دانلود پژوهش: سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“MS.c” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مهندسي نساجي – شيمي نساجي

عنوان:

بررسي روشهاي مختلف مقاوم سازي الياف پشم در برابر آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

تا چند سال قبل بازار تكميل تاخير در شعله منسوجات پشمي مورد بهره گیری جهت روكش صندلي ها (مخصوصا روكش صندلي هواپيماها) به گونه انحصاري در اختيار فرآيندي به نام Zipro بود، اما در طي چند سال گذشته فرآيند (مواد) جديدي به نام Noflan كه توسط شركت فايراستاپ كميكالز (صنايع شيميايي كنترل آتش) ابداع شده می باشد توانسته تاحدودي در اين بازار با موفقيت اقدام نمايد. در اين سمينار سعي شده می باشد تا با بررسي سيستم و روشهاي تكميل تاخير شعله آن، و آزمايشات فني دقيق، مواد مورد بهره گیری در فرآيندهاي مذكور با يكديگر مقايسه شوند و مزايا و معايب مواد تاخير در شعله Zipro و Noflan آشكار و برجسته شوند، هرچند مي توان ادعا نمود Noflan كه يك ماده تاخير در شعله كننده با بنيان فسفري می باشد توانسته بسيار از جنبه هاي Zipro را بهبود بخشد.

مقدمه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

به نظر مي رسد در حال حاضر در سرتاسر جهان سالانه 4 – 5 ميليون كيلوگرم الياف پشم با Zipro تكميل تاخير در شعله مي شوند. با در نظر داشتن تنوع موارد بهره گیری، تكميل تاخير در شعله با Zipro نیز در حالت هاي متنوعي نظير تكميل Zipro با دود كم، تكميل Zipro به همراه آغشته سازي با اسيد تترابرموفتاليك، تكميل Zipro با دود كم و خصوصيات حفاظتي زياد و… مورد بهره گیری قرار مي گيرد تا بتواند موارد مورد نظر استانداردهاي منسوجات پشمي مبلماني مختلف نظير ميزان انتشار دود و گازهاي سمي و ميزان حرارت آزاد شده را برآورده سازد. در صنايع توليد مبلمان هواپيماها با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر سه سال براي روكش هر صندلي، الياف پشمي در حال حاضر به صورت تخميني بيش از 90% اين بازار را كه ساليانه تقريبا 650 تن الياف مصرف مي كند را در اختيار دارد. مقاومت سايشي عالي، ايمني، حفظ خصوصيات عملكردي به همراه قابليت رنگرزي باانواع مختلف رنگزاها جهت حصول رنگ مناسب رامي توان از مهمترين مزاياي الياف پشمي جهت كاربردهاي مذكور محسوب نمود. در مقايسه با ساير الياف مصنوعي تاخير در شعله نظير Tervira cs، الياف پشم در اثر حرارت ذوب نمي شوند و به همين دليل فوم و اسفنج هاي بكار رفته در داخل صندلي را پیش روی آتشگيري تا حدود زيادي محافظت مي كنند . با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر 6 ماهه جهت كفپوش هاي بكار رفته در هواپيماها، كفپوش هاي پشمي در اروپا، خاورميانه و شرق دور توانسته اند بيش از 15% از بازار مصرف 1470000تني (مصرف ساليانه) اين صنايع را پوشش دهند. اما در آمريكاي شمالي شركت هاي منطقه اي حمل و نقل بهره گیری از كفپوش هاي نايلوني را به دليل سايشي بسيار عالي ترجيح مي دهند، هرچند كه اين كفپوش ها تابه حال نتوانسته اند استانداردهاي آزاد سازي دود و گازهاي سمي شركتهاي بوئينگ وايرباس را برآورده سازند. انجمن هوانوردي فدرال (F.A.A) نيز تابحال موارد ايمني مذكور را به گونه دقيق تنظيم و بررسي كرده می باشد.

فصل اول

كليات

1-1) هدف

الياف پشم به دليل دارا بودن اتصالات عرضي بسيار زياد گروه هاي آمينو و نيتروژن (16 %) و رطوبت بازيافتي خيلي زياد (14 – 10%) به گونه طبيعي داراي خاصيت كند كنندگي شعله مي باشند از نشانه هاي اين خاصيت مي توان به دماي شعله وري بسيار زياد (600 – 570 درجه سانتیگراد) شاخص محدوده اكسيژن خيلي بالا (26 – 25%) و گرماي اشتعال بسيار كم 4/9 kcal/g تصریح نمود.

براي بدست آوردن تاخير در شعله براي كالاي پشمي مي بايستي رمق كشي بالايي از كمپلكس فلزي برروي الياف پشم داشته باشيم. كمپلكس فلزي در محلول بصورت شارژ منفي بوده و از آنجايي كه پشم در محلول اسيدي در PH زير 3 به صورت شارژ مثبت مي باشد مي توان رمق كشي مناسبي از كمپلكس فلزي برروي كالاي پشمي داشته باشيم. در مورد كمپلكس هاي تيتانيوم، زيركونيوم با اسيدهاي كربوكسيليك رمق كشي در جوش موثر بوده می باشد و با افزايش اسيد مي توان به LOI بيشتري دست پیدا نمود.

2-1) پیشینه پژوهش:

الياف پشم به دليل داراي بودن اتصالات عرضي بسيار زياد در ساختار مرفولوژيكي وشيميايي، تعداد بسيار زياد گروه هاي آمينو و آميد و نيتروژن (16%) و رطوبت بازيافتي خيلي زياد (14 – 10%) به گونه طبيعي داراي خاصيت تاخير در شعله مي باشند. از نشانه هاي اين خاصيت مي توان به دماي شعله وري بسيار زياد (600 – 570 درجه سانتیگراد)، شاخص اكسيژن محدود كننده خيلي بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسيار كم (4/9 kcal/g) تصریح نمود. به همين دليل در مصارف عادي نيازي به انجام عمليات تكميل تاخير در شعله بر روي اين الياف نمي باشد. اما در موارد خاصي نظير منسوجات مورد بهره گیری در صنايع حمل و نقل، منسوجات مورد بهره گیری در مكان هاي عمومي و البسه محافظ هنوز به انجام تكميل تاخيردر شعله نياز مي باشد. با در نظر داشتن اين نياز شركت IWS در اوايل دهه 1970 عمليات و تاخير در شعله كننده Zipro را به صورت تجارتي به بازار معرفي كرد كه موفقيت اين فرآيند همچنان نيز ادامه دارد. اساس اين فرآيند بر مبناي رمق كشي كمپلكس هاي زيركونيوم و تيتانيوم با بار منفي برروي الياف پشم با بار مثبت در محيط اسيدي، در حين يا پس عمليات رنگرزي استوار مي باشد. در اين روش تكميل تاخير در شعله، هيچ گونه گاز سمي يا دود اضافه اي توليد نمي گردد و همچنين اين روش گرماي آزاد شده از الياف را كاهش مي دهد، به همين دليل اين فرآيند از لحاظ كاربردي فرآيند بسيار مناسبي می باشد.

تعداد صفحه : 98

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید