دانلود فرمت word : سمینار ارشد رشته برق قدرت: تشخیص خروج از مرکزیت روتور و استاتور عیب و شکستگی میله های روتور

دانلود پایان نامه

با عنوان : تشخیص خروج از مرکزیت روتور و استاتور عیب و شکستگی میله های روتور موتور القایی سه فاز با بهره گیری از تحلیل فوریه سیگنال جریان استاتور

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصيلات تکميلی

“M.Sc” پايان نامه برای دريافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

تشخيص خروج از مرکزيت روتور و استاتور عيب و شکستگی ميله های روتور موتور القايی سه فاز با بهره گیری از تحليل فوريه سيگنال جريان استاتور

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکيده

موتورهاي القايي در صنعت كاربرد زيادي داشته و معمولاً وظيفه مهم و حساسي را در پروسه توليد به عهده دارند، به همين دليل خروج ناگهاني و بدون برنامه ريزي آنها خسارت هاي سنگين مالي به همراه خواهد داشت. همچنين تشخيص خطا قبل از اينكه به شدت پيشرفت كند و باعث خروج ناگهاني موتور گردد بسيار مهم می باشد. زيرا اولاً اجازه خروج برنامه ريزي شده را مي دهد و ثانيا هزينه و زمان تعميرات را كاهش مي دهد. به همين دليل كارهاي زيادي تاكنون در اين زمينه انجام شده و روش هاي مختلفي جهت تشخيص خطاهاي اين موتورها چه بصورت on-line و چه بصورت off-line ارائه شده می باشد. نشان داده می گردد كه روش بررسي سيگنال جريان استاتور MCSA يكي از مناسبترين روشهاي تشخيص خطاهاي متداول روتور و اتصالي سيم پيچ استاتور در موتورهاي القايي قفس سنجابي هم از لحاظ فني و هم از لحاظ اقتصادي ميباشد. از مزيتهاي عمده اين روش عدم نياز به حسگر اضافي و امكان تشخيص كليه خطاي داخلي موتور و همچنين خطاهاي ياتاقان مي باشد. در اين پايان نامه به دو خطای مربوط به روتور موتور القايی، خروج از مرکزيت روتور و استاتور و ترک خوردگی ميله های روتور پرداخته می گردد، سپس موتور را در حالت های سالم و خطادار در نرم افزار MATLAB و با بهره گیری از روش تابع سيم پيچی شبيه سازی و جريان استاتور را استخراج نموده، آنگاه با آناليز FFT از سيگنال جريان استاتور به تشخيص عيب پرداخته می گردد.

مقدمه

با در نظر داشتن اينكه يكي از مهمترين هزينه ها در صنعت هزينه هاي تعمير و نگهداري و توقف طریقه توليد ناشي از خطاها مي باشد، بحث تشخيص به موقع خطا به مقصود پيشگيري از گسترش آن از اهميت بالايي در صنعت برخوردار می باشد. بسياري از محققان و مهندسان در سالهاي اخير توجه خود را به تشخيص خطا و نگهداري پيشگيرانه که هدف آن جلوگيري از خطاهاي بزرگ در موتورهاست، معطوف کرده اند. تا کنون روشهاي مخرب و غير مخرب زيادي پيشنهاد شده اند. روشهاي غير مخرب روشهايي هستند که بر پايه اندازه گيريهاي ساده و ارزان بنا شده اند و نيازي به تغيير ساختار موتور ندارند.

اخيراً تشخيص خطا در ماشينهاي الکتريکي از روشهاي متداول قديمي به سمت روشهاي مبتني بر هوش مصنوعي مي رود. متغيرهاي زيادي در ماشين مي توانند به عنوان سيگنال تشخيص خطا بكار گرفته شوند. به دليل ساده بودن نمونه برداري از ولتاژها و جريانهاي استاتور و در دسترس بودن حسگرهاي لازم براي اندازه گيري،  بهره گیری از اين سيگنالها مناسب به نظر مي رسد.

در اين پروژه سعي مي گردد با بهره گیری از تحليل سيگنال جريان استاتور براي تشخيص بعضي خطاها در موتور القايي مورد بررسي قرار گيرد. و سپس با انتخاب متد مناسب روشي براي تشخيص خطاهاي مهم نظير خطاي ترک خوردگي ميله هاي روتور و خطاي عدم هم محوري استاتور و روتور ارائه خواهد گردید.

اين پايان نامه در نه فصل به توضیح زير تنظيم شده می باشد:

آغاز در فصل دو به معرفي انواع خطاهاي رايج در ماشينهاي القايي، علل وقوع و نيز اثرات و پي آمدهاي آنها خواهيم پرداخت. در فصل سه ضمن معرفي راهكارهاي مختلف بكار رفته براي تشخيص خطا در ماشينهاي القايي، مزايا و معايب آنها بررسي مي گردد. سپس در فصل چهار در مورد روشهاي مدلسازي ديناميكي موتور القايي معيوب بحث مي گردد. در فصل پنج به تعميم نظريه تابع سيم پيچي در حالت عدم هم محوري روتور و استاتور خواهيم پرداخت. در فصل شش محاسبه اندوكتانسهاي موتور القايي سه فاز قفس سنجابي در حالتهاي مختلف عدم هم محوري انجام خواهد گردید. تحليل كامپيوتري موتور القايي سه فاز القايی در حالت عدم هم محوري بين روتور و استاتور و تشخيص عيب با بهره گیری از آناليز FFT در فصل هفتم ارائه می گردد. در فصل هشتم نيز به تحليل كامپيوتري موتور القايي سه فاز قفس سنجابي در حالتهاي مختلف شكستگي ميله هاي روتور ودر نهايت به تشخيص عيب موتور با بهره گیری از آناليز FFT خواهیم پرداخت.

فصل نهم نيز به نتيجه گيري و بيان پيشنهادات اختصاص دارد.

تعداد صفحه : 167

قیمت : 14700 تومان

 

***

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید