دانلود فایل تحقیق : سمینار ارشد رشته برق کنترل: طراحی کنترل کننده PID و شبه PID در یک ناحیه پایداری مطلوب

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی کنترل کننده PID و شبه PID در یک ناحیه پایداری مطلوب با بهره گیری از روش جایابی قطب

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

طراحی کنترل کننده PID و شبه PID در یک ناحیه پایداری مطلوب با بهره گیری از روش جایابی قطب

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

کنترل کننده PID یکی از قدیمی ترین استراتژی های کنترل می باشد و قبل از پیاده سازی دیجیتالی امروزی میکروپرسسورها، روی ابزار پنوماتیکی پیاده سازی گردید. این کنترل کننده ساختار ساده ای دارد و درک عملکرد و یافتن روابط تنظیم برای آن ساده می باشد، از این رو بسیاری از سیستم های کنترل از کنترل کننده PID به گونه رضایت بخش بهره گیری می نمایند و هنوز طیف وسیعی از پیاده سازی های کنترل صنعتی توسط این کنترل کننده صورت می پذیرد.

مطابق یک مطالعه اجمالی رفتار سیستم های کنترل، بیش از 90 درصد از حلقه های کنترلی از نوع PID بوده اند.

این پروژه، یک روش تنظیم کنترل کننده PID و شبه PID را برای سیستم های خطی تک ورودی – تک خروجی خطی تغییر ناپذیر با زمان نشان می دهد. این روش به طراح اجازه می دهد دسته ای از نواحی پایدار مطلوب را تعیین کند که برای سیستم های پایدار و ناپایدار قابل پیاده سازی و بهره گیری می باشد.

یکی از مزایای برجسته این روش، آن می باشد که می تواند برای سیستم های پیوسته و گسسته مورد بهره گیری قرار گیرد.

در خلال فصول، روش های تنظیم کنترل کننده PID برای سیستم های غیرمتعارف مورد مطالعه قرار می گیرد، که سیستم های IPDT و FOPTD از آن جمله می باشند.

همچنین، شرایط پایداری در فصلی مجزا مورد مطالعه قرار می گیرد.

در پایان، روش های مختلف با یکدیگر به محک مقایسه گذاشته می شوند و بهترین روش برای داشتن بهترین عملکرد معرفی می گردد.

مقدمه

در دنیای امروز که تکنولوژی هر روز پرشتاب تر از گذشته راه در می نوردد، بهینه سازی و بهره وری حداکثری مورد توجه خاص و ویژه قرار گرفته می باشد که این مهم جزء در سایه ی کنترل مناسب فرآیند و محیط امکان پذیر نیست.

صحنه سیال و پرتلاش صنایع نیز از این قضیه کلی مستثنی نمی باشند و کنترل فرآیند در صنایع شیمیایی و پتروشیمی از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار می باشد.

از دیرباز کنترل کننده های PID و شبه آن در صنایع مذکور به علل مختلف مانند به صرفه بودن اقتصادی، سادگی در تنظیم و سادگی در اجراء از پرکاربردترین کنترل کننده ها بوده می باشد.

در همین راستا، در این پروژه شاخص ترین و پرکاربردترین روش های مطرح در صنایع و مجامع علمی بین المللی مورد مطالعه قرار گرفته اند تا تلنگری دوباره برای ایجاد اندیشه نو دیگری باشند. همان گونه که استاد شریعتی می فرمایند:

«سیب باش! تا افتادنت اندیشه ای را بالا برد.»

امید می باشد که در سایه عنایات حق تعالی و کوشش و کوشش های اساتید گرانمایه و دانشجویان ایرانی شاهد پیشرفت، تعالی و شکوفایی مستمر مجامع دانشگاهی و در عرض آن صنایع ملی باشیم.

اندیشمند بزرگ امانوئل کانت می فرماید:

«اندیشیدن را بیاموز، نه اندیشه ها را.»

فصل اول:

رهیافت های طراحی کنترل کننده PID

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

کنترل کننده PID (تناسبی – انتگرالی – مشتقی) یکی از قدیمی ترین استراتژی های کنترل می باشد، و آغاز روی ابزار پنوماتیکی براساس حالت خلاء و جامد الکترونیک آنالوگ، قبل از رسیدن به پیاده سازی دیجیتالی امروزی پیاده سازی گردید. این روش ساختار کنترلی ساده ای دارد که یافتن روابط حاکم بر ساختار سیستم و پی بردن به عملکرد سیستم را به مقصود تنظیم آن راحت می نماید. از آنجایی که بسیاری از سیستم های کنترل از کنترل کننده PID بهره گیری می کنند و عملکرد رضایت بخشی دارند، هنوز طیف وسیعی از پیاده سازی های کنترل صنعتی توسط آن انجام می پذیرند.

در کنترل سیستم های دینامیک هیچ کنترل کننده ای از موفقیت و ناکامی کنترل کننده PID برخوردار نیست. در همه تکنیک های طراحی کنترل، کنترل کننده PID به گونه گسترده مورد بهره گیری قرار می گیرد.

برطبق یک مطالعه اجمالی که در سال 1989 بر روی رفتارهای سیستم های کنترل صورت گرفت نشان می دهد بیش از 90% حلقه های کنترلی از نوع PID بوده اند. کنترل کننده PID یک عنوان تحقیقی فعال از سال های دور تاکنون بوده می باشد و تا زمانی که فرآیندهای سیستم های کنترل شده توسط کنترل کننده PID دینامیک های مشابهی دارند، یک تنظیم پارامترهای کنترل کننده توسط اطلاعات سیستم می تواند نتیجه رضایتبخش تری داشته باشد نسبت به هنگامی که مدل ریاضی کامل سیستم در اختیار می باشد، و این امر به آن سبب می باشد که تنظیم مطلوب پارامترها با هزینه کمتر و سهولت بیشتری به دست می آید.

دو روش بسیار معروف برای تنظیم پارامترهای کنترل کننده PID عبارتند از:

– منحنی پاسخ پله تجربی

– آزمایش تکرار شونده حلقه بسته تحت کنترل کننده تناسبی حوله نقطه عملکرد نامی

در این بخش، چندین تکنیک مفید طراحی کنترل کننده PID نشان داده می گردد.

تعداد صفحه : 156

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید