دانلود فایل پایان نامه : سمینار ارشد رشته برق الکترونیک: بررسی مدل های هایبرید ANN/HMM و Fuzzy HMM در بازشناسی گفتار اتوماتیک

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه مدل های هایبرید ANN/HMM و Fuzzy HMM در بازشناسی گفتار خودکار (ASR)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه مدل های هایبرید ANN/HMM و Fuzzy HMM در بازشناسی گفتار خودکار (ASR)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

علیرغم پیشرفت های صورت گرفته در دهه های اخیر، بازشناسی گفتار خودکار (ASR) کماکان عملیات دشوار و پرچالشی می باشد. به گونه خاص سیستم های بازشناسی مبتنی بر مدل های مارکف مخفی (HMM)، تحت شرایط مختلف کارایی خوبی دارند، اما با موانعی روبرو هستند که قابلیت های آنها را در بازشناسی، در محیط دنیای واقعی محدود می سازد. برای غلبه بر این مشکل شبکه های عصبی مصنوعی (ANNs)، به عنوان یک جایگزین در ASR به کار گرفته شدند، اما این شبکه ها در روبرو شدن با سیگنال های گفتار با دنباله زمانی طولانی، موفقیت چندانی نداشته و نتوانستند به تنهایی نظر محققین را جلب نمایند.

از اوایل دهه 90 میلادی بعضی از محققین با ترکیب HMM و ANN در یک سیستم آمیختار، حوزه جدیدی را به وجود آوردند. هدف از این ترکیب بهره گیری از قابلیت های این دو سیستم در جهت افزایش انعطاف پذیری و اجرای صحیح بازشناسی می باشد. طراحی های متعدد و الگوریتم های آموزش گوناگون در این حوزه پیشنهاد شده می باشد. در این نوشتار پس از مطالعه مدل مخفی مارکف و کاربرد آن در بازشناسی گفتار و همچنین معرفی شبکه های عصبی، به مطالعه سیستم های آمیختار HMM/ANN خواهیم پرداخت.

مقدمه

خروجی یک فرآیند در جهان واقعی به شکل یک سیگنال پیوسته یا گسسته نظاره می گردد. یک مسئله حیاتی در علوم، ساختن مدل هایی برای این سیگنال واقعی می باشد. مدل سازی یک سیگنال مزایای فراوانی به همراه دارد. اولا، مدل، پایه ای برای توصیف نظری سیگنال فراهم می کند که می تواند برای پردازش سیگنال بهره گیری گردد تا خروجی خواص مطلوبی داشته باشد. ثانیا، مدل می تواند اطلاعات بسیار مفیدی درمورد منبع سیگنال بدهد، بدون اینکه احتیاجی به خود منبع باشد. نهایتا و از همه مهمتر، مدل ها می توانند در اقدام به خوبی کار کنند و امکان تحقق سیستم های عملی مهمی را فراهم آورند.

بسته به نوع سیگنال، راه های مختلفی برای مدل کردن آن هست. به گونه کلی، یک سیگنال می تواند معین یا نامعین (تصادفی یا آماری) باشد. مدل های معین از بعضی خواص شناخته شده سیگنال بهره گیری می کنند و مقادیر پارامترهای مدل را تخمین می زنند. از طرف دیگر، در مدل های آماری، یک فرآیند تصادفی، سیگنال را توصیف می کند. برای کاربردهایی نظیر تشخیص گفتار یا دستخط که با نویز و عدم قطعیت همراه هستند، مدل های آماری از کارایی بهتری برخوردارند. مدل های مخفی مارکف، که همچنین منابع مارکف یا توابع آماری زنجیره ای مارکف نامیده می شوند، در تئوری مخابرات یکی از پرکاربردترین مدل های آماری هستند.

فصل اول: کلیات

1-1- هدف

مشکل بازشناسی گفتار را می توان با یک ارتباط آماری فرموله نمود. اگر W را تعداد لغات مجاز یک فرهنگ لغت مشخص، فرض کنیم، مطابق ارتباط زیر که به قاعده بیز معروف می باشد، خواهیم داشت:

Pr(W|X)=Pr(X|W)Pr(W)/Pr(X

که در آن برای بردار ویژگی X، وظیفه ما یافتن رشته ای از لغات به نحوی می باشد که احتمال بالا را ماکزیمم نماید. کمیت Pr(w، معمولا به نام مدل زبانی (LM) شناخته شده و به اطلاعات هر زبان خاص بازمی گردد، که وجود یک رشته از کلمات را در کنار یکدیگر مجاز می سازد، کمیت Pr(X|W که آن را به نام مدل آوایی می شناسیم، توصیف کننده وضعیت آماری دنباله های مشاهدات آکوستیکی پارامتری شده مرتبط با هر کلمه تلفظ شده می باشد. به عنوان نمونه مدل زبانی به ما کمک می کند که ما عبارت “bad boy”  را شنیده ایم نه “pad boy”، در حالی که مدل آوایی با جنبه تلفظ کلمات سروکار دارد و مثلا به ما می گوید که “cat” را به صورت “kat” ادا می نماید.

تعداد صفحه : 82

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید