دانلود فایل تحقیق : سمینار ارشد برق الکترونیک: طراحی و پیاده سازی سیستم انتقال فکس از طریق پروتکل اینترنت

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی و پیاده سازی سیستم انتقال فکس از طریق پروتکل اینترنت (FoIP)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

طراحي و پياده سازي سيستم انتقال فكس از طريق پروتكل اينترنت (FoIP)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

نیاز به انتقال اطلاعات، مسیر IP را به عنوان یک مسیر مناسب برای ارسال ارزان در سال های اخیر توجیه پذیر ساخته می باشد. یکی از موارد انتقال دیتا، انتقال سیگنال فکس می باشد. هدف از این پروژه، پیاده سازی یک دروازه Fax over IP، بر روی  DSO به شماره TMSC6416 می باشد. نیاز به فکس در زندگی روزمره و یافتن مسیری مناسب برای انتقال سیگنال آن روی شبکه IP، منجر به آن شده تا مبحث Fax over IP در ردیف استانداردهای مخابراتی قرار گیرد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مساله این پروژه، پیاده سازی دروازه فکس بلادرنگ می باشد.

در اینجا دروازه ای طراحی و پیاده سازی می گردد که ارسال اطلاعات فکس بین دو سیستم فکس از طریق خطوط تلفن، به نحئی که مسیر IP بخشی از مسیر ارتباطی باشد، انجام می گیرد. در واقع تصویر فکس از سیگنال های آنالوگ استخراج می گردد و این اطلاعات استخراج شده به صورت اطلاعات دیجیتال بر روی شبکه بسته ای منتقل می گردد.

برای آنکه دروازه FoIP به درستی اقدام کند بایستی پروتکل های T.30 و T.38 و Data pump های فکس و همچنین بعضی از استانداردهای کدگذاری بر روی IP، پیاده سازی شوند. پروتکل کنترلی اصلی در فکس، T.30 از مجموعه پروتکل های سری T از ITU می باشد. این پروتکل تمامی سیاق های کنترلی لازم در همه موارد جهت انتقال فکس را اظهار می کند.

در ضمن کنترل نحوه عملکرد دروازه به گونه ایست که پس از پذیرفته شدن شرایط ایجاد شده برای دو فکس، پروتکل T.38 از ITU کار کنترلی را برای ارسال آن بر روی IP انجام می دهد.

مقدمه

امروزه بر تعداد سازمان هایی که استراتژی کلی آنها براساس VoIP می باشد، خیلی سریع افزوده شده می باشد. FoIP یکی از مهمترین کاربردهای تکنولوژی VoIP می باشد. این تکنولوژی پتانسیل بالایی در کاهش هزینه ارتباطات مخصوصا در سازمان های بزرگ، دارد.

در FoIP مقصد ارسال فکس به جای اینکه یک شماره معین باشد، آدرس IP می باشد. آدرس IP یا شماره میزبان، یک سری عدد می باشد که به یک فکس معین که به یک شبکه معین متصل می باشد تخصیص داده شده می باشد.

بهره گیری از FoIP مزایای زیادی می تواند داشته باشد. یکی از مهمترین مزایای آن می تواند کاهش هزینه ارتباط باشد زیرا یک سیستم FoIP می تواند دیتا را به یک سیستم دیگر FoIP از طریق اینترنت و بدون بهره گیری از خطوط آنالوگ تلفن، انتقال دهد. به بیانی دیگر، هزینه ارسال فکس به مقدار ناچیزی کاهش پیدا می کند، در واقع همانند ارسال Email خواهد گردید. بعلاوه، در FoIP به دلیل اینکه این سیستم با اترنت کار می کند می توان به حداکثر سرعت انتقال دیتا دست پیدا نمود. با این سرعت FoIP برای تبادل حجم بالای دیتا مناسب می باشد (مانند تصویر dpi 600 یا یک صفحه “17*”11). نصب این سیستم ساده می باشد و این سیستم را می توان از راه دور، مانند چاپگر در شبکه، کنترل نمود.

همین گونه که اظهار گردید، یکی از مهمترین کاربردهای تکنولوژی FoIP، VoIP می باشد. این روش توانایی زیادی برای کاهش هزینه ارتباطی دارد. در اینجا کوشش می گردد تا پی ببریم که FoIP چگونه کار می کند، و در ارتباط با نقاط ضعف و قوت آن بحث می کنیم، و راه های مختلف را برای بهره گیری از FoIP در ساختار مخابرات مطالعه می کنیم.

FoIP چگونه کار می کند؟

وسایل فکس در اصل برای برقراری ارتباط روی PSTN طراحی شده اند. فکس تماس گیرنده به فکس پاسخ دهنده از طریق سبکه سوئیچ متصل می گردد. همین که ارتباط فیزیکی بین سیستم های فکس مستقر گردید در این مدت، پیام های دریافت تصویر فکس و مذاکراتی بین آنها به گونه حتم انجام خواهد گردید.

پیش روی، در جایی که از FoIP بهره گیری می گردد، اتصال PSTN فقط بین سیستم فکس و دروازه وابسته به آن مستقر می باشد. دروازه ها ارتباط کنترل فکس و تصویر دیتا را از طریق IP مستقر می کنند.

دو مد اصلی برای FoIP تعریف می گردد: “ذخیره کردن و سپس ارسال” و دیگری “ارسال بلادرنگ”. ذخیره کردن و سپس ارسال FoIP نیازمند یک دروازه مبداء می باشد تا تصویر فکس را به گونه کامل دریافت و آن را ذخیره کند و سپس آن را برای دروازه مقصد ارسال کند، و از آنجا به سمت سیستم فکس مقصد بفرستند. ارسال بلادرنگ FoIP نیازمند دروازه های FoIP می باشد تا اینکه فکس را به صورت بلادرنگ به پایانه دورتر تحویل دهد. به هرحال بسته هی فکس روی اینترنت می تواند با تاخیر همراه باشد، یا تکراری باشد یا گم شوند. دروازه های بلادرنگ FoIP بایستی QOS را تنظیم کنند.

توصیه نامه T.30 از ITU-T روش ارسال فکس را از طریق PSTN تشریح می کند.

FoIP مدارک و اسناد را توسط توصیه نامه T.38 از ITU-T بر روی شبکه IP ارسال می کند. توصیه نامه T.38 مشخص می ‌کند که چگونه اطلاعات مربوط به فکس و یا تصویر فکس به فرمت بسته بندی درآید. اما قبل از توصیه نامه 38.T، سیستم های متداول فکس از طریق ارتباط Dial-up با بهره گیری از خطوط PSTN باهم ارتباط مستقر می کنند. در سیستم FoIP مقصد ارسال فکس به جای شماره فکس، یک آدرس IP می باشد. آدرس IP یک تعداد عدد می باشد که به یک سیستم فکس که به شبکه معینی متصل می باشد تخصیص داده می گردد، معمولا از شبکه TCP/IP بهره گیری می گردد. (TCP یکی از دو پروتکل بالای IP می باشد. پروتکل دیگر UDP می باشد که سریع تر می باشد و کمتر قابل اطمینان می باشد.)

اگر شبکه IP از Gatekeeper بهره گیری کند – وسیله ای که شماره تلفن را به آدرس IP تبدیل می کند – شماره تلفن می تواند به جای آدرس مقصد به کار رود.

سیستم فکسی که قابلیت ارسال بر روی IP را داشته باشد می تواند به سیستم های فکس معمولی هم فکس ارسال کند.

تعداد صفحه : 119

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

 

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید