پژوهش: سمینار ارشد رشته نساجی علوم الیاف: بررسی تاثیر عملیات شستشوی ماشینی بر روی برخی از خواص مکانیکی و فیزیکی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تاثیرات عملیات شستشوی ماشینی بر روی بعضی از خواص مکانیکی و فیزیکی منسوجات تاری و پودی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه تاثیر عملیات شستشوی ماشینی بر روی بعضی از خواص مکانیکی و فیزیکی منسوجات تاری و پودی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چکیده

هدف از تهیه این گزارش تحقیقاتی مطالعه تاثیر عملیات شستشوی ماشینی بر روی بعضی از خصوصیات مکانیکی و فیزیکی منسوجات تاری و پودی که مقصود همان پارچه های حلقوی تاری و پودی بوده می باشد، و با در نظر داشتن کاربرد بیشتر پارچه حلقوی پودی در کشورمان این نوع پارچه برای پروسه های شستشو انتخاب گردیدند. در این کار تحقیقاتی آغاز مقدمه ای در ارتباط با پارچه های حلقوی تاری و پودی، مواد شوینده و شستشوی منسوجات آورده شده می باشد. سپس پنج نوع پارچه: پنبه، پنبه / پلی استر (35/65)، پنبه / پلی استر (50/50)، پنبه / پلی استر سفیدگری شده (35/65) و آکریلیک با بافت حلقوی پودی انتخاب شدند و تحت 5 سیکل شستشو با ماشین لباسشویی خانگی قرار گرفتند.

در هر مرحله بر روی پارچه ها آزمون های مختلفی شامل: ثبات ابعادی، جمع شدگی، کج شدگی، استحکام تا حد پارگی، ازدیاد گونه تا حد پارگی، وزن پارچه ها، پرزدهی، افت پارچه، مقاومت سایشی تا حد پارگی، ضخامت و خمش طبق روش های استاندارد انجام گردید.

نتیجه گرفته گردید که:

پارچه پنبه ای دارای بیشترین تغییر ابعادی، جمع شدگی، ازدیاد طول تا حد پارگی، کج شدگی در جهت طولی و کمترین مقدار پرزدهی می باشد.

پارچه پنبه / پلی استر (35/65) دارای بیشترین تغییر ابعادی و جمع شدگی در جهت عرضی و کمترین مقدار پرزدهی می باشد.

در پارچه پنبه / پلی استر سفیدگری شده (35/65) با کمترین تغییر ابعادی، جمع شدگی، کج شدگی و خمش در جهات طولی و عرضی، و بیشترین استحکام در جهت طولی روبرو شدیم.

پارچه آکریلیک بیشترین استحکام در جهت عرضی، بالاترین درصد افت پارچه و بیشترین خمش در جهات طولی و عرضی را نشان می دهد.

مقدمه

سالهای متمادی، تکنیک نساجی بر روی الیاف با مدول بالا، ثبات ساختاری فوق العاده بالا، استحکام زیاد و ازدیاد طول کم متمرکز بود. با توسعه صنایع و نیازهای جدید، تشخیص داده گردید که هر محصول نساجی مستلزم تکنیک های نساجی و کاراکترهای متفاوتی می باشد و تعدادی از این کاراکترها در ساختار حلقوی وجود داشت. مصرف پارچه حلقوی پودی در لباس زیر، جوراب، T-Shirt، کیسه های صافی و غیره می باشد.

در ابتدای این گزارش به مطالعه تعاریف و نحوه تولید پارچه های حلقوی تاری و پودی پرداخته می گردد، سپس نحوه تأثیر مواد شوینده بر روی پارچه، چگونگی شستشوی پارچه ها از دیرباز تا به امروز و نحوه عملکرد ماشین لباسشویی خانگی مفصلا توضیح داده می گردد.

فصل اول: کلیات

1-1- پارچه های حلقوی تاری و پودی

شکل 1-1 ساده ترین شکل یک پارچه حلقوی می باشد که از تکرار یک عنصر یکسان یعنی حلقه به صورت افقی و عمومی به وجود آمده می باشد.

حلقه (شکل 2-1) طولی از نخ می باشد که به آن انحنا داده شده و آن را می توان به سه بخش عمده تقسیم نمود: 1- سرحلقه، 2- ساق حلقه، 3- نیم حلقه پیوند دهنده (Half interloop) یا پایه حلقه. پایه حلقه نخی می باشد که دو حلقه مجاور را به هم وصل می کند، تکرار افقی یا عمودی حلقه ها ساختار معمولی پارچه های حلقوی را می سازد. اگر در پارچه حلقوی تکرار حلقه ها به صورت افقی باشد به آن پارچه حلقوی پودی و اگر به صورت عمودی باشد به آن پارچه حلقوی تاری می گویند.

2-1- مواد شوینده یا پاک کننده چه کاری انجام می دهند – صابون و مواد مصنوعی

آب، حلال خوبی می باشد. قندها، نمک ها و اسیدها در آب حل می شوند. بعضی پروتئین ها در آب قابل حل می باشند. لباس های لک دار اغلب پیش از اینکه شسته شوند، در آب خیس می شوند. پرده های توری کثیف برای اینکه شسته شده و تمیز گردند بدون خیس کردن اولین در آب سرد سخت می باشند. لکه هایی که پس از خیس کردن به جا می مانند، بایستی پیش از اینکه کالاها به طریق معمول شسته شوند، با صابون یا پاک کننده فاقد صابون برس زده شوند.

سرپوش قلعی را روی گاز یا حلقه داغ الکتریک حرارت دهید و سپس یک قاشق از ورقه های صابون را روی سرپوش داغ بگذارید. فورا دود کردن آغاز می گردد و به همین صورت همراه با چربی دود، احتراق هم زمان هم می تواند موجود باشد. در صورتی که این گونه نشود، بخارها را آتش بزنید و آنها خواهند سوخت. مازاد صابون از بین می رود و دود سفید و سود سوزآور را به جا می گذارد. آنها را با کاغذ تورنسل قرمز آزمایش کنید، بخارهایی که آتش می گیرند، هیدروکربن ها هستند که اصولا بخشی از چربی حیوانی هستند که صابون هم از آن تهیه شده می باشد. دانشمندان اظهار می دارند که نفت که ترکیبی از هیدروکربن هاست، احتمالا نشات گرفته از چربی های حیوانی (روغن های ماهی) می باشد که در جایی که چاه های نفت هم اکنون پیدا نمود شده می باشد تجزیه شده اند.

3-1- عملکرد پاک کننده

1- تنش سطحی آب را می کاهد، به این ترتیب که سطح را خیس می کند و در پارچه نفوذ می کند؛

2- روغن را امولسیون می کند؛

3- ماده چرک توسط برخوردها پراکنده می گردد؛

4- ماده چرک در حالت تعلیق حفظ می گردد به ترتیبی که دوباره رسوب نمی کند.

یا به گونه مختصرتر، پاک کننده عبارت می باشد از:

(1) عامل مرطوب کننده

(2) عامل امولسیون ساز

(3) عامل دیسپرس کننده

(4) عامل تعلیق کننده.

صابون همانند ژلاتین اقدام می کند در زمانی که در آب گذاشته می گردد، این ماده آب را قبول کرده و باد می کند و نرم و لزج می گردد. اگر در مدت زمان طولانی به حد کافی آن را در آب بگذاریم، در آب دیسپرس شده تا ژل را تهیه کند. هرچه آب داغ تر باشد، صابون سریعتر دیسپرس می گردد. در زمان ملکه ویکتوریا، صابون سخت در ژل جهت روز شست و شو تهیه گردید. قالب های صابون نیز در قفسه ای نگهداری می شدند تا سخت و خشک تر شده و به این ترتیب در آب دوام بیشتری آورند.

یک قالب صابون حاوی حدود 30% آب می باشد. پره های صابون که خشک شده اند فقط حاوی حدود 10% آب هستند. صابون از دو بخش تهیه شده می باشد که این بخش ها متضاد همدیگرند. سدیم و بخش اسیدی صابون همانند آب که توسط گریس یا روغن دفع می گردد. این رفتار، آبدوست می باشد. ترکیبات هیدروکربن توسط آب و روغن های آبگریز دفع می گردد.

بخش هیدروکربن طویل و ظریف می باشد. مولکول صابون همانند میخ یا سنجاقی در شکل با سرکوچک آبدوست و دم طویل آبگریز می باشد. صابون دارای ماهیت دوگانه می باشد، زمانی که در آب قرار داده می گردد چه اتفاقی می افتد؟ (شکل 5-1)

بسیاری از مولکول های صابون می توانند توسط دم های هیدروکربن که به بالای آب می آید و سرهای آبدوست که در زیر باقی می مانند، روی سطح آب باقی بمانند. مولکول هایی که بایستی در زیرآب بمانند، با تمام دم هایشان که در میان توده قرار می گرد جمع شده و سرهایشان بیرون قرار می گیرند. (شکل 6-1)

این کپه ها یا مسیل های بزرگ هستند که ظاهر شیری رنگ را به محلول صابون می دهند. آنها محلول کلوئیدی می سازند. ذرات کلوئیدی در آب جست و خیز سریع پیدا می کنند و کثیفی روی پارچه ها را توسط برخورد با آن جدا می کنند. آنها کثیفی های معلق در محلول صابون را حفظ می کنند.

در الکل های متیلات شده، محلولی شفاف تشکیل می گردد. محلولی که به صورت مولکول هایی به حالت مجزا باقی می ماند.

شکل 7-1، عملکرد پاک کننده را در زمانی که چربی را از پارچه جدا می کند، تشریح می سازد. مولکول های صابون به چربی جذب می شوند و کوشش بر احاطه آن دارند.

آنها تشکیل مانعی را حول چربی می دهند، که بعدا در آب شناور شده و به سطح مزبور بالا می آید یا دیسپرس می گردد تا تشکیل امولسیونی را دهد در زمانی که پارچه تکان داده می گردد.

تعداد صفحه : 173

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.