دانلود فایل تحقیق : سمینار ارشد رشته نساجی: پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

دانلود پایان نامه

با عنوان : پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

مهمترین و بیشترین رشد صنایع نساجی در بخش پزشکی و بخش های مربوط به بداشت و سلامت می باشد پوشاک به کار برده شده در کاربردهای پزشکی: لباس جراحی، کلاه و ماسک، جامه بیماران، باندها پارچه های تمیز کننده و لباس های روپوشی. این گونه منسوجات به هرحال عامل سرایت عفونت و انتقال بیماری های ناشی از میکروارگانیسم ها هستند به هرحال با در نظر داشتن گسترش بیماری های کشنده ای زیرا ویروس HIV ویروس هپاتیت و یا دیگری بیماری های لیپیدی نیاز به بهره گیری از امکانات محافظتی و یونیفورم های برای پرسنل شاغل در مراکز پزشکی، درمانی و بهداشتی قابل مصرف تولید می شوند که این پارچه های مصنوعی بی بافت نه تنها خاصیت میکروب کشی دارد بلکه قابلیت مصرف مجدد را نیز دارند. این گونه پارچه ها با بلوکه کردن، از انتقال میکروارگانیزم ها جلوگیری به اقدام می آورد و حتی بر رشد و تکثیر آنها تأثیر می گذارند سرایت در پارچه های آلوده مشکل ساز می باشد جهت جلوگیری از سرایت و انتقال بیماری ها مواد آلوده بایستی کاملا استرلیزه شده و بعد از بهره گیری دور ریخته شوند متاسفانه این گونه روش های استرلیزه و دورریزی نتایج بعدی را در بر خواهد داشت که شامل افزایش هزینه بهداشت و ضایعات خطرناک بیولوژیکی تولید شده می باشد اخیرا دو نوع تکنولوژی که می تواند جلوگیری و حفاظت از حمالت میکروبی برای مواد پزشکی – درمانی و بهداشتی را جهت پرسنل در تماس مهیا نماید تدوین گردیده می باشد این دو روش عبارتند از: 1- روش فیزیکی شامل یک سد فیزیکی بروی پارچه انتخابی با بهره گیری از مواد ضد میکروبی بوده که غیرقابل نفوذ در برابر انتقال میکروبی می شوند.

2- روش شیمیایی که در آن با بهره گیری از مواد ضدمیکروبی یک پیوند شیمیایی بین آن مواد و بافت الیاف ایجاد می گردد. مواد قابل مصرف از دسته موادی هستند که در روش فیزیکی تهیه شوند روش پوشش روشی می باشد که در آن سطح پارچه با بهره گیری از مواد مناسب پوشش داده می شوند پس باعث می شوند که از نفوذ میکروارگانیسم ها به نسوج جلوگیری به اقدام آید. به هرحال نفوذ و پخش امراض به داخل نسوج که ناشی از تماس سطحی می باشد هست و امکان خطر برای کارگرانی که با این مواد آلوده سروکار دارند نیز آنها را تهدید می کند در ضمن خواص غیرقابل نفوذ می تواند برای مصرف کننده و پوشنده اذیت کننده باشد و از کارایی آن بکاهد.

مقدمه

الیاف ضد میکروبی در آغاز توسط دانشمند انگلیسی به نام Acordis به دست آمده نظریه ایشان منطبق بر قطع زنجیره فضایی با حذف باکتری های قابل هضم برای موجودات زنده می باشد. الیاف تحت نام Amicor از لانه گزینی باکتری ها جلوگیری می کرده و الیاف دیگر به نام Amico pior از بین برنده قارچ ها بوده و جزء دسته الیاف ضد آلرژی برای بالش ها و پتوها محسوب می شده می باشد.

عملیاتی که برای حفاظت منسوجات از حمله بیولوژیکی بر روی الیاف انجام می گردد عبارتند از:

1) رهاسازی تحت کنترل، 2) اصل بازیافتی و 3) عملیات پیشگیری یا سرد کردن جایی که امکان رشد می باشد را ببندیم. در راه اول با بهره گیری از آزاد کردن آهسته مواد ضدمیکروبی بروی پارچه ای که در پروسه تولید می باشد می توان خاصیت ضدمیکروبی که به صورت تزریق بروی پارچه می گردد را می توان با بهره گیری از دو روش فیزیکی و شیمیایی تولید نمود این روش به عنوان یک روش مفید در سراسر جهان مورد بهره گیری قرار می گیرد. پس مواد ضدمیکروبی به صورت یه حمامی که پارچه در آن عملیات می گردد اضافه می گردد و پارچه تولیدی پس از عملیات دارای خاصیت بازدارندگی در رشد میکروارگانیسم ها خواهد گردید. متاسفانه این گونه مواد شیمیایی اگر پیوند کولانسی مناسبی را با الیاف پارچه در هنگام تزریق پیدا نکنند به راحتی پس از شستشو از بین خواهند رفت پس خواص ضدباکتری قابل بازگشت نمی باشد. تکمیل کننده های ضد میکروبی و ضد حشرات با بهره گیری از 1) روش مکانیزم رهاسازی تحت کنترل تأثیر اعمال می کند وجود رطوبت برای باکتری ها قارچ ها ویروس ها و دیگر ارگانیسم ها محیط مناسبی برای رشد و تولید بیماری خواهد بود اما برای فعال شدن خاصیت ماده و ضد میکروبی و ضد قارچی نیز رطوبت نیاز می باشد و این رطوبت باعث می گردد که ماده ضد باکتری یا ضد قارچی به میزان قابل توجهی از رشد میکربی و قارچ جلوگیری به اقدام آورد. به هرحال برای رسیدن به یک خاصید ضد مخمری و ضدقارچی پارچه تکمیل شده بایستی با از بین برنده های قارچی به آهستگی آغشته شده و مدت طولانی در فضای باز نگهداری گردد.

2) در روش دوم یک تکنولوژی ساده قابل احیاء می باشد گروه پیوندی ماده ضدمیکروبی با الیاف پارچه بعد از شستشو با مواد شیمیایی مخصوصی زیرا محلول های سفید کننده رقیق شده می تواند مجددا احیا گردد تا خاصیت ضدمیکروبی در پارچه مورد نظر به وجود آید. این روش اصلاحی ممکن می باشد با بهره گیری از روش هیدرولیز یا اکسیداسیونی گروهی از الیاف و یا تکمیل الیاف و یا در معرض نور قرار دادن جهت فعال شدن خاصیت های مورد نظر صورت پذیرد. در این روش به گونه عمده می تواند این تصور را نمود که مواد ضدمیکروبی جهت میکروارگانیسم ها و یا حشرات به صورت یک مخزن کوچکی حاوی مواد فعال کننده می باشد می باشد و برای مدت های طولانی می تواند موثر و مفید اقدام کند.

3) در روش سوم تکمیل کننده های پارچه و منسوج با بهره گیری از یک روش مهارسازی الیاف پیش روی میکروارگانیسم ها و حشرات باعث جلوگیری از آسیب های بیولوژیکی خواهد گردید. اثر تکمیل کننده هایی که از این مکانیزم موثر برای جلوگیری از آسیب الیاف در گذشته به صورت تجاری مانند تکمیل کننده FWWMR مورد بهره گیری قرار گرفته بودند علاوه بر خاصیت ذکر گردیده دارای خواصی زیرا ضد شعله ور شدن و از بین برندگی قارچ را در خود داشتند در سال های بعد با پیدایش ویروس های خطرناکی زیرا HIV و هپاتیت کوشش بر این گردید که از پارچه هایی بهره گیری گردد که دارای خاصیت بازدارندگی در برابر تبادل عرق و رطوبت و خون باشند و بدین وسیله سلامتی مشخص مصرف کننده را حفظ نمایند این پارچه ها اساسا بر پایه خاصیت دهنده آب و یا پوشش های ضد آبی تولید گردیده اند. به هرحال پارچه هایی که از قبیل گورتکس “Gortex” نام تجاری این پارچه، که دارای خاصیت تبادل هوایی و سوراخ های بسیار ریز هستند می توانند یک لباس محافظت کننده در برابر مایعات بیماری زای بدن شخص مبتلا ایفای تأثیر کند.

تعداد صفحه : 136

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید