متن کامل: سمینار ارشد مهندسی شیمی محیط زیست: روش هاي بيولوژيكي در حذف سولفور از گاز طبيعي

دانلود پایان نامه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با عنوان : روش هاي بيولوژيكي در حذف سولفور از گاز طبيعي

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – محيط زيست

عنوان:

روشهاي بيولوژيكي در حذف سولفور از گاز طبيعي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

گاز طبيعي غالباً ناخالصي هايي زیرا دي اكسيدكربن (گاز اسيدي)، سولفيد هيدروژن (گاز ترش) و آب و همچنين نيتروژن، هليوم و ساير گازهاي نادر را به همراه دارد. قبل از انتقال گاز طبيعي به خطوط لوله، سولفيد هيدروژن در فرآيندي تحت عنوان شيرين سازي جداسازي مي گردد. براي شيرين سازي گاز طبيعي دو روش عمده فيزيكو شيميايي و بيولوژيكي هست. در آغاز هدف از شيرين سازي گاز حذف H2S از آن بود حتي اگر اين گاز به محيط وارد مي گردید، اما پس از مشخص شدن خطرات زيست محيطي و بشري H2S قوانين سخت تر گردید و در نتيجه با اعمال روش هاي تكميلي از ورود اين ماده به هوا نيز جلوگيري به اقدام آمد. در اين جا به برشمردن مزاياي روشهاي بيولوژيكي و معرفي برخي از آنها مي پردازيم.

مقدمه:

حذف دي اكسيدكربن و سولفور بعد از جداسازي مايعات گازي از گاز طبيعي خام دومين قسمت از فرآورش گاز نيز صورت ميگيرد كه شامل جداسازي دي اكسيد كربن و سولفيد هيدروژن می باشد. گازطبيعي بسته به موقعيت چاه مربوط مقادير متفاوتي از اين دو ماده را شامل ميگردد.

فرايند تفكيك سولفيد هيدروژن و دي اكسيد كربن از گازترش، شيرين كردن گاز ناميده مي گردد. سولفيد هيدروژن و دي اكسيد كربن را ميتوان سوزاند و از گوگرد نيز صرفنظر نمود ولي اين اقدام باعث آلودگي شديد محيط زيست ميگردد. با در نظر داشتن اينكه سولفور موجود در گاز اکثرا در تركيب سولفيد هيدروژن H2S قرار دارد حال چنانچه ميزان سولفيد هيدروژن موجود از مقدار 5/7 ميلي گرم در هر متر مكعب گازطبيعي بيشتر باشد به آن گاز ترش اطلاق ميگردد. وچنانچه از اين مقدار كمتر باشد نياز به تصفيه نميباشد. سولفور موجود در گاز طبيعي به علت دارا بودن بوي زننده و تنفس هاي مرگ آور و عامل فرسايندگي خطوط لوله انتقال، گاز را غير مطلوب و انتقال آن را پر هزينه ميسازد.

بعلاوه يكي از جنبه هاي جهاني آلودگي هوا بارانهاي اسيدي می باشد. كه خود نتيجه ورود تركيبات سولفور به جو می باشد. دي اكسيد گوگرد و اكسيدهاي ازت در هوا با اكسيژن و بخار آب تركيب شده و اسيدهاي سولفوريك و نيتريك را به وجودمي آورند. اين مواد اسيدي ممكن می باشد فواصل دور را با باد غالب طي كرده و بصورت باران اسيدي ببارند .بارندگي هاي اسيدي بصورت باران يا برف يا… مي باشد. بيش از 65% بارش هاي اسيدي بعلت وجود سولفات و 35% ديگربعلت وجود تركيبات نيتروژن دار می باشد. اسيد سولفوريك با آمونياك يا كاتيون هاي ديگر واكنش داده و توليد سولفات آمونيوم و يا سولفات هاي ديگر مي كند. اين ذرات در محدوده اندازه 0/1 تا 1 ميكرون نور را به ميزان زيادي پخش كرده و بر روي قابليت ديد اثر مي گذارند. همچنين اين ذرات سهم زيادي در ايجاد ذرات معلق ريز در هوا دارند كه جزء آلاينده هاي ثانويه طبقه بندي مي شوند.

براي شيرين سازي گاز طبيعي دو روش عمده فيزيكو شيميايي و بيولوژيكي هست. روش هاي فيزيكوشيميايي داراي قدمت بسيار بيشتري بوده و كاربرد آن ها بسيار بيشتر از روش هاي بيولوژيكي در صنعت مي باشد. در آغاز هدف از شيرين سازي گاز حذف H2S از آن بود حتي اگر اين گاز به محيط وارد مي گردید، اما پس از مشخص شدن خطرات زيست محيطي و بشري H2S قوانين سخت تر گردید و در نتيجه با اعمال روش هاي تكميلي از ورود اين ماده به هوا نيز جلوگيري به اقدام آمد . ايجاد واحدهاي بازيافت گوگرد مانند كلاوس در پالايشگاه ها نيز در همين راستا بود.

مزاياي فراوان روش هاي بيولوژيكي در مقايسه با روش ها معمول شيرين سازي گاز باعث افزايش روز افزون توجه محققين به اين روش ها گرديده می باشد. از روش هاي بيولوژيكي مي توان به دو صورت مستقيم و يا غيرمستقيم (جايگزين واحد كلاوس ) در صنعت گاز بهره گیری كرد. در روش مستقيم گاز ترش مستقيماً وارد مرحله بيولوژيكي مي گردد در حاليكه در روش غيرمستقيم گاز ترش آغاز وارد فرآيند آمين شده و گازهاي ترش خروجي از برج دفع فرايند آمين وارد مرحله بيولوژيكي مي گردد.

عمده فرايندهاي تصفيه گازهاي اسيدي و بازيافت گوگرد شامل سه بخش هستند:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– جذب گاز اسيدي

– بازيافت گوگرد

– تصفيه گاز اسيدي خروجی از واحد بازيافت

مرحله اول فرايند شامل حذف گازهاي اسيدي از جريان هاي ورودي از طريق جذب می باشد.

حلال هاي مورد بهره گیری به 3 دسته عمده تقسيم مي شوند: فيزيكي، شيميايي، مخلوطي از هر دو.

حلال هاي فيزيكي (مثل كتيزول) گازهاي اسيدي را از طريق انحلال جذب مي كنند. پس از جذب گازهاي اسيدي از طريق كاهش فشار، عاري سازي گرمايي 2 يا تركيبي از هر دو روش، از حلال جدا مي شوند.

حلال هاي شيميايي (مثل متيل دي اتانول امين) با گازهاي اسيدي واكنش داده و تشكيل كمپلكس هاي شيميايي با باندهاي سست مي دهند . اين كمپلكس ها در نتيجه گرم كردن در فشار پايين شكسته شده و گازهاي اسيدي از حلال جدا مي شوند.

مخلوطي از حلال هاي شيميايي و فيزيكي نيز از طريق عاري سازي گرمايي با زيافت مي شوند. در همه موارد حلال بازيافت شده به برج جذب برگردانده مي گردد و گازهاي اسيدي آزاد شده و به واحد بازيافت گوگرد وارد مي گردند. بسته به تركيب گاز و خصوصيات گاز شيرين شده خروجي، حلال هاي متنوعي به كار مي طریقه.

تعداد صفحه : 103

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.