دانلود فایل پایان نامه : سمینار ارشد مهندسی برق الکترونیک: بررسی روش های تشخیص هویت با استفاده از تصاویر عنبیه

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه روش های تشخیص هویت با بهره گیری از تصاویر عنبیه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشكده تحصيلات تكميلي

سمينار كارشناسي ارشد

مهندسي برق – گرايش الكترونيك

عنوان:

بررسي روش هاي تشخيص هويت با بهره گیری از تصاوير عنبيه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در اين سمينار سعي بر آن می باشد تا مروري بر روش ها و الگوريتم هايي كه تا كنون در زمينه بيومتري و تشخيص هويت با بهره گیری از اسكن چشم و تصاوير عنبيه صورت ميگيرد، داشته باشيم. همچنين مقايس هاي بين الگوريتم هاي مختلف معرفي شده از نقطه نظرهاي متفاوت داريم.

مقدمه:

امروزه با گسترش جوامع بشري، امنيت و حفاظت در همه زمينه ها بيش از پيش احساس ميشود. در سالهاي اخير مطالعات و تحقيقات زيادي بر روي روش هاي مطمئن و امن تاييد هويت و تشخيص هويت صورت گرفته می باشد كه از اين جمله پارامترهاي حياتي و روشهاي بيومتري به دليل ماهيت يكتايي از اهميت بيشتري برخوردار می باشد.

مانند اين پارامترها ميتوان به تشخيص هويت با بهره گیری از تصاوير صورت، شكل گوش، حركات لب، طرز راه رفتن و حتي بوي بدن تصریح كرد كه در اين بين تشخيص هويت با بهره گیری از تصاوير عنبيه از لحاظ سرعت تشخيص و دقت اهميت بيشتري دارد. مطالعات محققان نشان مي دهد كه الگوهاي عنبيه هر فرد تنها مختص به آن فرد بوده و حتي الگوهاي دو چشم يك فرد و دوقلوها نيز متفاوت از يكديگر می باشد. از اين رو با در نظر داشتن موارد مطرح شده و اينكه الگوهاي عنبيه يك فرد در طول عمر تغييري نخواهد كرد (البته در صورتي كه چشم فرد دچار صدمات فيزيكي و بيماري آب مرواريد و… نگردد) ميتوان از اين روش به عنوان يكي از روشهاي بيومتري در تشخيص هويت بهره گیری كرد.

فصل اول

فيزيولوژي عنبيه

1-1) بيومتريك چيست

واژه بيومتريك به طيف وسيعي از فناوري هايي اتلاق ميشود كه هويت افراد را به كمك اندازه گيري و تحليل خصوصيات انساني شناسايي ميكنند. در يك تعريف عمومي بيومتريك را علم و فناوري اندازهگيري و تحليل آماري دادههاي بيولوژيكي معرفي كرده اند. اما تعريف دقيقتر و فني آن كه امروزه رايج شده به توضیح زير می باشد:

هر خصوصيت فيزيولوژيكي يا ويژگي رفتاري منحصربفرد و متمايز كننده، مقاوم و قابل سنجش كه بتواند جهت تعيين يا تأييد خودكار هويت افراد بكار رود بيومتريك نام دارد. در اين تعريف ويژگي هايي ذكر شده می باشد كه جهت شفافيت بيشتر توضيحي اجمالي ارائه ميشود.

“متمايز كنندگي” قدرت تفكيك يك شخص در ميان مجموع هاي از افراد با بهره گیری از يك مشخصه ميباشد. هرچه درجه ي تمايز يك مشخصه بالاتر باشد، افراد بيشتري با آن مشخصه شناسايي ميشوند. درجه ي تمايز كمتر به معني تكرار آن خصيصه در تعداد بيشتري از افراد مي باشد. عنبيه و شبكيه داراي درجه ي تمايز بالاتري نسبت به هندسه ي دست يا انگشت می باشد.

“مقاوم بودن” مربوط به پايداري ويژگي يا خصوصيت مورد نظر در طول زمان مي باشد. تغيير در اين ويژگي ميتواند به علت كهولت، جراحت، بيماري، استفادهي مداوم حين كار يا تغييرات شيميايي باشد. مشخصات بيومتريكهاي كاملاً ستبر، در گذر زمان تغيير نميكند در حاليكه بيومتريكهاي كمتر ستبر دچار تغيير ميشوند. براي مثال الگوي عنبيه كه در طول زندگي يك شخص به ندرت تغيير ميكند ستبرتر از صداي شخص ميباشد.

“قابل سنجش بودن” يعني خصوصيات يا ويژگيها بهراحتي قابل ارائه به يك حسگر باشد تا بتوان آن را در قالب ديجيتالي اندازه گيري نمود. اين قابليت، امكان مقايسه ي داده ها را در آينده و در  يك فرايند خودكار ميسر ميسازد.

مقصود از “خودكار بودن” قابليت تشخيص سريع و بدون نياز به دخالت تشخيص انساني (براي مثال قدرت تشخيص بصري چهره ها يا اثرانگشت) ميباشد. بنابراين در حال حاضر كه تكنيك تشخيص هويت با بهره گیری از DNA افراد تنها در محيط آزمايشگاهي و به كمك دانش متخصصان ميسر ميباشد، DNA يك بيومتريك بشمار نمي آيد.

لازم به ذكر می باشد اين لغت در اوايل قرن بيستم به حوزه متفاوتي (كه امروزه عموماً tBiosatistics ناميده ميشود) تعلق داشت، كه توسعه روش هاي آماري و رياضياتي قابل بهره گیری در تحليل داده هاي مربوط به مسايل علوم بيولوژيك را در بر ميگرفت.

فناوري هاي بيومتريكي، فنون شناسايي بر اساس اندازه گيري و تحليل خصوصيات فيزيولوژيكي يا رفتاري را شامل ميشود. در IT هم، فناوري بيومتريك معمولاً به فناوري هايي اتلاق ميگردد كه خصوصيات فيزيولوژيك انساني از قبيل اثرانگشت، الگوي شبكيه، الگوي عنبيه، صوت، چهره و هندسهي دست را بخصوص براي شناسايي افراد مورد بررسي و تحليل قرار ميدهد. نحوه امضا كردن، الگوي راه رفتن، صوت نگاري و موفق ترين آنها، شناسايي بشر از طريق تشخيص الگوي تايپ كردن، مثالهايي براي بيومتريك ها ميباشند.

بيومتريك ها از لحاظ تئوريك شناسه هاي بيولوژيكي بسيار مؤثري هستند. زيرا تصور بر اين می باشد كه خصوصيات اندازه گيري شده منحصربفرد ميباشند.

تعداد صفحه : 63

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید