منبع تحقیق : سمینار ارشد برق الکترونیک: پیاده سازی سخت افزاری الگوریتم استانداری رمزنگاری پیشرفته

دانلود پایان نامه

با عنوان : پیاده سازی سخت افزاری الگوریتم استانداری رمزنگاری پیشرفته (AES) در شبکه های مخابراتی WiMAX با بهره گیری از VHDL

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش الکترونیک

عنوان:

پیاده سازی سخت افزاری الگوریتم استاندارد رمزنگاری پیشرفته (AES) در شبکه های مخابراتی WiMAX با بهره گیری از VHDL

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تکنولوژی WiMAX، که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته، ارتباطی بی سیم مبتنی بر استاندارد IEEE 802.16 می باشد. این استاندارد با بهره گیری ترکیبی از تکنیک های امنیتی، ایمن سازی ارتباط را در سه مرحله انجام می دهد: اعتبارسنجی اولیه برای برقراری کانال ارتباطی، ارسال کلید رمزنگاری و بهره گیری از کلید برای رمزنگاری ترافیک داده (TEK).

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

روش رمزنگاری استاندارد، DES-CBC و AES می باشد. الگوریتم AES در حالت عملیاتی CCM سبب بهبود روش رمزنگاری می گردد. حالت عملیاتی CCM از ترکیب چند حالت عملیاتی دیگر به دست می آید که علاوه بر محرمانه نگه داشتن داده ها، برای تأیید صحت آنها نیز به کار می رود. به این ترتیب، با بهره گیری صحیح از سیستم رمزنگاری AES-CCM، اساسی ترین مشکل روش حفاظت داده در استاندارد اصلی (عدم وجود مکانیزم تأیید صحت داده ها) برطرف می گردد. یکی از علت های انتخاب سیستم رمزنگاری AES-CCM، بهره گیری از آن در استاندارد IEEE 802.11i می باشد. این الگوریتم، به یک ارزش تصادفی که توسط فرستنده تولید می گردد، نیاز دارد. برای اطمینان از یکتایی این ارزش تصادفی، شماره هر بسته نیز به عنوان بخشی از ارزش تصادفی بهره گیری می گردد. استاندارد، همچنین از الگوریتم AES در حالت عملیاتی ECB به جای الگوریتم 3DES برای رمز کردن کلیدهای TEK در زمان ارسال بهره گیری می کند.

در این پروژه، الگوریتم رمزنگاری پیشرفته (AES) در حالت عملیاتی CCM برای استاندارد IEEE 802.16e پیاده سازی گردید. برای پیاده سازی این الگوریتم از زبان توصیف سخت افزاری VHDL و ابزار طراحی Xilinx ISE 10.1 بهره گیری شده می باشد. نتایج پیاده سازی در مقایسه با کارهای قبلی که در این زمینه انجام شده، قابل توجه می باشد.

مقدمه

واحدهایی که وظیفه جمع آوری، نگهداری و پردازش اطلاعات جهت تصمیم سازی و سیاست گذاری و در نهایت ایجاد آمادگی برای تصمیم گیری های مهم را بر عهده دارند، همواره از نیازهای سیستم های حکومتی و مدیریتی می باشند. با پیشرفت جوامع بشری خصوصا در طی قرون اخیر، شاهد تعدد و تنوع روبه رشد عوامل موثر در مدیریت جوامع بوده ایم. از این رو کار واحدهای جمع آوری و پردازش اطلاعات گسترده تر شده و تعداد این واحدها نیز افزایش یافته می باشد، به نحوی که ارتباط بین مراکز مدیریتی و واحدهای دارای اطلاعات، به یک بحث عمده تبدیل و عملا این ارتباطات به صورت شبکه ای درآمده می باشد.

حجم بالای بایگانی های کاغذی عامل و انگیزه ای موثر در ایجاد بایگانی های کامپیوتری بود. از سوی دیگر در دهه های آخر قرن بیستم و به لطف پیشرفت های شایان و بسیار زیاد در عرصه قطعات، تجهیزات و سیستم های کامپیوتری، شبکه های کامپیوتری شکل گرفتند و به گونه مداوم توسعه یافتند. به جرات می توان گفت که اتصال شبکه های داخل شرکت ها به یکدیگر، عرضه اینترنت و ایجاد شبکه جهانی، نقطه اوج این انقلاب اطلاعاتی بود. ابداع انواع شبکه های ارتباطی با خطوط سیمی، فیبرهای نوری و سیستم های رادیویی در مسیر این انقلاب شکل گرفتند.

دسترسی بی سیم باندپهن (BWA) برای چندین سال می باشد که مورد بهره گیری اپراتورها و مراکز تجاری قرار گرفته و بیشترین رضایتمندی را برای کاربرانش داشته می باشد. اما استاندارد جدید که توسط IEEE 802.16 انتشار یافته به احتمال زیاد پذیرش بهره گیری از این تکنولوژی را تسریع خواهد بخشید، و حوزه بهره گیری این فن آوری را توسعه خواهد داد.

نکته مهم در شبکه های بی سیم، تأمین امنیت این شبکه ها می باشد به گونه ای که کاربران با اطمینان خاطر به انتقال اطلاعات خود بپردازند. گروه کاری استاندارد IEEE 802.16، برای دوری از اشتباهات طراحی در IEEE 802.11، با ترکیب استانداردهای مختلف، امنیت این سیستم ها را تا حدود زیادی تضمین کرده اند.

در این پایان نامه، آغاز به تعریف شبکه های کامپیوتری پرداخته و در ادامه شبکه های WiMAX و ساختار امنیتی آن را توضیح داده می گردد. فصل سوم به تعریف کلی از رمزنگاری اختصاص یافته می باشد. در فصل چهارم، الگوریتم رمزنگاری استاندارد پیشرفته را به گونه کامل توضیح داده و در فصل پنجم به توصیف حالت عملیاتی CCM و چگونگی پیاده سازی الگوریتم AES-CCM می پردازیم. فصل ششم، نتیجه گیری کلی از کارهای انجام شده و پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد این الگوریتم در شبکه های WiMAX را ارائه می کند.

تعداد صفحه : 146

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید