فایل پایان نامه : سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی تاثیر اتوماسیون شبکه توزیع بر بهبود قابلیت اطمینان

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تاثیر اتوماسیون شبکه توزیع بر بهبود قابلیت اطمینان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – قدرت

عنوان:

بررسي تاثير اتوماسيون شبكه توزيع بر بهبود قابليت اطمينان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در شرايطي كه شركتهاي توزيع، به عنوان زيرمجموعه سيستم قدرت، در حال تجديد ساختار از مدل سنتي و يكپارچه عمودي هستند، طراحيها و نحوه بهرهبرداري شبكه سختتر خواهد گردید. چرا كه بقاء شركت در فضاي جديد رقابتي مستلزم اجراي توابع و طرح هايي می باشد، كه پاسخگوي توام نيازهاي فني و اقتصادي باشد.

در چنين فضايي، تبادل اطلاعات بصورت برخط، كنترل از راه دور و مديريت پر بازده سيستم براي شركتهاي برق بسيار حياتي و اجتناب ناپذير شده می باشد. با در نظر گرفتن ابعاد گسترده جغرافيايي شبكه، تحقق اين امر تنها با بهره گيري از فن آوري اطلاعات، كامپيوترها و تكنولوژي مخابراتي پر سرعت امكانپذير ميشود. به اين سيستم پايش (مانيتورينگ) و كنترل شبكه توزيع، اتوماسيون شبكه توزيع ميگويند.

در اين مطالعه اثر اتوماسيون توزيع بر بهبود قابليت اطمينان شبكه توزيع مورد بررسي قرار ميگيرد . در آغاز مفاهيم و تاريخچه تكامل اتوماسيون بيان شده و با معرفي توابع مختلف اتوماسيون وارد موضوع مي شويم (فصل اول و دوم). سپس، در فصل سوم، تكنولوژيهاي مخابراتي متداول در بحث اتوماسيون توزيع با هم مقايسه شده و اثر آن بر قابليت اطمينان شبكه مطالعه ميشود. فصل چهارم تا ششم سطوح مختلف اتوماسيون شامل اتوماسيون در سطح پست تا مشتري را بررسي كرده و توابع هريك را معرفي ميكند. فصل هفتم شامل ارزيابيهاي امكانسنجي در مطالعات اتوماسيون توزيع می باشد، و در نهايت تعامل بشر با اتوماسيون به عنوان زيرمجموعهاي از شبكههاي هوشمند آينده در فصل هشتم مورد بررسي قرار ميگيرد.

فصل اول: كليات

1- معرفی

شبكه توزيع انرژي الكتريكي بعنوان آخرين و گسترده ترين بخش شبكه قدرت، اهميت و جايگاه ويژه اي در برق رساني به مشتركين دارد. امروزه در شركتهاي برق سراسر دنيا، بهره گيري از سيستمهاي مانيتورينگ كامپيوتري شبكه به مقصود كنترل و مديريت صحيح و پربازده، به سرعت رو به افزايش می باشد. به اين دليل، تحقيقات و طراحيهاي وسيع با محوريت اتوماسيون شبكه توزيع و با بهره گيري از آخرين پيشرفتها در فضاي فن آوري اطلاعات (IT) و سيستمهاي مخابرات داده، در حال مطالعه و اجراست.

شركتهاي برق در سراسر جهان به مشكلات ناشي از سيستمهاي قدرت يكپارچه سنتي پي برده و لذا به سمت مدل خصوصي سازي شامل شركتهاي توليد (GENCO)، شركتهاي انتقال (TRANSCO)، شركتهاي توزیع (DISCO) و شركتهاي خدمات انرژي (ESCO)، پيش ميروند. در آينده، بسياري از شركتهاي توزيع، قراردادهاي شخص ثالث تنظيم ميكنند تا به اين ترتيب توان را بصورت كلان از شركتهاي توليد و شركتهاي انتقال به دستگاه هاي اندازه گيري (ESCOها) منتقل كنند. از طرف ديگر چرخه هاي خرده فروشی هم با اتصال ژنراتورهاي كوچك به شبكه توزيع، انرژي الكتريكي را بصورت مستقيم به مشترك مي فروشند. در اين شرايط علاوه بر سخت و پيچيده شدن طراحي ها و نحوه بهره برداري شبكه، شركتهاي توزيع براي بقا در فضاي جديد رقابتي، ناگزير به اجراي توابع و طرحهايي ميشوند، كه پاسخگوي توام نيازهاي فني و اقتصادي باشد.

در چنين فضايي، تبادل اطلاعات بصورت برخط، كنترل از راه دور و مديريت پر بازده سيستم براي شركتهاي برق بسيار حياتي و اجتناب ناپذير شده می باشد. با در نظر گرفتن ابعاد گسترده جغرافيايي شبكه، تحقق اين امر تنها با بهره گيري از فن آوري اطلاعات، كامپيوترها و تكنولوژي مخابراتي پر سرعت امكانپذير ميشود. به اين سيستم پايش (مانيتورينگ) و كنترل شبكه توزيع، اتوماسيون شبكه توزيع ميگويند. مطابق تعريف موسسه مهندسي برق و الكترونيك (IEEE)، اتوماسيون توزيع سيستمي می باشد كه امكان پايش، هماهنگي و بهره برداري اجزاء شبكه را بصورت بلادرنگ و از راه دور فراهم ميكند.

1-1- تاريخچه و دورنماي اتوماسيون

مفهوم اتوماسيون توزيع به دهه 1970 بر ميگردد. در آن وقت، انگيزه اصلي تحقق چنين سيستمي، بهره گیری از كامپيوترهاي تكامل يافته و فن آوري مخابراتي براي بهبود بهره برداري از شبكه توزيع بود. از آن به بعد، اتوماسيون با افزايش مانيتورينگ، كنترل و مخابرات در شبكه توزيع رشد كرد. همچنين تكامل سيستم اسكادا، بعد از پايش شبكه توليد و انتقال در سيستم توزيع، به توسعه فرآيند اتوماسيون توزيع كمك كرد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در دهه 1970 چندين پروژه پايلوت كوچك توسط تعداد محدودي از شركتهاي برق، براي آزمايش مفهوم اتوماسيون توزيع انجام گردید و در دهه 1980 اين پروژهها بيشتر توسعه يافتند. با پيشرفت تكنولوژي در دهه 1990، چندين پروژه كلان اتوماسيون و تعداد زيادي پروژه هاي كوچك توسط شركتهاي مختلف تحقق يافتند.

عدم قطعيت در كسب و كار به سبب تجديد ساختار و مقررات زدايي در صنعت برق، موجب كندي تحقق اتوماسيون در مقياس وسيع گردید. به همين علت فلسفه كلي اتوماسيون زير سوال رفت. در واقع زمان آن رسيده می باشد كه به جاي اجراي پروژههاي كلان، انتخاب پروژه ها و توابع اتوماسيون توزيع مبتني بر نياز شبكه بنا گردد. بعلاوه با تحقق اتوماسيون مبتني بر نياز، مديريت شبكه هم سادهتر خواهد گردید. پس از اجراي كامل تجديد ساختار و مقررات زدايي، فعاليتهاي در بر گيرنده اتوماسيون توزيع به سرعت افزايش خواهد يافت چرا كه بستري براي تحقق كنترل انعطاف پذير شبكه، افزايش قابليت اطمينان و بهبود كيفيت توان
فراهم خواهد گردید. علاوه بر اين، تحقق اتوماسيون در شبكه توزيع منافع ناملموس، نظير افزايش عمر مفيد تجهيزات را هم بدنبال دارد، كه اين موارد در فصلهاي بعدي به تفصيل مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

تعداد صفحه : 128

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید