دانلود فایل پژوهش: سمینار ارشد رشته مکانیک: بررسی اثر تشعشعی میکروکانال های قابل استفاده در خنک کاری تجهیزات الکترونیکی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه اثر تشعشعی میکروکانال های قابل بهره گیری در خنک کاری تجهیزات الکترونیکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

بررسي اثر تشعشعي ميكروكانال هاي قابل بهره گیری در خنك كاري تجهيزات الكترونيكي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در اين پژوهش تحليلي بر انتقال حرارت تشعشعي در ميكروكانال ها انجام شده می باشد. تحليل حرارتي يك ميكروكانال با سطح مقطع مستطيلي شكل كه توسط سيال عاملي زیرا يك نانوسيال تك فاز با جريان لايه اي خنك مي شدند. از نتايج كارهاي قبلي كه در شرايط ديواره دما ثابت به دست آمده بودند در اين بررسي بهره گیری گردید و نقشه خطاي روش يك معادله اي و دو معادله اي در شناسايي مسائلي كه اثر تشعشع در آنها بيشتر می باشد بهره گیری گردید. تبادل تشعشعي بين سطوح سقف و كف ميكروكانال بررسي گردید. به اثر حضور نانوذره ها و اثر تشعشع در فاصله هاي بسيار كم نيز تصریح گردید.

ديباچه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در چند دهه اخير افق هاي جديدي پيش روي ساخت تجهيزات و سيستم هاي با مقياس ميكرو قرار گرفته می باشد. هر چه كه توانايي بشر در افزايش ميزان دفع حرارت از واحد سطح تكامل بيشتري يابد امكان بهره گیری از فناوری های پیشرفته براي افراد بيشتري فراهم مي گردد. يكي از مهم ترين چالش هايي كه توسعه سيستم هاي با مقياس ميكرو با آن مواجه بوده و مي باشد، مسئله دفع حرارت ناشي از عملكرد اين دستگاه ها مي باشد، لذا دستيابي به مدارج بالاتر انتقال حرارت با بهره گیری از ميكروكانال ها مورد توجه قرار گرفت ليكن به سهم تشعشع در انتقال حرارت در ميكروكانال ها كمتر پرداخته شده می باشد.

هدف از پژوهش حاضر در نظر گرفتن سهم تشعشع در انتقال حرارت در ميكروكانال ها جهت دستيابي به پيش بيني هاي دقيق تري از انتقال حرارت كل در ميكروكانال ها مي باشد.

گفتار نخست

1- معرفي ميكروكانال ها

1-1- نيازمندي به گذرگاه هاي باريكتر براي عبور جريان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

جريان سيال داخل كانال ها در بطن بسياري از سیستم های طبیعی و سيستم هاي ساخته شده توسط بشر قرار دارد، انتقال جرم و حرارت در سيستم هاي بيولوژيكي در كل طول ديواره هاي كانال قابل انجام مي باشد، مواردي زیرا مغز، ريه ، كليه، روده و مانند آنها، به مانند آن چیز که كه در بسياري از سيستم هاي ساخته شده توسط بشر به وقوع مي پيوندد. مواردي زیرا مبدل هاي حرارتي، راكتورهاي هسته اي، واحدهاي تقطير، واحدهاي جداسازي هوا و نظير آنها. به گونه كلي فرايندهاي انتقال در طول ديوارة كانال ها انجام مي گردد، چرا كه جريان حجمي از روي سطح مقطع كانال عبور مي كند بنابراين سطح مقطع كانال مي تواند به عنوان عبور دهنده سيال به داخل يا خارج ديواره هاي كانال ايفاي تأثیر نمايد. كانال دو وظيفه اساسي دارد كه بايد در طول عملكرد خود به انجام برساند:

1- سيال را به برخورد موثر با ديواره هاي كانال وادار نمايد.

2- به مقصود اينكه فرايند انتقال به خوبي انجام پذيرد كانال بايد همواره سيال جديد را به سمت ديواره فرستاده و سيالي را كه در نزديك ديواره می باشد و وظيفه فرايند انتقال خود را انجام داده از ديدار دور نمايد تا سيال جديد در مجاورت ديواره جايگزين آن گردد.

نرخ فرآيند انتقال به مساحت سطح تماس با سيال بستگي دارد كه اين خود براي كانال با سطح مقطع دايره اي به قطر كانال، D بستگي داشته همچنان كه نرخ جريان نيز به مساحت سطح مقطع كانال بستگي دارد، كه سطح مقطع نيز به گونه خطي با D2 متناسب می باشد، بنابراين نسبت مساحت سطح داخلي كانال به حجم با قطر كانال نسبت عكس خواهد داشت، پر واضح می باشد كه با كاهش قطر نسبت مساحت سطح داخلي كانال به حجم افزايش خواهد داشت.

در بدن بشر دوفرايند انتقال حرارت و جرم با اهميت بسيار زياد در ريه و كليه اتفاق مي افتد. جايي كه قطر كانال ها يا به عبارتي ديگر مجراهاي باريك چيزي در حدود چهارميكرومتر مي باشد. گستره اي از ميكروكانال ها با ابعاد مختلف با ذكر نوع سيستمي كه ميكروكانال در آنها به كار رفته می باشد، در شكل (1-1) آورده شده می باشد.

جالب می باشد كه در سیستم های بیولوژیکی فرايندهاي انتقال جرم، ابعاد كانال كوچكتري دارند، جايي كه از كانال هاي با ابعاد بالاتر فقط به منظورجابجايي سيال بهره گیری مي گردد. از نقطه نظر مهندسي ما شاهد حركتي از كانال هاي با ابعاد بالا يعني حدود 10 تا 20 ميليمتر به كانال هاي با ابعاد پايين تر مي باشيم تا جايي كه علاقه به گستره از چند ده تا چندصد ميكرومتر، بهره گیری از كلمه “مقياس ميكرو” به عنوان يك واژه متداول جهت بهره گیری در تقسيم بندي هاي علمي و مهندسي كه با فرايندهايي در اين مقياس سروكار دارند، شناخته شده و پذيرفته شده می باشد.

هرچه ابعاد كانال کوچکتر می گردد تعداد بيشتري از تئوري هايي كه براي توصيف وضعيت سيال، انرژي و انتقال جرم بهره گیری مي گردید نيازمند بررسي بيشتر جهت حصول اطمينان از اعتبار اين تئوري ها در تشريح مسئله با ابعاد ميكرو مي باشد. دو عامل اساسي جهت دور شدن از تئوري هاي معمولي جهت توصيف مقياس ميكرو هست، به عنوان مثال به دليل قطر كوچك كانال ممكن می باشد شاهد تغييراتي در نحوه مدل سازي جريان سيال داخل كانال باشيم:

1- تغييري در فرايندهاي اساسي مانند انحراف از فرضي محيط پيوسته براي جريان گاز، يا اثر گذاري مضاعف بعضي از نيروها مانند نيروهاي الكتروسينتيكي و مانند آن.

2- عدم قطعيت در كاربرد عوامل اساسي كه به روش هاي آزمايشگاهي در مسائل با مقياس بالاتر به دست آمده می باشد مانند ضرايب افت، ورودي و خروجي، جريان سيال داخل لوله ها.

3- عدم قطعيت در اندازه گيري هاي مقياس ميكرو مانند ابعاد هندسي و پارامترهاي مسئله.

تعداد صفحه : 130

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.