دانلود پژوهش: سمینار ارشد برق الکترونیک: طراحی تقویت کننده کم نویز در باند فراپهن با استفاده از تکنولوژی CMOS

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی تقویت کننده کم نویز در باند فراپهن با بهره گیری از تکنولوژی CMOS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

طراحي تقويت كننده كم نويز در باند فراپهن با بهره گیری از تكنولوژي CMOS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

تقويت كننده هاي كم نويز، يكي از اجزاي اساسي گيرنده در مخابرات بيسيم محسوب مي شوند. زيرا عملكرد آنها كارايي سيستم را، از نظر نويز مشخص ميكند. هدف اصلي اين پايان نامه، تحليل و طراحي تقويت كننده كم نويز در باند فراپهن توسط تكنولوژي CMOS می باشد. آغاز عملكرد يك تقويت كننده كم نويز توزيع شده بررسي ميشود. سپس مدار پيشنهادي تقويت كننده كم نويز توزيع شده، ارائه ميگردد. اين تقويت كننده داراي توان مصرفي 30 ميلي وات، عدد نويز 3dB، گين 12dB پهناي باند 3/1 تا 10/6 گيگاهرتز ميباشد.

در انتها، مدار طراحي شده دوم، كه متشكل از دو طبقه گيت مشترك و كسكود ميباشد، ارائه ميشود. اين تقويت كننده داراي توان مصرفي 16/5 ميلي وات، گين 26dB، عدد نویز 3dB و پهناي باند 3/1 تا 10/6 گيگاهرتز ميباشد.

تقويت كننده هاي كم نويز طراحي شده با بهره گیری از تكنولوژي 0/18CMOS ميكرون با منبع تغذيه 1/8 ولت طراحي شده می باشد.

مقدمه

تحقيقات بسياري در زمينه طراحي گيرنده / فرستنده ها و اجزاء آنها در باند فرا پهن انجام شده می باشد، هدف اصلي بيشتر اين تحقيقات، تقويت كننده هاي كم نويز، ميكسرها و تقويت كننده هاي توان می باشد همانطور كه ميدانيم تقويت كننده كم نويز يكي از اجزاي بحراني در گيرنده RF ميباشد. در گيرنده ي فرا پهن باند، تقويت كننده كم نويز يك بلوك بحراني می باشد كه سيگنال هاي ضعيف را از كل باند فرا پهن ميگيرد و آنها را با نسبت سيگنال به نويز خوب تقويت ميكند. تقويت كننده كم نويز اولين بلوك اصلي در مسير دريافت سيگنال می باشد. با در نظر داشتن توان كم سيگنال در خروجي آنتن و نيز افت ناشي از مدارهاي غير فعال در ورودي گيرنده لازم می باشد بلافاصله سيگنال دريافتي تقويت گردد كه اين كار وظيفه تقويت كننده كم نويز می باشد. اين بخش نيز مانند بقيه بخش هاي موجود در گيرنده فراپهن باند در باند فركانسي 3 تا 10/6 گيگاهرتز طراحي ميشود.

اهداف پايان نامه

در اين پايان نامه با بررسي تقويت كننده هاي كم نويز و مقايسه هريك از نظر ساختار، بهره ي مدار، توان مصرفي، عدد نويز و تطبيق در ورودي و خروجي و… ، ساختار مناسب و پيشنهادي براي يك تقويت كننده كم نويز انتخاب شده و از لحاظ كاركرد در اين سيستمها بررسي گشته می باشد. بر اين اساس در فصل اول سيستم هاي فراپهن باند را بطور كامل معرفي و بررسي مي گردد. فصل دوم به بررسي انواع تقويت كننده هاي كم نويز، مشخصات، مزايا و معايب هريك پرداخته می باشد. در فصل سوم به بررسي و تحليل ساختار مدارات توزيع شده و در فصل چهارم بررسي نويز مدارات مختلف مورد بحث قرار گرفته می باشد. در فصل پنجم و ششم دو ساختار تقويت كننده كم نويز طراحي شده می باشد. در فصل هفتم نتيجه گيري و پيشنهادات و فصل هشتم نيز منابع و مأخذ مورد بهره گیری به تفكيك درج شده اند.

فصل اول: سيستم هاي فرا پهن باند

1-1- مقدمه:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در طول دهه هاي اخير، پيشرفت سريع ارتباطات باعث ايجاد تقاضا براي قطعات بهتر و ارزانتر و همچنين تكنولوژي هاي پيشرفته تر شده می باشد. افزايش تقاضا براي انتقال سريع و افزايش نرخ انتقال اطلاعات در عين مصرف كم توان، تاثيرات شگرفي را در تكنولوژي ارتباطات ايجاد كرده می باشد.

در هر دو بخش مخابرات بيسيم و با سيم اين گرايش منجر به بهره گیری هرچه بيشتر از مدولاسيون هايي با بهره گیری بهينه از طيف فركانسي و يا افزايش پهناي كانالها گشته می باشد. اين روشها به همراه روشهاي مهندسي براي كاهش توان، به مقصود توليد تراشه هايي ارزان با توان مصرفي اندك در صنعت بهره گیری ميشود. در عين حال، افزايش و گسترش استانداردها نه تنها باعث شده می باشد كه سيستمها با طيفهاي شلوغتري از لحاظ فركانسي رو به رو باشند، بلكه باعث گرديده تا سيستمها به سوي چند استاندارده بودن سوق داده شده و قابليت انطباق با استانداردهاي مختلف را داشته باشند. در حقيقت اين پيشرفت تكنولوژي منجر به طراحي و توليد دستگاه هايي شده می باشد كه قابليت كاركرد در باندهاي وسيعتري را داشته باشند. از ميان تكنولوژي هاي با پهناي باند وسيع مي توان سيستمهاي فراپهن باند را نام برد.

تكنولوژي فرا پهن باند به شيوه كاملا متفاوتي نسبت به ساير تكنولوژيها از باند فركانسي بهره گیری مي كند. اين سيستمها از پالسهاي باريك و پردازش سيگنال در حوزه زمان براي انتقال اطلاعات بهره گیری ميكنند. بدين صورت سيستمهاي فرا پهن باند قادرند در بازه زماني مشخص اطلاعات بيشتري را نسبت به سيستمهاي قديمي تر منتقل كنند. زيرا حجم انتقال اطلاعات در سيستمهاي مخابراتي به صورت مستقيم متناسب با پهناي باند تخصيص يافته ميباشد.

در گيرنده ي فرا پهن باند، تقويت كننده كم نويز توسط يك يا چند طبقه بهره بدست ميآيد. بنابراين نويز گيرنده، به عدد نويز و بهره توان تقويت كننده كم نويز آن بستگي دارد. در گيرنده فرا پهن باند، تقويت كننده كم نويز يك بلوك بحراني می باشد كه سيگنال هاي ضعيف را از كل باند فرا پهن مي گيرد و آنها را با نسبت سيگنال به نويز خوب تقويت مي كند. بعلاوه بهره توان بالا و يكنواخت، تطبيق امپدانس ورودي و عدد نويز مناسب در كل باند فركانسي فرا پهن باند، مورد نياز می باشد. اخيرا كاربرد وسيع باند فرا پهن، نظر گروه كثيري از مهندسان را به طراحي يك مدار واحد با خصوصيات عالي جلب كرده می باشد. گسترش سريع تكنولوژيهاي ديجيتال و نيمههادي عاملي براي بهره گیری وسيع از طيفهاي پهن و عريض شده می باشد. روش اصلي در عريض كردن طيف، مدوله كردن حامل باند پهن ميباشد.

انتخاب سيگنال باند فرا پهن و مدولاسيون آن، به قابليت بهره گیری، سادگي و هزينه كم براي يك كانال بدون سيم ارتباطي شامل همه مراحل پردازش سيگنال، بستگي دارد. كانال ممكن می باشد محدوديت هاي ديگري را هنگام عبور سيگنال به ما تحميل كند.

تعداد صفحه : 129

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید