دانلود فایل: سمینار ارشد رشته برق الکترونیک: بررسی سیستم ها و مدارهای مجتمع کد کننده سیگنال گفتار

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه سیستم ها و مدارهای (IC) مجتمع کد کننده سیگنال گفتار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه سیستم ها و مدارهای مجتمع (IC) کدکننده سیگنال گفتار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات یافتن روش هایی برای انتقال و ارسال سریع و کم حجم داده های صوتی و تصویری و… اهمیت به سزایی پیدا می کند. فشرده سازی یا کدینگ اطلاعات به معنای کاهش نرخ بیت ارسال یا دریافت داده ها که امروزه اکثرا دیجیتالی هستند، می باشد که موجب افزایش سرعت و پهنای باند مجاز و کاهش پیچیدگی و قیمت تمام شده برای ارسال و دریافت اطلاعات می گردد. فشرده کردن سیگنال گفتار نیز به عنوان یکی از سیگنال های ارتباطی بخصوص در حوزه های مخابرات، ارتباطات سیار، پروتکل های ارسال صوت از طریق اینترنت (VoIP) و… امری ضروری و مهم تلقی می گردد. امروزه وجود مدارهای مجتمع یا آی سی (IC) هایی که می توان الگوریتم های مختلف کدینگ گفتار را روی آنها پیاده نمود، کار کدکردن گفتار را تسهیل کرده می باشد.

کدکننده های سیگنال صوتی یا گفتار به سه دسته عمده: کدکننده های مبتنی بر شکل موج، کدکننده های پارامتری یا VOCODERها و کدکننده های هایبرید یا ترکیبی تقسیم می گردد. کدکننده های جدید مبتنی بر ادراک بشر بوده و با در نظر داشتن ویژگی های روان شنیداری سیستم شنوایی بشر طراحی می شوند، کدکننده های دارای الگوریتم MPEG معروف ترین دسته از این نوع کدکننده ها می باشند.

مقدمه:

بحث کدینگ سیگنال گفتار یکی از قدیمی ترین و مهم ترین مباحث در زمینه ارسال داده های صوتی می باشد. کدینگ در واقع فشرده سازی سیگنال گفتار در طرف فرستنده و تبدیل آن به کدهایی می باشد که در عین داشتن نرخ بیت کم و سرعت انتقال بالا، پارامترهای اصلی و اساسی گفتار مورد نظر را نیز شامل گردد، به گونه ای که در طرف گیرنده و پس از اقدام دیکدینگ بتوان سیگنالی مشابه سیگنال ورودی به دست آورد. آشنایی با مفاهیمی همچون چگالی طیفی توان (PSD)، تابع خودهمبستگی (ACF)، پریود گام (Pitch)، چندی سازی (Quantizing)، روش پیش بینی خطی (LP) و… برای درک مفاهیم هر بخش الزامی می باشد. در این مقوله آغاز یک مقدمه کلی درمورد مفاهیم اساسی و پارامترهای سیگنال گفتار و تکنیک ها و الگوریتم های مختلف کدینگ گفتار اظهار می گردد، سپس به مطالعه و تفصیل سیستم ها و مدارهای مجتمعی (IC) که برای پیاده سازی سخت افزاری بعضی از مهمترین الگوریتم ها مانند مدولاسیون دلتای وفقی کدهای پالسی (ADPCM) از کدکننده های مبتنی بر شکل موج، کدکننده با پیش بینی خطی (LPC) که ساده ترین کدکننده پارامتری (VOCODER) می باشد، LD-CELP که از خانواده کدکننده های هایبرید می باشد، CS-ACELP، کدکننده های با تحریک چند باندی (MBE) و کدکننده های مبتنی بر ادراک (Perceptual) که کدکننده های MPEG از آن جمله اند، بهره گیری می گردد، می پردازیم. بدون شک سیستم هایی که در اینجا معرفی می گردد فقط به عنوان یک سیستم یا آی سی نمونه و پایه می باشد و نمونه های بسیار دیگری با مدارهای پیچیده تر موجود می باشند اما اساس کار آنها هم شبیه به سیستم های گفته شده می باشد.

فصل اول

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مقدمه ای بر کدینگ سیگنال گفتار و انواع آن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1- مشخصه های اصلی سیگنال گفتار:

در مقایسه با سیگنال های قطعی، سیگنال های تصادفی مانند سیگنال گفتار، موسیقی، ویدئو و سایر سیگنال های حاوی اطلاعات، به کمک فرمول های ریاضی قابل توصیف نیستند. این سیگنال ها معمولا توسط توابع آماری مشخص می شوند. چگالی طیفی توان (PSD)، تابع خود همبستگی (ACF)، تابع توزیع تجمعی (CDF) و تابع چگالی احتمال (PDF)، متداول ترین توابع بکار رفته می باشد. ارسال اطلاعات گفتار یکی از اساسی ترین اهداف ارتباطات مخابراتی می باشد.

اصوات تولید شده توسط لوله صوتی بشر را به دو دسته واکدار و بی واک می توان تقسیم نمود. هنگام تولید اصوات واکدار تارهای صوتی به ارتعاش در می آیند و یک شکل موج شبه تناوبی با انرژی زیاد تولید می گردد، در حالی که در مورد اصوات بی واک کم انرژی، تولید صوت با ارتعاش تارهای صوتی همراه نمی باشد و منبع تولید صوت مشابه مولد نویز اقدام می کند. سیگنال تحریک که با E(z نشان داده می گردد بعدا در هنگام عبور از لوله صوتی، فیلتر می گردد که شبیه به یک فیلتر شکل طیف با تابع انتقال H(z)=1/A(z. شکل طیفی با در نظر داشتن مشخصه های لوله صوتی، تشعشع از لب ها و غیره تعیین می گردد. مدل ساده شده تولید گفتار را در شکل 1-1 می بینید.

شکل موج قطعات واکدار و بی واک گفتار علاوه بر چگالی توان مربوطه در شکل های 1-2 و 1-3 نظاره می گردد. به وضوح قطعات بی واک دامنه کوچکتری دارند که این در چگالی طیفی توان نیز خود را نشان می دهد. همچنین از روی شکل 1-3 نظاره می گردد که اصوات کم انرژی بی واک مانند نویز سفید، منحنی چگالی طیفی توان مسطح تری دارند. طیف سیگنال مسطح تر به معنی غیرقابل پیش بینی تر بودن رفتار آن بوده و برای فشرده سازی قابل اطمینان نمی باشد.

تعداد صفحه : 92

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید