متن کامل: سمینار ارشد مهندسی نساجی: توسعه رنگ های راکتیو و ساختار شیمیایی و کاربرد آنها در نساجی

دانلود پایان نامه

با عنوان : توسعه رنگ های راکتیو و ساختار شیمیایی و کاربرد آنها در نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

توسعه رنگ های راکتیو، ساختار شیمیایی و کاربرد آنها در نساجی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

رنگ های راکتیو، گروه اصلی در صنعت نساجی می باشد که شامل یک یا بیش از یک گروه راکتیو که قادرند زنجیره های کوولانسی را با گروه های آمینو هیدروکسیل بر روی لیف شکل دهند. زنجیره کوولانسی سبب ایجاد ثبات بالای شستشویی می گردد. ساختار مولکولی رنگ های راکتیو شباهت به رنگ های اسیدی و رنگ های مستقیم ساده دارد با این تفاوت که به رنگ های راکتیو گروه راکتیو افزوده می گردد. وجود بعضی معضلات در رنگ های راکتیو از قبیل درجات پایین ثبات و رمق کشی، حساسیت به محیط رنگرزی که شامل عدم یکنواختی و تکرارپذیری ایده آل شده خواص ثباتی ضعیف شامل خواص ثباتی ضعیف در برابر عرق بدن، نور، کلر فعال و هیدرولیزور و محیط های اسیدی و حساسیت نسبت به دما توجه سازندگان را به تولید رنگ های راکتیو جدید یا اصطلاحا رنگ های راکتیو دوعاملی معطوف ساخته می باشد.

رنگ های MCT/VS همواره غیرحساس به دما نیستند همچنین عقیده بر این می باشد که اثر دو گروه راکتیو در یک مولکول باعث غیرحساس بودن به دما می گردد زیرا در پروسه تثبیت در دمای پایین، گروه راکتیو VS واکنش دهنده تر می باشد و دمای بالا واکنش پذیری گروه MCT افزایش می یابد.

بهره گیری دوباره از پساب مواد رنگرزی راکتیو بعد از کلرینه کردن جهت رنگرزی های اسیدی و راکتیو امکان پذیر می باشد اما در رنگرزی دیسپرس و مستقیم به علت مقدار زیاد نمک باقی مانده این کار ممکن نمی باشد.

مقدمه:

در طول تاریخ رنگرزی بشر همواره در پی به دست آوردن مواد رنگرزی بوده که دوام آنها روی کالا با عمر مفید کالا مطابقات داشته باشد و در اثر بهره گیری مکرر از کالا تغییرات چندانی در رنگ اولیه نظاره نگردد. بیش از یک قرن پیش تنها رنگ های مورد بهره گیری در نساجی محدود به رنگ های طبیعی بودند و زیرا این رنگ ها ثبات خوبی در برابر نور و شستشو نداشتند معمولا از دندانه به مقصود بهبود این خواص بهره گیری می گردید رنگ های (Indigo) و تایریان ارغوانی (Tyrian purple) و موردنتد مدر (Mordanted Madder) در میان رنگ های طبیعی از خواص رنگرزی برجسته ای برخوردار بودند که این خواص توسط رنگهای دیگر به دست نمی آید.

کوشش Rattee و Stephen در سال 1953 برای تولید رنگهایی که می توانستند با لیف واکنش دهند به نتیجه رسید. آنها رنگهایی را که شامل گروه های دی کلروتری آنزینیل (Dicholorotriazinyl) که دو گروه الکترون کربن داشت و مستعد پذیرش واکنش افزایشی با یون های هیدروکسیل سلولز و گروه های پشم می باشد.

رنگهای راکتیو، گروه اصلی در صنعت نساجی می باشد که شامل یک یا بیش از یک گروه راکتیو که قادرند زنجیره های کوولانسی را با گروه های آمینو هیدروکسیل بر روی لیف شکل دهند. زنجیره کوولانسی سبب ایجاد ثبات بالای شستشویی می گردد.

گرچه این نوع رنگ ها به مدت 50 سال می باشد که مصرف می شوند اما پیرامون ماهیت اتصال آنها با الیاف تا بحال بحثی نشده می باشد. نظریه ای که ایجاد پیوند کوولانسی بین رنگینه و لیف در مقایسه با سیستم های رنگینه معمولی که در آن نیروهای ضعیف تر در جذب موثرند منجر به بهبود ثبات شستشویی خواهد گردید و از مدت هاست که مطرح می باشد.

تعداد صفحه : 107

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید