دانلود: سمینار ارشد برق الکترونیک: بررسی سیستم کنترلی TDC2000 و طراحی نرم افزار شبیه ساز آن

دانلود پایان نامه

با عنوان :  مطالعه سیستم کنترلی TDC2000 و طراحی نرم افزار شبیه ساز آن در صنعت نفت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزد اسلامي

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

M.Sc پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

بررسي سيستم كنترلي TDC2000 و طراحي نرم افزار شبيه ساز آن در صنعت نفت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

كاربرد سيستم از كنترل در صنايع كشورمان در چند سال اخير افزايش حيرت انگيزي داشته، پيشرفت سريع كامپيوترها و بهره گیری از آن پديد آمدن سيستم هايي موسوم به (MBDCS) گردید.

هم اكنون صنايع بزرگ كشور مانند نفت، گاز، پروشيمي مجهز به سيستم هاي كنترل گسترده مي باشند. بنابراين بررسي و تحقيق درمورد سيستم هاي كنترل فوق بسيار مفيد مي باشد. طراحي نرم افزار شبيه ساز يك سيستم كنترل گسترده كمك
شاياني در شناخت و عملكرد چنين سيستمي مي نمايد و مي توان از مقاصد آموزشي نيز از آن بهره گیری نمود.

انجام اين پروژه بررسي و شناخت يك سيستم كنترل گسترده واقعي مانند TDC2000 از شرکت Honeywell یک plant واقعي و مدلسازي آن و طراحي نرم افزار شبيه ساز يك سيستم كنترل گسترده مي باشد. همچنين امكانات يك سيستم واقعي نيز به آن افزوده شده می باشد.

در نرم افزار فوق رفتار گذرا و داغ هر يك از متغيرها قابل نظاره بوده كه از نظر بدليهاي آماري و مقاصد آموزشي حائز اهميت مي باشد.

مقدمه:

طي سالهاي اخير سيستم هاي كنترل از يك فرآوري تكنولوژي به نيروي مسطحي در اتوماسيون سنعتي تبديل شده می باشد، صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، كاغذسازي، نيروگاه ها و پالايشگاه ها و… تنها بخش از قلمرو و كاربرد آن را تشكيل مي دهند. اين گسترش كاربرد طبعاً سبب رقابت شديد و تبليغات به مقصود فروش سستم هاي DCS بين كمپانيهاي توليد كننده شده می باشد.

در كشور ما نيز اين سيستم هاي به تدريج معمول گردید، و هم اكنون دامنه رفيعي از فعاليت هاي صنعتي كشور را پوشش مي دهد برخي از اين واحدها عبارت می باشد از:

– سكوي دريايي سلمان: سيستم كنترل گسترده Tdc2000 از شرکت Honey well نصب شده می باشد.

– پتروشيمي اراك: در واحدهاي پلي بوتادين، اكسيد اتيلن، سيستم Tdc2000 Honey well نصب و راه اندازي شده می باشد.

– سكوي جديد بهرگان ottshore و كارخانه خشكي onshore بهرگان: سیستم يوكرگاواي yokogava (centam 3000 در حال نصب و راه اندازي.

– پتروشيمي تبريز: در واحد olefin و واحد پلي اتيلن سيستم Tdc2000 از شرکت Honey well نصب شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با در نظر داشتن روي آوري گسترده بزرگترين صنايع اين كشور (نفت، گاز، پتروشيمي) به سيستم هاي كنترل گسترده، برآن شديم سيستم هاي فوق را مورد بررسي قرار داده و نرم افزار شبيه ساز آن را طراحي كنيم. براي اين مقصود يك واحد (production platform) در نظر گرفته شده كه سيستم TDC2000 برتر آن نصب شده می باشد.

اين شبيه سازي به توانايي ما در شناخت سيستم و عملكرد بخشهاي مختلف افزوده، همچنين وجود خطا يا اشكال در سيستم و نحوه برخورد نرم افزار با اين مورد قابل بررسي مي باشد اين نرم افزار از نقطه نظر آموزشي نيز مي تواند بسيار مورد توجه قرار گيرد چرا كه اگر بخواهيم بروز اشكالي را در يك سيستم واقعي مثلا روي يك سكوي نفتي تجربه كنيم چه بسا ممكن می باشد باعث ايجاد خطرات جبران ناپذير گردد كه مقرون به صرفه نمي باشد.

مطالب ارائه شده عبارت می باشد از:

– معرفي سيستم هاي مقياس وسيع و بررسي روشهاي مدلسازي اين سيستم ها

– بررسي سيستم هاي سلسله مراتبي

– بررسي جامع سيستم كنترل گسترده و اجزاء تشكيل دهنده آنها

– بررسي سيستم TDC2000 بطور كامل و تجهيزات مربوط به آن

– معرفی یک Plant واقعي و مدلسازي بخش هاي مختلف آن

– طراحي نرم افزار شبيه ساز يك سيستم كنترل گسترده و بررسي جزئيات آن

در پايان از كليه اساتيد گروه برق دانشكده و تحصيلات تكميلي بالاخص مدير محترم گروه برق آقاي دكتر الهي كه در انتخاب موضوع كمك شاياني نموده اند. تشكر مي نمايم همچنين از آقاي پور مينا به جهت راهنمايي هاي ارزنده شان در انجام و يشرفت پروژه قدرداني مي نمايم.

فصل يك

كليات

1-1- هدف:

با در نظر داشتن پيشرفت تكنولوژي و بكارگيري كامپيوتر و مدارهاي ميكروپروسسور در صنايع و بكارگيري روشهاي كنترلي جديد در صنعت، بخصوص صنعت، نفت، گاز، پتروشيمي لازمه آشنايي با سيستم كنترل جديد را فرآهم مي آورد.

بهره گیری از سيستم هاي فوق در صنعت و سكوهاي نفتي و كارخانجات خشكي جهت فراورش نفت به فراوان نظاره مي گردد در صورتيكه هنوز طراحي اين سيستم هاي توسط شركتهاي خارجي صورت مي گيرد.

در راستاي اين بهره گیری فراگيري و نصب و راه اندازي و نگهداري اين سيستم نيز مطرح مي گردد با در نظر داشتن اينكه هزينه هاي خريد خارجي چنين سيستم هايي بسيار گران بوده و بهره گیری كارشناس خارجي هزينه بر مي باشد.

پس شناخت چنين سيستمهايي كمك شاياني به صنعت و اقتصاد كشور مي نمايد. تكنولوژي و سخت افزاري چنين سيستم هايي در كشورمان موجودنمي باشد اما طراحي نرم افزار آن امكان پذير مي باشد. بنابراين بر آن شديم علاوه بر شناخت اساس كار چنين سيستم هايي به طراحي نرم افزار شبيه ساز آن بپردازيم.

همچنين نرم افزار طوري طراحي شده می باشد كه مي توان معادلات يك Plant واقعی را در آن قرار داده و آن را شبيه سازي نمود بنابراين وابسته به يك سيستم خاص نمي باشد و داراي عموميت مي باشد. نتايج حاصله در واقع پاسخهاي سيستم مي باشد كه همگي قابل نظاره هستند.

2-1- پیشینه پژوهش:

صنايع كشور به عنوان مصرف كننده هاي سيستم هاي كنترل بوده و شركتهاي داخلي كمتر به دانش فني اين تكنولوژي يا طراحي آن توجه نموده اند.

نرم افزار سيستم ها نيز توسط شركتهاي خارجي سازنده ارائه مي گردد بنابراين اجراي اين پروژه و طراحي نرم افزار سيمولاتور به عنوان قدمهاي اوليه در نوشتن چنين برنامه هايي مي باشد.

دلايل موضوع فوق نيز انحصاري بودن اطلاعات مربوط به اين سيستم ها مي باشد و شركتهاي مختلف با وجود اينكه تمايل دارند سيستم ها همگي داراي استاندارد خاص خود باشد اما مسائلي امنيتي نرم افزاري باعث مي گردد كه روشهاي مختلفي را بعضاً اعمال كنند كه در اين صورت دسترسي به اطلاعات بسيار مشكل بوده و تشخيص روش بكار رفته شده امكان پذير نمي باشد.

بنابراين اين اطلاعات منحصر به سازنده اين گونه سيستم ها و يا خريدار آن مي باشد كه در هر دو مورد دسترسي به اين اطلاعات كار ساده اي نيست.

تعداد صفحه : 178

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید