دانلود فایل: سمینار ارشد رشته نساجی: رنگرزی پارچه پلی استر با رنگزای خمی و تطابق پذیری آن با محیط

دانلود پایان نامه

با عنوان : رنگرزی پارچه پلی استر با رنگزای خمی و تطابق پذیری آن با محیط

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

عنوان:

رنگرزی پارچه پلی استر با رنگزای خمی و تطابق پذیری آن با محیط

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

از دیرباز پارچه های پلی استر، اغلب با رنگ های دیسپرس رنگرزی می شوند. در این پژوهش کوشش بر آن گردید تا پارچه های پلی استر را با رنگ های خمی رنگرزی نمود. روش رنگرزی پارچه های پلی استر با رنگ های خمی، متفاوت از روش رنگرزی پارچه های پنبه ای می باشد. در این پروژه رنگرزی پلی استر با رنگ های خمی را با بهره گیری از آلتراسونیک مورد مطالعه قرار گرفت. به طوری که میزان غلظت هیدرو و سود توانستیم به نتایج مطلوبی برسیم. پژوهش بر روی فاکتورهای دما، زمان غلظت رنگزا، PH محیط انجام گردید. افزودن اسید استیک باعث ایجاد لوکوی اسیدی و افزایش میزان جذب رنگ گردید. علت بهره گیری از اسید به خاطر ایجاد لوکوی اسیدی و فرم غیر محلول رنگ و نیز رنگرزی پلی استر در محیط اسیدی با افزایش جذب رنگ همراه می باشد. از طرفی افزودن اوره، به سبب انحلال بهتر مولکول های رنگ و اثر تورم در پلی استر باعث افزایش قدرت جذب رنگ داخل الیاف می گردد. کلیه نتایج با بهره گیری از میزان K/S اندازه گیری گردید. در نهایت رنگرزی پارچه پلی استر با رنگ های خمی موفقیت آمیز بود. سپس با مطالعه ثبات های شستشویی، مالشی و نوری نتایج حاکی از آن می باشد که رنگ های خمی دارای ثبات شستشویی بالایی می باشند که به علت غیر محلول بودن این گروه از رنگ ها می باشد. ثبات در برابر مالشی و نوری در مقایسه با رنگ های دیسپرس عالی بود.

با حصول موفقیت از رنگرزی پارچه پلی استر با رنگ های خمی، به مقصود مطالعه استتار در ناحیه مادون قرمز نزدیک (NIR) و تطابق بودن با پشت زمینه (محیط سبز رنگ) که در این پژوهش از برگ درخت رنگ بهره گیری شده می باشد عملیات طیف سنجی در ناحیه مادون قرمز نزدیک انجام گرفت. با در نظر داشتن رفتار رنگ های خمی در طول موج مادون قرمز نزدیک توانستیم استتاری نزدیک به نمونه مرجع که برگ درخت بود به دست بیاوریم.

مقدمه

رنگرزی به عملیاتی گفته می گردد که در طی آن کالای نساجی در محلولی که شامل مواد رنگرزی و مواد ضروری دیگر می باشد رنگ گردد و رنگ نسبتا بادوامی به دست آورد. این به آن معنی می باشد که رنگ کالای رنگرزی شده نباید به آسانی در اثر شستشو و یا در معرض نور زایل گردد.

نیل که از زمان های بسیار قدیم به کار برده می گردد دارای خواص ثباتی بهتری از مواد رنگرزی مصنوعی اولیه بوده و با بکار بردن روش هایی که کاملا براساس دانش تجربی بود نتایج شگفت انگیزی به دست آمد. این مواد متعلق به گروهی می باشد که به نام مواد رنگرزی خمی شناخته شده می باشد. همه آنها قابلیت انجام واکنش اکسیداسیون و احیاء بصورت برگشت پذیر را دارند. حالت اکسید شده پیگمنت غیر محلول می باشد و ترکیب احیاء شده در قلیا محلول بوده و تمایل جذب نسبت به پنبه دارد. درک ساختار شیمیایی و سنتز در سال 1880 به وسیله Van Bayer انجام گردید. سپس آقای Rene Bone به وسیله ذوب بتا آمینو آنتراکینون با پتاس یک ماده غیر محلول آبی رنگ که در ظاهر شبیه به نیل بود را به دست آورد و بدین ترتیب بعد از این کشف یک دوره جدید توسعه مواد رنگرزی خمی آغاز گردید. این ماده ثابت نمود که دارای خواص ماده رنگرزی خمی می باشد و تحت نام ایندانترن آبی به بازار تجارت عرضه گردید. خواص ثباتی برجسته این نوع رنگ ها باعث شده تا کاربرد آنها برای مقاصد زیادی دارای اهمیت فوق العاده ای باشد.

رنگ های خمی دارای افینیته به پارچه های پنبه ای، پشم و ابریشم در حالت لوکو می باشد اما دارای افینیته کمی به پارچه های سنتتیک از قبیل پلی استر دارد، اما با بهره گیری از ایجاد لوکوی اسیدی و فرم غیر یونی می توان پارچه های پلی استر را با این نوع رنگزا رنگرزی نمود. اهمیت بهره گیری از این نوع رنگ ها به سبب ثبات شستشویی خوب آنها می باشد. در رنگرزی پنبه با رنگ های خمی Ring Dyeing ایجاد می گردد اما در الیاف پلی استر رنگ داخل الیاف نفوذ می کند. در این بین بهره گیری از دستگاه آلتراسونیک و امواجی که به حمام منتقل می کند و با ایجاد پدیده کاویتیشن می تواند باعث تسریع نرخ نفوذ رنگ داخل الیاف، کاهش اندازه ذرات رنگ های خمی که دارای اندازه های گردد. همچنین امواج آلتراسونیک باعث کاهش مناطق کریستالی در الیاف پلی استر می گردد که این خود عاملی برای نفوذ بیشتر رنگ می باشد.

تعداد صفحه : 96

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید