دانلود فایل: سمینار ارشد برق قدرت: برنامه ریزی ورود و خروج واحدها به شبکه با در نظر گرفتن انرژی باد

دانلود پایان نامه

با عنوان : برنامه ریزی ورود و خروج واحدها به شبکه با در نظر گرفتن انرژی باد و عناصر ذخیره کننده انرژی و تاثیر آن بر عملکرد سیستم و آلودگی محیط زیست

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – قدرت

عنوان:

برنامه ريزي ورود و خروج واحدها به شبكه با در نظر گرفتن انرژي باد و عناصر ذخيره كننده انرژي و تاثير آن بر عملكرد سيستم و آلودگي محيط زيست

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چكيده:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

امروزه به دليل تغييرات آب و هوايي و افزايش گازهاي گلخانه اي، كشورهاي جهان رو به توليد انرژي الكتريكي از منابع انرژي پاك و تجديد پذير آورده اند كه در مي ان اين منابع انرژي تجديد پذير، انرژي باد رشدي سريعتر از ساير انرژي ها داشته می باشد. بهره گیری از انرژي باد در شبكه علاوه بر مزاياي آن، چالش هايي را از نظر بهره برداري، كنترل و برنامه ريزي كوتاه مدت و بلند مدت در سيستم قدرت به همراه دارد. با در نظر داشتن اينكه انرژي باد يك منبع غيرقابل پيش بيني می باشد، بنابراين نمي توان ميزان انرژي توليدي آن را همانند نيروگاه هاي حرارتي مشخص نمود. امروزه بهره گیری از تكنولوژي هاي ذخيره كننده انرژي در تركيب با انرژي هاي تجديدپذير به عنوان يكي از راه حلهاي كاهش اثرات منفي بهره گیری از اين منابع در سيستم قدرت ارائه شده می باشد. در اين پروژه هدف بررسي تاثير نيروگاه هاي بادي و سيستم هاي ذخيره كننده هواي فشرده در برنامه ريزي ورود و خروج واحدها ي حرارتي به شبكه و تاثير آن بر عملكرد سيستم و آلودگي محيط زيست مي باشد كه به اين مقصود از روش اعداد مختلط براي برنامه ريزي بهره گیری شده كه در ادامه به صورت مشخص و كامل مورد بررسي قرار مي گيرد.

مقدمه:

در صنعت برق طراحي و بهره برداري بهينه و موثر اقتصادي همواره مورد نظر بوده می باشد. تا سال 1973 ميلادي و قبل از تحريم نفتي كه منجر به افزايش سرسام آور قيمت نفت گرديد، شركت هاي توليد برق در ايالات متحده امريكا حدود 20 درصد از كل درآمد خود را صرف هزينه سوخت مي كردند كه تا سال 1980 ميلادي اين رقم به حدود 40 درصد رسيد. در دوره پنج ساله متعاقب 1973 ميلادي هزينه سوخت، نرخ رشد ساليانه اي معادل 25 درصد داشته می باشد. ارقام فوق نمايشگر اهميت بهره گیری
مؤثر از مواد سوختي می باشد كه غالبا به صورت غير قابل تجديد مورد بهره گیری قرار مي گيرند. افزايش پيوسته قيمت مواد سوختي و نيز تورم سالانه باعث شده می باشد كه همواره بهره برداري اقتصادي از سيستم هاي توليد انرژي الكتريكي مورد توجه و مطالعه قرار گرفته باشد.

معمولا مصرف كل يك سيستم قدرت در حال كار از ظرفيت نصب شده و قابل بهره برداري آن كمتر می باشد. اين تفاوت حتي در سيستم هاي قدرتي كه با كمبود توليد برق در ساعات اوج مصرف مواجه اند، در قسمت عمده اي از ساعات شبانه روز به چشم مي خورد، لذا امكان انتخاب بهينه واحدهاي توليد كننده براي تامين مصرف برق در هر فاصله زماني چند دقيقه اي كه ميزان مصرف تقريبا ثابت مي ماند، به عنوان يك مساله توزيع بهينه بار مطرح مي گردد.

در مطالعه و بررسي مسائل مربوط به بهره برداري از سيستم هاي قدرت، پارامترهاي زيادي مورد توجه قرار دارند. در بهره برداري اقتصادي يكي از مهم ترين اين پارامترها مجموعه مشخصات ورودي و خروجي واحدهاي توليد انرژي می باشد. در تعريف مشخصات يك واحد، از واژه ورودي ناخالص پیش روی خروجي خالص صحبت مي كنيم. ورودي ناخالص، ورودي كلي به واحد، بر حسب دلار بر ساعت، مقدار سوخت بر ساعت يا هر مشخصه ديگر می باشد و خروجي خالص واحد، شامل انرژي الكتريكي حاصله از ژنراتور مي باشد.

در توزيع بهينه بار مي توان به ملاك هاي مختلفي توجه نمود. معمولا كمينه شدن هزينه سوخت به عنوان عمده ترين هزينه قابل كنترل توليد، يكي از اهداف اصلي موردنظر می باشد. همچنين تامين انرژي الكتريكي مورد تقاضا با قابليت اعتماد بالا و مطمئن كه با شاخص هاي گوناگوني مانند ظرفيت ذخيره گردان و غيره سنجيده مي گردد، مي تواند به صورت يك تابع هدف ديگر و يا به شكل قيود ديگري به مسئله اضافه گردد. بنابراين به گونه اختصار مسئله توزيع بهينه بار را مي توان به صورت يك مسئله كمينه سازي هزينه توليد تحت شرايط برقراري قيود مختلف، در نظر گرفت. در اين نوع مسئله فرض بر اين می باشد كه بار مصرفي كل سيستم معلوم می باشد و هدف تعيين سهم بهينه توليد واحدهاي روشن براي تامين اين بار مي باشد. با در نظر داشتن اينكه واحدهاي حرارتي بسته به نوع سوخت و ساختمان فيزيكي آنها زمان قابل توجهي براي راه اندازي و اتصال به شبكه نياز دارند و اين زمان براي بعضي از نيروگاهها به يك ساعت و يا بيشتر مي رسد، لازم می باشد از يك تا چند شبانه روز قبل برنامه ريزي و پيش بيني لازم براي روشن بودن واحدهاي مناسب و راه اندازي آنها قبل از زمان توليد مورد نظر صورت پذيرد. به اين برنامه ريزي كوتاه مدت اصطلاحا تعيين واحد مي گوييم.

مسئله بهينه سازي به دليل بزرگي ابعاد مسئله، غير خطي بودن و وجود متغييرهاي پيوسته و صحيح (صفر و يك) بسيار پيچيده می باشد. حل رياضي آن اولين بار در سال 1966 توسط شخصي به نام لاوري (Lowery) با بهره گیری از روش برنامه ريزي ديناميكي  (پويا) انجام گردید. ولي با رشد صنعت برق و بزرگتر شدن ابعاد شبكه و نيز محدوديت حافظه و سرعت كامپيوترها در آن وقت، اين روش ها جوابگو نبودند.

بدين ترتيب روش هاي تجربي مطرح شدند كه با ابتكار و تغيير در روش هاي كلاسيك و رياضي، از مشكلات فوق تا حدودي كاسته گردید. با روي كار آمدن روشهاي هوش مصنوعي (هوشمند)، دريچه تازه اي براي محققين گشوده گردید. اين روشها داراي سرعت بالا و نيز قابليت يادگيري مي باشند.

کوشش در جهت يافتن الگوريتم هاي كارايي كه توانايي رسيدن به پاسخ بهينه و كاهش زمان اجراي محاسبات را داشته باشند هنوز ادامه دارد و علاوه بر آن تابع هدف مسئله بهينه سازي در مدار قرار گرفتن واحدها و قيود مربوطه به سمت واقعي تر هدايت شده اند. به هر حال با در نظر داشتن اهميت حل مسئله مدار قرار گرفتن واحدها در كاهش هزينه توليد انرژي و بهره برداري صحيح از سيستم، جلوگيري از فرسودگي تجهيزات و افزايش طول عمر مفيد قطعات، از موضوعات پويا و فعال برنامه ريزي سيستم قدرت بوده كه در حال توسعه می باشد.

تعداد صفحه : 157

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید