فرمت word : سمینار ارشد رشته برق کنترل: مدلسازی خطی و غیرخطی سیستم های خنک کننده مشبک

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدلسازی خطی و غیرخطی سیستم های خنک کننده مشبک به مقصود حفاظت در شرایط بحرانی حرارتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

مدلسازی خطی و غیرخطی سیستم های خنک کننده مشبک به مقصود حفاظت در شرایط بحرانی حرارتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اهمیت کارکرد سیستم های خنک کننده به مقصود دستیابی به استانداردهای کیفی در محصول تولیدی و سیستم های غبارزدای مربوطه به مقصود رعایت استانداردهای آلایندگی در صنعت سیمان باعث پویایی فناوری تولید این سیستم ها و به موازات آن افزایش هزینه های تولیدی آنها شده می باشد. این مسئله ایجاب می کند که شرایط بحرانی احتمالی با منشاء هوای داغ که باعث صدمه وارد کردن به کارکرد این سیستم ها خواهد گردید شناسایی شده و اقدامات حفاظتی پیش روی آن صورت گیرد. شناسایی چنین شرایطی مستلزم شناسایی و مدلسازی رفتاری این سیستم می باشد که با در نظر داشتن رفتار فوق العاده غیرخطی آن نیاز به گرایش به سمت شیوه های مدلسازی هوشمند نظیر شبکه های عصبی می باشد. در این پروژه هدف مطالعه رفتار غیرخطی سیستم خنک کننده مشبک به مقصود شناسایی و مدلسازی آن در هنگام بروز تغییرات ناگهانی درجه حرارت یا فشار هوای ورودی به سیستم و حفاظت و کنترل سیستم در قبال این شرایط بحرانی گام های بعدی آن می باشد.

کولرهای مشبک با غبارزدایی فیبری بهره گیری وسیعی در صنعت سیمان داشته و به دلیل اهمیت کاربردی و همچنین هزینه بالای اقتصادی همواره مورد توجه ویژه موسسات مطالعاتی معتبر و کارخانجات تولیدی جهت حفاظت از آنها بوده اند.

این پژوهش منطبق بر نیاز فزاینده صنایع داخلی تولید سیمان برای دستیابی به شیوه های مطمئن در پیش بینی شرایط بحرانی محتمل برای کولرها و غبارگیرها و جلوگیری از آسیب دیدن آنها و نهایتا زیان های اقتصادی منتجه تعریف و اجرا گردید.

در این پروژه با مطالعه رفتار فیزیکی کولر مشبک و تعیین ورودی و خروجی هایی که بتواند تا اندازه زیاد رفتار سیستم را بازتاب نمایند، و همچنین دریافت اطلاعات واقعی از کارخانه سیمان بجنورد روی مدل های خطی با بهره گیری از روش های شناسایی کار گردید و در انتها مدل غیرخطی با بهره گیری از شبکه عصبی MLP ارائه گردید.

مقدمه:

یکی از مهمترین کاربرد سیستم های خنک کننده در صنعت سیمان می باشد. خنک کننده های شبکه ای در صنعت سیمان برای خنک کردن ذرات داغ کلینکر مورد بهره گیری قرار می گیرد.

کلمه سیمان به هر نوع ماده چسبنده ای اطلاق می گردد که قابلیت به هم چسباندن و یکپارچه کردن قطعات معدنی را دارا باشد. در شاخه مهندسی عمران سیمان گردی می باشد نرم، جاذب آب، چسباننده سنگریزه که اساسا مرکب از ترکیبات پخته شده و گداخته شده اکسید کلسیم، اکسید سیلیسیم، اکسید آلومینیوم و اکسید آهن می باشد. ملات این گرد قادر می باشد به مرور در مجاورت هوا یا در زیر آب سخت گردد و در زیر آب، در ضمن داشتن ثبات حجم، مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله 28 روز زیر آب ماندن دارای حداقل مقاومت 250 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع گردد.

چگونگی خنک کردن کلینکر روی ساختمان بلوری کانی ها، قابلیت خرد شدن و نهایتا کیفیت سیمان تاثیر دارد و اصولا به همین علت های می باشد که در نظر داشتن خنک کننده ها بسیار ضروری می باشد. از طرفی به دلیل رفتارهای غیرخطی در مراحل پخت سیمان بعضی پیش بینی ها قبل از وقوع حوادث از ضررهای هنگفتی جلوگیری می کند.

متاسفانه کارهای تحقیقاتی در جهت شناسایی و مدلسازی بخصوص در زمینه موضوع این پروژه بسیار کم انجام شده می باشد. شاید یکی از علت های آن ارتباط بیش از حد بین قسمت های مختلف پروسه و اثرگذاری آنها بر یکدیگر باشد. بیشتر مراجع موجود اطلاعات تجاری در زمینه کولرهای شبکه ای بود و بسنده کردن به چند مرجع محدود بسیار، پیشرفت کار را کند می نمود.

گام بعدی جمع آوری داده از سیستم واقعی بود. به دلیل بعد مسافت و معضلات اداری گرفتن داده از طریق مکاتبه امکانپذیر نبود. کارخانه سیمان بجنورد یکی از کارخانه های سیمان بود که سیستم خنک کننده مشبک در آن موجود بود. با همکاری مدیریت و مسئولان این کارخانه داده ها جمع آوری گردید (داده های مربوط به دو ماه کاری کارخانه در اختیار گذاشته گردید) اما با در نظر داشتن اشکالاتی که در قسمت ثبت داده به صورت خودکار داشتند داده ها دستی توسط اپراتور و مجموعا 24 داده برای هر پارامتر در هر روز موجود بود و این نگرانی وجود داشت که به خاطر فرکانس پایین جمع آوری داده بعضی اطلاعات مفید را از دست داده باشیم. اما پس از مطالعه معلوم گردید که غیر از در حالات غیرعادی کار داده ها از رنج تقریبا ثابتی برخوردار بودند. مرحله بعد مطالعه کلی داده ها بود و سپس وارد تست روش های شناسایی خطی شدیم. با در نظر داشتن پیش بینی که از قبل هم می کردیم تست های شناسایی خطی جواب های قانع کننده ای نداشتند. که این اظهارنظر با در نظر داشتن مطالعه خروجی، شاخص Fitness و تست های دیگر انجام گرفته می باشد. مدلسازی غیرخطی را با در نظر داشتن داشتن تجربه قبلی از مدلسازی های خطی و همچنین مراجع موجود که درمورد مدلسازی ریاضی سیستم کار کرده بودند با روش شبکه عصبی MLP و آموزش مارکوات رونبرگ انجام دادیم. پاسخ های گرفته شده موفقیت مدلسازی را تایید می کردند.

به هرحال امیدوارم این پروژه در اقدام بتواند گامی هرچند کوچک در رفع معضلات موجود در صنعت سیمان بردارد.

تعداد صفحه : 122

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید