دانلود فایل پایان نامه : سمینار ارشد رشته نساجی علوم الیاف: بررسی تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

امروزه تکمیل ضد میکروبی به عنوان یکی از تکمیل های مهم به ویژه در کالاهای پزشکی مورد توجه قرار گرفته می باشد.

در این پروژه از ترکیبات کانیونی معمول مورد بهره گیری در صنعت نساجی به مقصود مطالعه خواص ضد میکروبی آنها و برای بهره گیری چند منظوره در کالا مورد توجه قرار گرفته می باشد. به علاوه ترکیبات ضد آب نیز به تنهایی و همراه مواد ضد میکروب جهت تهیه کالای با کارائی بالا مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.

برای این مقصود از منسوج بی بافت با جنس های متفاوت (ویسکوز، پلی استر و پلی پروپیلن) همراه با مواد نرم کن سیلیکونی، ستیل تری متیل آمونیوم برمید (CTAB)، فیکسه کننده و کیتوسان به تنهایی و در ترکیب با ماده دفع آب بهره گیری شده می باشد.

فعالیت ضد میکروبی نمونه ها با دو روش مطالعه هاله عدم رشد باکتری در اطراف نمونه ها (AATCC90) و محاسبه درصد کاهش باکتری (AATCC100) با میکروب های S.aureus (گرم مثبت)، E.coli (گرم منفی) و P.aeroginosa (گرم منفی) مطالعه شده می باشد.

نتایج آزمایشات ضد میکروبی روی دو نمونه کیتوسان و CTAB در غلظت های 1%، 2%، 4% و 8% اثر ضد میکروبی خوبی نشان دادند اما در مورد کالاهای تکمیل شده در مقایسه ترکیبات بکار رفته، ماده CTAB از بهترین اثر ضد میکروبی برخوردار بوده می باشد. ضمناً ترکیب CTAB با کیتوسان و ماده دفع آب سازگار بوده و ویژگی های ضد میکروبی، دفع آب و دفع خون را به گونه همزمان مطالعه منسوجات بی بافت مختلف ایجاد نموده می باشد.

مقدمه

اگرچه مردم برای مدت ها در مبارزه با امراض از مواد طبیعی بهره گیری می کردند و اگرچه برای قرن ها باکتری ها و میکروب ها به عنوان مواد تولید کننده بیماری ها شناخته می گردید، تنها در قرن بیستم تولید محصولات ضد میکروبی روی منسوجات کاربرد پیدا کرده می باشد.

یکی از علت های نهانی انتقال امراض بهره گیری عمومی از منسوجات بیمارستانی می باشد، امروزه جهت جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا و رعایت مسایل بهداشت بهره گیری از البسه یکبار مصرف در بیمارستان ها بسیار گسترش یافته می باشد. این امر در کشورهای پیشرفته بسیار رواج دارد و در کشور ما نیز به تازگی در حال رشد می باشد.

همچنین انجام عملیات ضدمیکروبی روی این البسه از مهمترین روش های حفاظت تیم جراحی در جلوگیری از انتقال باکتری ها و امراض از بیمار می باشد.

در این پروژه فرآیند تکمیل ضد میکروبی بر روی منسوج نبافته از جنس ویسکوز، پلی پروپیلن و پلی استر صورت گرفته می باشد به علاوه از مواد تکمیلی دفع آب روی این منسوجات بهره گیری گردید تا به عنوان سری مانع نفوذ خون و مایعات (به عنوان حامل ویروس ها و میکروب ها) به لباس و انتقال به بدن و سایر البسه پرسنل گردد.

فصل اول

کلیات

1-1- روش های تولید منسوجات بی بافت

در سال 1974 یک شرکت آمریکایی محصول جدیدی را که الیاف به وسیله چسب به صورت تار عنکبوتی به هم متصل شده بود به عنوان منسوج برای اولین بار تولید نمود.

هرچند نمدها (Felts) از گذشته های بسیار دور کاربرد داشت. اما به عنوان منسوج بی بافت (Non Woven) شناخته نمی گردید.

طبق تعریف سازمان بین المللی استاندارد (ISO) منسوج بی بافت ورقه یا لایه ای می باشد که الیاف در آن به شکل بی نظم (Random) یا آرایش یافته (Oriented) می باشد و اتصال آن ها از طریق اصطکاک، خود چسبندگی یا چسبندی به وجود می آید.

معمولا محصولاتی مانند کاغذ و پارچه های بافته شده تاری – پودی (Woven) و بافته شده های حلقوی (knitted) و توربافی و نواربافی و محصولاتی که از روش گره زنی (Knoting) تولید و عرضه می شوند و بافندگی های معمول و غیرمعمول از منسوجات نبافته تفکیک می گردند.

در حقیقت صنعت منسوج نبافته از میان صنایع نساجی، کاغذسازی و چرم و پلاستیک پدیدار شده و در حال حاضر مستقلا در حال توسعه می باشد.

امروزه بهره گیری از روش های ترکیبی و ابتکارات و نوآوری های مختلف باعث تکامل، اصلاح و پیشرفت تولید منسوجات بی بافت گردیده می باشد و لذا مصرف آن نیز رشد چشمگیری یافته می باشد.

تولید منسوجات نبافته را می توان در سه مرحله توضیح داد، اگرچه تکنولوژی مدرن سبب می گردد که بعضی از این مراحل باهم، همپوشانی و تداخل داشته باشند و حتی در بعضی موارد هر سه مرحله همزان صورت گیرد.

این سه مرحله عبارتند از:

– تولید لایه یا وب (Web Formation)

– اتصال و استحکام بخشی (Web Bonding)

– تکمیل (Finishing)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

به دلیل امکان تنوع بهره گیری از مواد خام گوناگون که منجر به تولید محصولات متنوعی نیز می گردد، هرکدام از این سه مرحله می تواند به صورت های گوناگون انجام گردد.

تعداد صفحه : 82

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید