فایل پایان نامه : سمینار ارشد رشته برق مخابرات: تحليل و شبيه سازي كاربرد ساختارهاي EBG و Metamaterial superstrate

دانلود پایان نامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با عنوان : تحليل و شبيه سازي كاربرد ساختارهاي EBG و Metamaterial superstrate در افزايش گين و دايركتيويته آنتن هاي ميكرواستريپ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – مخابرات

عنوان:

تحليل و شبيه سازي كاربرد ساختارهاي EBG و Metamaterial superstrate در افزايش گين و دايركتيويته آنتن هاي ميكرواستريپ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

آنتن هاي ميكرواستريپ كاربرد هاي زيادي در صنعت، تجهيزات مخابراتي و نظامي دارند كه به دليل سادگي تحليل و ساخت و خصوصيات تشعشعي جالبشان می باشد. با اين وجود اين آنتنها بهره و پهناي باند پاييني دارند كه به دليل وجود موج سطحي و تشعشع منبع در جهات مختلف می باشد. يك راه حل جديد بهره گیری از ساختارهاي متناوب Electromagnetic band gap يا به اختصار EBG می باشد. در اين رساله دو كاربرد اين ساختارهاي متناوب مورد بررسي قرار گرفته می باشد. در كاربرد اول ساختار هاي
متناوب بر روي زيرلايه آنتن قرار مي گيرند كه با ايجاد يك باند شكاف در يك محدوده فركانسي معين از انتشار موج سطحي جلوگيري مي نمايند. در كاربرد دوم، ساختار هاي متناوب EBG در يك فاصله معين بالاي منبع تشعشع آنتن كه پچ می باشد قرار گرفته و با ايجاد پديده فوق شكست، تشعشع در جهات مختلف را در جهت عمود به ساختار هاي EBG متمركز مي نمايد.

مقدمه:

مواد Electromagnetic bandgap، ساختارهاي متناوب هستند كه از دي الكتريك ها، مواد فلزي يا تركيبي از مواد فلزي و دي الكتريكي، تشكيل شده اند. اين ساختار ها مي توانند از انتشارموج در جهات و فركانس هاي ويژه جلوگيري نمايند، بنابراين آنها مي توانند به عنوان فيلترهاي فركانسي و جهتي در نظر گرفته شوند. پيكربندي هاي گوناگوني از ساختارهاي EBG وجود دارند كه مي توانند در آنتن هاي ميكرواستريپ مورد بهره گیری قرار گيرند. اين پيكربندي ها به سه طبقه تقسيم مي شوند:

– سطوح امپدانس بالا مانند ساختار هاي EBG دو بعدي كه مي توانند به عنوان زير لايه آنتن هاي ميكرواستريپ به مقصود حذف موج سطحي بهره گیری شوند.

– سطوح مصنوعي مانند هادي هاي مغناطيسي مصنوعي و سطوح غيرفعال براي طراحي آنتن هاي low profile.

– آنتن ها با دايركتيوته بالا كه بر اساس ايجاد باند گذر و ضريب شكست صفر در ساختارهاي EBG طراحي مي گردد. در اين حالت ساختار EBG به عنوان يك فليتر فركانسي و جهتي معين با ضريب كيفيت بالا اقدام كرده و امواج الكترومغناطيسي را عبور مي دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

براي برخي منابع تشعشعي مانند آنتن هاي پچ ميكرواستريپ ساختارهاي EBG مي توانند به صورت فوق لايه پيكربندي شوند هدف اصلي از اين پيكربندي افزايش بهره و دايركتيويته آنتن هاي ميكرواستريپ مي باشد. آنتن هاي دايركتيو فشرده با يك نقطه تغذيه، جذابيت بالايي در اقدام دارند. با اين وجود پترن هاي تشعشعي آنها توسط موج سطحي تحت تاثير قرار گرفته و گين پاييني دارند. از سوي ديگر آنتن هاي آرايه اي بهره و دايركتيويته بالايي دارند اما داراي مكانيسم تغذيه پيچيده و بازده تشعشع محدود به كاربرشان مي باشند. بنابراين آنتن با بهره و دايركتيويته بالا با ساختارهاي فشرده و مكانيسم تغذيه ساده در سال هاي اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. براي رسيدن به اين مقصود از ساختار هاي EBG بهره گیری شده می باشد.

فصل اول

كليات

1-1) هدف

آنتن هاي ميكرواستريپ مزيت زيادي مانند low profile، تطبيق پذيري با سطوح صفحه اي و غيرصفحه اي، سادگي وارزاني ساخت با بهره گیری از تكنولوژي مدار چاپي مدرن، استحكام مكانيكي و تطبيق پذيري زيادي بر حسب فركانس هاي رزونانس، پلاريزاسيون، پترن و امپدانس دارند. عيب هاي اصلي آنتن هاي ميكرواستريپ بهره پايين، پهناي باند فركانسي باريك به دليل پراكندگي تشعشع از پچ آنتن ميكرواستريپ و وجود امواج سطحي می باشد.

هدف از اين پايان نامه افزايش بهره و دايركتيويته آنتن ميكرواستريپ با تغذيه ساده مانند خط كواكسيال مي باشد. براي نيل به اين هدف، از ساختارهاي Electromagnetic bandgap بهره گیری شده می باشد.

2-1) پیشینه پژوهش

در سال هاي اخير مواد EBG و Metamaterial مورد مطالعه و تحقيق بسيار در حوزه مايكروويو و آنتن هاي مخابراتي، به مقصود بهبود پارامتر هاي آنتن هاي ميكرواستريپ، قرار گرفته اند. در سال 2000 آقاي B.Temelkuaran و همكارانش يك منبع تشعشعي منوپل را داخل يك حفره تشديد ساخته شده از كريستال هاي فوتونيك الكتريكي قرار دادند و يك دايركتيويته بالا بدست آوردند. S.Enoc و همكارانش يك نوع متامتريال را طراحي كردند كه از شش شبكه ورقه مسي و از تكه هاي فوم به مقصود تشعشع جهتي تشكيل يافته می باشد. در آنتن آنها يك منبع تشعشع منوپل مابين شبكه هاي سوم و چهارم قرار گرفته و نتايج تجربي نشان مي دهد دايركتيويته آنتن افزايش يافته می باشد. بعلاوه M.Thevenot و A.R.Wiely و با قرار دادن يك فوق لايه از كريستال هاي فتونيك (superstrate photonic crystals) بالاي يك آنتن پچ متعارف يك تشعشع با دايركتيويته بالا بدست آوردند.

تعداد صفحه : 153

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید