فرمت word : دانلود پروژه مشكلات مرتبط با بافندگي حلقوي – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه:

در طول دو دهه گذشته تکنولوژی بافندگی حلقوی به صورت قابل توجه با معرفی ساختارهای گوناگو نو با بهره گیری از نخهای جدید و اصلاح شده و همه کاره بودن تجهیزات حلقوی مدرن ترقی داده شده می باشد. بهره گیری موفق نخها در بافندگی حلقوی وابسته به خصوصیات نخ و انتخاب پارامترهای فرآیند بافندگی می باشد.تجهیزات کیفیتی نخ برای بافنگی حلقوی نخهای مورد انتظار برای بافندگی را ممکن می سازد.برای مثال عملکرد نخها خوب خواهند بود اگر فرآیند خوب اتفاق بیافتد یعنی الاستیسیته خوب و   ازدیاد طول مناسب و پرز و مقاومت سایشی کم و زیردست نرم و تغییر در نمره نخ کم باشد.بعلاوه تولید یک پارچه خوب می تواند با خصوصیات نخ مانند کار تا حد پارگی بالا و استحکام حلقه و میزان تاب نخ ومقاومت قابل قبول و مقاومت پیچشی کافی مورد انتظار باشد.این مقاله با معضلات مواجه شده در بافندگی حلقوی ابریشم سر و کار دارد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ابریشم دارای یک درخشندگی استثنایی و استحکام خوب بین الیاف طبیعی میباشد.پارچه بافته شده حلقوی ابریشمی به عنوان محصول خاص که میتواند به عنوان یک محصول خود را در رقابت وگوناگونی محصولات بازار جهانی نساجی مطرح کند مورد توجه می باشد.

با در نظر داشتن بافندگی حلقوی الیاف فیلامنتی ابریشم نظاره شده بود که تعداد لاها در نخ و مقدار تاب نخ وابسته به هم هستند و اثر آنها روی خصوصیات پارچه مهم می باشد.اگر تعداد لاهای نخ افزایش یابد نتیجه ای که می دهد یک نخ زبری که مناسب برای تولید پارچه

 

حلقوی مناسب نخواهد بود و با افزایش در تعداد لاها وتاب نخ نیاز خواهیم داشت به چسباندن لاها و فیلامنت ها به همدیگر. بعلاوه افزایش تاب تمایل نخ برای گوریدگی بیشتر خواهد گردید و پس از آن باعث شکست سوزن و یا نخ پارگی در هنگام بافندگی می گردد(به خاطر گیر کردن نخها).عمده دست آورد این کار این می باشد که انتخاب فیلامنت ابریشمی و دنیر و تعداد لاها و میزان تاب و گیج ماشین و ساختمان پارچه دربافندگی حلقوی تجاری فیلامنتهای ابریشم عوامل مهمی هستند. فرآیند شیمیایی فیلامنتهای نخ یک روش برای قابلیت بافندگی حلقوی ابریشم می باشد.نخهای ابریشمی به گونه معمول خیلی الاستیک و انعطاف پذیر میباشند و زیر دست نرم و حالت کشسانی دارند.

معضلات مرتبط با بافندگی حلقوی نخ فیلامنتی ابریشم با رفتار نخ بسته تغذیه و تنش نخ در گیر می باشد و همچنین بحث شده می باشد

معرفي:

يك پارچه حلقوي ابريشمي سطح صافي دارد و هنگام پوشيده شدن يك احساس رضايت بخش را براي فرد ايجاد مي كند و به عنوان يك پارچه به صورت خاصی مناسب براي پوشاك خانمها مي باشد زيرا اين پارچه اين پارچه بدون چروك ، نرم، سبك وزن و زير دست نرمي را دارا مي باشد. عموما پارچه هاي حلقوي تمايل به درآمدن به اشكال بدن را دارند و خود را به راحتي با حركتهاي بدن وفق مي دهند، پارچه هاي حلقوي شرايط و حالات زيادي در الاستيسيته و برگشت پذيري دارا هستند بر خلاف پارچه هاي تاري پودي كه درجه از دياد طول كمي دارند . خاصيت منحصر به فرد يك پارچه حلقوي قابليت كشيدگي آن مي باشد . يك پارچه حلقوی اساسا يك ماده الاستيك بالا مي باشد.

اثر الياف و كيفيت نخ روي خصوصيات پارچه حلقوي:

خصوصيات الياف مانند طول الياف ، كار تا حد پارگي ، ازدياد طول، رفتار مالشي، شاخص كيفيت الياف هستند و فاكتورهاي عمده اي هستند كه روي خصوصيات پارچه حلقوي تاثير مي گذارند . شاخص هاي نخ مانند نمره نخ ، تاب ، رفتار مالشي، سختي خمشي . گره ها در نخ و عيوب و استحكام نخ تأثیر اساسي را در كارايي نخ براي بافندگي حلقوي را بازي مي كنند. ديگر شاخص مهم كه علاوه بر اين ها كه گفته گردید وجود الياف كوتاه در سیستم ريسندگي نخ مي باشد.

كارايي نخها براي بافندگي حلقوي:

امروزه ، نخهايي که براي بافندگي حلقوي بكار مي طریقه نخ های تولیدی از سیستمهای رينگ ، روتور ، ايرجت، و سايرو وغيره مي باشند . اين نخ ها از نكته نظر مهندسي با كارايي متفاوتي مي باشند و خصوصيات ذكر شده بالا در هر سيستم متفاوت مي باشد. اگر چه بعضي از اين خصوصيات نامطلوب و نياز بيجا براي پارچه تكميلي مي باشند كه تاثير در مقاومت پیش روی پرز شدن ، راحتي و زير دست و مقاومت سايشي و خصوصيات ابعاد اثر مي گذارند.

توسعه و پيشرفت نخ ابريشمي براي پارچه هاي حلقوي:

پژوهش انجام شده توسط TAMAKO HATA و HIROSHI KATO نشان مي دهد كه فرآيندهايي مانند رفتار جمع شدگي نمكي و پراكندگي الياف و در رفتار رزيني براي بالا بردن كارايي ابريشم در بافندگي حلقوي بهره گیری شده اند.

جمع شدگي نمكي توسط خيساندن نخهاي تابيده بدون آهار تعريف مي گردد و رفتار آنها براي تقريبا 60-30 ثانيه در دماي C80 در يك محلول غليظ نيترات كلسيم با سنگيني مخصوص145/1 و يك جمع شدگي در رنج 50-30% مي توان به دست آورد سپس نمونه نخها دوبار در حمام آهار با غلظت G/L10 در دماي C95 قرار گرفته مي شوند بعد از آن به عنوان الياف متفرق معرفي مي شوند پس رفتار سطحي توسط رزين و سرانجام يك رفتار با يك ماده معرف آنتي استاتيك داده می گردد.

نخ به دست آمده به توضیح بالا كمي ضخيمتر و تجعد بيشتر و تبديل به نخي با انبوهي بيشتر مي گردد. همچنين نظاره مي گردد كه تاب دادن و خمش نخ با افزايش جمع شدگي نمكي آسانتر گردد. اين رفتار شايد به يك تخريب جزئي در مناطق بلوري در ليف ابريشم و يك افزايش نتيجه بخش در مناطق آمورف نسبت داده باشد.

معمولا درجه آرايش يافتگي مولكولي در ابريشم نسبت به الياف ديگر در قسمت آمورف معمولا بالاست و توسط جمع شدگي نمكي پايين آورده مي گردد . راحتي در افزايش تاب دادن با افزايش يافتن جمع شدگي نمكي در نخي با زير دست سخت و فاقد نرمي و انبوهي افزايش مي يابد . يك پايداري افزايش يافته در تغيير شكل خمش و شدت خمش افزايش يافته هم نظاره شده می باشد.به هر حال اقدام رفتار تعداد تاب ها به نظر نمي رسد كه روي زير دست پارچه اثر كند.

بافندگي حلقوي ابريشم:

يك نخ ابريشمي آماده شده كمك به پيشرفت گوناگوني محصولات ابريشمي ميكند. بافندگي حلقوي ابريشم به سختي يك تكنولوژي جديد باشد اگر چه آن به محبوبيت منتظره نسبت زيرا مشكلات مرتبط در حلقوي ابريشم بازار پوشاك خاصش را دارداست.

گوناگوني محصولات در بافندگي حلقوي يك روش براي غلبه بر سبقت گرفتن در بازارهاي بيروني مي باشد.هند به عنوان موقعيت دوم در جهان بازار ابريشم به شمار مي طریقه. هند مي تواند به عنوان يك توليد كننده در مواد خام آن را فراهم كند و پيشرفت فزايشي در گوناگوني محصولات ابرشمي و همچنين بالا بردن صادرات ابريشمي اش از سهم حاضز 2% اش در جهان به عنوان يك ابتكار خواهد بود و همچنين به عنوان يك درآمد اضافه بر كشور هند خواهد گردید.

مشكلات مرتبط با بافندگي حلقوي ابريشم:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نمره نخ:

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید