فرمت word : سمینار ارشد مهندسی شیمی نساجی: رنگبری پساب رنگرزی با استفاده از فتوکاتالیست ها

دانلود پایان نامه

با عنوان : رنگبری پساب رنگرزی با بهره گیری از فتوکاتالیست ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي نساجي

عنوان:

رنگبري پساب رنگرزي با بهره گیری از فتوكاتاليستها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

اين مقاله به بررسي تخريب زيست محيطي پسابهاي رنگرزي و تأثير نامطلوب آنها در شبكه فاضلابي مي پردازد.

در مرحله اول تأثير بهره گیری از فتوكاتاليست هاي TiO2 در رنگبري مورد بررسي قرار مي گيرد و طي نمودارهايي تأثير آن قياس مي گردد. سپس به بهينه سازي آن به روشهاي ساپورت كردن و غني سازي توسط عناصر فلزي و غيرفلزي مي پردازد:

– بهينه سازي فعاليت فتوكاتاليست هاي TiO2 به روش ساپورت كردن

– تخريب نوري آلودگي هاي رنگي بوسيله ژل ساپورت كننده ذرات TiO2 تحت تابش نور مرئي

– فتوكاتاليست هاي فيلم – پليمري منعطف اصلاح شده TiO2 در تخريب نوري محلولهاي رنگي azo مانند روشهاي ساپورت شدن مي باشد.

– اصلاح ساختار فتوكاتاليست هاي TiO2 به روش غني سازي در جهت بهبود خواص

مانند روش هاي غني سازي مي باشد.

نهايتاً به تطبيق و مقايسه روش هاي فوق در قالب نتيجة مقدماتي و نهايي مي پردازد.

مقدمه

صنعت نساجي مصرف كننده بزرگي در رنگها می باشد. و در آن با يك رنج وسيعي از مواد شيميايي معين براي رنگ هاي مختلف و اتمام مراحل بهره گیری مي كنند. اصلي ترين ارتباط محيطي كه به بهره گیری از رنگها مربوط مي گردد از بين رفتن آنها در طول مرحله رنگرزي می باشد. در نتيجه فاضلابهاي نساجي با يك نياز بالا شيميايي به اكسيژن، توانايي تخريب يا تجزيه توسط باكتريها به مقداركم و به مقدار بالايي از نمك و رنگ توصيف م يشود و اگر در محيط بدون هيچ واكنشي آزاد گردد بسيار مضر و خطرناك می باشد.

به دليل پيچيدگي و تنوع رنگها كه در مراحل رنگرزي بهره گیری مي گردد يافتن يك واكنش منحصر به فرد كه حذف كامل تمام انواع رنگ را تضمين كند، دشوار می باشد. ثابت شده می باشد كه مراحل زيستي در حضور يا عدم حضور اكسيژن بايد كافي و مناسب باشد و فقط رنگها م ي توانند از توسعه و انتشار باكتريها كه عملكرد مناسب آنها را كاهش مي دهد جلوگيري كنند. روشهاي فيزيكي رنگ زدايي شامل روشهاي مختلف انعقاد يا بستگي، جذب سطحي بر كربن فعال شده، زغال سنگ و جمع آوري مواد بي ارزش
طبيعي مثل گرد و خاك يا پسماندهاي ميوه مي گردد.

بزرگترين مانع و شكل اين روشها اين می باشد كه آنها با انتقال مواد آلوده به صورت ديگر و يا با متمركز كردند آنها بجاي نابود كردنشان اقدام مي كنند. در ميان روشهاي جديد اكسيداسيون يا مراحل پيشرفته اكسيداسيون (AOPS) فتوكاتاليستهاي جوراجور به عنوان يك متغير يا يك مكمل به آب قراردادي و روشهاي واكنش فاضلاب عمومي اضافه مي گردد. در موارد زيادي عملكرد مناسب تخريب فتوكاتاليكي بر رنگهاي رياكتيو يا آزو (azo) ثابت شده می باشد. اما مطالعات كمي به رنگهاي كاتيوني مثل متيلن آبي اختصاص داده شده.

اگرچه آنها اثر ضعيفي بر روي الياف طبيعي دارند ولي بر روي الياف آكريليك كه بطور وسيعي در پتوهاي صنعتي، فرش ها، جوراب بافي، اجناس، بافته هاي تزئيني، كاغذ و محصولات چوبي بسيار مؤثر می باشد. اين رنگها توسط قدرت اثر رنگ خيلي قوي، برجستگي، روشنايي و خواص ثبات عالي آنها طبقه بندي می شوند.

در ميان تمام كاتاليستهاي آزمايش شده دي اكسيد تيتانيوم به دليل فعاليت زياد فتوكاليكي، ثبات بالا، اثر غيرمحيطي و قيمت پايين پرمصرف ترين می باشد TiO2 را مي توان به عنوان پودر يا ثابت شده در پايه هاي مختلفي مثل سلولز، شيشه، كوارتز و استيل ضد زنگ بكار برد.

اخيراً پلتن اتال بهره گیری و عملكرد كاغذ فتوكاتاليك را كه قابل انعطاف و ربايش می باشد مورد بررسي قرار داده می باشد. بعلاوه سلولز خالص يك ثبات نوري را نشان مي دهد وقتي كه با كاتاليست بهره گیری گردد كارايي تخريب فتوكاتاليك بالا مي رود.

تعداد صفحه : 79

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید