دانلود پژوهش: سمینار ارشد برق الکترونیک: طراحی مدار مجتمع یکپارچه مبدل اندازه لکه و فتودتکتور موجبری

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی مدار مجتمع یکپارچه مبدل اندازه لکه و فتودتکتور موجبری بر روی زیر لایه InP در پنجره 1.55μm

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

طراحي مدار مجتمع يكپارچه مبدل اندازه لكه و فتودتكتور موجبري بر روي زير لایه InP در پنجره 1.55μm

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در اين پايان نامه، طراحي و شبيه سازي مبدل اندازه لكه مبتني بر مواد InP/InGaAsP در پنجره طول موج 1.55μm ارائه شده می باشد. در آغاز ساختار و عملكرد ادوات فعال و غيرفعال نوري كه داراي قابليت مجتمع سازي با مبدل اندازه لكه هستند، مورد بررسي قرار گرفته می باشد. سپس طراحي يك مبدل اندازه لكه هيبريد بر پايه دو نوع تيپر افقي و عمودي به طول 2.2mm و 1.5mm و عرض ورودي 2μm و 10μm، براي ايجاد مود اصلي خروجي با پهناي پرتو گوسي 10μm*5μm بر روي زيرلايه n++-InP انجام شده می باشد. براي اينكه بتوان ادوات فعال را در فركانس هاي بالاتر از 10GHz با یکدیگر مجتمع سازي نمود نياز به زيرلايه نيمه عايقي InP(SI-InP مي باشد، لذا براي طراحي مبدل اندازه لكه بر روي زيرلايه SI-InP، بر اساس مفهوم ساختار ARROW، نوع و ضخامت لايه هاي ساختار مشخص گرديده و در دو سطح مقطع طولي و عرضي مبدل در نرم افزارهاي COMSOL و OPTIWAVE شبيه سازي انجام شده می باشد. پس از انجام كليه شبيه سازي ها براي طول هاي مختلف تيپر و بررسي نمودارهاي حاصل از تغييرات ضريب شكست و ضخامت هاي مختلف لايه هاي مبدل، ساختار بهينه اي با تلفات تزويج كمتر از 1dB ايجاد گردید. در انتها، قابليت مجتمع سازي مبدل با ادوات نوري همچون آشكارساز و ليزر توسط نرم افزار OPTIWAVE مورد بررسي قرار گرفته می باشد.

مقدمه

رشد سريع مخابرات نوري، نياز به مجتمع سازي ادوات فوتونيكي بر روي يك تراشه جهت افزايش سرعت و كاهش هزينه بسته بندي را افزايش داده می باشد . تزويج مؤثر همراه با تلفات كم از فيبر نوري به تراشه و بالعكس بخش عمده اي از هزينه ساخت و بسته بندي مدار مجتمع نوري را تشكيل مي دهد. در آغاز از ميكرولنز و فيبر نوك تيز جهت كاهش تلفات تزويج بهره گیری گردید اما اين تكنولوژي ها تلورانس تطبيق زيادي نياز داشته و هزينه بسته بندي را افزايش مي دهند. با بهره گیری از مبدل اندازه لكه به صورت مجتمع با ساير ادوات نوري، تزويج مؤثر از فيبر به تراشه ايجاد مي گردد.

در فصل يك، كليات اين سمينار شامل: هدف، پيشينه تحقيق بررسي شده می باشد. در فصل دوم به بررسي عملكرد و ساختار ادوات نوري همچون آشكارساز و تقويت كننده نوري و ليزر، جهت مجتمع سازي با مبدل اندازه لكه پرداخته شده می باشد. در فصل سوم، انواع روش هاي تزويج از فيبر به تراشه و ساختارهاي مختلف مبدل اندازه لكه ارائه گرديده می باشد. در فصل پنجم به بيان نتيجه گيري و ارائه پيشنهادات پرداخته شده می باشد.

فصل اول: کلیات

1-1) مقدمه:

عصر حاضر، به «عصر ارتباطات» نام گذاري شده می باشد زيرا ارتباطات، عنصر مهم در اين عصر به شمار مي آيد. در عصر ارتباطات، سيستم مخابراتي، اطلاعات را از يك محل به محل ديگر جابجا مي كند آغاز انتقال داده ها از طريق پالس هاي الكتريكي به صورت ديجيتال و آنالوگ صورت مي گرفت. سپس در سال 1940 اولين سيستم كابل كواكسيال به كار گرفته گردید، پهناي باند اين سيستم توسط تلفات كابل محدود مي گردید. به خصوص اين تلفات در فركانس هاي 10MHZ افزايش پيدا كردند، اين محدوديت منجر به پيشرفت سيستم هاي انتقال مايكرويو گردید كه ارسال اطلاعات از طريق موج حامل با فركانس چند مگاهرتز تا چند گيگاهرتز انجام مي گرفت. اولين سيستم مايكرويو در فركانس 4GHZ در سال 1948 بهره گیری گردید. در ارتباط مخابراتي مايكرويو، محيط ارتباطي فضاي آزاد، كابل كواكسيال و موجبرها مي باشند كه ابعاد كابل كواكسيال و موجبرها به فركانس موج حامل بستگي دارد. موجبرها بيشتر براي فواصل نزديك به گونه مثال بين آنتن و سيستم گيرنده و فرستنده و كابل هاي كواكسيال براي فواصل نزديك و دور (ارتباط بين دو شهر و حتي بين دو قاره) به كار برده مي گردد.

تا سال 1950 منبع نور كوهرنس و سيستم انتقال نور مناسب وجود نداشت. بنابراين امكان بهره گیری از امواج نوري به عنوان حامل نبود. با اختراع ليزر توسط maiman در سال 1960، مشكل وجود منبع نور كوهرنس حل شده و نياز به انتقال نور، افزايش يافت.

كاكو و كوكهام انگليسي براي اولين بار بهره گیری از شيشه را به عنوان محيط انتشار نور مطرح ساختند. آنان مبناي كار خود را بر آن گذاشتند كه به سرعتي حدود 100Mb/s در محيط انتشار شيشه دست يابند. ولي اين سرعت انتقال با تضعيف زياد انرژي همراه بود اگر چه آنان در رسيدن به هدف خود ناكام ماندند ولي در سال 1966 ميلادي، دانشمندان در اين نظريه كه نور در الياف شيشه اي هدايت مي گردد پيشرفت كردند و حاصل آن ايجاد فيبر نوري جهت انتقال اطلاعات بود. در سیستم مخابرات نوري محيط ارتباطي، فضاي آزاد و فيبر نوري می باشد و فركانس حامل حدود 100THZ از طول موج هاي مرئي تا مادون قرمز مي باشد از آنجايي كه در فيبر نوري از امواج نوري يا ليزري با فركانس بسيار بالاتري از مايكرويو بهره گیری مي گردد، بنابراين مي توان پهناي باند بيشتري را ارسال كرد. پهناي باند بيشتر به معناي ارسال اطلاعات بيشتر يا سرعت بالاتر اطلاعات می باشد. ظرفيت انتقالي فيبر نوري تا چندين هزار برابر كابل مسي می باشد.

تعداد صفحه : 70

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید