دانلود فرمت word : سمینار ارشد رشته برق قدرت: مدلسازی ریاضی بازار برق با حضور واحدهای تجدیدپذیر

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدلسازی ریاضی بازار برق با حضور واحدهای تجدیدپذیر جهت برنامه ریزی در سیستم قدرت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايانامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – قدرت

عنوان:

مدلسازي رياضي بازار برق با حضور واحدهاي تجديدپذير جهت برنامه ريزي در سيستم قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

امروزه در اغلب كشورهاي صنعتي، سيستمهاي قدرت تحت فر آيند تجديد ساختار شدن قرار گرفته اند. از اصلي ترين دست آوردهای اين فرآيند به وجودآمدن يك محيط رقابتي جهت خريد و فروش انرژي الكتريكي موسوم به بازار برق می باشد كه بر خلاف سيستمهاي قدرت انحصاري در آن انرژي الكتريكي تحت شرايط كاملا رقابتي مورد خريد و فروش قرار مي گيرد. از اهداف تجديد ساختار سيستم هاي قدرت مي توان به بالا بردن راندمان اقتصادي سيستمهاي قدرت در فر آيندهاي توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي در كنار ارايه توان الكتريكي با كيفيت مطلوب به مصرف كنندگان نام برد. از طرف ديگر بدليل ملاحظات زيست محيطي و آثار نامطلوب سيستمهاي قدرت بر روي محيط زيست، توليد انرژي الكتريكي از طريق منابع تجديدپذير رشد و توسعه روز افزوني داشته می باشد. بكارگيري اين منابع در جايگزين كردن نيروگاههاي حرارتي (سوخت فسيلي) جهت تامين بار شبكه موجب كاهش سطح انتشار مواد آلاينده و گازهاي گلخانه اي مي گر دد. هم اكنون از مهمترين اين منابع مي توان به انرژي باد تصریح كرد كه ضمن پاك بودن از توجيه اقتصادي مطلوبي نيز برخوردار می باشد. هدف پروژه پيشرو، توصيف خواص و ويژگيهاي بازار برق با در نظر داشتن پيچيده بودن آن بدليل ماهيت خاص انرژي الكتريكي از ديدگاه يك كالا و نيز حضو ر منابع تجديد پذير كه داراي شرايط كاري تصادفي هستند، توسط يك مدل رياضي كارا و مناسب می باشد. بدست آوردن پارامترهاي مناسب و دقيق مربوط به اين مدل كه بتواند بازار برق را با تمام خصوصياتش توصيف كرده و همچنين بتواند شرايط كاري تصادفي واحدهاي تجديد پذير را به دقت مطرح كند امري ضروري به نظر ميرسد. مدل رياضي پيشرو گامي به جلو در جهت رسيدن به شرايط مطلوب از ديدگاه اقتصادي و فني در كنار ملاحظات زيست محيطي می باشد. اين مدل بايد علاوه بر اينكه راندمان اقتصادي سيستم قدرت را بيشينه كند، مقدار بهينه ظرفيت نيروگاههاي حرارتي (سوخت فسيلي) و واحدهاي تجديد پذير (بادي) و نيز واحدهاي آبي را در بلند مدت به گونه اي تخمين بزند كه بازار برق به شرايط تعادل خود برسد و خسارات وارد شده از طرف سيستم قدرت به محيط زيست به ميزان حداقل كاهش يابد. ضمناَ ميبايد ظرفيتهاي بهينه نيروگاههاي حرارتي (سوخت فسيلي) و واحدهاي تجديدپذير بادي و نيز آبي جهت تامين بار شبكه و حداكثر کردن بازدهي اقتصادي سيستم قدرت را معين كند. ملاحظات زيست محيطي نيز در اين راستا در نظر گرفته ميشوند.

مقدمه:

در سيستمهاي قدرت سنتي (انحصاري) عمده بخشهاي توليد، انتقال و توزيع در ناحيه جغرافياي صاحب سيستم ميباشند. در چنين ساختاري فاصله داشتن سرمايه گذاري هاي كلان توسط دولت از ميزان بهينه خود باعث تحميل شدن هزينه هاي اضافي به مصرف كنندگان و كاهش بازدهي اقتصادي سيستم قدرت ميشود. از اوايل دهه نود ميلادي بيش از صد كشور به تجديد ساختار و مقررات زدايي سيستمهاي قدرت خود پرداخته اند و از اين رو بحث تجديد ساختار مورد بررسي جدي و عملي قرار گرفت.

از اصلي ترين دست آوردهای تجديدساختار به وجودآمدن يك محيط رقابتي جهت خريد و فروش انرژي الكتريكي موسوم به بازار برق می باشد كه در آن انرژي الكتريكي تحت شرايط كاملا رقابتي مورد خريد و فروش قرار ميگيرد. از مهمترين اهداف تجديدساختار، ارتقاء بازدهي اقتصادي سيستم در فرآيندهاي توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي می باشد. سيستم قدرت را ميتوان مجموعه اي از كليه توليدكنندگان و مصرف كنندگان انرژي الكتريكي در نظر گرفت و لذا بازدهي اقتصادي بازار برق كه كليه توليدكنندگان و مصرف كنندگان را دربر دارد از اهميت ويژهاي برخوردار می باشد. هدف از بهينه سازي بازدهي اقتصادي سيستم قدرت، حداكثر

کردن سوددهي همگاني می باشد بطوريكه علاوه بر كليه شركت كنندگان اين بازار، كليه صنايعي كه به نوعي با صنعت برق در ارتباط هستند نيز از عملكرد اين صنعت بهره مند گردند.

از طرف ديگر نيروگاه هاي حرارتي كه غالباً بخش عمده توان مورد نياز شبكه هاي قدرت را تامين ميكنند با مصرف سوخت هاي فسيلي موجب آلودگي و وارد كردن خسارات جبران ناپذيري به محيط زيست مي گردند. اين خسارات وارد آمده باعث كاهش بازدهي اقتصادي سيستم قدرت ميشود. امروزه فناوری بكارگيري از منابع تجديد پذير جهت توليد انرژي الكتريكي بصورت گسترده اي در حال رشد و توسعه مي باشد. از مهمترين منابع تجديدپذير جهت توليد توان ميتوان به واحدهاي بادي و آبي تصریح كرد. البته عدم قطعيت در خروجي واحدهاي تجديدپذير از مسايلي بشمار ميرود كه مانع برنامه ريزي دقيق بر روي خروجي اين واحدها ميشود.

توصيف خواص و ويژگي هاي بازار برق با در نظر داشتن پيچيده بودن آن بدليل ماهيت خاص انرژي الكتريكي و نيز حضور منابع تجديدپذير كه داراي شرايط كاري تصادفي هستند، توسط يك مدل رياضي كارا و مناسب تحقق ميپذيرد. مدل مذكور مقدار بهينه ظرفيت نيروگاه هاي حرارتي (سوخت فسيلي) و واحدهاي تجديد پذير بادي و آبي را به گونه اي تخمين ميزند كه خسارات وارد شده به محيط زيست به ميزان حداقل كاهش يابد. در واقع با بهرهگيري از منابع تجديدپذير و لحاظ کردن شرايط تصادفي آنها، گامي در جهت كاهش خسارات وارد آمده به محيط زيست و نيز ارتقاء بازدهي سيستم قدرت در يك محيط رقابتي برداشته ميشود.

تعداد صفحه : 155

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید