فایل تحقیق : رشته مدیریت آموزشی :پایان نامه تاثیر طرح برنامه ریزی درسی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

دانلود پایان نامه

با عنوان :مطالعه و مقایسه تاثیر طرح برنامه ریزی درسی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر و پسر مقطع متوسطه شهرستان سرپل ذهاب

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

 

مقدمه:

برنامه ریزی، مانند پلی، زمان حال را به آینده مربوط می کند. هر کس ‍ می تواند با برنامه ریزی و تعیین اهداف مورد نظر و پیش بینی راه های دستیابی به آن ها، در جهتی صحیح حرکت نموده و به موفقیت لازم دست یابد.
برنامه ریزی، یکی از ارکان اصلی سازمان ها بوده و ادامه حیات سازمان و دستیابی به نتایج مورد نظر، بدون داشتن برنامه ای مشخص، غیر ممکن می نماید. فقدان برنامه ریزی در سازمان با عدم توفیق سازمان و شکست آن در مأموریت های محول شده ملازم می باشد. برنامه ریزی دو رکن اصلی دارد که عبارت می باشد از: تعیین اهداف و پیش بینی راه های دستیابی به آن ها. دوم آن که، در برنامه ریزی بایستی دو نکته مهم همواره مورد نظر باشد: یکی داشتن دوره زمانی مشخص و دیگر داشتن بودجه و هزینه معین( حكيمي ، 1378، ص 169) .
پس، می توان برنامه ریزی را در یک عبارت مختصر و جامع این گونه تعریف نمود:
برنامه ریزی عبارت می باشد از تعیین اهداف و پیش بینی راه های دستیابی به آن ها در دوره زمانی مشخص و با هزینه معین.برنامه ریزی به علاوه که تأثیر هدایت کردن و راهنمایی را در سازمان به عهده دارد، به مدیران سازمان ها این امکان را می دهد که از منابع و امکانات سازمان به صورت مناسب و بهینه بهره گیری نمایند. برنامه ریزی می تواند در تصمیم گیری درست، مدیران را یاری داده و با شناسایی به موقع فرصت ها، و عوامل تهدید کننده سازمان، مدیران را در بهره گیری صحیح از فرصت ها و مقابله به موقع در برابر تهدیدها کمک کند.( همان منبع ، ص170)

1- تعريف برنامه ریزی1

برنامه ريزي عبارتست از فرايندي داراي مراحل مشخص و بهم پيوسته براي توليد يك خروجي منسجم در قالب سيستمي متناسب از تصميمات. برنامه ریزی فكر كردن راجع به آينده يا كنترل آن نيست بلكه فرايندي می باشد كه مي‌تواند در انجام اين امور مورد بهره گیری قرار گيرد. برنامه ريزي، تصميم‌گيري در شكل معمول آن نيست بلكه از طريق فرايند برنامه ريزي، مجموعه‌اي از تصميمات متناسب اتخاذ مي‌گردد. برنامه ریزی مي‌تواند براي زمان حال يا آينده انجام گردد.( علاقه بند ، 1384 ، ص 45) .

بر طبق اين تعريف، تصميم‌گيري‌هاي مقطعي و ناپيوسته و اتخاذ سياستها براي پيشبرد سازمان در زمان حال يا آينده برنامه ريزي نيستند. برنامه ريزي متكي بر انتخاب و مرتبط ساختن حقايق می باشد. حقايق مفاهيم واقعي، قابل آزمون و اندازه‌گيري هستند. ديدگاهها، عقايد، احساسات و ارزشها به عنوان حقايقي تلقي مي‌شوند كه فرايند برنامه ریزی بر اساس آنها سازمان داده مي‌گردد. همانطور كه تصریح گردید برنامه ريزي صرفاً يك فرايند تصميم‌گيري نيست بلكه فرايندي شامل روشن ساختن و تعريف حقايق و تشخيص تفاوت بين آنهاست يا به عبارتي گونه‌اي فرايند ارزيابي می باشد كه در پايان آن، در انتخاب حقايق ارزيابي شده تصميم‌گيري مي‌گردد.

برنامه بياني روشن، مستند و مشروح از مقاصد و تصميمات می باشد. برنامه خروجي فرايند برنامه ريزي می باشد اما برنامه ريزي يك فرايند پيوسته می باشد كه بيش از اتخاذ هر تصميمي آغاز شده و پس از اجراي آن تصميم ادامه مي‌يابد. برنامه‌ها تهيه شده و اجرا مي‌گردند.(همان منبع ، ص 46) .

 

 

اظهار مسئله:

برنامه های دولتی ، مهم ترین مولفه نظام آموزش عالی هر کشوری محسوب می شوند. میزان توانایی استید در امر تدریس ارتباط معنی داری با میزان آگاهی آنان از امور برنامه ریزی درسی دارد. به همین دلیل فرایند تدوین این برنامه ها و به ویژه شرکای اصلی که بایستی در تدوین آن مشارکت داشته باشند ، طیف وسیعی از ادبیات برنامه ریزی درسی را به خود اختصاص می دهد. در نظر داشتن لزوم برنامه ریزی درسی و دقت در اجزاء تشکیل دهنده آن به به عنوان یک سیستم و مجموعه نشانگر حساسی از سازمان فکری و طریقه آموزشی اساتید می باشد و اصطلاح برنامه درسی به منظورهای گوناگون به کار برده شده می باشد مانند به عنوان برنامه ای برای یک موضوع درسی خاص در یک پایه تحصیلی مشخص،در طول یک دوره تحصیلی یا به عنوان برنامه موضوع های مختلف درسی در طول یک دوره تحصیلی ، با این تفاصیل در بسیاری از موارد برنامه درسی گسترش یافته می باشد ، تا آنجا که برنامه تفضیلی کلیه فعالیتهای یادگیری یادگیرنده ، انواع وسایل آموزشی ، پیشنهاداتی در مورد راهبردهای یاددهی-یادگیری و شرایط اجرای برنامه را شامل شده می باشد.(حکیمی،1378،ص68)

هیچ فعالیتی در آموزش و پرورش انجام نمی گردد مگر اینکه هدفمند باشد «شوال من بایستی بکوشم که دانش آموزان به چه دست یابند؟ مثل اینکهً به نظر می رسد که سوالی کاملاً آسان می باشد. با این حال اغلب موجب بعضی معضلات می گردد . این پرسشی می باشد که به نظر می رسد بعضی معلمان هیچگاه از خودشان نمی پرسند. دانشجو معلمان دانشکده های علوم تربیتی آن موقعی که می خواهند به تمرین آموزگاری بپردازند اغلب از خود یا معلمانشان می پرسند « چه چیزی را بایستی تدریس کنم؟» چه روشهای به کار ببرم؟ اما به ندرت میپرسند که « من بایستی بکوشم تادانش آموز به چه چیزی دست یابند؟ دذرست می باشد که در بعضی جاها در یادداشتهای آمادگی شان معمولاً اظهار کوتاهی در مورد هدف دیده می گردد اما این اغلب بر حسب محتوایی که بایستی یاد گرفته گردد ، یا مهارتی می باشد که بایستی به دست آید اظهار می گردد. این آرمانها و هدفهای آموزش و پرورش ، معیارهایی هستند برای انتخاب دروس ، محتوای آنها ، تنظیم روهشای آموزش ، تهیه آزمون و وسایل ارزشیابی، در حقیقت کلیه قسمتهای مختلف برنامه درسی ، وسایل رسیدن به مقاصد آموزش آموزش و پرورش هستند.(ملکی ، 1386 ، ص 22).

از این رو برای مطالعه برنامه درسی به گونه منظم و آگاهانه ، بایستی اطمینان حاصل گردد که هدفهای آموزش و پرورش تعیین و مشحص شده می باشد.معلمان بایستی بداند که انتخاب برنامه درسی امری مهم در تدریس به مشار می آید. زیرا یکی از مهمترین عوامل در پیشرفت دانش آموزان انتخاب برنامه تحصیلی درست می باشد . برنامه درسی تأثیر بس شگرف بر میزان یادگیری و پیشرفت ، در مدارس و بالابردن کیفیت تدریس در معلمان را دارد.(همان منبع،ص 23).

و اما سوالی که در این پژوهش می خواهیم به آن پاسخگو باشیم مطالعه تأثیر برنامه درسی.

 

اهیمت و ضرورت پژوهش:

اثر بخشترین زمان در برنامه ریزی درسی وقتی می باشد که (نیازی) برای برآوردن هست. روشن می باشد که هر برنامه ریزی برای رفع نیازها انجام می شود. نیازها صورتهای گوناگونی دارند. بعضی از آنها فوریند و بعضی دیگر نیستند.نیازهایی را که معلمان برای برآوردن آنها برنامه ریزی می کنند. نیازهایی هستند که بایستی بصورت روزانه برآورده شوند. برای مثال دانش آموزان دوره ابتدایی ، مطابق جدول زمانی که برای درس علوم در نظر گرفته می گردد ، بایستی در هر جلسه درس برای رفع نیازهایی کوشش کنند. به سخن ساده تر در قالب نیازهای مشخص ، اهدافی در نظر گرفته می گردد همچنین در قالب کتابهای درسی اهدافی مطرح شده می باشد که دانش آموزان در هر جلسه یا در چند جلسه به بعضی از آنها دست می یابند و بدین ترتیب در پایان دوره ، پاره ای از این نیازها برآورده می گردد.(اینترنت 2).

افزون بر وجود نیازهای برنامه ریزی درسی الزامی می باشد کسانی که به امر برنامه ریزی اقدام می کنند مهارت مورد نیاز را کسب کرده باشند. نتیجه برنامه ریزی توسط شخص غیر ماهر چندان امیدوار کننده نیست. کسب مهارت برنامه ریزی درسی از طریق انواع کارآموزی ها در محیط های گوناگون میسر می باشد. بعلاوه بر دو اصلی که پیشتر تصریح گردید، برنامه ریزی درسی بایستی به مبانی روانشناسی یادگیری ، جامعه شناسی و فلسفه مسلط بر اجتماع ، آگاهی کامل داشته باشد. بدون چنین پیش نیازی برنامه درسی ارزش اجرایی نمی یابد . الزامی می باشد کسانی که مسئولیت برنامه ریزی درسی را می پذیرند ، در زمینه ها تصریح شده مطالعاتی داشته باشند.(همان منبع).

پژوهش در این زمینه لازم می باشد زیرا : برنامه درسی به فرآیند آموزش نظم می بخشد و طریقه کار را معین می سازد . پژوهش در این زمینه لازم می باشد زیرا دیده می گردد که در بیشتر محیط های آموزشی و پرورشی مسولیت فراهم کردن دورهای آموزش به متخحصصان واگذار می گردد. گفتنی می باشد که متخصص بودن در یک موضوع نیازمند رعایت چهارچوب ویژه برنامه ریزی درسی می باشد. تهیه برنامه درسی برنامه ریزان درسی را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری می کند. برنامه ریزی درسی بر ای آموزش گروه یا جمعیتی از فراگگیرندگان ، نیازمند اطلاعات گوناگونی می باشد.پس عدم اجرای چنین تحقیقاتی می تواند ما را از دست چنین اطلاعاتی محروم کند.منابع انسانی کلید توسعه هر جامعه ای به شمار می ایند هر اندازه برنامه ریزی برای آموزش نظام دارتر باشد بهره برداری از پتانسیل نیروی انسانی بهتر خواهد بود پس عدم اجرای این پژ وهش ها باعث می گردد دست اندر کاران آموزش نتوانند به صورت کامل از پتانسیل نیروی انسانی بهره گیری کنند. برنامه ریزی درسی که تمهید و ابزاری برای تدوین نظام برنامه درسی می باشد ، به متخصصان نظام آموزش در پرورش نیروی انسانی کارآمد کمک کند.برنامه های درسی نظام دار آموزش و پرورش به دست اندر کاران کمک می کند تا بتوانند ضمن ارزشیابی و نظارت کافی به جریان اجرای برنامه های آموزش در حفظ و اصلاح و پرورش آن بکوشند.

 

اهداف پژوهش :

هدف کلی : مطالعه و مقایسه تاثیر طرح برنامه ریزی درسی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر و پسر مقطع متوسطه شهرستان سرپل ذهاب در سال تحصیلی 90-89

اهداف جزئی :

1 – تعیین ارتباط بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در پسران.

2 – تعیین ارتباط بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در دختران

3 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی در دختران

4 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی درپسران

5 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در دختران

6 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در پسران

7 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در دختران

8 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در پسران

9 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در دختران

10 – تعیین ارتباط بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در پسران

11 – پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان دختر بیشتر از پسران می باشد .

 

سوالات پژوهش :

1 – آیا بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در پسران ارتباط معناداری هست .؟

2 – آیا بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در دختران ارتباط معناداری هست ؟

3 – آیا بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست . ؟

4 – آیا بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی درپسران ارتباط معناداری هست .؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

5 – آیا بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست .؟

6 – آیا بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست؟

7 – آیا بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست؟

8 – آیا بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست؟

9 – آیا بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست؟

10 – آیا بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست؟

11 – آیا پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان دختر بیشتر از پسران می باشد؟

 

فرضیات پژوهش :

1 – بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در پسران ارتباط معناداری هست .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

2 – بین برنامه ریزی آشکارو پیشرفت تحصیلی در دختران ارتباط معناداری هست

3 – بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست .

4 – بین برنامه درسی پنهان ( غیر رسمی ) و پیشرفت تخصیلی درپسران ارتباط معناداری هست .

5 – بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست .

6 – بین برنامه درسی موضوع محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست

7 – بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست

8 – بین برنامه درسی دانش آموز محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست

9 – بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در دختران ارتباط معناداری هست

10 – بین برنامه درسی جامعه محور و پیشرفت تخصیلی در پسران ارتباط معناداری هست

11 – پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان دختر بیشتر از پسران می باشد .

 

متغير ها :

تعريف متغير : متغير يك مفهوم می باشد كه بيش از دو يا چند ارزش يا عدد به آن اختصاص داده مي‌گردد . ( دلاور ، 1381 ،ص 35 ) .

تعريف متغير مستقل : به متغيري گفته مي گردد كه از طريق آن متغير وابسته تبين يا پيش بيني مي‌گردد به اين متغير محرك يا درون داد گفته مي گردد . ( همان منبع ، ص 35 ) .

متغير مستقل : برنامه ریزی درسی

تعريف متغير وابسته : متغير وابسته پاسخ ، برون داد يا ملاك می باشد و عبارت می باشد از وجهي يا جنبه اي از رفتار ارگانيزم كه تحريك شده می باشد . ( همان منبع ، ص 36 ) .

متغير وابسته : پیشرفت تحصیلی

تعريف متغير كنترل : متغيري كه تأثير آن بايد خنثي يا حذف گردد .( سيف ، 1386، ص 25 ) .

متغير كنترل : مقطع تحصیلی

متغیر تعدیل کننده : به مقصود توصیف متغیر مستقل معینی به کار می رود و دومین متغیر مستقل می باشد عاملی که توسط پژوهشگر انتخاب و اندازه گیری یا دستکاری می گردد .(همان منبع ، ص 27) .

متغیر تعدیل کننده در این پژوهش : جنسیت

تعريف متغير مزاحم ( مداخله گر ) . به متغيري گفته مي‌گردد كه به صورت فرضي ، بر پديده نظاره شده تاثير مي گذارد ولي قابل نظاره ، اندازه گيري و دستكاري نيست . ( همان منبع ، ص 28 ) .

متغير مزاحم : شرايط اجتماعي فرهنگي مي‌باشد .

تعریف برنامه ریزی :

به مجموعه فعالیت های منطقی که از تعییم هدف شروع وبا انتخاب روشها و وسایل متناسب با هدف ادامه پیدا کرده و سپس به اجرا در آمده و ارزشیابی می گردد و برنامه ریزی گفته می گردد . ( ملکی ، 1384، ص 22 )

برنامه ریزی درسی : عبارت می باشد از آن چیز که آموخته می گردد ، نظیر درسی انتقال تجربیات و انتقال اطلاعات و مواد . (همان منبع ، ص 22 ) .

برنامه ریزی عیان : مقصود فعالیتهای برنامه رهای درسی هستند که نظام آموزش آنها را به صورت رسمی اعلام می کند دربسیاری از موارد در قالب کتابهای درسی در مدارس و مراکز آموزش عالی تدریس می گردد . در این پژوهش توسط آزمون محقق ساخته مورد سنجش قرار می گیرد .

برنامه ریزی پنهان : آن چیز که دانش آموزا از فرهنگ خانواده ،وسایل ارتباط جمعی یا ارتباط با دوستان و همسالان در رفتار معلم و غیره کسب می کند به برنامه ریز غیر درسی مربوط می گردد . ( ملکی ، 1384 ، ص 26) .

برنامه ریزی موضوع محور : این برنامه درسی یادگیری مکانیکی می باشد هدفها و مراحل مختلف یادگیری قدم به قدم ار قبل تعیین می شوند و برنامه درسی از پیش تعیین و سازماندهی می گردد برمحتوا تاکید دارد . ( همان منبع ، ص 27 )

برنامه درسی دانش آموز محور : ویژگیها و نایزهای یادگیرنده مورد توجه قرار می گیرد در آموزش بنا به ویژگی های یادگیرنده انفرادی تر می گردد . دراین پژوهش توسط آزمون محقق ساخته بدست می آید .

برنامه ریزی جامعه محور : اصلاح و توسعه جامعه هدف اساسی می باشد محتوای برنامه درسی از زندگی اجتماعی گرفته می گردد روش حل مسئله مورد نظر می باشد ( همان منبع ، ص 28)

پیشرفت تحصیلی : در این پژوهش پیشرفت تحصیلی از طریق محاسبه اختلاف معدل دانش آموزان در دو ترم گذشته مورد محاسبه قرار می گیرد .

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه :96

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مدیریت آموزشی و برنامه ریزی درسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.