  شده  می باشد (3).  عدد پايه كروموزومي سيب برابر 17، (n=17) مي‌باشد. درخت سيب تابع آب و هواي سرد معتدل با نياز سرمايي متوسط می باشد. خاك مناسب براي پرورش آن، رسي شني حاصلخيز با عمق كافي و PH خنثي می باشد. ريشه گياه با در نظر داشتن نوع بافت خاك، واريته و اثرات متقابل عوامل محيطي، مي‌تواند چندين متر در خاك فرو رود. بيشترين رشد ريشه‌ها در بهار از زمان بازشدن جوانه‌ها تا خرداد ماه می باشد.  ريشه مطلوب در عمق و شعاع متعادل و متناسبي منشعب مي‌گردد و تمام حجم خاك در دسترس خود را براي به دست آوردن آب و مواد غذايي مورد بهره‌برداري قرار مي‌دهد.  ساقه درخت، قابليت انعطاف‌پذيري و پرورش نهايي به انواع فرم‌ها را دارد (1).  بعضي از ارقام سيب تمايل بسيار به تولید پاجوش دارند. رنگ پوست شاخه های درخت سیب از زرد تا قرمز متغير و اكثرا” قهوه اي می باشد. تاج  درخت متنوع، در بعضي ارقام چتري و درهم و در بعضي ديگر باز، كم شاخه، هرمي، مستطيلي، استوانه اي با شاخه هاي عمودي موازي يا بينابين می باشد.  زاويه شاخه هاي اصلي با تنه در بعضي ارقام قائمه ودر بعضي ديگر تنگ و حاده می باشد. ريشه نيز بر حسب گونه ها وارقام از رشد و فرم متفاوتي برخوردار می باشد. ريشه اكثريت درختان از بذر به وجودآمده گونه سيب معمولي (M.communis) در  عمق 15 سانتي متري تا 20/ متری قرار دارند. حدود گسترش افقي ريشه ها بر حسب ارقام و چگونگي شرايط خاک از چند سانتي متر تا چند متر می باشد. ريشه سيب به هوا و اكسیژن زياد نياز دارد.  جوانه هاي درخت سيب به دو نوع جوانه برگ و گل تقسيم مي شوند. جوانه هاي برگي همه ساله در طول شاخه هاي جوان در بغل برگها در بهار به وجودمي آيند و جوانه هاي گل هميشه در انتهاي شاخكهاي كوتاه كه به سيخك[2] معروفند ظاهر مي شوند. طول اين شاخكها بر حسب نوع رقم، سن ، طول عمر باردهي درخت و مواد غذایی حدود    15- 10 سانتی متر می باشد. درخت سيب بيشتر از ساير درختان ميوه به باردهي متناوب تمايل داردوچنانچه در يكسال  بار زيادي داشته باشند، در سال بعد بي بار يا كم بار خواهند گردید. ولي اين قاعده كلي نيست و ارقامي پيدا مي شوند كه همه ساله بار متعادلي مي آورند. تاج درختان سيب از 2 الی 10 متر گسترش و 5/1 الی 8 – 7 متر ارتفاع دارد(3 ).

3-1- فرآورده‌هاي سيب

محصولاتي كه در حال حاضر از سيب به دست مي‌آيند عبارتند از آب سیب، کنستانتره، شهد سیب، کمپوت، انواع مربا، سس سیب، سیدر[3]،  سرکه ترشی و الکل.  علاوه بر محصولات مزبور می توان سیب را به قطعات کوچک بریده و پس از خشک کردن بدون بیم از فساد آن، مدتهای طولانی آنها را نگهداری نمود.  این محصول مورد بهره گیری ارتشهای دنیا می باشد.   در آمريكا پنج نوع فرآورده اصلي از سيب توليد مي‌گردد كه شامل آب سيب، سس سيب، كمپوت سيب، برگه سيب و سيب يخ‌زده می باشد. آب سيب و سس و كمپوت آن بيش از ساير فرآورده‌هاي ديگر توليد مي‌گردد و مقدار توليد اين فرآورده‌ها نيمي از كل توليدات آنرا  تشكيل مي‌دهد. مقداري از سيب توليدي به مصرف تهيه سركه، ژله، كره سيب و ورقه های تازه مي‌رسد. همچنين مقدار كمي نيز به شراب، اسانس، سيب كامل تنوري، حلقه سيب و شهد سيب تبديل مي‌گردد (9). صنايع تبدیلی سيب در دنيا از ارزش افزوده بسيار بالايي در اقتصاد برخوردارند و حجم مبادلات و كالاهاي ساخته شده از سيب به تنهايي به ميلياردها دلار بالغ مي‌گردد.  متأسفانه در ايران به اين صنايع بسيار اندك توجه شده و هنوز حجم كار آنها بسيار كوچك می باشد (3).

4-1- خواص دارويي سیب

سيب ضدعفوني كننده دهان می باشد و اسيد اوريك و ديگر سمومي كه در بدن جمع شده‌اند را حل كرده و غدد بزاق دهان و شيره معده را تقويت مي‌كند.  سيب سنگ كيسه صفرا و كليه‌ها را حل می کند و تب حاصل از گريپ و سرماخوردگي را فرو مي‌نشاند. ضد وباست و براي امراض حصبه‌اي و اسهال خوني و ورم امعاء بسيار نافع می باشد و مانع سوءهاضمه بوده و بدين ترتيب كار معده را تنظيم مي‌كند. از آرد سيب براي جلوگيري از خون دماغ و رفع سموم  (اسيد اوريك، كلسترول) بهره گیری مي‌گردد.  سيب براي درمان بيماریهای كبدي، معدي، مجاري ادرار و سينه درد نیز نافع می باشد و به دليل داشتن فسفر موجب تقويت اعصاب و مغز مي‌گردد.  سيب براي مبتلايان به مرض مفاصل زياد تجويز مي‌گردد. از سيب به عنوان پماد زخم‌ها بهره گیری مي‌گردد و عقيده بر اين می باشد كه كلمه پماد از كلمه Pome كه به معني سيب می باشد مشتق شده می باشد.  از سيب براي تهيه مرهم به مقصود آرام كردن درد در مواقعي كه ضربه‌اي به چشم وارد شده و نيز جهت تخفيف درد گوش بهره گیری مي‌گردد. دم كرده شكوفه درخت سيب انواع سرفه را آرام مي‌نمايد. سيب مقوي دل و دماغ و جگر بوده و براي خفقان و تنگي نفس مفيد می باشد. شربت سيب براي دفع سموم و تفريح قلب بسيار مؤثر می باشد (5 و6).

5-1- ارزش غذايي سيب

طبق اظهار نظر متخصصان تغذيه، بدن بشر نياز به مقادير معيني پروتئين، املاح و انواع ويتامين‌ها دارد كه هر فرد براي برخورداري از سلامت جسماني بايد در زنجيره غذايي روزانه خود مقداري محصولات باغباني (ميوه و سبزي) كه انرژي و پروتئين چنداني ندارند (به استثناي خشكبار و بقولات) ولي در عوض از نظر املاح و انواع ويتامين‌ها غني‌اند، مصرف نمايد (7).  از بين انواع و اقسام ميوه‌ها، بعضي داراي مزيت‌هاي بيشتري از نظر مواد حياتي و خواص غذايي هستند.  دين اسلام از اين ميوه‌ها بيشتر تعريف نموده و آنها را به عنوان ميوه‌هاي بهشتي معرفي نموده می باشد. به طوري كه امام صادق (ع) در اين باره فرموده‌اند: پنج ميوه از ميوه‌هاي بهشتي‌اند: انار، سيب، به، انگور، خرما (5) .  متخصصان تغذيه ارزش غذايي سيب براساس صد گرم قسمت خوراكي آن را به قرار زير مشخص كرده‌اند:

جدول 1-2- ارزش غذایی 100 گرم سیب

آب(گرم)       پروتئین (گرم)         چربی (گرم)           قند(گرم)           انرژی(کالری)
4/84                2/0                      6/0                    5/13                   58
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید