فایل پژوهش: سمینار ارشد مهندسی نساجی: اثر آماده سازی با عملیات آنزیمی بر روی خواص پلی استر

دانلود پایان نامه

با عنوان : اثر آماده سازی با عملیات آنزیمی بر روی خواص پلی استر گرافت شده با اکریلاتها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

اثر آماده سازی با عملیات آنزیمی بر روی خواص پلی استر گرافت شده با اکریلات ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده:

عملیات کوپلیمریزاسیون گرافت مونومر متیل متااکریلات روی پارچه پلی استر با بهره گیری از آغازگر بنزوئیل پراکساید انجام شده می باشد سپس عملیات آماده سازی مختلف شامل هیدرولیز قلیایی با سود و آنزیم لیپکس روی پارچه های خام و پس از آن عملیات کوپلیمریزاسیون گرافت روی نمونه های آماده سازی شده انجام گرفت بر اثر شرایط مختلف آماده سازی نظیر زمان، دما، غلظت و PH روی کاهش وزن نمونه و درصد گرافت مطالعه گردید. آزمایشات استحکام، رطوبت بازیافتی، تصویربرداری با SEM و طیف سنجی FTIR برای تعیین خصوصیات گرافت شده مورد بهره گیری قرار گرفت. نتایج نشان می دهند که انجام عملیات آماده سازی به نحو قابل توجهی درصد گرافت حاصل روی کالا را افزایش می دهد و افزایش شدت عملیات آماده سازی به صورت کنترل شده و به نحوی که موجب تخریب کالا نگردد می تواند جهت افزایش درصد گرافت و بهبود خصوصیات کالای اقدام شده به کار رود. هیدرولیز با سود تحت شرایط کنترل شده درصد گرافت نسبتا بالاتری را نسبت به روش هیدرولیز آنزیمی می دهد. مزیت بهره گیری از آنزیم در مقایسه با هیدرولیز قلیایی بهره گیری از مقادیر کم آنزیم و شرایط ملایم عملیات و همچنین آسیب کمتر ساختار لیف می باشد.

فصل اول: مقدمه

1-1- مقدمه

2-1- الیاف پلی استر

الیاف پلی استر به علت عدم وجود گروه های جانبی فعال نیروی بین زنجیره ها به نیروی واندروالس محدود گردیده و از آنجایی که زنجیره ها خطی می باشند و همچنین گروه های جانبی حجیم وجود ندارد زنیجرها می توانند نزدیک یکدیگر قرار گرفته و متبلور شوند.

الیاف پلی استر تجاری معمولا شبه کریستالی بوده و به صورت طیفی از نواحی بسیار کریستالی تا کاملا غیر کریستالی تولید می گردند. ابعاد و درجه تکامل این نواحی به تاریخچه عملیاتی و حرارتی لیف بستگی دارد. الیاف پلی استر بسیار آرایش یافته هستند. اما درجه آرایش یافتگی در کل لیف یکنواخت نبوده و معمولا از نواحی بیشتر کریستالی تا کمتر کریستالی متغیر می باشد. مقدار رطوبت بازیافتی برای لیف پلی اتیلن ترفتالات در رطوبت نسبی RH) 20% و 65% در محدوده 0/4 تا 0/6 می باشد. این مقدار در رطوبت نسبی 100% تا 1% افزایش می یابد. جذب رطوبت در محدوده 90 – 20 درجه سانتیگراد تقریبا مستقل از دما می باشد.

الیاف پلی استر اصلاح نشده فقط می توانند با طبقاتی از مواد رنگرزی که حلالیت آنها در آب کم می باشد تا یک عمق مفید رنگرزی شوند. این طبقات، مواد رنگزای دیسپرس، بعضی از ترکیبات آزوئیک که به روش های توسعه یافته ای به کار می طریقه و تعدادی از ترکیبات که عموما به عنوان مواد رنگرزی خمی یا پیگمنت ها مصرف می شوند و حلالیت و وزن مولکولی نسبتا کم آنها سبب می گردد که بتوانند به داخل الیاف نفوذ نمایند را شامل می شوند.

الیاف پلی استر اصلاح شده به وسیله کوپلیمریزاسیون با مونومرهای اسیدی نظیر «5-سولفوایزوفتالیک اسید» و یا مونومرهای وینیلی مانند اکریلیک اسید یا به طریق مخلوط کردن افزایشی یا یک افزودنی سولفونیک دار شده که وزن مولکولی آن به اندازه کافی بالا باشد تمایل به جذبشان نسبت به مواد رنگزای بازیک افزایش پیدا نموده می باشد.

هموپلیمر خطی پلی اتیلن ترفتالات ترکیب اصلی در الیاف پلی استر می باشد. اوزان مولکولی متوسط حدود 15000 برای خواص مفید الیاف بافتی مورد لزوم می باشد، اما مقادیر پایین تر گرایش اندکی نسبت به پرزدار شدن را در ماده خام ایجاد نموده، و مقادیر بالاتر، الیاف بسیار قوی را برای مصارف صنعتی فراهم می آورد.

اندازه واحد تکراری در پلی اتیلن ترفتالات در طول زنجیره 10.75’A می باشد، اندازه ای که تنها اندکی از آن چیز که که برای یک زنجیره کاملا گسترده متشکل از یک واحد شیمیایی براساس واحد تکراری هندسی، و گروه های متوالی استر که در حال تغییر شکل دهی به یکدیگر می باشند، انتظار می رود (10.9’A) کمتر می باشد. در نتیجه زنجیره ها تقریبا مسطح هستند. سلول واحد، تری کلینیک می باشد، موقعیت های اتمی در بلور نشان دهنده آن می باشد که هیچ نیروی جاذبه خاصی بین مولکول ها وجود ندارد. فواصل موجود بین اتم های مولکول های مجاور به نوعی می باشد که از عملکرد نیروهای واندروالسی، انتظار می رود.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

الیاف پلی استر کشیده شده را می توان مرکب از نواحی متبلور و غیر متبلور دانست. دانسیته تئوری مواد کاملا بلوری را می توان از نظر ریاضی از روی ابعاد سلول واحد، تعیین نمود. تبلور درصدی و جهت گیری مولکولی به استحکام کششی و انقباض مربوط می باشد؛ گرچه، روش های مختلف اندازه گیری مشکل سازند.

تعداد صفحه : 92

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید