متن کامل: سمینار ارشد رشته شیمی: بررسی و انجام عملیات DATA RECONCILIATION در کوره های شکست حرارتی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه و انجام عملیات DATA RECONCILIATION در کوره های شکست حرارتی هیدروکربن ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی – طراحی فرآیند

عنوان:

مطالعه و انجام عملیات DATA RECONCILIATION در کوره های شکست حرارتی هیدروکربن ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

به گونه کلی اندازه گیری متغیرهای یک فرآیند شیمیایی به مقصود کنترل فرآیند به کار می رود. از آنجا که داده های اندازه گیری شده ممکن می باشد دارای خطا باشد این داده ها در محدودیت های فرایند (معادلات جرم و انرژی) صدق نمی کنند و بایستی تصحیح شوند. تصحیح داده ها خطاهای رندوم موجود در فرآیند را برطرف می کند اما وجود خطاهای gross در سیستم باعث انحراف داده ها از مقادیر واقعی خود می گردد. به گونه کلی عملیات تصحیح داده ها با بهره گیری از اندازه گیری چند متغیر (بارها و بارها) از پلنت شیمیایی، تعیین محدودیت سیستم و همچنین تابع هدف که به وسیله آن خطاهای موجود در سیستم مینیمم می گردد، انجام می شود. در این پژوهش از دو تابع Least-square و Fair-Function به عنوان توابع هدف بهره گیری شده می باشد. عملیات تصحیح داده ها و تخمین پارامترها (DRPE) بر روی دو سری از داده ها، داده های تئوری (داده هایی که با بهره گیری از نرم افزار پتروشیمی آبادان برای تست برنامه تولید شده می باشد) و داده های صنعتی (داده های اندازه گیری شده از پلنت الفین واحد پتروشیمی آبادان) انجام شده می باشد. در هردو عملیات تابع Fair-Function نتایج واقعی تری را نسبت به تابع Least-square نشان می دهد و داده های حاصل از آن به مقادیر واقعی نزدیک تر می باشد. در انتها با بهره گیری از مقادیر تصحیح شده درصد وزنی اجزای خروجی از راکتور شکست حرارتی با بهره گیری از محدودیت های فرآیند محاسبه می گردد.

فصل اول

مروری بر مقالات:

اندازه گیری داده های یک فرآیند شیمیایی به مقصود کنترل فرآیند در پلنت های شیمیایی به کار می رود. البته به دلیل معضلات تکنیکی و هزینه های وارده همه متغیرهای موجود در فرآیند اندازه گیری نمی شوند. داده های اندازه گیری شده اغلب به واسط کالیبره نبودن سیستم اندازه گیری و یا خرابی دستگاه های اندازه گیری دارای خطای gross و یا خطای نرمال می باشند، پس این داده ها به صورت خام در محدودیت های فرآیند (معادلات جرم و انرژی) صدق نمی کنند و قبل از بهره گیری در مدل فرآیند بایستی تصحیح شوند.

عملیات DRPE از آغاز در سال (13) 1987 توسط با بهره گیری از تابع Least square به عنوان تابع هدف آغاز گردید. در سال (2) 1996، Beigler , Albuqurqe این کار را با بهره گیری از توابع هدف Contaminated , Least square , method,Fair Function بر روی شبکه مبدل های حرارتی و همچنین مخازن بهم پیوسته انجام دادند. از آنجایی که تابع Least square فقط خطاهای رندوم را تصحیح می کند، در صورت وجود خطای gross این تابع مقادیر دقیقی را ارائه نمی دهد. لیکن تابع Fair Function جزء دسته توابع Maximum likelihood بوده و مقادیر دقیق تری را ارائه می کند. جدول زیر نتایج حاصل از عملیات تصحیح داده ها را برای شبکه مبدل های حرارتی نشان می دهد.

در سال (1) 2002، بار دیگر Biegler این عملیات را بر روی مخازن متصل بهم انجام داده و تابع هدف دیگری را با نام تابع Redescending معرفی نمود. خاصیت این تابع این می باشد که پارامترهای سازگار کننده بیشتری در آن دخلی می باشد و نسبت به تابع Fair Function نیز قوی تر اقدام می کند. نتایج به دست آمده و نمودارهای حاصله به توضیح زیر می باشد.

در سال 1996، Sentoni , Samchez عملیات DRPE را بر روی راکتور صنعتی اتیلن انجام دادند. در اینجا هدف به دست آوردن پارامترهایی بود که در آنها خطای gross وجود داشته باشد.

در این پژوهش با در نظر داشتن معضلات اخیری که در اندازه گیری داده های پلنت شیمیایی پتروشیمی آبادان هست، داده های پلنت اندازه گیری شده می باشد و با بهره گیری از توابع هدف Least square, Fair Function نتایج حاصله مورد بحث قرار می گیرد.

تعداد صفحه : 105

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.