دانلود فرمت word : سمینار ارشد رشته نساجی: رنگرزی برخی از الیاف طبیعی و مصنوعی با استفاده از رنگهای سنتزی

دانلود پایان نامه

با عنوان : رنگرزی بعضی از الیاف طبیعی و مصنوعی با بهره گیری از رنگهای سنتزی آزوئی با پایه آلفا و بتا – نفتول تولید شده در بستر نانوسیلیکاکرومیک اسید و تاثیر آن روی خواص ظاهری بافت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصيلات تکميلی

“M.Sc” پايان نامه برای دريافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسي نساجی – تکنولوژی

عنوان:

رنگرزی بعضی از الياف طبيعی و مصنوعی با بهره گیری از رنگهای سنتزی آزوئی با پايه آلفا و بتا – نفتول توليد شده در بستر نانو سيليکاکروميک اسيد و تاثير آن روی خواص ظاهری بافت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکيده:

با در نظر داشتن اينکه سنتز بعضی از رنگ های دی آزونيوم بر پايه آلفا – نفتول و بتا – نفتول نيازمند شرايط ويژه از قبيل دمای پايين و يا بهره گیری از اسيد های غليظ وحتی در بعضی موارد فشارهای بالا می باشد،علاوه بر صرف هزينه بالا ودشواری فراوان تأمين شرايط واکنش، استهلاک دستگاه های توليد رنگ به دليل بهره گیری ازاسيدهای غليظ از معايب اين سيستم می باشد. در نتيجه برآن شديم تا با بهره گیری از روشی نوين معايب اين سيستم توليد رنگ را بر طرف نماييم. اخيراً در صنعت، پژوهش گران و صنعت گران کوشش فراوانی برای حذف بهره گیری از اسيد های غليظ داشته و توجه خاصی براستفاده از اسيد های جامد دارند. از مزايای اسيدهای جامد می توان به جابجايی آسان، کاهش خوردگی راکتور و ظروف، آلايندگی کمتر محيط زيست، جلوگيری از به وجود آمدن محصولات فرعی در فرآيند و…. تصریح نمود.

علاوه بر اينها يک عامل پر اهميت در پژوهش ها وصنعت سيستم های ناهمگن بوده که واکنش های آلی ناهمگن، در صنعت به خوبی جوابگو خواهند بود.

در ميان اسيدهای جامد موجود توجه ما به نانو سيليکا کروميک اسيد جلب گردید که اسيد جامدی بوده که می تواند تحت شرايط ناهمگن هم به عنوان عامل و هم به عنوان کاتاليزور برای تبديل گروه های اصلی آلی مورد بهره گیری قرار گيرد.

با بهره گیری از بستر نانوئی فوق بعضی از رنگهای دی آزونيوم بر پايه آلفا – نفتول و بتا – نفتول در دمای محيط و فشار اتمسفر، با درصد بالا و زمان کوتاه توليد گردید.

طيف نگاری های FT-IR و H-NMR و C-NMR برای تأييد ساختار رنگ برروی نمونه ها انجام گرفت. در ادامه عمليات رنگرزی با رنگ های سنتز شده صورت گرفت و سرانجام تاثیر رنگ به روی بافت الياف آزمايش گردید.

مقدمه:

رشته فن آوري نانو مملو از اصطلاحات مبهم می باشد و افراد گوناگون با به کار بردن آلمات يكسان به چيزهاي کاملا مختلف تصریح مي کنند.

براي مشخص کردن مطالب بيان شده در اين پايان نامه، علاوه بر اينها يک عامل پر اهميت در پژوهش ها و صنعت سيستم های ناهمگن بوده که واکنش های آلی ناهمگن، در صنعت به خوبی جوابگو خواهند بود.

در ميان اسيدهای جامد موجود توجه ما به نانو سيليکا کروميک اسيد جلب گردید که اسيد جامدی بوده که می تواند تحت شرايط ناهمگن هم به عنوان عامل وهم به عنوان کاتاليزور برای تبديل گروه های اصلی آلی مورد بهره گیری قرار گيرد.

با بهره گیری از بسترنانوئی فوق بعضی از رنگهای دی آزونيوم بر پايه آلفا – نفتول و بتا – نفتول در دمای محيط و فشار اتمسفر، با درصد بالا وزمان کوتاه توليد گردید.

طيف نگاری های FT-IR و H-NMR و C-NMR تأييد ساختار رنگ بر روی نمونه ها انجام گرفت. در ادامه عمليات رنگرزی با رنگ های سنتز شده صورت گرفت و سرانجام تاثیر رنگ به روی بافت الياف آزمايش گردید.

فصل اول

(مباحث نظری)

1-1- رنگ

رنگ یا فام به معنی عام آن می تواند از جنبه های مختلف فیزیولوژیکی، فیزیکی و یا شیمیایی مورد مطالعه قرار گیرد و برحسب مورد، تلقی ها و تصورهای متفاوتی در ذهن متبلور گردد.

آن چیز که مهم بسیار می باشد تأثیر ارزنده پدیده رنگ به گونه کامل، در تمام شئون زندگی بشر از گذشته های دور تا به امروز به عنوان جلوه ای ار آفریده های زیبایی می باشد.

عوامل موثر در به وجود آمدن رنگ برای یک شیمیدان بیش از پدیده های فیزیکی (نور و موج) ساختمان شیمیایی ترکیب رنگزا و اثر تغییرات ساختمانی روی خواص ترکیب رنگی می باشد. از میان ترکیب های رنگی، که خصلت رنگزایی یا رنگرزی دارند و به اصلاح «رنگینه» و به صورتی خاص «رنگدانه» نامیده می گردد، سری «رنگینه های آزو» جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده و امروزه قریب هفتاد درصد رنگینه های سنتزی را تشکیل می دهند و از نظر عملی در رنگرزی انواع مختلف الیاف طبیعی و سنتزی و همچنین مواد مصنوعی کاربرد دارند.

2-1- تاریخچه

قدمت آشنایی بشر با رنگ و بهره گیری از رنگ در آغاز برای رنگرزی پوست حیوانات و سپس الیاف و در نهایت سایر اشیاء، به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. به عنوان مواد رنگ کننده یا رنگینه از مواد طبیعی و بیش از همه با منشأ گیاهی و همچنین حیوانی بهره گیری می گردید. سنگ نوشته هایی از فرهنگ مصر باستان هست، که به وضوح در آنها تهیه و کاربرد رنگینه های طبیعی به تقصیل تشریح گردیده می باشد.

گسترش بهره گیری از رنگ برای رنگرزی طی هزاران سال منجر به ابداع روش های رنگرزی گاهی اوقات بسیار پیچیده اما متنوع گردید، که به این طریق رنگرزی با کیفیت عالی امکان پذیر گردید.

به عنوان چند نمونه از قدیمی ترین رنگینه های طبیعی مورد بهره گیری می توان از رنگینه آبی ایندیگو که منشأ یک گیاه آسیایی ایندیکان دارد، بنفش – سرخ – آنتیک که به عنوان ماده استخراج شده، از غده درون نوعی حلزون، که تهیه آن به دوره فنیقی ها برمی گردد، حنا، زعفران، همچنین آلیزارین که اساس قرمز ترکی را تشکیل می دهد، از مواد خارج شده از چوب رناس که از آفریقا وارد می گردید، به دست می آمد.

اگرچه صدها رنگینه و پیگمان های طبیعی از صدها سال قبل شناخته شدند و گاهی با روش های پیچیده، استخراج و مورد بهره گیری قرار گرفتند اما، استخراج هزینه بر و مشکل این رنگینه ها در عدم کارایی آن ها برای بهره گیری در رنگرزی انواع الیاف طبیعی و مصنوعی، از اواسط قرن نوزدهم منجر به تفکر ساخت رنگینه های سنتزی گردید.

اگرچه در سال 1771 میلادی «ولف» موفق گردید، «پیکریک اسید» را از ترکیب ایندیگو با نیتریک اسید به عنوان اولین رنگینه ای که گاهی برای رنگرزی زرد ابریشم مورد بهره گیری قرار گرفت سنتز نماید، اما این رنگینه چندان موفقیت و اهمیتی نیافت، در سال 1875 توسط پرکین با ایجاد یک کارخانه در گرین فورد گرین نزدیک لندن، به مقصود تولید ماوئین از بنزن قطران زغال سنگ پایه گذاری گردید. رنگ درخشان این محصول روی ابریشم به سرعت توجه شیمیدان ها را جلب نمود و ترغیب به انجام چنین آزمایش هایی نمود. پس پرکین به عنوان بنیانگذار رنگ های آلی سنتزی معروف گردید.

تعداد صفحه : 130

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید