فایل پایان نامه : سمینار ارشد رشته نساجی: اثر نمره و تاب بر استحکام کششی و مقاومت سایشی نخ فانتزی پنبه ای

دانلود پایان نامه

با عنوان : اثر نمره و تاب بر استحکام کششی و مقاومت سایشی نخ فانتزی پنبه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc.” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي – تكنولوژي

عنوان:
اثر نمره و تاب بر استحكام كششي و مقاومت سايشي نخ فانتزي پنبه اي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چكيده:

با افزايش نمره نخ (سيستم مستقيم) و تاب آن مقاومت سايشي آن افزايش مي يابد در نخ هاي فانتزي به واسطه ايجاد نقاط نازك و ضخيم استحكام نمره متوسط نخ كاهش مي يابد و تاب از نقاط ضخيم به نقاط نازك منتقل مي گردد.اين انتقال تاب ممكن می باشد موجب كاهش مقاومت سايشي نخ گردد.

در اين تحقيق سه نمره نخ 10 و 20 و 30 پنبه اي با فاكتور تابي درحدود 3300 و نمره 10 پنبه اي ديگر با فاكتور تابهاي بيشتر (3842 و 610 ) در سيستم ريسندگي رينگ همچنين دو نخ متراكم فانتزي تهيه شده و اثر تغييرات نمره و تاب بر استحكام كششي و مقاومت سايشي نخ مورد مطالعه قرار گرفت.

نتايج آزمايش هاي انجام شده نشان داد كه ميزان انتقال تاب از نقطه ضخيم به نقطه نازك كمتر از مقدار محاسبه شده از ارتباط تعادل گشتاور نقطه ضخيم و نازك مي باشد. همچنين تاب نقطه نازك كمتر از ميزان قابل انتظار توسط ارتباط برابري گشتاور پيچشي نقاط نازك و ضخيم بود. مقاومت سايشي نقاط ضخيم بيشتر از نقاط نازك بود كه به واسطه تاب كم در نقاط ضخيم انتظار مي رفت كه مقاومت سايشي آنها كمتر از نقاط نازك باشد ولي عملاً مقاومت سايشي نقاط ضخيم به واسطه وجود الياف بيشتر در آن منطقه، نسبت به نقاط نازك بيشتر بود. در اين تحقيق با افزايش نمره انگليسي ميزان استحكام، ازدياد طول در نقطه پارگي، كار تا حد پارگي وسايش نقاط نازك و ضخيم نخ كاهش يافت و با افزايش تاب (نمرات يكسان) آغاز از ميزان استحكام كششي كاسته شده، سپس افزايش يافت و دور سايش تقريباً افزايش يافت.

فصل اول:

مقدمه وتحقيقات انجام شده قبلي

1- مقدمه

نخ هاي فانتزي، نخ هاي نساجي با طراحي هاي كاملا نامحدود مي باشند. دسته بندي نخ هاي فانتزي بسيار وسيع مي باشد و در سال هاي اخير ساختار آنها پيچيده تر شده می باشد. در حال حاضر نمي توان آنها را ساختاري كلاسيك با حلقه، بوكله، گره هاي يك ساختار مارپيچ و افكت هاي تركيبي ناميد بلكه آنها داراي افكت هاي رنگي بسيار مختلف و يا شكل هاي مختلف مي باشد. با بهره گیری از يك فرايند توليد، امكان توليد نخ هاي فانتزي با خصوصيات مختلف هست.

شاخص هاي هندسي و ساختاري نخ هاي فانتزي، از قبيل دانسيته ي خطي، ارتفاع افكت ها، عرض افكت ها، فاصله ي بين افكت ها، تعداد افكت ها در واحد طول، تنوع افكت ها و قرارگيري افكت ها بستگي به تنظيمات ماشين، يعني، پارامترهاي تكنولوژي توليد، از قبيل سرعت تغذيه ي جزء افكت، سرعت توليد نخ فانتزي، سرعت دوراني اسپيندل تو خالي و تأثیر نخ مغزي، در طي فرآيند ريسندگي دارد. علاوه براين، شاخص هاي ذكر شده در بالا بستگي به خصوصيات و مواد اوليه ي خام مختلف از اجزاء سازنده نخ دارد.

نمره نخ يك كميت آماري می باشد كه نمايانگر ظرافت نخ ميباشد.نمره نخ اثر مهمي در ساختار پارچه حاصل از ان نخ بجا ميگذارد. نخهاي سنگين تر پارچه سنگين تر و را ايجاد ميكند و در نتيجه در استحكام پارچه تاثير دارد.چگالي خطي يا نمره نخ معمولا بصورت مستقيم يعني جرم در واحد طول نخ ويا غير مستقيم يعني طول واحد جرم معيني از نخ بيان ميشود.

تاب اندازه پيچشي می باشد كه به نخ داده ميشود تا چسبندگي مناسب در الياف منقطع (staple) ايجاد كند و يا نخهاي تشكيل دهنده نخ چند لا را نزديك به يكديگر نگه دارد. نخ تابيده شده حاصل داراي استحكام لازم در مراحل بعدي توليد بوده و كاربرد خواهد داشت. افزايش تاب داده شده به نخ از يكسو استحكام آن را افزايش ميدهد و از طرف ديگر زاويه قرارگيري الياف منقطع در نخ رانسبت به محور اصلي نخ كم ميكند. بيشترين استحكام نخ زماني می باشد كه آرايش يافتگي الياف در امتداد نيروي وارد به نخ باشد. تاب نخ علاوه بر تأثير در استحكام نخ روي ديگر خصوصيات فيزيكي نخ وپارچه توليد شده از آن نيز تأثير دارد. تاب معمولا در تمام طول نخ بطور يكنواخت توزيع نمي گردد. نتايج كار اشخاص زيادي ثابت ميكند كه بين تاب و ضخامت نخ ارتباط مستقر می باشد. لذا مي توان نتيجه گرفت كه تاب بيشتر در نقاط باريك نخ مجتمع ميشود.

تعداد صفحه : 98

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید